18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

VÁLKA NA UKRAJINĚ: Konec velmocenského blouznění EU

Vedoucí představitelé Francie, Německa a Itálie společně navštívili Ukrajinu ve snaze ukázat tváří v tvář ruské invazi na Ukrajinu evropskou jednotu. Jednodenní návštěva se vyznačovala dlouhými projevy a žádným konkrétním obsahem: evropská jednota je zatím v nedohlednu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Nevrkla 12.7.2022 8:47

Přesně tak. Je to nehorázný demagog a sprosťák.

M. Grundmann 12.7.2022 9:55

Vítězství Ukrajiny není v geostrategickém zájmu Německa a Francie. Tyto země si nepřejí posílení USA a oslabení Ruska by nutně vedlo k posílení USA. Z toho důvodu si vítězství Ukrajiny nepřeje ani celý nezápadní svět.

Válka na Ukrajině může vést k rozkolu v Evropské Unii. Německo si nepřálo členství Ukrajiny v NATO, dnes musí podporovat Ukrajinu ve válce za členství v NATO a navíc se po něm bude chtít, aby vše financovalo. K něčemu takovému není možné Němce nutit.

J. Nevrkla 12.7.2022 20:10

Putin měl pravdu, narozdíl od unijních pitomcu.

M. Grundmann 12.7.2022 22:02

To není vhodná formulace. Spíš bych řekl, že máme takové Rusko s takovým ruským prezidentem, jaké si zasloužíme nebo jaké se vyvinulo kvůli naší protiruské politice.

J. Nevrkla 12.7.2022 22:10

Rusko se chová pochopitelně, logicky. Západ vedou zmagoreni pitomci snící o novém světovém řádu pod jejich vedením a nechápou, že už tahají za kratší konec a že si pod sebou řežou větev. Kopou kolem sebe jako chcipajici kobyla.

K. Křivan 12.7.2022 9:20

Závidím Maďarům jejich Orbána !

J. Kostelanský 12.7.2022 7:04

Válečné konflikty nemívají dobré a špatné řešení. Jen špatné a pak více ještě těch horších.

Článek pěkně hovoří o tom špatnom řešení současného konfliktu. Ale jaké jsou alternativy? Jaderná válka? Na Západě mnozí lidé pochybují, že Rusko by jaderné zbraně použilo. Já si ovšem myslím, že Rusové by raději vyvolali jadernou válku než by snesli obsazení svého území Západem Je zřejmé, že když by se Západ začal angažovat v konfliktu přímo, že by se v případě úspěchu jeho vojska nezastavily na rusko-ukrajinských hranicích. Zřejmé je to i z toho, že říkají, že to samé udělá Rusko po obsazení Ukrajiny. To je způsob uvažování "podle sebe soudím tebe".

Ty alternativy třeba posuzovat i s ohledem na genezi konfliktu - kdy, kde a u které strany se prvně objevilo fyzické násilí (navíc spojeno se zabíjením), které páchala na lidech té druhé strany.

Současný stav konfliktu se dá vidět i zcela jinak. Američtí generálové nejsou hloupí, a vědí, že Ukrajinci vyhrát nemohou. Jejich cíl je ovšem zcela jiný - co nejvíc oslabit Rusko. Nejednou se tak i vyjádřili, dokonce i Biden: "Cílem americké pomoci je oslabit Rusko do té míry, aby už nikdy nebylo schopné vést podobnou válku." O tom, že by cílem mělo být i osvobození Ukrajiny, neřekl Biden nic. Mezi řádky by tak někdo mohl číst, že pokud to půjde, budou Amíci dodávat Ukrajině zbraně, dokavaď se bude schopna co i jen trochu bránit. Když by pak z Ukrajiny zůstala jen spálená země, pro Američany by to nebyl problém: Ukrajina by již nebyla ve sféře jejich vlivu, tak proč by je mělo zajímat.

Dalším cílem Američanů v tomto konfliktu je otestovat Rusko, jeho ochotu bránit své zájmy a taky otestovat jeho zbraňové systémy. Neexistuje lepší způsob než je přímý souboj těchto zbraní. I proto Rusko jen postupně zvyšuje svou palebnou sílu - nějaké to prekvápko si určitě nechá i na případnou přímou konfrontaci se Západem.

Žádná válka netrvá věčně, ani tahle ta nebude. Je lepší stále víc a víc stupňovat tento konflikt nebo se snažit hledat řešení?

F. Kusák 12.7.2022 7:50

Ano, máte pravdu. A lidé v Unii se musí ptát, jaké je další řešení ve vztahu k Rusku a jeho surovinovým zdrojům, a nejen těm energetickým. Mně z toho vychází horká válka, o které ale víme, že klasická nebude. Jsme schopni ji vůbec vyhrát? A chtějí všichni takové řešení? Britové pochopili, že pokud se chtějí Hitlera zbavit, musí ho porazit v horké válce, a to za každou cenu. Jenže dnes je situace poněkud jiná a výsledkem může být skutečná apokalypsa. Uvědomit si to, neznamená nějaký defétismus, ale realistické uvažování o vlastním sebezničení.

