3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

USA: Peklo kapitalistického zdravotnictví

Součástí právě přijatých reformních kroků současné vlády jsou i reformy týkající se zdravotní péče. Mnozí odpůrci těchto změn mají hrůzu z privatizace zdravotnických zařízení a systémů pojištění a jejich strach je podněcován různými články a zprávami lidí, kteří měli co činit s „kapitalistickým“ zdravotnictvím na západ od nás.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ivan Nový 30.8.2007 6:21

Amy,

za projevy, které popisujete může pojištění. Zvyšuje neautentickou poptávku a tím dává do rukou zdravotnického personálu bič. Na druhé straně zase pojištění tou neautentickou poptávkou přináší peníze do výzkumu, který inovuje léčebné postupy. Tak si vyberte. Svět je ideální takový, jaký je. Vyvážený.

Pozorovatel 30.8.2007 6:14

Re: No,

Postrehy z USA: bila plomba $80-180; cena neni jednotna, bere se podle toho, kolik zubnich stran je zaplneno, jedna -li se o predni ci zadni zuby a poom samozdejme i podle doktora, ceny mohou byt i vyssi.

Kompleni vycisteni chrupu, 30 minut, $40-60. Jedna -li se o zanedbany chrup a je nutne cisteni korenu zubu pod dasni, cena je $145 za kvadrant cili $580 za cely chrup, cena opet orientacni, muze byt vice.

Root canal neboli vyse popsana procedura vyplneni zubu je v prumeru $800 a korunka $600, opet orientacne a samozrejme vcetne umrtveni, otisku zubu, provizorni plastove korunky atd., to vse je soucasti procedury a nekolika navstev u zubare.

Take jsem si nechal udelat koruku v CR, zaplatil jsem 5 000 Kc misto $1 400. Samozrejme  v ramci cesty domu, letet tak pouze kvuli tomu by se nijak nevyplatilo. Ja jsem usetril a nemam pocit, ze bych timto ostatni obcany CR nejak "osidil", nebo oni na mne nejak doplaceli, viz prispevek P. Korenskeho.

Je zcela prirozene, ze lide se vzdy snazi poridit nakup nebo sluzby co nejvyhodneji, jezdili jsme za komousu houfne nakupovat do detske boticky a haldu jinych veci do NDR, dnes vyhodne nakupujeme co se vyplati vsude po svete a nerozumim te az nenavisti vuci prislusnikum ostatnich zemi, kteri neco zase neopak vyhodne poridi u nas. Kdyz  se kona najezd Cechu na polske boruvky, protoze jsou o pulku levnejsi a Cesi je skupuji po desitkack kg, je to v poradku, ale nedej Buh, aby si u nas Nemec jel nakoupit do Globusu, to nas hned "vykupuji".

Pavel Kořenský 30.8.2007 6:13

Re: Re: Re: Re: Re: A nad čím se pozastavuji já?

No, já Vám skutečně nechci nijak brát iluse, ale máte poněkud zmatené představy.

Stomatology nikdo nedotuje a pokud si chtějí zařídit praxi (ordinaci), tak si prostě za tržní nájemné pronajmou prostory (nebo si je koupí). Dále si za komerční úvěr vybaví ordinaci (pokud nemají sakra bohaté rodiče) a začnou provozovat praxi s výhledem na to, že za nějakých 10 let to zaplatí, pár let budou vydělávat a pak se znovu zadluží, protože ordinaci bude třeba modernisovat.

A úplně každému je fakt jedno, jestli je pacient z Holešovic nebo z Nebrasky.

To je zhruba stejné jako u mně ve firmě. Pokud pacienta zlobí počítače, tak to stojí 500-2000 Kč na hodinu podle závažnosti problému a národnost v tom nehraje žádnou roli.

Jeseter 30.8.2007 6:11

Re: Re: WHO hodnoceni zdravotnich systemu jednotlivych zemi sveta a vice

Je pravdou, že v USA je pres 40 milionu bez řadneho zdravotniho pojištěni, pred asi desitkou let to bylo 20 milionů. Bez ohledu na Kubu, je v USA kojenecká úmrtnost, s ohledem na t.zv. vyspělou zemi, neúměrně vysoká. Přičitá se to k malé lekařské péči během těhotenství, právě vlivem vysokého procenta bez pojištění.

Amy 30.8.2007 6:08

uplne jine zkusenosti

Ziji v Americe uz take par let. Mela jsem nekolik zkusenosti s lekari a vesmes spatne. Pred lety aspon pece v nemocnicich byla dobra , ale nove i zde najimaji levne pracovni sily z rad nevzdelanych minorit a tak i pece jde znacne dolu. Lekari se vesmes chovaji jako bozi a kdyz se vubec ukazi ( a misto neho neordinuje zdravotni sestra) tak automaticky naordinuji nejzadanejsi leciva a pokud clovek nevyzaduje testy, tak se ani nenamahaji udelat poctivou diagnozu. Neco vetsinou hodi od oka. Jde jim hlavne o to aby nasli dalsi zakazniky pro farmaceuticke firmy. Co se tyka pojisteni, pro starsi lidi v duchodu pojisteni Medicaire opravdu vesmes funguje dobre. Az na nektere vyjimky , kdy se lide musi rozhodovat jestli budou jist, nebo kupovat leky. I takovych lidi mam kolem sebe dost. Tez znam nekolik rodin a jednotlivcu, kteri ztratili sve domy, protoze museli zaplatit osetreni, ktere pojistovny odmitaly zaplatit, nebo vycerpali bezny limit 1-2 miliony, coz je zcela jednoduche. Tito lide platili 800-1000 dolaru mesicne na pojisteni a jeste prisli o veskery majetek. Pojistovny v Americe jsou spatne a pokud se lide nervou o sva prava, tak z nich zadne penize nedostanou. Pracuji v zubarstvi a to je tez kapitola sama pro sebe. Je velice tezke najit dobreho zubare. Poplatky jsou straslive a pro mnoho lidi nedostupne. Zubari neztraceji cenny cas s pacienty. Skacou z jednoho kresla na druhe, jen aby za den vydelali co nejvice. Tato praxe se nutne musi ukazat na kvalite.

Je uplne zbytecne popisovat jake hruzy jsem  videla v ustech pacientu, kterym bylo receno" vsak si zvyknete".

 

Pavel Kořenský 30.8.2007 6:00

Re: Re: Re: Re: Re: A nad čím se pozastavuji já?

Mimochodem, jen tak na okraj. Průměrný republikový plat je cca. 21.000 Kč, což je velmi zhruba 1000 dolarů (vím, spíš o něco méně).

V naprosto nejdražší síti zdravotních zařízení, jakou je GHC, která funguje na čistě komerční bázi a nemá naprosto nic společného se systémem zdravotní péče v ČR, stojí nejmodernější sendvičová výplň cca. 3000 Kč (150 USD) a to je v ceně snad i to, že ho pacientovi na křesle v době zákroku sestra jemně, jaksi, tedy... atd.

A ty 3000 Kč jsou cena zhruba za 100 piv nebo 50 krabiček cigaret Camel.

Pochopitelně tyhle firmy dělají i běžné výplně z bílého cementu a stojí to kolem 900 Kč (45 USD) včetně veškerého zaopatření. Což je cena zhruba 30 piv nebo 15 krabiček cigaret Camel.

A tyhle firmy velmi dobře prosperují, se státním systémem zdravotní péče nemají nic společného a v přepočtu na běžné komodity nejsou nijak předražené.

Jeseter 30.8.2007 5:58

Re: Re: Re: Re: Re: A nad čím se pozastavuji já?

Claudio ty si posedlý s temi dotacemi-danovými ulevami, ale nejsi schopen uvest fakta-čísla !! Vrtacku mu treba darovali hornici :-D!

Claudio 30.8.2007 5:41

Re: Re: Re: Re: A nad čím se pozastavuji já?

 Když si zubař pořizoval onu vrtačku, tak měl značné daňové úlevy - například. :-/

Claudio 30.8.2007 5:37

Re: Re: Re: Re: A nad čím se pozastavuji já?

 Zeptejte se na to ministra zdravotnictví. Nebýt dotací do konkrátně stomatologie, pak by v česku nebylo schopno uhradit zubní péči většina obyvatel. I cena pro cizince je zkreslená, tedy směrem dolů.

 Solidární zdravotní systém je pro všechny občany i ty nemovité a ceny tomu musí odpovídat. Takže našinec žijící v Americe má sice právo si doma platit pojištění a využívat jej. Z morálního pohledu však zaplacení letenky letecké společnosti, aby využil zdravotnictví v čechách je obraní spoluobčanů doma.

Pavel Kořenský 30.8.2007 5:35

Re: Re: Re: Re: Re: A nad čím se pozastavuji já?

??? Kde žijete, že se tak ptám ?

Jednak sumy placené u zubaře stát nijak nedotuje (platby pojišťovny jsou víceméně symbolické). Za druhé ti zubaři si své ordinace budují za své nebo na úvěr s komerční úrokovou sazbou.

A za třetí, neznám snad nikoho, kdo by chodil k zubaři, kdykoli uzná za vhodné. Většina lidí se zubaři vyhýbá jako čert kříži a horko těžko se přinutí zajít na preventivní prohlídku, která je pravda hrazena pojišťovnou v plné výši (cca. 150 Kč - 7.5 USD)

Sarka 30.8.2007 5:34

Re: WHO hodnoceni zdravotnich systemu jednotlivych zemi sveta a vice

Kviku, argumentujete stale tim jednim omletym argumentem: o tomhle jsme myslim jiz jednou spolu vymenovali nazory. Je skutecne problem, ze nechapete ze tento Vami uvadeny zebricerk nema vubec nic spolecneho s kvalitou lekarske pece, ale s hodnocenim SYSTEMU organizace zdravotnictvi. Nicmene, nechapavym je Zola jako  Zoula, s tim se proste neda nic delat. CO se tyce vysledku zdravotni pece, jsou tezko srovnatelne: srovnavat kojeneckou umrtnost Kuby a USA je primo legracni, protoze na Kube se ani nepokouseji zachranovat tricetidekove plody, a  nemaji tam zdaleka tak vyspelou peci o infertilni a ohrozna tehotestvi. Dusledkem toho je ze se jim do statistiky vubec nedostanou plodu predcasne porozene, s malou porodni vahou ci s vrozenymi vadami, ktere umrou pri, anbo kratce po porodu. S cisly ohledne kojenecke umrtnosti se odedavna vesele manipulovalo, jeste za socialistickeho zdravotnictvi. V nekterych vysledcich je na tom USA jiste hure nez nektere Evropske zeme, v nekterych daleko lepe. Kuprikladu ve vysledcich leceni rakoviny (a to vsech sledovanych diagnoz, u muzu i u zen) je na tom USA nesrovnatelne lepe nez vsechny ostatni zeme (Evropske) ktere byly sledovany. Takze bych tak sebejiste nemavala argumenty ktere kazdy zasveceny clovek prohledne jako mimo misu.

Pavel Kořenský 30.8.2007 5:29

Re: Re: Re: A nad čím se pozastavuji já?

Platí to pacient. Tedy v případě toho zubaře.

Je mi líto, že nemohu podpořit Vaší xenofobní paranoiu, ale tohle mám osobně ověřené. Jeden známý z Kanady byl tady v Praze na návštěvě a rozbolel ho zub. Tak jsem dal číslo na mého zubaře a ten mu udělal normální plombu za běžnou cenu kterou platím já. Zkasíroval ho po zákroku v hotovosti, stejně jako to platím já a cena byla víceméně stejná. Resp. o něco menší, protože si nechal zub vrtat bez injekce.

