29.1.2023 | Svátek má Zdislava


Diskuse k článku

VÝROČÍ VÁLKY: Rusko Ukrajinu napadlo, ale …

Půlroční trvání války na Ukrajině jsem si připomněl tím nejkomornějším způsobem. Ve svém nitru. Hrdý sám na sebe, že opět stojím na správné straně – agrese z 24. 2. 2022 je pro mě od prvního dne agresí, Ukrajina obětí. Není to tak samozřejmé.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lukavsky 26.8.2022 14:03

No nevím kolik kmenů v Afghanistánu je, ale to by se asi rozpadl na 64 okresů... No zkuste to Tallibáncům navrhnout, ale pokud možno anonymně. J.L. end

A. Renjascu 26.8.2022 14:17

Tak je to jen plkání na webu, ale o rozdělení se vážně uvažovalo. Je tam mnoho etnických skupin z nichž největší jsou paštûnove, ale jsou tam i Tádžikové, kteří by se chtěli připojit k Tádžikistánu a další skupiny jako Uzbekové, Turkmeni...

https://denikn.cz/694242/afghanistan-nejde-dobyt-nejde-ho-zkrotit-ani-ridit-ale-lze-ho-rozdelit/

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Soubor:Ethnolinguistic_Groups_Afghanistan_EN.svg

M. Grundmann 26.8.2022 0:34

Udělal jsem si malou statistiku a počítal jsem si, kolik z mých přátel je pro podporu Ukrajiny v boji proti Rusku. Ze všech mých přátel je pouze jeden přítel pro podporu Ukrajiny, všichni ostatní vidí válku jako konflikt vyvolaný USA. V rámci širší rodiny je statistické rozdělení zcela jiné, oba názory jsou mezi členy rodiny přítomny.

Snažil jsem se tedy zjistit, proč mají téměř všichni mí přátelé stejný názor na věc jako já. Po diskuzích jsem dospěl k následujímu společnému povahovému rysu všech mých přátel až na toho jednoho, který je silně proukrajinský : všichni mí přátelé považují za nesprávné, když je někdo, kdo se nám z nějakého důvodu nelíbí, vylučován a izolován a není mu dána šance mít s námi přátelské vztahy. Proukrajinský tábor je v tomto bodě zcela opačný : mí proukrajinští známí a členové rodiny zastávají názor, že každý má právo si vybrat, s kým se bude kamarádit, a že na odmítnuté nemusí brát ohled.

V podstatě nikdo z analyzovaného vzorku nemá nějaký bližší postoj vůči Rusku či Ukrajině. Postoj k tomuto konfliktu skutečně závisí podle mě pouze na tomto obecně lidském postoji vůči ostatním lidem. Proto je také debata o konfliktu obtížná, protože politický postoj k tomuto konfliktu pravděpodobně závisí na vyhraněném povahovém rysu každého člověka.

S. Ševeček 26.8.2022 6:21

o těch vašich přátelích, to jste neměl.

/už brzy k vám přijde politická policie a bude chtít seznam.

M. Grundmann 26.8.2022 9:24

Přátele si člověk vybírá podle povahy, ale politické názory obvykle přátelé nemají do takové míry stejné. Pokud je nějaký politický postoj dán pouze povahou člověka a nikoliv nějakou objektivní situací, není něco v pořádku. Churchil měl povahu rváče a vyžíval se v konfliktech. Ale v druhé světové válce se dostal k moci díky tomu, že byl tento povahový rys považován většinou národa za užitečný pro danou situaci. Všechny povahové rysy mají ve společnosti své místo a nedá se říci, že by byl jeden povahový rys vždy lepší než druhý. Kdyby Velká Británie tehdy vedla válku s Německem jenom proto, že byl u moci rváč a ne někdo jiný, byla by tato válka problematická.

Z mého malého průzkumu vyplývá znepokojující skutečnost, že je politika Západu vůči Rusku pouze výrazem povahových rysů lidí, kteří ji vedou, a nikoliv rozumných úvah. Hádat se o správnou povahu je absolutní nesmysl a nikam taková debata nepovede. Rovněž se jen těžko bude hledat nějaké rozumné řešení, protože v celém konfliktu není racionální základ. Novodobí churchilové válčí jenom proto, že se ve válce cítí nejlíp ....

S. Ševeček 26.8.2022 10:42

ano. pěkná úvaha.

M. Grundmann 26.8.2022 11:02

Lidé s rozdílnou povahou nejsou nepřátelé, ale pouze mají jiný přístup k životu a jinak svět vnímají. Proto není důvod, abychom si mezi sebou nadávali. Myslím si, že mezi námi zde žádní nepřátelé nejsou. Každý by se měl snažit pochopit, proč ten druhý vidí věc jinak a přitom není nepřítel. A lidé by neměli argumentovat pouze tím, že jediným správným řešením situace je přístup daný jejich povahou a žádné jiné.

M. Šejna 26.8.2022 0:33

Já slyšel v roce 1999 říkat pana Stejskala "NATO napadlo Jugoslávii, ale ..."

V. Němec 26.8.2022 5:52

R^

Aneb, když dva dělají totéž, není to totéž.

Každé srovnání samozřejmě kulhá, i srovnávat situaci před 80 lety a nyní.

[>-]

J. Kostelanský 26.8.2022 0:31

Pan Stejskal se chová přesně jako ti palestinští Arabové, kterým nemůže přijít na jméno - mele pořád dokola tu svou mantru a odmítá připustit, že tá válka má i nějakou příčinu.

Čekal jsem, že mu bude blikat kontrolka z Izraele, proč v podstatě jako jediný západní stát neodsoudil ruskou invazi na Ukrajinu.

Na začátku války jsem čekal, že panu Stejskalovi udře do očí ta podobnost ostřelování civilních objektů u Ukrajinců a Arabů. Ukrajinci 8 let dělali to samé co Arabové. Stříleli na města a výsledkem bylo 14 tisíc mrtvých civilů. Jak dlouho by Izrael strpěl takové útoky? 8 let? Určitě ne ani 8 měsíců a nejpozději do 8 týdnů by začal podobnou vojenskou operaci jako Rusko.

Pan Stejskal by mohl víc uvažovat nad tím, proč má Izrael k jednomu z mála státu, kde je v čele žid, tak odtažitý postoj. Nebude to náhodou i podporou nacistických zločinců, kterým na Ukrajině staví pomníky? Zejména se jedná o Šucheviče.

A je tu ještě jedna podobnost s Izraelem. Západ poskytuje pomoc Arabům stejně jako teď Ukrajincům. A stejně jako je v případě Izraele ho vůbec nezajíma, proč Izrael útočí na Araby, tak teď ho vůbec nezajímají příčiny konfliktu na Ukrajině.

Pán Stejskal má na očích ideologické klapky ne nepodobné těm, které se užívaly u koní, resp. koňských spřeženích. Vidí jen malou výseč před sebou, a ještě k tomu jen to, co vidět chce. Nic mimo toho pro něj neexistuje. Přemýšlím proč? Zda-li to nebude tím, že nenávist vůči Rusku je u něj větší než láska k Izraeli.

L. Novák 26.8.2022 1:28

A jako obvykle tuna nesmyslů od slovenského rublového cizozemce Kostelanského. Rv :-P

J. Kostelanský 26.8.2022 3:02

Definice trolla podle wikipedie:

Troll je v internetovém slangu účastník online diskusních fór, chatů či blogů, který začíná hádky, provokuje čtenáře na internetu a rozsévá neshody tím, že zveřejňuje záměrně provokativní, urážlivé nebo irelevantní příspěvky k citlivým tématům.

R. Langer 26.8.2022 5:33

Trefa! Je to bolševický trol z Brusele.

A. Renjascu 26.8.2022 6:24

Já myslím, že to je jen primitiv. Opravdový trol by se aspoň někdy pokusil argumentovat, ale dotyčný každým svým příspěvkem jen prokazuje, že je hloupý. Takového by k trolingu asi nikdo nezaměstnal, dokonce ani Brusel ne.

