30.9.2023 | Svátek má Jeroným, Ráchel


Diskuse k článku

VÁLKA NA UKRAJINĚ: Konec velmocenského blouznění EU

Vedoucí představitelé Francie, Německa a Itálie společně navštívili Ukrajinu ve snaze ukázat tváří v tvář ruské invazi na Ukrajinu evropskou jednotu. Jednodenní návštěva se vyznačovala dlouhými projevy a žádným konkrétním obsahem: evropská jednota je zatím v nedohlednu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Brecík 12.7.2022 21:12

R^R^R^

J. Jurax 12.7.2022 22:42

My tu naštěstí ruskou menšinu nemáme - tedy kromě mafiánů a oligarchů co skoupili půlku Karlových Varů, hodně nemovitostí a část našeho průmyslu.

V. Pavelka 12.7.2022 18:19

Kterej trouba si myslí že Německo a Francie se zapojí do války proti Rusku a vypukne opravdová válka ? S dálkovými bombardéry a Raketami z ponorek záladen uvnitř Ruska. Co tady pindají bývalé socprc státy ?Malé státy si zadaly s aktivizmem proti Rusku.Němci i Francouzi znají Rusko i z minulosti a s vnitřím nepřítelem Araby a Afričany a s Mobilizací to může být III. válka a kdo si to vezme na triko ? Za Ukrajinu to teda nestojí ? Nota bene když západ není schopen připustit svůj díl viny v ukrajinském provokování ?! A Čína a USA do toho nepůjdou ? K vůli oslabení vzájemných pozic do budoucna !

A. Teply 12.7.2022 14:17

P. Kern to rozebírá hezky - ale především optikou USA.

Kancléř Scholz si velmi dobře uvědomuje fatální závislost Německa na ruských surovinách (plyn, kovy, ropa, uhlí...), pošetile budovanou spoustu let. Spolupráce s Ruskem je teď pro Německo výhodnější, než zatlačování Ruska do posledního Ukrajince a za každou cenu (to naopak vyhovuje USA).

Bez ruského plynu (navíc levného) bude Německo na pokraji ekonomického kolapsu. A USA budou pohádkově bohatnout na prodeji zbraní a předraženého LNG.

Svazáci, zaslepení nenávistí k Rusku, se budou už velmi brzy probírat ze svých snů o "zničujících" ekonomických sankcích. Zničující jsou - bohužel jen pro EU.

Když na Vás (neozbrojeného) gangster míří samopalem - můžete se rozběhnout proti němu - ale budete pouze prohlášen za hrdinu in memoriam.

P. Diviš 12.7.2022 16:40

Problém je, že Rusko neumí a nechce spolupracovat, chce jen poroučet. Takže Německu nezbyde, než poslouchat Rusáky, nebo obchodovat s USA. Pokud nezblbli úplně, jsou USA jasná volba. A nebo zrušit nesmyslné EUnijní rozhodnutí o zákazu frakování v EU.

Svazáci, tradičně zamilovaní do Ruska už z dob SSSR, budou strašit a strašit a strašit.

Neozbrojení naštěstí zatím nejsme, ale ani Rusko už nevypadá tak hrozivě jako dříve.

A. Teply 12.7.2022 18:17

Rusko spolupracuje s celou řadou zemí, dokonce dodržuje kontrakty i se zeměmi EU (i po 6 kolech EU sankcí).

Pravda je, že budoucí spolupráce Německa a Ruska je dosti problematická - to se USA povedlo.

Např. kupovat LNG z USA á 25 Kč / m3 není pro koncern BASF řešením (oproti 6 Kč / m3 od Ruska). Za americké ceny nedokážou být konkurenceschopní.

Novodobí svazáci nejsou zamilovaní do Ruska, ale do politické korektnosti, 45 genderů, boji proti sodovkovému plynu... a spojuje je naopak nenávist k Rusku. Stejný je jen ten zápal a zaslepenost.

Neozbrojení byl příměr. Co se týká dodávek plynu, je ČR zcela "nezbrojena". Vláda nakoupila plyn, který vystačí do konce července. V německých zásobnících na našem území je plyn německých obchodníků, kteří ho s největší pravděpodobností budou pumpovat do Německa. V nejlepším případě část za astronomické ceny dodají do ČR.

V. Pavelka 12.7.2022 19:03

Rusové plyn posílají i Když? Platí jim za to západ když jim zabavil konta ?EU

V. Pavelka 12.7.2022 18:25

I vy by jste rád poroučel Diviš co? kdyby vám bylo dáno ? Němci umí počítat Diviš ? A vy by jste se vrhl do války s Ukrajinou po boku a natřel to těm Rusákům ?[>-]

P. Diviš 12.7.2022 21:02

Zkuste začít se studiem českého jazyka a vyšší školu politiky nechte až napotom. Jinak působíte silným dojmem blba.

P. Kotyza 12.7.2022 11:47

Ty tzv. evropské hodnoty se dají shrnout do jednoho pěkného českého přísloví: bližší košile než kabát.

F. Zrcek 12.7.2022 11:36

Analýza autora článku z Gatestone Institute fundovaně ukazuje, že dosavadní principy fungování EU jsou dlouhodobě neudržitelné. Nejde nadále tolerovat dominanci západních zemí Německa a Francie a jejich západních spojenců nad severní a východní Evropou.

Soudruzi Scholz a Macron během první vážné krize názorně předvedli, že to nefunguje. Nedá se jednou zadnicí dřepět na dvou židlích a pokušet se s nepřítelem zároveň bojovat i kšeftovat.

Rýsuje se ovšem přinejmenším jedna nová mocnost - Polsko. To se nedalo poslušně zkrotit podle bruselských not. Těžiště EU se evidentně přesouvá na východ, ať se to dosavadním lídrům líbí nebo ne.

První úkol pro Evropu je dát putinovi na holou. A po něm každému dalšímu fakanovi, který by se pokoušel ji vojensky ohrozit. Pak se můžeme bavit dál, jestli je důležitější dát nejdřív lidem najíst, nebo zachraňovat klima.

Na obojí zároveň nevybude. Evropský východ to chápe a západ to ve vlastním zájmu bude muset akceptovat. Jinak to nemusí přežít. Nejen jako velmoc, ale i jako obyvatelná země.

M. Hoblík 12.7.2022 11:30

Tolik sankcí na Rusko a efekt to má jenom na nás. Povedlo se poškodit hospodářství, jenže v jiné zemi, než v zemi cílené. A ruský medvěd se směje.

L. Severa 12.7.2022 11:21

Z článku je možné odvodit, že přístup Německa a Francie se promítá i do NATO, které dokáže vycenit zuby někde v Jugoslávii, ale kdyby šlo do tuhého, tak nevím, zda by Němci a Francouzi šli bojovat za zmiňovaný Vilnius. V celku laxní postoj k NATU je čitelný i proto, že většina států nedodržovala ta 2% na zbrojení. Proto je dost naivní představa, že NATO obkličovalo Rusko za účelem jeho případného napadení. Že státy sousedící s Ruskem se chtějí stát jeho členem protože mají z Ruska strach, je vcelku logické. A mají pravdu, Ukrajina to dokazuje. Že to Putin vidí jinak (?), je způsobeno jeho ruským viděním („podle sebe soudím tebe“). Koneckonců jsme i my členy NATO, a že by naši vojáci táhli na Moskvu, je představa hodně absurdní. Zpohodlněný Západ chce kšeftovat a ne aby jeho vojska bojovala někde, třeba až u Vladivostoku.

J. Vágner 12.7.2022 11:19

Nevidím sebemenší důvod, proč by tohle dobrodružství anglosasu na Ukrajině z roku 2014 do posledního Ukrajince a posledního evropského eura, mělo být kýmkoliv z Evropy podporováno! Scholz a Macron prezentují poslední zbytky rozumu.

P. Brich 12.7.2022 14:07

R^

P. Diviš 12.7.2022 16:41

Vy nevíte (vaše hloupost), Ukrajinci vědí.

J. Kostelanský 12.7.2022 18:27

Tak se předveďte, pane Diviši a vysvětlete to nám, hlupákům... :-)

P. Nešvara 12.7.2022 11:16

Slušná sbírka nesmyslů.

J. Plíva 12.7.2022 10:47

Názor autora článku je, že Rusko bude po vítězství na Ukrajině ohrožovat celou Evropu, a že tomu může zabránit jen silné NATO. Tak jsem ho pochopil.

Jenže nevím, proč mám věřit, že se Rusko nespokojí s Donbasem a Luhanskem a Krymem a bude pokračovat dál na Slovensko a Polsko atd. Francie a Německo se tohoto scénáře nebojí a zřejmě mu nevěří.

A jaká je role USA? USA říká, že se bojí o Evropu. Ale z války má prospěch. USA má v NATO hlavní slovo. Takže to vypadá, že USA předstírá starost o Evropu, protože mu válka na Ukrajině vyhovuje.

M. Grundmann 12.7.2022 10:53

Pouze politici ve východní Evropě šíří poplašné zprávy, že Rusko hodlá obnovit Sovětský Svaz a obsadit i část východní Evropy. Rusko mělo několikrát možnost připojit Bělorusko a neodhodlalo se k tomuto kroku. Kdyby skutečně chtělo obnovit Sovětský Svaz, tak by to byl první krok.

Celá propaganda politiků ve východní Evropě je jenom snůška nesmyslů a mimo východní Evropu jí nikdo nevěří. Zbytek světa je přesvědčen, že Rusko válčí na Ukrajině jenom kvůli tomu, aby zabránilo jejímu vstupu do NATO.

R. Polášek 12.7.2022 10:58

Tak stačí poslouchat Putinovy řeči třeba o Petru Velikém a dobývání Finska nebo o tom, jak se russké tanky mají zastavit až v Lisabonu. Nebo o tom, jak by se stav ve střední Evropě měl navrátit do stavu po rozpadu Sovětského Svazu a NATO se mělo stáhnout se zemí bývalého socialistického bloku.

V. Petr 12.7.2022 13:07

"Nevěřím že se pan Hitler nespokojí jen s odstoupením československých území, obývaných německým obyvatelstvem a bud chtít pokračovat na Polsko, Francii nebo Rusko..."

V. Pavelka 12.7.2022 18:42

No proč by postupoval ? Když budem hodný a to my budem ? Tak bude vybírat desátek ? Ještě nám pomůže s mírně předraženým plynem aby jsme mohli vyrábět a dejchat ? Naivky a Infantilní politici !z Pražské bubliny :-P;-):-);-D

O. Kaucký 12.7.2022 15:15

Asi tak.

P. Hák 12.7.2022 10:21

Jo a moc se mi líbí, že do skutečného vedení EU se nyní dostaly Polsko a další státy východní Evropy. To myslí autor určitě Petra Fialu, kterého podle jednoho ze starších článků cesta do Kyjeva "katapultovala do nejvyšších pater" evropské politiky. Já vám řeknu, na takhle katapultovanýho premiéra může bejt člověk hrdej. Ten ani nepotřebuje udavače, protože lidi za ním jdou dobrovolně, jednotný evropský lid, co v nerozborné jednotě s transatlantickou vazbou smete imperialisty a jejich přisluhovače R^

P. Brich 12.7.2022 14:11

Škoda, že katapult ke konci selhal. Petr Fiala měl být katapultován až na vzdálenou oběžnou dráhu!!;-€EU;-O

P. Hák 12.7.2022 10:13

Takže bojujeme proti zahraničnímu zlu, které je "imperialistické", "revanšistické" a dokonce i "revizionistické".

Děkuji, autore! Mé mládí se vrátilo! A pak že je potřeba nějaký elixír... R^

P. Diviš 12.7.2022 10:43

Rusko.

Imperialistické nepochybně a tradičně. Recidiva imperialismu, podporovaná paranoiou a mesiášstvím.

Revanšistické - nepochybně, odkud jinud se berou ty kecy o ohrožování Ruska Západem po rozpadu (vnitřním) SSSR?

Revizinistické - no, politiku pozápadňování, praktikovanou za Jelcina (jak, to je kapitolka sama pro sebe) Putin důkladně zrevidoval.

O. Kaucký 12.7.2022 15:17

Ano, kompletně, včetně udávání a cenzury.

R. Polášek 12.7.2022 9:19

Jinak EU nesmí být jednotná. Jakmile bude EU jednotná, nutně ztratíme tu poslední českou suverenitu, kterou ještě v rámci EU máme. Mimo bezvýznamné zbytky.