Claudio 30.8.2007 5:25

Re: Re: Re: Re: A nad čím se pozastavuji já?

 Vy však platíte na dřevo sumu značně dotovanou státem. Kdyby jste měl platit reálnou cenu, pak byste si rozmyslel, zda jít k zubaři kdykoliv to uznáte za vhodné. Tedy pokud berete průměrný republikový plat, což většina pojištěnců nebere.

Sarka 30.8.2007 5:23

A tu kvalitu tech lekaru jste povolan

soudit podle ceho?

Jen tak mimochodem,  ti kteri se domnivaji ze mouhou soudit zdravotnictvi jakekoli zeme, nerku-li federace padesati statu podle sve jednotlive osobni zkusenosti jsou stejne legracni jako nekdo, kdo by chodil v HOlesovich par let k obvodnimu lekari a pak  vydal traktaty o "kvalite Evropskeho lekarstvi".

Co se tyce vysledku, zajimavy je tento zebricek:

http://www.telegraph.co.uk/news/main.jhtml;jsessionid=ALDQAFHLW3BERQFIQMFCFGGAVCBQYIV0?xml=/news/2007/08/21/ncancer121.xml

Pavel Kořenský 30.8.2007 5:20

Re: Re: Re: A nad čím se pozastavuji já?

Ehm, jak konkrétně jsou ti zubaři dotovaní ?

Můžete to nějak upřesnit ? Ale prosil bych fakta a čísla, nikoli nějaké vágní formulace typu "Každý ví, že zubaři jsou dotovaní..."

kapral 30.8.2007 5:19

Re: Re: Re: A nad čím se pozastavuji já?

Claudio, cemu nerozumis? Zaplatim letenku, priletim, ZAPLATIM zubare (ze svych ne ze Tvych), tak mi vysvetli, jak okradam vasi ekonomiku ?

Pavel Kořenský 30.8.2007 5:16

Re: Re: Re: A nad čím se pozastavuji já?

??? Já nemusím nikam létat. Já v ČR žiju. Už nějakých cca. 42 let.

A velmi dobře vím, že u každého KVALITNÍHO zubaře se platí na dřevo.

Pavel Kořenský 30.8.2007 5:13

Re: Re: Re: Lenka Rubensteinová kdáká blbosti . . . . . .

No, jen pro přesnost.

V ČR se platí zubaři hotově vždy. Tedy pokud jde o kvalitního zubaře. Vyjímkou jsou i u kvalitních zubařů děti. Ošetření dětského chrupu bývá zdarma, protože pokud není zubař totálně na hlavu padlý, spočítá si na prstech jedné ruky, že se mu vyplatí spravovat zuby spokojené rodině, kde dítě je zdarma.

A účty pojišťovně nepředkládá zubař, ale pacient. A pojišťovna proplatí tak 10-15%.

Claudio 30.8.2007 5:13

Re: Re: A nad čím se pozastavuji já?

 Zkuste domyslet, jak je naše zdravotnictví pro naše občany levné, že se oplatí si pro ošetření i zaletět z Ameriky. A kdo to tedy platí???

Claudio 30.8.2007 5:08

Re: Re: A nad čím se pozastavuji já?

 To není ani zdakeka pravda! I ti zubaři jsou státem dotovaní a jejich cena práce, vybavení ordinací, materiál s kterým pracují atd., je státem(tedy námi všemi, kteří makáme) dotováno všemi možnými daňovými i cenovými úlevami! Takže letenka jistě příjde levněji, než kdyby si musel pacient uhradit úplnou - skutečnou cenu veškerého lékařského zákroku i s potřebným materiálním zajištěním.

 Zdravotní turistika začíná pomalu ale jistě být naším ekonomickým problémem. Na tuto turistiku by neměli doplácet občané platící do státní kasy značné procento svého výdělku!

certik 30.8.2007 5:08

Re: Re: A nad čím se pozastavuji já?

jestli v Cechach platite, pak jste trumbera. Prozradim vam jednoduchy trik. V CR se plati pojistne pouze za cely mesic. Jestlize priletite 2. brezna a odletite 30. dubna, platite za pojistne tlustou nulu. Von je urcite duvod, proc si to takhle vymysleli, nejspis si na tom nekdo nejak masti kapsu.

Pojistit (zadarmo) se muzete i pro pripad navstevy zubare. Oproti vasemu presvedceni ne u vsech zubaru musite platit na drevo, to vas jenom ten vas jako neznalka vzal na hul, proc taky ne.

Sestadvacitka 30.8.2007 5:02

Re: A nad čím se pozastavuji já?

Ohoo Claudio, ale pani se u nas nechava  osetrovat, protoze si stale plati ceskou zdravotkuu!!:-P: to vam jaksi uniklo ve zlucovite poznamce k jejimu litani a "zneuzivani" systemu

Pavel Kořenský 30.8.2007 5:02

Re: A nad čím se pozastavuji já?

 A o tom konfortním servisu v nejvyšší možné kvalitě v běžném zdravotnictví bych raději pomlčel a šoupal nohama.

Bohužel jsem loni musel projít tím, že jeden zaměstnanec (a bezvadný kamarád) umíral na leukemii. Odpovídající léky nebyly (nebyl rozpočet v dotyčném zdravotním zařízení), zájem nebyl a celkově to vypadalo, že na jeho léčení nikomu nezáleží a nikdo ho snad ani léčit nebude.

Až na základě konexí jednoho privátního lékaře ze soukromé (a tržně fungující) polikliniky se podařilo sehnat pro něj odpovídající péči, špičkové moderní léky atd.

Bohužel to stejně nepomohlo (za což lékaři nemohou, leukemie je vždy fatální problém), ale mohl alespoň necelý rok žít jakžtakž.

Jerry 30.8.2007 5:01

USA,CA

hmm. Ziji v Kalifornii jiz nekolik let. Pamatuji si ze ma prvni starost byla, vyridit ridicak, banku a pojistku. Pocit ze bych travil pracovni pobyt v USA bez zdravotniho pojisteni, nebo jen s pojistenim s cech kde v pripade jakehokoliv zakroku by mi ceska strana uhradila castku stejnou co by zakrok stal v cechach mi pripadalo silene. Nasel jsem Kaiser Pernamente kteri vlastni sit neziskovich nemocnic a pojistne plneni ze vsech nejvetsi. Platim $240 mesicne cos je presne muj denni vydelek. Pokud si dobre pamatuji c cesku jsem platil $7000 cos jsem za den nevidelal ani nahodou. Dobre si uvedumuji ze ze za pobyt v nemocnici si $100 denne priplatim ale osobne si myslim ze pece je na malicko lepsi urovni. Neni to v lidech, neni tu moc dobrych lekaru a nemocnice se to snazi kompenzovat technologii. Byl jsem u lekare jen dvakrat a vzdy automaticky me daly na CT Scan primo v ambulanci a emailem me informovaly ze mam pisek v ledvinach. (PS. Ma matka v cechach cekala na CT dva mesice!) Prost jiny kraj.... 

Pavel Kořenský 30.8.2007 4:49

Re: A nad čím se pozastavuji já?

??? O tom létání se snad hovořilo v souvislosti se zubaři. A ti ošetřují jaksi za hotové.

Alespoň všichni zubaři, které jsem za posledních cca. 15 let potkal.

Tak proč by mělo vadit, jestli si sem k zubaři někdo zaletí ? Zaplatí na dřevo stejnou sumu jakou platím já.

Claudio 30.8.2007 4:46

A nad čím se pozastavuji já?

 Mně nejvíc udivuje, s jakou samozřejmostí se létá z Ameriky do Česka pro využití naší lékařské péče. Jako kdyby to bylo za pakatel. Takže jednoduše - unás je tak levná zdravotní péče, že se pro ni oplatí přiletět až z Ameriky!

 To znamená, že naši lidé si vůbec neuvědomují, jak lehce mohou zneužívat zdravotnictví, že mají komfortní servis kdykoliv k dispozici v nejvyšší možné kvalitě. Kdo to platí, většinu lidí vůbec nezajímá a ani o kolik okrádají ty, kteří potřebují k záchraně zdraví i života nezbytné příšerně drahé léky a úkony.

 A tak z Ameriky k nám přiletí ti, kteří tam nejsou spokojeni, za levný peníz jsou obslouženi a odčerpají potřebnějším značné sumy. Že při letu tam a zpátky utratí přitom víc, než kolik by byla reálná cena jejich ošetření u nás kdyby nebyli pojištěnci, to jich vůbec nebere. Náš solidární systém po nich nevyžaduje plnou úhradu, protože plnou úhradu jim zajistí ti obyčejní dříči v našich fabrikách, kteří většinou mají kumšt vyjít s penězi, které si vydělají.

 Z těchto "létavých" pacientů je mi na blití!!

aquagenic 30.8.2007 4:39

Stačil pohled na foto pí Rubensteinové

Ta dáma je tak hnusná, že si holt musí ten mindráček nějak léčit. A nadávat na Ameriku je teď in.

Pavel Kořenský 30.8.2007 4:38

Re: WHO hodnoceni zdravotnich systemu jednotlivych zemi sveta a vice

No, argumentovat Kubou je dost debilní. Vzhledem k tomu, že většina Kubánek rodí doma (na pobyt v porodnici nemají nárok), jsou tyhle statistiky hodně nepřesné.

Shodou okolností jsem v posledních cca. 10 letech v té zemi párkrát byl a nikoli jako turista. Takže celkem tuším, co Kuba obnáší a jak to tam funguje.

Jakákoli statistika týkající se Kuby je vylhaná od A až do Z včetně takových prkotin jako je rozšíření pohlavních chorob. To se na Kubě řeší tak, že nakažená dáma je odeslána do "polepšovny", kde chcípne při sekání cukrové třtiny a do statistiky se nedostane.

Dodnes Castrův režim protiprávně internuje v koncentračních lágrech tisíce "jineteras" které by mohly nejen kazit statistiky týkající se prostituce či pohlavních chorob, ale které by hlavně mohly nasrat prosté Kubánce tím, že vydělávaly moc peněz.

kvik 30.8.2007 4:31

Re: WHO hodnoceni zdravotnich systemu jednotlivych zemi sveta a vice

tabulka kojenecke umrtnosti v jednotlivych zemich sveta podle CIA (2007)

https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2091rank.html

povsimnete si napriklad Kuby ...

PS: Pro profit , trzne orientovane zdravotnictvi USA konzumuje neco kolem 16% jejich HDP - zdaleka nejvice na svete ...

kvik 30.8.2007 4:24

WHO hodnoceni zdravotnich systemu jednotlivych zemi sveta a vice

http://www.photius.com/rankings/healthranks.html

jak vidite na prehlednem zebrickum WHO (Svetova Zdravotnicka Organizace) USA jsou spolehlive posledni mezi prumyslove vyspelymi zememi sveta.

Kojenecka umrtnost v USA je dokonce vysi nez na Kube.

US je na 42. miste ve svete projektovane delce doziti. Pres 30% amiku trpi obezitou - nejvice na svete. Pumerny american ma dnes mensi vysku postavy nez vetsina obyvatel evropskych zemi (asiate a hispanci nezapocitani). Podle nedavnych udaju US statistickeho uradu jiz 47 milionu amiku nema zdravotni pojisteni, vetsina protoze si pojistku dovolit nemuze. 

Hodnotiti kvalitu americke zdravotni sluzby na zaklade osobnich skusenosti, jako to delaji nekteri  mili pisatele  nize, nemohu, protoze jsem nikdy lekare a ani zubare nepotreboval ( v byvalem Ceskoslovensku mi kdyzi pred lety srovnali zoubky).