2.10.2023 | Svátek má Olívie, Oliver


Diskuse k článku

VÁLKA NA UKRAJINĚ: Konec velmocenského blouznění EU

Vedoucí představitelé Francie, Německa a Itálie společně navštívili Ukrajinu ve snaze ukázat tváří v tvář ruské invazi na Ukrajinu evropskou jednotu. Jednodenní návštěva se vyznačovala dlouhými projevy a žádným konkrétním obsahem: evropská jednota je zatím v nedohlednu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Fiala 21.7.2022 2:43

R^

P. Brecík 13.7.2022 22:27

.... kdo neumí moc číst: Internetový portál Donbas Insider pak zveřejnil informaci o tom, že byly ruským ozbrojeným silám ilegálně prodány dvě samohybné houfnice Caesar, každá za přibližně 3 miliony korun. Zpráva byla zveřejněna s odvoláním na francouzské zpravodajské zdroje, přičemž o několik dní později uvedl francouzský poslanec a právník Régis de Castelnau na svém twitterovém účtu, že se systémy Caesar momentálně nacházejí v ruské továrně Uralvagonzavod. Castelnau ve svém příspěvku rovněž kritizoval politiku francouzského prezidenta Macrona.

Dne 23. června pak francouzský poslanec obdržel zprávu z oficiálního telegramového účtu ruské společnosti Uralvagonzavod: „Dobrý den, pane Regisi. Vyřiďte prosím prezidentu Macronovi naše poděkování za dar v podobě samohybných děl. Tento materiál samozřejmě není tip ťop... ne jako naše MSTA-S! Ale přesto bude užitečný. Pošlete další – my si s nimi poradíme.“ Samozřejmě nelze zcela vyloučit možnost, že byly francouzské houfnice ruskými vojáky ukořistěny během bojů (koneckonců jedná se o válku, kde protivník často kromě zajatců získá i válečnou techniku). Z tónu příspěvku francouzského poslance je však dosti patrná jeho domněnka, že houfnice nebyly ruskými vojáky ukořistěny, nýbrž jim byly prodány.

P. Brecík 13.7.2022 22:13

Je třeba podporovat nejzkompurovanější stát ( skoro ) světa - Ukáčko. Prodávají vesele námi "darované" zbraně I DO RUSKA !! https://armadnizpravodaj.cz/udalosti/ukrajina-nelegalni-obchod-se-zbranemi/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

V. Pavelka 13.7.2022 18:50

Evropské zadky jsou blíže než Ruské zadky !A Ruské zadky , se nechovali tak přezíravě jak to Dělají Bruselské zadky !A To byli komunisti ?!

R. Tichý 13.7.2022 10:35

Nemecko, Francie a dalsi zapadoevropske staty se svou reakci na Ukrajinu definitivne odkopaly. Je to skupina vedena sedymi myskami, ktere jen pocitaji sve vlastni penize a snazi se udrzet moc. Rozhodne jim nejde o spolecenske blaho

R. Tichý 13.7.2022 10:34

Uz bez nohou, jen line se prevalujici podsvinče.

J. Urban 13.7.2022 8:27

ale jdete, "mysliteli" ;-D

J. Kostelanský 12.7.2022 22:56

Rusům je to zcela u pdele. Lavrov to jasně řekl v jednom rozhovoru, že vůbec nezajíma, jak je viděn v očích Západu.

Spíš si myslím, že Macronovi jde hlavně o sebe, aby on nestratil svou tvář a příliš se neponížil před Ruskem...

J. Kostelanský 12.7.2022 22:54

Kdysi se o Sovětském svazu říkalo, že je to kolos na hliněných nohou. To samé se teď přesně hodí na EU - kolos na hliněných nohou.

J. Kostelanský 12.7.2022 22:52

Vy to máte v té vaší hlavičce hodně pomotané. Podle vás co Rus, to komunista... :-)

Ale jak pak vysvětlíte, že najednou má pravoslavná Církev v Rusku takový vliv? Aha. Ona asi i ta Církev byla a pořád je komunistická, viďte... :-)

J. Jurax 12.7.2022 22:42

My tu naštěstí ruskou menšinu nemáme - tedy kromě mafiánů a oligarchů co skoupili půlku Karlových Varů, hodně nemovitostí a část našeho průmyslu.

M. Grundmann 12.7.2022 22:37

Providing lethal aid to Ukraine would exploit Russia’s greatest point of external vulnerability. But any increase in U.S. military arms and advice to Ukraine would need to be carefully calibrated to increase the costs to Russia of sustaining its existing commitment without provoking a much wider conflict in which Russia, by reason of proximity, would have significant advantages. ;-D

J. Jurax 12.7.2022 22:37

Ano, vrazi z vólstrýtu ... že by měl ten Gottwald pravdu?

M. Grundmann 12.7.2022 22:35

https://www.rand.org/pubs/research_briefs/RB10014.html to je originál

J. Jurax 12.7.2022 22:32

Když Německo přepadlo Polsko, dokonce ani mnichované Daladier a Chamberlain si s Hitlerem netelefonovali, ale vyhlásili mu válku. Není zaznamenáno, že by přemýšleli o tom, jak Hitlera příliš neponížit.

Kdežto když Rusko přepadlo Ukrajinu ...

