5.10.2022 | Svátek má Eliška


AKVARISTIKA: Akvaristické maličkosti

27.8.2007

Ale nakonec se vždy ujistím, že tyto příhody, které jsou vskutku získané ze života, nebo převyprávěné, jsou pro vás patrně daleko zajímavější, než popisy určitých druhů ryb, které by se sice pod odkaz akvaristika hodily lépe, ale zajímaly by pouze několik málo čtenářů. Konec konců, kdyby kdokoliv z Vás potřeboval jakoukoliv zkušenost z akvaristické praxe, víte na jakou adresu se máte obrátit.

Teď se už ale moje milé rybičky na chvíli zastavte, ocásky nechte v klidu, abyste zbytečně nerušily a poslechněte si tajemný příběh, který se stal vašemu kamarádovi, když se ještě...

Duch rybičky Máši - pohádka pro potěr na dobrou noc

Před dávnými a dávnými časy, když ještě akvarista Růžička neznal ani Píška ba ani vašeho strýčka Mrchu, se mu stala taková, no dejme tomu - taková tajemná příhoda. Bylo to ještě v době, kdy se vaše prababičky proháněly v akváriích ze železa a kdy se ten začínající chovatel teprve učil znát vaše zvyky a potřeby.

Od rána do večera se pachtil u rybníka, aby obstaral svým rybičkám dost kvalitní bašty a objevoval s otevřenou pusou každou chvíli mnoho nových tajemství z vašeho života. V tu dobu mu ale též došlo, že akvaristika není pouze a jen pachtění kolem akvárií s rybami. Že nejde pouze o to, aby zajistil svým rybím kamarádům v akváriu to nejlepší. To se nakonec rozumí samo sebou, ale ve své duši objevil ještě něco.

To mu začínalo dávat jiný pohled na akvárium s rybami. Jeho klubající se dušička si začala mnohého všímat. Sama zatím ještě mlaďinká se začala radit s rozumem a pomalu si uvědomovat, co to vlastně je, ten život v akváriu. A tak se jednoho dne stalo, že objevil někde uvnitř sebe úplně jiný pocit, než prozatím.

Zrovna v tu dobu se ale, moje malé milé rybičky, stalo něco, co ještě více prohloubilo jeho vztah k vám a k akvaristice. Bylo to uskutečnění jeho velkého snu a to rozmnožení vzácného druhu vašich příbuzných. Povedlo se a od té doby se ten akvarista považoval za opravdového akvaristu a zároveň se začal více učit. To aby ještě více věděl o vás a o vašich potřebách.

Tatínek a maminka se v akváriu vzorně o své děti starali a tak si je po čase pojmenoval. Po nějakém čase všechna miminka zdárně dorostla a hejno naplnilo celé akvárium. Už nebylo pomalu ani poznat, kdo jsou rodiče a kdo děti. Tehdy akvarista oddělil rodiče od svých dětí a zařídil pro ně krásnou, ale menší nádrž. Ještě ten večer se ale stalo veliké neštěstí. Svou roztržitostí zavinil, že škvírou u krycího skla v noci vyskočil sameček z akvária na zem, odkud již nebylo návratu.

Když chovatel ráno k akváriu přišel, ani nechtěl uvěřit, co se to vlastně stalo. Vyčítal si dlouho svou neopatrnost a slíbil si, že samičku z toho páru bude chovat až do konce jejich dnů jako v bavlnce. Nechal ji v akváriu a přidal k ní několik mladých z jejího rodu. Po krátké době se ale velikost všech ryb vyrovnala a tak je přidal k hejnu již dospělých ryb. Vyrobil pro ně nové, veliké akvárium a vpustil celé hejno tam.

