4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

USA: Peklo kapitalistického zdravotnictví

Součástí právě přijatých reformních kroků současné vlády jsou i reformy týkající se zdravotní péče. Mnozí odpůrci těchto změn mají hrůzu z privatizace zdravotnických zařízení a systémů pojištění a jejich strach je podněcován různými články a zprávami lidí, kteří měli co činit s „kapitalistickým“ zdravotnictvím na západ od nás.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
redneck Mike, Mississippi 30.8.2007 22:34

Nemohu porovnavat

 zdravotni peci v CR a USA, ale pamatuji si zdravotni peci v CSSSSR. Vlastne ani to nemou dost dobre porovnat, protoze ve sve tehdy jeste socialisticke domovine jsem jako jeste kluk zadnou lekarskou peci nepotreboval. Vaznou myslim, prevence a nejake ty klukovske urazy nepocitam. Mohu ale porovnat mezi spoustou jinych zemi ve kterych jsem zil a pracoval a zt ech jednoznacne nejlepe vychazi Jizni Korea a nejhure Polsko a Brazilie. V poslednich par letech uz je to s potrebou lekarske pece ponekud jinak a lepsi uz to asi nebude - stale casteji a s vaznejsimi zalezitostmi.  A nemuzu si stezovat, doposud nemam jedinou spatnou zkusenost, naopak, ja se snad nekdy i k doktorovi tesim. Pravda - neco to stoji, jako zivnostnik platim za pojisteni, pripojisteni pro pripad hospitalizace, urazove pojisteni, pojisteni usleho vydelku a dentist celkem bez par drobnych $1 000 mesicne. Spoluucast  (out of pocket) je do vyse $2 000. Musim napsat, ze jenom za lonsky rok se mi to vyplatilo na dozivoti - dve operace za zhruba $180 000.

  Jak jiz tady nekteri komentatori psali je to hlavne o stesti na jake zarizeni a lekare a personal narazite. A samozrejme mit kvalitni pojisteni. 

AeroKarel 30.8.2007 22:33

Re: Film Sicko - Obraz amerického zdravotnictví

Jo, Michael Moore, záruka objektivity:-P:-P:-P

AeroKarel 30.8.2007 22:32

Re: Propaganda

Kdo lže více, vy, Respekt nebo autor? Máte k tomu tvrzení nějakou tu statistiku?

jomo 30.8.2007 22:24

Re: Vaznejsi leceni cože v ČR jen můstky a pod 100 000,-??

Tak to vás natáhli i tady. Amyslím, že i vím proč. Krajané když se sem vrátí se nějak geniálně vždycky trefí do nějaké nalakované opice. Ostatně tu načinčanou ordinaci má pro ně a říká si: "však ty budeš solit kolik si řeknu, protože vím, co to stojí u tebe, ty emigrante."

Čistil jste si zuby člověče????

Ivan 30.8.2007 22:16

Propaganda

Protože na psu jsou zásadně jen propagandistické články, není divu, že dotyčný tak lže o USA zdravotnictví. V hodnocení je zdravotnictví USA někde kolem místa 40, tak srovnatelné s Portorikem.

Ivan 30.8.2007 22:15

Re: Re: Americké zdravotnictví je soukromé

To, že ani v ČR není lékařské ošetření zadarmo ví každý a příspěvek netvrdí opak. pouze říká něco o USA zdravotnictví. Tady v Brně na Berkové je klinika plastické chirurgie, už tam mnohokrát spravovali "vynikající" práci USA chirurgů.  Zdravotní péče v ČR je na vysoké úrovni, podle všeho vyšší než v USA. O to hlavně jde.  A taky o to, aby nenasytné farmaceutické firmy nevydíraly nehoráznými ceny léčiv a aby se z péče o zdraví nestal nemoráln í byznys. V současném systému je většina lékařů slušných a o pacienty se stará, občas se najde úplatkář. V Julínkově systému by většina lékařů zajímal jen byznys a občas by byl i nějaký slušný, který by se staral i o zdraví pacientů. V tom je ten rozdíl.

názor 30.8.2007 22:10

Film Sicko - Obraz amerického zdravotnictví

Vřele doporučuji dokument Sicko, autor  Michael Moore, více na http://www.csfd.cz/film/226756-sicko/. Ze závěru dokumentu se zdá, že pokud nejste zríovna alespoň prezident a chcete přežít, nezbývá než se jet léčit na Kubu.

Sarka 30.8.2007 22:05

Segregace platicich a neplaticich

v Emergency Room-u neexistuje a ze zakona nesmi existovat. Kdyz jsem na prisluzbe, casto se mi dostanou do ruky tzv. "indigent patients". Tedy pacienti nemajici ani pojisteni, ani penize. Mysim je vysetrit uplne stejne jako kazdeho jineho, a doporucit  tzv "medically necessary" uroven pece. Je-li pece akutne nezbytna, pacient ji musi dostat tam kde je, bez ohledu na to zda muze ci nemuze platit. Nasledna pece uz je ale jina vec - kuprikladu, rozhodnu-li se ze nekdo potrebuje byt psychiatricky hospitalizovan, a to i v pripade ze se jedna o tzv 5150 hold, neboli nedobrovolnou hospitalizaci, musim pro nej najit nemocnici, ktera jej jako neplatice prijme, To je vetsinou porod, ale jeste se mi nestalo, ze bychom pacienta neumistili.

jomo 30.8.2007 22:01

Re: bohuzel to neni pravda

Bohužel ten pan čekoamerikán nám nesdělil čím se živil a možná, že je to spolupracovník CIA na penzi, nebo někdo koho do USA poslal bolševik a teď nám modrá do psí podoby. Nebo plní nějaký topolův úkol. Ono platit si z platu 500 USD, to není jako u nás si platit pětikilo připojištění. Stejně si myslím, že ameriku čeká sociální pnutí. Vyčerpaní válkou, s tupcem prezidentem.

kdo ví, jak to tam vypadá teď. konce 60. let měli peněz dost.

nosál 30.8.2007 21:54

vážený panev Obereigner

doufám,že jste neposlechl dnes v Jerichu Jiřího radu a že si ty příspěvky čtete. Já je u svýcg článků čtu vždycky. Paní Rubinsteinová mi připomíná jednu mojí příbuznou,která mi za totáče ,když přijela ze Západu někdy v roce 1972 povýšeně sdělovala, že asi se zdejšími lidmi neumím jednat. Ona v hotelu dostane co chce a všichni jsou usměvaví. Stačí být také vstřícný. Dát vrchnímu po věčeri dolar dýška, taxikáři dva a podobně a vše je v pořádku. Zatímco u nich jsou všichni nerudní a každý pospíchá...bla,bla . NO a dneska  v USA  nikdo nepadá na zadek že pí.Rubinstein bydlí v NY! To jsou věci! A pak stačí jen tak lehce "být vstřícný" a i když už dneska dolar se může kupovat, pořád stojí 21 Kč, že ano. A nejnižší mzda  na hodinu je tuším 8 dolarů x 21 a pí.Rubinsteinm je najednou NĚKDO . V tom to možná celé je .

jan 30.8.2007 21:40

bohuzel to neni pravda

musel jsem se vratit ze spojenych statu a vzhledem ke sve nemoci - roztrousena skleroza - jsem vdecen za ceske zdravotnictvi

IS 30.8.2007 21:33

Re: " Bohužel i u nás současný ministr zdravotnictví k podobné lékařské etice směřuje. "

Stalo se na Slovensku po reformách. Ministr zdravotnictví vyhlásil, že i doktor se může stát nezaměstnaným, protože na východě přestali docházet nemocní, kteří neměli na poplatky. A také se tam jeden doktor velice hbitě vystěhoval poté, co ho příbuzní nemocného honili s klacky a spílali mu, že sice zaplatili poplatky a léky,  ale Dežo zomrel.  Nemyslím, že by naši kukturu zepšili  doktoři s rozbitou lebkou nebo vykuchaným břichem.

IS 30.8.2007 21:14

Re: Doporučuji Maďarsko, nabídky jsou na internetu!

Za uvedené ceny stihnete ošetření, dovolenou a nákupy ve Vídni.

Mirek 30.8.2007 21:07

Hlavni problem americkeho zdravotnictvi

Co tu snad nikdo nezminil a co skoro nikdo z diskutujicich ani asi nevi (i kdyz muze tusit), je ze hlavnim problemem americkeho zdravotnictvi je tempo zdrazovani. Ceny za zdravotni ukony rostou mnohem rychleji nez inflace (snad az 2x), takze cimdal mene firem je schopno pojisteni platit svym zamestnancum, pripadne klesa pojistovaci kryti. Stale vice lidi zustava bez zdravotniho pojisteni a problem narusta. Pravnici zdimaji lekare, ti si museji platit astronomicke pojistky pro pripady zalob a proto se snazi vydelat co nejvice. Zdravotni pojistovny dale roztaceji kolo inflace ve zdravotnictvi. Napriklad pacient, ktery by si musel platit vse ze sveho, by nesel na vysetreni CT scanem bezduvodne. Pojisteneho pacienta vsak lekar presvedci rychle a snadno. A tak se zdravotnictvi ve Statech propada a jeho lecba je v nedohlednu.

IS 30.8.2007 21:05

Re: Re: Re: On to neví ani ministr Julínek ?

To se ministr Julínek se nechal slyšet, jak se léčil. Zřejmě také ptaří k omezencům, který ví kulový.  Jinak jsem popisovala osobní zkušenost, doktor tomu říkal sonda. Hecobacter pylori vám asi nic neříká. Máte pravdu, že stát se může cokoli. U mé příbuzné se místo vředu nakonec léčil infarfkt.

milan007 30.8.2007 20:59

Re: Americké zdravotnictví je soukromé

Clapče z vermontu. Ani v Čechách není zdravotnictví zadarmo. Jen někteří za něj neplatí a někteří za něj platí aniž o tom vědí.  V tom je ten zásadní rozdíl.

Mirek 30.8.2007 20:39

Re: Re: Americke zdravotnictvi?

Presne tak! Pojisteni za $200 znamena, ze kdyz onemocnim a budu muset do nemocnice, tak mozna budu muset vyhlasit bankrot, anebo splacet dluhy roky. Podobne pojisteni od zamestnavatele, neni-li to gigant, nebude kryt zdravotni ucty na 100%. A platit 30% z nich, kdyz pujde o desetitisice nebo statisice dolaru neni legrace.

Mirek 30.8.2007 20:24

Re: Re: No,

Koukam, ze ceny se dost ruzni. Ja platim za beznou prevenci, kterou je tzv. cisteni zubu, neco pres $120 a trva to asi 45 minut, 2x rocne, ve state NY. Ostatni tu bude jak Pozorovatel pise.

čtenář 30.8.2007 20:19

Re: Re: Re: Tom

Tak teď kecáš.

Ty to víš a my to víme.  :-)

čtenář 30.8.2007 19:55

Re: Vaznejsi leceni

Závěr je udělat snadné. V čechistánu si jen tak někdo nemůže nechat ten zákrok, co Vy.

Stojí totiž téměř 100 tis. Kč.

MilanUsa 30.8.2007 19:52

Re: Re: Jak fungují pohotovosti v USA ?

A potom kdyz zkonci nekdo v nemocnici s pojistenim tak za prasek ibuprofenu uctuje nemocnice $20 ci nehorazne sumy za jednoduche ukony. Nemocnice se pokousi vykompensovat ztratu zvysenyma sazbama. Obava se titiz,  ze by byla souzena v pripade odmitnuti lidi bez pojisteni.:-P

Zubar 30.8.2007 19:47

Vaznejsi leceni

Neco o zubarich v Kanade. Za leta pobytu zde jsem trochu podcenil a nepodcenil nektere veci. Tam kde jsem, je samozrejme mozne mit pojistku sam nebo od firmy. Pojistka je vesmes velice draha a  vlastne hodnota poskytnute pece se rovna castce, kterou zaplatite nebo je placena / moc  firem to nenabizi/ za rok. V prumeru Vas pojistka kryje tak do C$ 1,500 za rok.  Coz je tak jedno korenove leceni, dva vytrhle zuby dvakrat za rok cisteni, mala rezerva apod. Vetsina lidi pojistku nema, protoze to vyjde nastejno ji mit nebo nemit.

Sam jsem ji ruzne za leta  mel a nemel, ale k zubarum jsem chodil pravidelne.  Postupujici paradentoze jsem ale zabranit nemohl. Vsim moznym lecenim, jsem vse pouze oddalil. Pak to ale zacalo, myslim tim nutnost radikalnejsiho reseni. Byl jsem i u ceskych resp. slovenskych zubaru /tzv. krajane/a ti jsou vesmes jeste horsi nez  mistni. Na jejich omluvu pouze to, ze by asi jinak neprezili. Variant na leceni mnoho, samozrejme nemohl nikdo nic garantovat o coz je to pro zubare lepsi. Takze, chirurgicke orezani dasni $ 3,000 - to jsem jeste absolvovoval. Udelat kompletni mustky na zbyvajici zuby  - pres $ 25,000, to jsem zavahal. Alternativni moznost implantatu se lisila podle zubaru a kvality. Cena kolem C$ 50,000 plus minus a velke riziko zda by to kost vydrzela. Cili nekolik ruznych nabidek a dalsich kombinaci. Bylo tezke se rozhodnout. Ziju zde leta a ani jsem to nejak neregistroval, ale zde je vedle zubaru pomalu stejny  pocet tzv. denturologu jestli to pisu spravne. Cili vse vytrhat a nasazovaci zuby. Nabidku jsem radeji nechtel, ale vim, ze velke procento obyvatelstva jejich sluzby pouziva. Jestli to lepi nebo nasazuji jsem nepatral.

Nakonec jsem si po dlouhe uvaze nechal udelat mustky v Cesku, za cenu pod 100 tis. Kc a kvalitne. Na muj dotaz kolik lidi v Kanade si to muze dovolit kdyz potrebuji, mi zkuseny mistni zubar rekl - hodne pod 5%.  Zbytek klapacky nebo bezplatna zubarska pece vcetne klapacek pro nemajetne. Zaver si udelejte sami.

MilanUsa 30.8.2007 19:41

Re: Americke zdravotnictvi?

..tak zdravotni pojisteni si obcan USA muze poridit pro celou rodinu za 200 dolaru."

tak akorad otevrit dvere u "domaciho" lekare. Moulo jedna. Slusna pojistka PPO pro rodinu je  PPO $700 -$900. Pokud dela tak zamestnavatel plati polovinu. A na vice musi platit spoluucast. Nekteri zamestnavatele hradi celou castku pojisteni. Tech ja vsak cim dal tim mene. Za $200 dolaru bych se neodvazil onemocnet ani s angynou. Zubar porcelanova korunka kolem $10000. Pojistovna plato kolem 50%. Bila plomba kolem $120 . pojistovna hradi 60% atd. Nejdrazsi je ortodental ci perodental kde pojistovna toho moc neplati. Cisteni 2x do roka  zdarma (az po $50 copay). A TO MAM DOBROU POJISTKU.

Eva D. 30.8.2007 19:36

Re: Re: Re: Re: Děkuji autorovi

"bude asi" . No, hlavně že máte přehled, dokonce lepší než ti, kdo tam byli a pracovali.  :-/

Kouba 30.8.2007 19:28

Re: Re: Nevím,kde ty čísla berete

U nás? 13 let jsem zvracel krev, nikdy mi vřed nezjistili, i když jsem třeba celou noc nespal a ráno sotva chodil, ani jednou jsem nedostal neschopenku-byl jsem simulant. Když jsem pak během  dvou měsíců zhubl o 20 kg, dozvěděl jsem se , že se nedá nic dělat. Šťastnou náhodou jsem našel rozumného chirurga, který mě po vyšetření okamžitě operoval, dnes, po deseti letech o žádné nemoci nevím.

Pasáček koz ve Vermontu 30.8.2007 19:20

Americké zdravotnictví je soukromé

Američané platí za zdravotní služby nejvíce ze všech států. V průměru vydají ročně 4,000 dolarů. Desítky milionů Američanů nemají žádné zdravotní pojištění, nemohou si to dovolit. Nedávno zde zemřel 13 ti letý kluk na zánět zubů, rodiče neměli peníze na zubaře. Podle World Health Organization jsou však USA ve kvalitě poskytované péče na 37. místě za Portugalskem, Kolumbií a Spojenými Arabskými Emiráty. Na 1. místě je Francie a po ní Italie. Léky jsou v Americe stále dražší.

Podle společnosti HealthGrade, Inc, která shromažduje data pro pojišt´ovny, každý rok zemře v amerických nemocnicích asi 195,000 pacientů v důsledku chyb lékařů, podání chybných léků a jiných omylů. Před časem se stalo, že v nemocnici uřízli pacientovi omylem zdravou nohu. Ten chirurg snad musel být opilý. Lékaři jsou za svoje omyly často žalováni u soudů, jeden známý bostonský chirurg si platí pojištění 90,000 dolarů ročně pro kompenzaci poškozených.

Účelem výroby automobilů není, aby lidé měli v čem jezdit, ale zisk. To funguje velmi dobře. Účelem amerického zdravotnictví není zdraví lidí, ale zisk. To někdy funguje hůře.

zet 30.8.2007 19:19

Veľké oči

Autor asi nepracuje v zdravotníctve a jeho ťažko skrývané nadšenie je pochopiteľné. Zabúda však, že zdravotníctvo peniaze prijíma, ale neprodukuje. V USA to personál obyčajne vie a robí všetko, aby sa dostal k čo najäčšiemu kúsku. Je to prirodzené a ťažko je to lekárom zazlievať. U nás sa deje to isté, len ľudia zvyknutí na aroganciu a neochotu ju znášajú (väčšinou) aj ďalej trpne a pretože stále existuje dojem, že mu to lekár vráti, čušia. Na Slovensku vidím, kto sa púšťa v zdravotníctve do "podnikania" a aký dopad to má. Je to svet tvrdého biznisu so všetkými dôsledkami, zo zdravotníctva sa aj z jeho skromných zdrojov tvrdo odčerpávajú peniaze do vlastných vrecák. Pacient dojatý vyfešákovaným pánom doktorom a vľúdnou sestričkou nevidí odvrátenú stranu, ktorá znamená, že z jeho vrecka sa vyťahujú násobky platieb do poistenia, úsmev niekedy nahradzuje kvalitu vyšetrení, či liečby, nevidí pozoruhodné praktiky niektorých poisťovní (no povedzte, ako môže bežný človek posúdiť činnosť poisťovne?), atď. USA má neporovnateľné zdroje, ale ani tam to nie je také ako to vidí laik. Rozprával som sa s viacerými lekármi po ich návrate z USA, ktorým sa rozhodne nedá vyčítať antiamerikanizmus, ale aj oni - tak ako americká vláda - vidia mnohé slabiny. Seriál Doktor House, ktorý ohromuje divákov krásou britkého intelektu, a ktoré má vychádzať zo skutočných situácií, obsahuje toľko zbytočne chybných krokov, že ho pokojne zaradím k seriálom typu Poručík Klos.

Michal 30.8.2007 18:53

Re: Nevím,kde ty čísla berete

Petre, tech 150 ovsem platite Vy, Vas zamestnavatel plati o dost vic - a zdaleka ne kazdy zamestnavatel pojistku nabizi. Kdyz si budete platit pojstku sam, na tech 1000 se dostanete pomerne snadno. Tohle neni kritika ani stezovani (ackoli z US zdravotni pece prilis dobry pocit taky nemam), jen konstatovani faktu. Za 150 zdravotni pojistka neni.

AR 30.8.2007 18:27

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Děkuji autorovi

Statistika se přeci dá uplatňovat jen na "hromadných jevech". Potřebujeme ješte alespoň 28 článků na toto téma :-)

Jirka 30.8.2007 17:49

Spatna Zkusenost

U cen dost zalezi, kde se nemocnice nachazi. New York je mesto businessu, vsechno tam bude mnohem drazsi nez treba v Montane, kde lidi vydelavaji 5x min.

Ja bydlim na Floride, byl jsem 2x na Emergency s rozbitou hlavou a v obou pripadech to byl des. Tekla mi krev z hlavy, ale i tak jsem musel nejdriv vyplnit formular a pak si pockat asi hodinu, az na mne prijde rada. V druhem pripade mi pak za 6 stehu prisel doplatek (zakladni navsteva byla $150) asi $650. Pry proto, ze sice moje pojistovna ma smlouvu s tou nemocnici, ale uz nema smlouvu s osetrujicim doktorem, takze ho musim zaplatit sam.

Pristup personalu k pacientum je strasny, ale to je asi dano tim, ze pohunci, sekretarky a dalsi pertsonal je levna pracovni sila, a tem je vsechno uplne jedno.