20.2.2020 | Svátek má Oldřich


PSI: Bernská smečka - Holandské „sestřičky“

18.5.2015

Dvě fenky spolu žijí jako sestry v Holandsku. Starší Luna se u nás narodila před čtyřmi lety jako první ze sedmi sourozenců. Luna z nich byla bezkonkurenčně nejhlučnější, pořád kvůli něčemu protestovala. Vůbec měla na všechno okamžitě vlastní názor a pro sebe si ho rozhodně nenechávala; po pravdě řečeno, chvílemi nám z ní šla hlava kolem. Ovšem podle fotografií právě ona své budoucí rodině z Holandska učarovala.

Luna na pláži

Luna na pláži

Čas odchodu štěňátek do nových rodin vyšel na polovinu letních prázdnin a tak si pro Lunu přijeli majitelé s jednou ze svých dcer. Byli nadšení, jak je fenečka půvabná a šikovná. Luna hned věděla, že návštěva přijela právě za ní a že to ona je ze všech sourozenců ta nejdůležitější. Dávala si záležet na svém chování a předváděla se v nejlepším světle. Neomylně reagovala na své jméno (u nás štěňata učíme slyšet na jméno, jak mu budou v nové rodině říkat, ne podle rodokmenu), běhala za svými majiteli a mazlila se jako o život. Luna se okamžitě stala miláčkem své rodiny.

Když nadešel čas odjezdu, byla ve mně malá dušička. Věděla jsem, co Luna v autě dokáže, když byla „ve formě“, rozčilovala se klidně celou cestu bez přestávky. Očekávala jsem minimálně telefonické dotazy, co jí schází a co s ní mají dělat. Vůbec by mne bylo nepřekvapilo, kdyby se novopečení majitelé s Lunou vrátili s tím, že děkují, fenka je to krásná, ale kdo to má vydržet… Nic takového se ale nestalo, za nečekaně krátkou dobu přišel e-mail, že už jsou v pořádku doma. Luna prakticky celou cestu prospala a právě si hraje na zahradě. Je prostě úžasná.

Luna byla poslušná, všechno rychle chápala a milovala výlety, hlavně k moři, tam se vždycky do sytosti vydováděla. Byla ve svém živlu ve psí partě, u všech byla oblíbená, jak u psů, tak u jejich majitelů. Chodila také na tréninky poslušnosti i na lovecký výcvik. Luna byla k překvapení všech vždy premiantkou, instruktoři ji nadšeně chválili a majitelé byli na svou holčičku patřičně hrdí.

Luna a Flora

Luna a Flora

Za rok a půl se u nás narodila další štěňátka, pět kluků a holčička. Z Holandska přišel od rodiny Luny dotaz, jak je to s tou jedinou fenečkou, zdali by ji nemohli mít. Slovo dalo slovo a holčička Floortje se chystala do země tulipánů a větrných mlýnů za Lunou. Majitelé se na ni velice těšili a všem vyprávěli, že brzy budou mít holky dvě. A protože s bernskými honiči v žádné ze psích škol, které Luna navštěvovala, neměli zkušenost, dostalo se majitelům varování: dvě feny se nesnesou, budou problémy a rvačky. Z toho jsme my obavy neměli, dvakrát po sobě jsme měli dvě fenky podobně staré a vždycky spolu náramně vycházely, bez jakýchkoli potyček.

Majitelé dali na nás a pro Floortje si přijeli. Samozřejmě na cestu do České republiky s sebou vzali i Lunu, abychom se s ní potěšili. Holky si hned padly do oka a vycházely spolu jedna báseň. Ony to vlastně nejsou vůbec sestry, oba rodiče mají jiné, ale láska mezi nimi vznikla přímo sesterská. Jedna bez druhé neudělá ránu a dělají své rodině samou radost. Obě začaly chodit na cvičení na stopě, ale necvičí se v lovu, nýbrž na lidské stopě jako záchranářky; jde jim to skvěle! Kdysi jsme se v Německu potkali s pánem, který nám shodou okolností o tomhle výcviku vyprávěl. Cvičil s fenou bernského honiče a byl pyšný, že společně zachránili starou paní, která byla dezorientovaná a ztratila se v lese.

Já mám jednu velkou libůstku – miluju moře a liduprázdné pláže pozdě na podzim. Několikrát jsme se v listopadu vypravili do Belgie na Eurodogshow Kortrijk a vždycky jsme s tím spojili dovolenou u moře, to byla paráda! Nezapomenutelné vycházky - navlečeni proti větru jsme se se psy procházeli po pláži a po nábřeží - na jedné straně je fronta hotelů a na druhé straně zábradlí a kam až oko dohlédne, ocelově šedé moře, které přechází do ocelově šedé oblohy.

Luna: Floortje, tohle je moře!

Luna: Floortje, tohle je moře!

Mořské pláže jsou v Holandsku pro psy přístupné jen mimo sezónu. Pro psy je to učiněný ráj. Od majitelů Luny a Floortje nám chodí fotografie přesně z takových výletů, na které si já potrpím. Prázdné pláže a skotačící bernské holky v písku a ve vodě, jsem vždycky tak šťastná, jaký mají nádherný život. Na dovolenou jezdí Luna a Floortje samozřejmě společně s rodinou, ať je to jak chce daleko. Kupříkladu své první narozeniny Floortje slavila v Bretani, a s plnou parádou! No a doma? Holky si hrají na sluníčku na zahradě anebo odpočívají svorně v jednom pelíšku.

Odpočinek na zahradě

Odpočinek na zahradě

V Holandsku se několikrát ročně pořádají společné vycházky švýcarských honičů. Bývá na nich až kolem dvaceti účastníků. Luna a Floortje nikdy nechybějí. Vždycky dostanu zprávu, kdo z „našich“ štěňat (v Holandsku jich žije celkem šest) se zúčastnil. Asi dvakrát se Floortje sešla s bráškou Milanem, ze setkání je moc pěkná fotka, jak se objímají. Hodně legrace si holky užily také na poslední vycházce, na kterou dorazila také starší sestra Luny Blossom: k překvapení všech si jsou tyhle skutečné sestry tak podobné, že si je pletli i jejich majitelé! Po pravdě, nebylo jednoduché vybrat fotografie k tomuto ušatému povídání, ukázalo se, že jich máme pořádnou zásobu a všechny jsou tak krásné…

Bohatá galerie na proklik přes kterýkoli obrázek!

Fotografie: Elise van Lambalgen, Holandsko

Radana Menšíková Neviditelný pes


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!