15.4.2021 | Svátek má Anastázie


AKCE 2020: Pošťouchnutí, a také o příjemci předmětů Zvláštního určení

17.11.2020

Akceeee!

Poslední hlášení! Vyhlašuje se Akce 2020, která proběhne od 23. do 26. 11. Když budete hodní a dodáte fotky včas, třeba to stihnu ještě večer předtím. Co je to včas? Včas je NEJPOZDĚJI 20. 11. ve 20 hodin!

Modelka předvádí akční šálu, archivní foto

Modelka předvádí akční šálu, archivní foto

Nahlášenou mám spoustu zajímavých předmětů, tak vás snažně prosím, abyste dodali fotky s popisky (rozměry a podobně) včas. Loňská Akce pro mě právě skončila odjezdem posledního předmětu (ale za to fakt nemůžu!), tak se ráda přichystám na další.

Konec hlášení od pořadatelky akce Matyldy.

Motýl, který se zúčastnil

Motýl, který se zúčastnil

A níže se od Vave dozvíme, kam letos poputují předměty Zvláštního určení:

Domov seniorů – Residence Trnová, příjemce polštářků zvláštního určení v roce 2020

Akceptujeme stáří takové, jaké je, jeho hodnoty, křehkost, zranitelnost, a vytváříme přátelské a chápající prostředí, kde najdou staří lidé svoje přirozené místo a zázemí.

Tak zní motto domova seniorů v Trnové. Proto jsem byla ráda, že se začátkem března letošního roku právě do tohoto domova dostala má tchyně Vlasta poté, kdy po pádu doma ze dne na den ztratila svou soběstačnost.

Residence Trnová

Bylo to bohužel v době, kdy se u nás rozjížděla první vlna koronaviru, takže se Vlastiny první dny v domově odehrávaly v nutné dvoutýdenní izolaci. A na to, že bychom ji snad mohli navštívit, nebylo ani pomyšlení až do června, kdy mohla proběhnout naše první návštěva v Residenci Trnová.

Do té doby jsme byli (a stále ještě jsme) odkázáni jen na telefonické rozhovory. Ale ani ty nejsou samozřejmostí, protože Vlasta téměř nevidí, při pádu si poranila ruku a navíc tato domácí nehoda, následná bezmoc, kdy několik hodin ležela na zemi, i následná krátká hospitalizace v nemocnici zhoršily její mentální schopnosti. Je pro ni proto problém nejen nám volat, ale nedokáže sama ani hovor vzít. Jsme tedy při pravidelných telefonátech plně odkázáni na pomoc personálu domova.

Už je to hladce zaběhlé. Zavoláme ošetřovatelům a ti bezprostředně zajdou za Vlastou a vezmou hovor na jejím mobilu, jejíž číslo mezitím vytočíme. Poté jí telefon předají a my si můžeme povídat. Voláme takhle pravidelně třikrát týdně a ještě se nám nestalo, že by ošetřovatelé nebyli vstřícní a laskaví. A pokud se náhodou nedovoláme, sami nám zavolají zpátky ihned, jakmile je to možné.

Residence Trnová

Vlasta, přes různé zdravotní potíže a omezení byla až do svých 92 let téměř úplně soběstačná a bydlela sama ve svém bytě, to už ale po úrazu nebylo možné. Jsme rádi, že nyní žije v krásném prostředí, kde pracují laskaví a ochotní zaměstnanci a kde je všem klientům poskytována kvalitní péče. Je to pro nás důležité zvláště v této době, kdy návštěvy příbuzných v domovech seniorů nejsou po většinu roku vůbec možné, a pokud možné v létě byly, tak měly svá omezení.

Na formálnější představení domova dám raději slovo paní ředitelce Ing. Špánkové:

„Residence Trnová je zařízení s registrovanou pobytovou sociální službou zaměřenou především na klienty trpící nějakou formou chronického onemocnění či sníženou soběstačnosti v běžných denních činnostech, jedná se tedy o Domov pro seniory, resp. Domov se zvláštním režimem.

Residence Trnová

Naší filozofií je vytvořit pro naše klienty prostředí rodinného charakteru, zázemí, kde se budou cítit komfortně a bezpečně. Komfortně nechápeme primárně ve smyslu slova luxusní vybavenosti, ale ve smyslu, že vytváříme podmínky pro to, aby svou sníženou soběstačnost či jiný handicap naši klienti vnímali co možná nejméně.

Proto se snažíme zapojovat klienty, dle jejich aktuálních psychických a fyzických možností, co nejčastěji do běžného života a denních činností v Residenci. Nabízíme jim co možná nejvíce různých aktivit a snažíme se u nich udržet pocit soběstačnosti co možná nejdéle. V naší Residenci jsme proto vytvořili podmínky pro pohodlný pohyb klientů ve vnitřních i venkovních prostorech, ať již s chodítky, invalidními vozíky či s postelemi. Díky tomu se i klienti s fyzickým handicapem mohou dokonce i jako ležící účastnit všech různorodých aktivit v Residenci.

Klienti jsou ubytováni v apartmánech, které mají charakter garsonky, tedy i s vlastní minikuchyňkou, umožňující vařit si kávu, čaj či vzít si z lednice nějakou dobrůtku. Každý apartmán má vlastní bezbarierové sociální zázemí. Klienti si samozřejmě nevaří, jídlo je u nás podáváno 5x až 6x denně.

Residence Trnová

Dalším důležitým momentem je volba barev a dekorace interiérů v kombinaci s dostatečnou světelností či osvětlením vnitřních prostor tak, aby se naši klienti cítili uvolněně a nepodléhali zbytečným depresivním stavům. Naši klienti se v rámci volnoaktivitových činností sami aktivně podílejí na drobné výzdobě interiérů. Pro posílení pocitu soběstačnosti umožňujeme bezpečný volný pohyb klientů nejen v Residenci, ale i možnost procházky či posezení u jezírka v naší relaxační zahrádce.

Právě atmosféra, světelnost a uvolněnost interiérů je dle našeho názoru důležitým psychologickým momentem nejen pro klienty, ale i jejich rodiny, které mnohdy nástup svého blízkého do domova seniorů snášejí hůře než sami klienti.

Co závěrem? Prostředí samo o sobě je jistě důležité, nicméně zásadní je i otázka personální. I zde se nám, myslím, daří vytvořit vlídné a pečlivé zázemí pro naše klienty tak, aby naše trnovská rodina fungovala a byla důstojným prostředím, kde se naši klienti dobře cítí, kterému plně důvěřují a kam se i rádi vracejí.“

Příjemné a vkusné interiéry Residence jsem bohužel viděla jen na fotografiích, ale přes okno jsem mohla alespoň zahlédnout přívětivé víceúčelové společenské prostory domova, a mohli jsme s Vlastou posedět ve zmíněné relaxační zahrádce u jezírka. Občas, když do Rezidence telefonujeme, se dozvídáme, že Vlasta je na koncertě, na televizi nebo se účastní jiné společné činnosti, a domlouváme se s pečovateli, že tedy nebudeme rušit a zavoláme následující den. Vlasta pravděpodobně žije pestřejším společenským životem, než jaký ho mívala v posledních letech doma. Také si pravidelně pochvaluje jídlo i péči personálu. Zkrátka a dobře, jsme velmi spokojeni, a i když to do Residence máme hodně daleko, jsme rádi, že je právě tam.

Proto mě těší, že letošní polštářky zvláštního určení poputují právě do Trnové. S paní ředitelkou jsem domluvena, že polštářky budou rozděleny osamělým seniorům při Mikulášské nadílce, a mám přislíbenou i fotodokumentaci, o kterou se s vámi ráda podělím v dalším článku.

https://www.seniorhousetrnova.cz/

Foto: archiv Matylda a archiv Residence Trnová

Matylda, Vave Neviditelný pes


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!