K. Křivan 12.7.2022 9:27

Řešení ? Zrušit Ukrajinu jako slepenec ukradených neukrajinských území a ponechatjako Ukrajinu jen tu ty pláně, kde se proháněl Taras Bulba.

R. Vacek 12.7.2022 5:53

Pokud má být EU postaveno na úroveň velmocí, tak to musí být blok, ve kterém bude i Rusko. Teprve takový blok má vše potřebné k tomu, aby mohl být nezávislý a ekonomicky úspěšný.

Některým zemím ale vyhovuje zůstat ve sféře vlivu USA a to i když se ukazuje, že jim centrum není schopno zajistit ani dostatek surovin a jak ukazuje Ukrajina, tak ani bezpečnost.

F. Kusák 12.7.2022 7:55

Myslíte si, že je takové řešení vůbec na stole? Nebo jinak, jaká je matematická pravděpodobnost, že se Západ (Evropy) na takovém řešení shodne a že ho také dokáže prosadit? Myslím, že tak malá, že je zbytečné se tím vůbec zabývat.

R. Vacek 12.7.2022 7:59

Bohužel EU je tak slabá, že zůstane ve sféře vlivu USA a bude hrát kvůli upadající ekonomice čím dál menší roli.

P. Vychodil 12.7.2022 8:54

možné to je. záleží na tom, jak (ne)podpoří UA ve válce, a tím (ne)podpoří RF k dosažení jejich cílu (ať) jsou jakékoliv.

Výsledkem bude psychologicky oslabené NATO a USA, které v určitém okamžiku již nebude schopné dirigovat EU. EU se konečně osamostatní a začne s RF normálně spolupracovat.

Možná takový proces ani nebude trvat dlouho...

Z. Krumlovský 12.7.2022 11:02

Dost naivní

M. Grundmann 12.7.2022 1:17

Podle prohlášení amerického ministra zahraničí Blinkena tento ministr vedl před ruskou invazí usilovná jednání s Ruskem, jehož cílem bylo přesvědčit Rusko, že vstup Ukrajiny do NATO nepředstavuje pro Rusko bezpečnostní hrozbu. Francie a Německo se de facto shodnou s Ruskem na jednom důležitém bodě : že je NATO v současné podobě v rozporu s jejich národními zájmy. Je tedy naprosto logické, že je jejich podpora Ukrajiny ve válce, která vypukla kvůli vůli Ukrajiny vstoupit do NATO, velmi vlažná. Zahraniční politika Ukrajiny je ve skutečnosti v rozporu se zahraniční politikou Německa a Francie.

Francie a Německo si podobně jako Rusko nepřejí vznik nového světového řádu v čele s USA. Státy východní Evropy si naopak vznik tohoto světového řádu přejí. Je jenom zajímavé, že nikdo nechce tento konflikt zájmů ve východní Evropě vidět a že každý hledá jiné vysvětlení francouzského a německého postoje. Východní Evropě se svou jednostranně proantlantickou orientací spojenou s ochotou kvůli rozšiřování NATO jít i do války daří rozdělovat Evropu a vyvolávat v ní nové sváry. Německo a Francie nepovedou válku proti svým vlastním zájmům.

I. Širůček 12.7.2022 2:09

Před dávnými léty nás na politickém školení učili, že po vzniku NATO se Rusko (pod hlavičkou SSSR) neúspěšně ucházelo o členství. Nemělo by po přijetí Ukrajiny větší šanci uspět?

O. M. 12.7.2022 2:23

Jaký vznik nového světového řádu v čele s USA? Když tak návrat starého.

Kromě toho, východoevropané mají dvojí historickou zkušenost, že z válečného prů...ru Evropu vždy vytáhly až USA.

Záležet to na Německu a Francii a nebýt masivní britské a především americké finanční (lend and lease) technické (zbraně a výcvik) a zpravodajské (Riverjointy, Oriony a Hawkaye křižující podél hranic UA a nad Černým mořem) podpory, mají to Ukrajinci touhle dobou už za sebou.

J. Novak 12.7.2022 0:22

Frantici vzdavaji vzdy.

Nemci jsou posrani, ze by jim rudove mohli vypnout NorthStream 1.

M. Grundmann 12.7.2022 1:22

Rusko se snažilo vždy zabránit rozšíření NATO o Ukrajinu a Německo a Francie by se NATO nejraději zbavily a nahradily je jiným vojenským paktem bez USA. Je naprosto absurdní očekávat, že by Francie a Německo aktivně bojovaly na straně Ukrajiny, která se dostala do války s Ruskem jenom kvůli své vůli vstoupit do NATO.

J. Novak 12.7.2022 2:39

Oni by nebojovali ani na strane SR, CR nebo pr Lotysska

J. Novak 12.7.2022 2:39

Oni by nebojovali ani na strane SR, CR nebo pr Lotysska

M. Grundmann 12.7.2022 9:48

Pravděpodobně ne. USA jsou ale připraveny bojovat na straně východní Evropy pouze kvůli své snaze vytvořit nový světový řád, v jehož čele pak budou. Výsledkem této americké politiky však dnes je, že se kvůli ní Ukrajina dostala do války za zájmy USA. USA sice Ukrajinu podporují, ale pouze proto, že bojují za zájmy USA. Ukrajina svým nepřátelstvím k Rusku nezískala vůbec nic, pouze zkázu. Pro Ukrajince je nakonec politika USA horší než nezájem Německa a Francie.

Tento americký plán je v rozporu se zájmy Francie a Německa, proto od nich nemůžeme čekat účinnou podporu v podobných konfliktech. Polsko hraje navíc nebezpečnou hru, kdy se může znovu dostat do kleští mezi Ruskem a Německem, které mají stejné zájmy.

Nedělejme si jakékoliv iluze, každý bojuje pouze za své zájmy. Jediným způsobem, jak si zajistit bezpečnost, jsou dobré sousedské vztahy. Naše problémy za nás nikdo druhý řešit nebude.

J. Červený 12.7.2022 9:53

Vojenský pak mimo NATO? Kde by na to zdecimovaná EU zmítaná sociálními bouřemi vzala?

M. Grundmann 12.7.2022 10:05

V Evropě existuje objektivní konflikt zájmů mezi Německem a Francií na jedné straně a východní Evropou na druhé straně. Pro Německo a Francii jsou USA nejen spojencem, ale také konkurentem a zdrojem problémů. Proto si tyto země chtějí udržet od USA odstup, nepřejí si další posilování USA a nepřejí si přílišné oslabení Ruska, které je v určité míře jejich objektivním nebo aspoň potenciálním spojencem.

Východní Evropa si přeje co největší oslabení Ruska, nejraději jeho rozpad. Totéž si přejí i USA, pro které je Rusko překážkou při posilování vlivu na celém světě. Jdeme tedy proti zájmům Německa a Francie a je otázkou, zda to stojí za to. Mohli bychom dopadnout jako Kurdové. Neměli bychom se angažovat v konfliktech, které nejsou našimi. Za nás nakonec nikdo stejně bojovat nebude, nedělejme si iluze.

P. Hák 12.7.2022 10:30

No, pro Němce jsme na druhé straně ekonomicky kontrolované území. Fakticky spadáme do německého hospodářského prostoru, byť jako "detašované území" pro levnou výrobu a k umístění části produkce.

Je tu rozpor mezi zahraničně-politickými gesty Fialovy vlády oddaně sledující zájmy USA a ekonomickou politikou jdoucí na ruku Německu. Na druhou stranu ona proamerická gesta v důsledku ještě víc prohloubí naši ekonomickou podřízenost Německu, nejen v energetice.

Němci to mají dobře vymyšlené.

M. Grundmann 12.7.2022 10:48

Spíš to máme my vymyšlené špatně. Podle mě je chyba, že se nadměrně angažujeme v konfliktech, které nejsou našimi. Na Ukrajině se nebojuje o Prahu. Ukrajina vedla snad tu nejhloupější možnou zahraniční politiku a dostala se kvůli ní do úplně zbytečné války. Nyní vede válku za zájmy USA a riskuje svou vlastní existenci.

P. Hák 12.7.2022 11:33

Já to Němcům nemám za zlé, to je naše blbost. Každý až na nás mopslíky sleduje svoje zájmy, Německo samozřejmě také.

M. Grundmann 12.7.2022 11:41

Každý rozumný stát sleduje svoje zájmy. Polsko a Pobaltí má z nějakých důvodů chuť jít s Ruskem do konfliktu, tento konflikt však není v našem zájmu. Podle mě taková politika není ani v zájmu Polska a Pobaltí a vůbec ne v zájmu Ukrajiny. Náš stát by měl respektovat své závazky vůči spojencům, ale neměl by se angažovat nad rámec těchto závazků. Pro malý stát, jako jsme my, není rozumné se příliš angažovat ve velkých konfliktech.

P. Hák 12.7.2022 12:29

Souhlasím.

V. Pavelka 12.7.2022 18:58

Konečne to někdo řekl ? Angažování se Česka ? Tu na Tchaj wanu ,tu v Kyjevě a Vyhnání Rusů z Ambasády a hraní si na velkého silného statečného ,pomáháním zbraněmi ,kousek od Ruska Ukrajincům je Infantilní nedomyšlené ...