O. Seliger 12.7.2022 22:27

Neřekl bych, že duhová dluhová únie někdy velmocensky blouznila. Občas jejich někteří šašci z vršku zablouzní, ale včas jsou činy některých poctivých knechtů upozorněni na náruč co je bezpečně nenechá padnout do léčky nepřìtele. A v bezpečí náruče se buduje nerozborná a nezničitelná jednota. A nejdůležitější jsou hodnoty, za které každý poctivý i vlastní život svůj obětovati musí. I když dluhová únie patří do skupiny největších korupčních monster.

M. Grundmann 12.7.2022 22:11

Takové studie vznikají už 30 let a o podobných plánech se veřejně diskutuje v americkém kongresu i vychází o nich knihy. Není to nic nového a tajného a americká politika podle těchto plánů otevřeně postupuje.

J. Nevrkla 12.7.2022 22:10

Rusko se chová pochopitelně, logicky. Západ vedou zmagoreni pitomci snící o novém světovém řádu pod jejich vedením a nechápou, že už tahají za kratší konec a že si pod sebou řežou větev. Kopou kolem sebe jako chcipajici kobyla.

M. Grundmann 12.7.2022 22:02

To není vhodná formulace. Spíš bych řekl, že máme takové Rusko s takovým ruským prezidentem, jaké si zasloužíme nebo jaké se vyvinulo kvůli naší protiruské politice.

J. Karza 12.7.2022 21:43

Zdržení se udílení nevyžádaných rad a pokynů je příznakem elementární příčetnosti, Diviši:-)

J. Karza 12.7.2022 21:31

USA a Rusko mají reálné strategické cíle, které se upírají k udržení/změně současného paradigmatu mezinárodních vztahů. EU je nemá. EU je více objektem, než subjektem hry.

P. Diviš 12.7.2022 21:16

Velká část Rusů byla taky obětí komunismu, tedy vlastně sebe samých. Normální průběh, v Rusku.

P. Diviš 12.7.2022 21:13

EU (ne Evropa) je ve vleku událostí. Velmocenské ambice nemá (leda snad Frantíci vzpomínají na dobu, kdy se považovali za velmoc), snaží se hlavně stát státem (touha soudružek a soudruhů v Bruseli), jenže nemá politický národ, takže zatím marně, jen přibývá byrokracie.

A USA, snad se tam podaří zvolit nějakého presidenta na úrovni, poslední pokus se moc nepovedl.

P. Brecík 12.7.2022 21:12

R^R^R^

P. Brecík 12.7.2022 21:11

Vážený - tady si nechala vláda USA vypracovat manuál - jak na Rusa: Jasné - pravdivé. https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/07/11/teorie-a-praxe-v-podani-rand-corporation-a-toho-co-se-deje-na-ukrajine/

P. Diviš 12.7.2022 21:09

Nezmeškejte večerku.

J. Karza 12.7.2022 21:08

Mezi ploty určitě, Diviši. Jako vždycky.:-)

Z. Velínský 12.7.2022 21:08

Co se dá dělat? Když si to vezmete kolem a dokola, válka na Ukrajině je střet velmocenského blouznění Ruska versus velmocenskému blouznění Evropy. Myslím, že Evropa je trochu blíže realitě. Ale kdo celou dobu stojí dost pevně na zemi, stejně jako to bylo před 80 lety, je USA.

P. Diviš 12.7.2022 21:06

LN ruský politolog Ivan Preobraženskij. *

LN V jakém stavu je ruská společnost čtyři měsíce od ruského vpádu na Ukrajinu? *

Ruská společnost je radikálně rozdělena. Tak hluboká propast v ní nezela možná od dob občanské války na začátku minulého století. To rozdělení je opravu hluboké.* Zhruba 15 procent Rusů, ale ne víc, aktivně a veřejně odmítá válku a uvědomuje si situaci. Jsou tu i pasivní odpůrci války. Dá se říct, že zjevně ještě nepochopili, nakolik je krize hluboká. Nechápou, v jaké situaci se Rusko ocitlo. Pro ně jsou přednější všednodenní problémy. *Příkladem mohou být třeba ruské dobročinné organizace, jejichž představitelé si stěžují, že se prudce snížily příspěvky. Avšak nevidí kontext, že to je spojeno s tím, že lidé, kteří pravidelně posílali peníze, museli kvůli válce opustit Rusko. Takových situací, kdy lidé ztratili příčinnou souvislost, je velmi mnoho.*V Rusku jsou rovněž aktivní zastánci války. Moc dobře vědí, co se děje. Zastávají nekompromisní pozici a veřejně ji vyjadřují. Jejich podíl ve společnosti ale také nepřekračuje 15 procent obyvatel.*

LN A zbytek?

Zbytek je absolutní většina Rusů, kteří se tváří, jako by se nic nedělo. Jejich hlavní emocí je strach. Bojí se akceptovat realitu, protože by se museli přiklonit k jedné či druhé straně. Proto ochotně souhlasí s oficiální propagandou a šíří ji. Nechtějí diskutovat o válce. Snaží se sami sebe přesvědčit, že informace podávané státní propagandou jsou spíš pravdivé.

Válka na ukrajinském území jako taková pro ně neexistuje. Události na Ukrajině vnímají skrz propagandistickou legendu o zvláštní vojenské operaci, o chirurgicky přesných úderech na vojenské objekty.

Myslím si, že jim realita dojde až za dlouho. A to nehledě na to, že žijeme v informační společnosti. V Rusku se informace šíří podobně jako v SSSR během afghánského konfliktu. Tehdy lidé pochopili, co se děje, až zhruba po dvou letech.

P. Diviš 12.7.2022 21:02

Zkuste začít se studiem českého jazyka a vyšší školu politiky nechte až napotom. Jinak působíte silným dojmem blba.