6.3.2021 | Svátek má Miroslav


BTW: Jak nepostavit zeď

11.11.2005 22:17

Raději se moc netěš, co když to nevyjde. Já už si dalšího psa nepořídím, nesnesu ten smutek, když odejde. No dobrá, tohle se povedlo, ale bůhví co bude příští týden! Neříkejte, že jste ještě neslyšeli podobnou radu nebo tvrzení. Bolest, smutek, zklamání - kdo by se před nimi netoužil uchránit! Nikdo z nás si nechce zbytečně rozdírat duši a tak si stavíme obranné valy.

Na tom není nic špatného, naopak to do jisté míry pomáhá zachovat si duševní rovnováhu a schopnost čelit nástrahám života. Přesto si tímto způsobem můžeme velmi snadno vybudovat vězení, které může být v konečném důsledku mnohem mučivější než pocity, před kterými se snažíme skrýt.  

Problém je v tom, že náš pečlivě budovaný obranný val k nám nepustí ani ty ostatní emoce, které naopak ke svému životu nutně potřebujeme. Pokud se intenzivně chráníme před smutkem, bolestí a zklamáním, tak si bráníme prožívat i bezprostřední radost, vyloučíme příjemná překvapení a své současné štěstí relativizujeme tak, že zůstane mdlé, bez chuti a zápachu. Ve strachu před budoucími problémy si neužijeme dnešní úspěchy.

Vraťme se k těm výrokům. Když se budu na něco těšit a ono to nevyjde, budu muset snést následné zklamání. Ale ty chvíle, když jsem se těšila a prožívala pocit dychtivosti a radosti mi už nikdo nevezme. Mám tedy alespoň něco.

Bolest způsobená ztrátou blízkého člověka nebo zvířecího přítele by přece neměla být důvodem k potlačení těchto vztahů. O kolik radosti, štěstí a zážitků se tak připravíme! Ta bolest je totiž vykoupením za krásu a sílu takového vztahu, patří k němu, je jeho odvrácenou stranou. Nemůžeme mít jedno bez druhého.

Platí to i v práci. Určitě jste se setkali s lidmi, kterým poblahopřejete ke skvělým výsledkům a oni, zcela upřímně, začnou tvrdit, že to nic neznamená, kdoví, jak zvládnou své příští úkoly. Problém je v tom, že nejde o falešnou skromnost. Oni skutečně přeskakují potěšení z úspěchu, neumějí si ho vychutnat a zažít. Dlouhodobě to vede k frustraci a depresi.

Nenechte si své obranné valy přerůst přes hlavu. Budete sice chránění, ale váš život bude plochý - jako hudba, které odřežou výšky i basy a její zvuk ztlumí na jednu úroveň hlasitosti. Těšte se, milujte naplno, prožívejte své úspěchy.

Tak schválně - co se vám tento týden povedlo a na co se těšíte? Máme před sebou víkend...:))