J. Kulheim 26.8.2022 6:44

Nemají lidi. Už jsou jim dobří i takoví chudáci

P. Hák 26.8.2022 6:49

Ne, oni mají nacvičené určité obraty, kterými provokují a odvádí diskuzi jinam. Cílem není argumentovat, ale diskuzi rozbít.

V. Kuhaj 26.8.2022 9:05

R^!

P. Vychodil 26.8.2022 7:01

ládínků. kolik se platí za noční trolingovou pohotovost ?

P. Smetana 26.8.2022 1:36

Vy žádné klapky nemáte. Vy tu otevřeně a beze studu melete pořád dokola ruskou mantru a o nějakou pravdu vám vůbec nejde. Ano ukrajinská armáda 8 let odstřelovala separatistické pozice. Proč? Protože separatistická armáda 8 let odstřelovala ukrajinské pozice. Přečtěte si zprávy pozorovací komise OBSE. Většinu těchto přestřelek vyprovokovala separatistická armáda. Takhle jednoduché to je.

J. Kostelanský 26.8.2022 3:23

Vy máte kde logické myšlení? Koho asi tak ta ukrajinská armáda mohla ostřelovat? Jakou armádu? Jediné, na co mohla pálit z minometů a raket, byli civilní objekty.

Kdyby někdo tímhle způsobem ostřeloval Brno, Ostravu, Zlín nebo jakékoli jiné město, jaké vojenské objekty by asi tak mohl zasáhnout? Navíc s raketami, které mají přesnost zásahu plus minus 100 až 500 metrů (Točka-U).

A ty "separatistické armády" pak stříleli na koho? Na města ležící západněji, kde žili ti sami Rusové, jen pod ukrajinskou státní správou? A proč by to dělali? Mohli střílet leda tak po ukrajinské armádě, co se skrývala v polích a lesech někde za městem. Separatistické republiky neměli proč bezdůvodně střílet západněji, zato důvod Ukrajinců byl zřejmý: přinutit Rusy vystěhovat se do Ruska, čímž by Ukrajina získala zpět své území.

Když něco čtete, zkuste při tom používat i mozek a představit si to v reálu. Ale pro lidi, co jsou schopni uvěřit, že ne Ukrajinci, ale Rusové střílejí po atomové elektrárně, ktorá je obsazena ruskou armádou, je mozek zcela zbytečná zátěž.

Mimochodem pozorovací komise OBSE je asi tak důvěryhodný zdroj jako ukrajinské ministerstvo. Ale stejně by nezaškodilo, kdyby jste uvedl ten zdroj OBSE. Rád si to přečtu. Předpokládám ovšem, že vy sám jste to nečetl, jen jste v nějakém článku četl, co by v té zprávě mělo být napsáno. Viďte? :-)

A. Renjascu 26.8.2022 6:38

Našel jsem jen toto.

V roce 2018 OSN zaznamenala, že k 61 % případů porušování lidských práv došlo na území kontrolovaném ukrajinskou vládou a 17 % na území DLR a LLR.

https://www.ohchr.org/Documents/Countries/UA/ReportUkraineFev-May2018_EN.pdf

V. Kučer 26.8.2022 8:44

Lidská práva jsou porušována po celém světě, dokonce i u nás.

A. Renjascu 26.8.2022 11:40

Souhlasím, ale na Donbase nešlo jen i nějaké "formality" jako je vyhazování z práce či ze škol, cenzuru,..., ale o zabíjení civilistů ze strany Ukrajiny

V. Kučer 26.8.2022 13:33

Rusové jsou mistři propagandy.

S. Ševeček 26.8.2022 6:25

je trouba.

P. Hák 26.8.2022 6:55

S postojem Západu k Izraeli je to složitější. Část Západu podporuje Palestince, část Izrael. Na to, kdo zrovna útočí, se ovšem ani v jednom případě nebere zřetel. Také pokud Izrael útočí, liší se podpora/kritika podle toho, na koho to je. Když např. Izrael útočil na Sýrii, čímž nepřímo podporoval Islámský stát, neprotestovalo se. Když se Izrael brání Palestincům, je zle.

S páně Stejskalovými klapkami máte pravdu, ale to je obecný jev v jeho názorové bublině.