Krása proplouvajících ryb byla úžasná a on dokázal celé hodiny jeho projev pozorovat. Vždy ale poznal mezi mnoha rybami jejich mámu. Byla to, v tu dobu již dokonce menší než její děti, krásná ryba, které měla jednu zvláštnost. Na hřbetní ploutvičce, jo jo, zrovna tam děti, měla krásnou a pravidelnou červenou skvrnku a tím se od ostatních ryb v akváriu odlišovala. Akvarista jí dal dokonce jméno. Pojmenoval ji Máša.

Jak šel ale čas, většina ryb z hejna se stěhovala k jiným akvaristům a v akváriu zbyla z toho nádherného hejna jenom malá část. Zbyla tam ale i ona krásná samička. Tu by nikdy nikomu nedal ani neprodal. Ta byla jenom jeho. Mnohdy se mu dokonce zdálo, že se na něj skrz sklo akvária dívá. Měl ji rád i pro její hbitost a projevy statečnosti v potyčkách mezi ostatními obyvateli akvária.

Přišel ale den, kdy bylo třeba zbylé hejno přelovit do malého akvária a velké akvárium vyčistit a připravit pro další rybí hejno. Tentokrát pro nový potěr od jiného rybího druhu. Akvárium tedy odstrojil. Dekoraci, rostliny, štěrk a vůbec všechna příslušenství odpojil a vodu nechal večer hadičkou pomalu odtékat do odpadu. Protože bylo ale akvárium opravdu objemné, trvalo to hodně dlouho a tak si akvarista řekl, že nechá přes noc vodu odtéct, a až ráno upraví nádrž pro ostatní ryby.

Ač jindy neměl nijaké problémy s usínáním, tu noc ne a ne zabrat. Převaloval se v posteli jako žok na povale, a když už usínal, probudil ho ze spaní zlý sen. Stále přemítal, co že se to s ním děje? Když konečně usnul, bylo dlouho po půlnoci. Jeho spánek byl ale doprovázen špatnými sny. Byly to jakési útržky z rybího života. Hned viděl zoufale se zmítajícího samečka na podlaze před akváriem, hned zase nešťastnou samičku, která na to hleděla z akvária. Viděl ale ještě něco. Ve snu spatřil naléhavý pohled Máši, krásné samičky, která ho, přitisknutá na přední sklo akvária, zoufale přivolávala.

Ten pohled byl stále více a více naléhavý. Až se konečně s prudkým trhnutím znovu probudil. Na budíku vedle postele byly tři hodiny a propocený chovatel se musel posadit. V nočním tichu slyšel pomalu odtékat vodu z akvária a něco ho tam stále více lákalo. Nakonec mu to přece jen nedalo, vstal a šel se podívat. Pohled na téměř prázdné akvárium ho ale zděsil. Již ve zbytku vody se v rohu zoufale plácala Máša a on spatřil v jejích očích ten zoufale naléhavý pohled.

Hned vše napravil. Mášu přendal k ostatním rybám a posadil se k rozsvícené kontrolní lampě. Nechtěl věřit tomu, co se mu stále více vkrádalo na rozum, co mu to v hlavě klíčilo jako kouzelná fazole z pohádky. To přece není možné, kdyby se mi ty sny nezdály, kdybych nespatřil ty naléhavé oči Máši, kdybych neměl ten pocit… Co mě nakonec přinutilo vstát a jít se na akvárium podívat?

Šel spát až k ránu, ale usnul hned. Jeho spánek byl klidný a spal až do oběda. Když vstal, odebral se hned zkontrolovat akvárium, kam v noci přelovil Mášu.. Ta se vesele proháněla v hejnu ostatních ryb. Chovatel si sedl na bobek k akváriu a dal hlavu až těsně ke sklu. Jen to ho dělilo od zázračného světa plného tajemství. V zamyšlení se poddal své fantazii. Tu se v jeho zorném poli náhle objevila Máša. Měla radostný výraz, ale akvaristovi se zdálo, že v jejím pohledu vidí něco…, no něco asi jako když mamka vyčítá pohledem cosi svému synkovi.

Jiří RůžičkaKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !