16.10.2019 | Svátek má Havel


PSI: Pes ekolog 2.

16.11.2015

Minule jsem vám slíbila, že se dnes budeme zabývat ještě trochou teorie. To proto, abyste si mohli udělat lepší představu o tom, kam vlastně s paničkou chodíme na procházky.

Tak tady bydlím. Není to nádhera?

Tak tady bydlím. Není to nádhera?

Bydlíme v oblasti přírodního parku Sovinecko. I když tady u nás žije spousta vzácných živočichů a roste plno zajímavých rostlin, nepatří přírodní park mezi zvláště chráněná území. Přírodní park je území ceněné pro svůj krajinný ráz. Ptáte se, co to je? Definice říkají něco o přírodní, kulturní a historické charakteristice místa, estetické a přírodní hodnotě. Hm. Zkrátka a dobře, když se rozhlédnete po krajině, pomyslíte si, že je to tady moc pěkné.

Jsem pro každou legraci...

Jsem pro každou legraci...

Já osobně se taky ráda rozhlížím po krajině, ale spíš proto, aby mi náhodou něco neuniklo. Jako třeba stádo srnců nebo tak. To nemá s krajinným rázem nic společného, ale já prostě musím běžet, když vidím nějaké zvíře běžet. Panička se mnou chodí na dlouhatánském vodítku, prý bych se proháněním zvěře sama odměnila a celý výcvik by byl v háji. Já vám nevím. Pro mě je prostě pořád zajímavější ten srnec než panička s kapsou plnou dobrot a hraček. Ale už se občas dokážu i celkem ovládat, teda když se hooodně snažím.

Trochu jsem odbočila, takže zpátky k tématu. Mezi takzvaná zvláště chráněná území patří národní park (můžete se setkat se zkratkou NP), chráněná krajinná oblast (CHKO), národní přírodní rezervace (NPR), přírodní rezervace (PR), národní přírodní památka (NPP) a přírodní památka (PP, jako průkaz původu). Jaký je mezi nimi rozdíl, si určitě najdete sami, pokud vás to zajímá. Pokud vás to nezajímá, tak bych vás tím akorát nudila.

Už jsem byla s paničkama v CHKO Jeseníky. Taky tady poblíž máme PR Mokřiny u Krahulčí. Tam jsem nebyla, ale paničky se tam chtěly podívat. Jely na kole, vzaly to špatnou lesní cestou a zabloudily. Kdyby mě vzaly s sebou, určitě bych jim tu správnou vyčmuchala.

Pózuju na zahradě

Pózuju na zahradě

Méně známé už jsou kategorie ochrany v rámci soustavy Natura 2000. Ta rozlišuje Evropsky významné lokality (EVL) a Ptačí oblasti (PO), a jak asi tušíte, jedná se o místa chráněná v celoevropském měřítku. Je jich po republice spousta, ale mnohdy nejsou v terénu vůbec označeny, takže možná máte za domem nějakou „naturovou“ lokalitu a ani o tom nevíte. Tak jako moje panička, která kdysi jezdila se svým tehdejším přítelem pod stan, a až později zjistila, že chodili na „záchod“ do evropsky významné lokality... :-)

Já jsem už byla mockrát v EVL Sovinec. A jednou taky v PO Jeseníky, tam žije pták, který se jmenuje chřástal polní. A je moc zajímavý. Teda neviděla jsem ho, ale slyšela. On totiž strašně hlasitě řve. Taky vám o něm budu někdy vyprávět.

Mějte se krásně,

Vaše Najtynka

Najtynka, pes ekolog

Najtynka, pes ekolog

Foto: autorka

Ivana Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více...
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !