4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

USA: Peklo kapitalistického zdravotnictví

Součástí právě přijatých reformních kroků současné vlády jsou i reformy týkající se zdravotní péče. Mnozí odpůrci těchto změn mají hrůzu z privatizace zdravotnických zařízení a systémů pojištění a jejich strach je podněcován různými články a zprávami lidí, kteří měli co činit s „kapitalistickým“ zdravotnictvím na západ od nás.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Wesley Jackson 30.8.2007 12:24

Děkuji autorovi

Úvoden moc děkuji za naprosto trefný a precizní článek.Jsem lékař a měl jsem tu možnost a čest měsíce stážovat i pracovat na špičkových klinikách hlavně v New Yorku. Obecně lze konstatovat, že americká medicína je z pohledu českého lékaře něco jako sci-fi. Již před mým odjezdem jsem měl jasný obrázek o tom, jak to tam chodí. Ustrašení doktoři, kterým za zadkem stojí hejna právníků, klepoucí se strachy, aby něco nepokazili, atd. . Realita byla naprosto šokující a vyčteninky a teoretické úvahy z českých luhů byly v troskách. Americká medicína při střízlivém pohledu bez diskusí znamená v mnoha ohledech jednoznačně vrchol toho, o co se v medicíně snažíme. Porovnávat českou a americkou medicínu, potažmo zdravotnictví, to je naprostý nesmysl. I v Čechách se sice můžeme oprávněněně pyšnit špičkovými zařízeními/ intervenční kardiologie, kardiochirurgie, neonatologie/, které si s těmi made in USA nic nezadají, ale české zdravotnictví jako celek, to je jedním slovem tragédie. Obrovský porevoluční boom v sortimentu léků, technologií, nových metod je dávno pryč a zdravotnictví díky zakonzervování  socialistického modelu/ a to nejen po finanační stránce, ale přístupem samotných doktorů/ začíná  opět pomalu klesat na dno medicínské hitparády. ještě jednou díky za po dlouhé době trechný článek o zdravotnictví.     

tris 30.8.2007 12:23

Re: Re: Re: Sancta simplicitas!!!!TBB- blbečku

pepe, oni v USA vydávají na hlavu více peněz...a za to mají výrazně kvalitnější zdravotnictví a taky výrazně VÍCE VÝKONŮ. Chápu vás správně, že omezení množství výkonů => menší výdaje na hlavu => vyšší efektivita?

pepe 30.8.2007 12:13

Re: Re: Sancta simplicitas!!!!TBB- blbečku

tak tedy jinak: U nás jde na léčení jednoho pacienta ročně asi 700 euro( 200 mld Kč celkem), v Rakousku je to 2800 Euro, v USA ještě více. U nás je spoluúčast 9%- na léky a zuby, v Rakousku 25%. naše zdravotnictví má všechny diagnostické, léčebné přístroje, postupy, léky- jako  na západě- vše na tržní ceny naukpované. Úrpveň naší medicíny je srovnatelná se západem, často i lepší ( intervenční kardiologi...) Náš pacient má za málo peněz až moc muziky, jezdí si v Mercdesu za peníze na Trabanta. Kolik jste zapaltil za návštěvu lékaře v USA , nebo Japonsku? 4 Euro hrubého, co platí Vaše zdravotní pojišťovna?

carda 30.8.2007 12:09

Re: Moje vlastní zkušenosti

Pod to se mohu také klidně podepsat s výhradou:Střešovice bych dal bez závorky.Američtí příbuzní si ani nestěžují,ani nechválí.Poučná je kniha MUDr Auzké,která americké zdravotnictví aktivně zažila jako lékařka.Idylické to zřejmě nebude.

Jura Jurax 30.8.2007 12:02

Re: Re: Zdravotnictví si financují naši lidé ze svých platů!

Neslovíčkařte. Pamatuji socialismus. Bezplatné je něco, za co neplatím; no a když za něco neplatím, tak je to zadarmo. Stejně jako třeba bezplatné školství. Tohle mi bylo vtloukáno do lbi od doby, kdy jsem začal rozum brát (jsem ročník 49); bylo to vydáváno za obrovskou lidumilnou přednost socialismu vítězícího na všech frontách nad zahnívajícím kapitalismem.

Meritum věci je v tom, že ti blbější z nás si myslí, že zdravotnictví jim má sloužit, aniž by cokoliv platili (pojem zdravotního pojištění strhávaného z mzdy nejlépe superhrubé je jim španělskou vsí a navíc obvykle vzhledem ke svým výdělkům neplatí mnoho). Takoví taky nejvíc řvou, aniž by se zamysleli nad tím, kde se tedy ty peníze na zdravotnictví berou.

Co je nemorálního na tom, že zaplatím poplatek u lékaře, za recept, "hotelovou" taxu ve špitále etc? Ano, mohu si říci, že jsa pilný a pracovitý vkládám do systému horentní peníz, neboť povinné zdravotní "pojištění" je ve skutečnosti rovná daň (nebude po prvním lednu pro pár tisíc skutečně hodně vydělávajících - zaplať bohové za to, ač k nim nepatřím) a ještě mám doplácet? Proč nedoplácí jenom ti, kdož do systému vkládají výrazně méně? Ale tohle si neřeknu, anžto se nemám za hlupce a uznavám potřebnou míru solidarity.

Ono se taky dá plošně zdvihnout zdravotní pojištění - administrativně by to určitě bylo jednodušší než extra poplatky. Tohle chtějí protipoplatkoví řvouni? Leda snad ti, kdož mají vykalkulováno, že by to pro ně bylo výhodnější. Já třeba navštívím lékaře cca dvakrát ročně - těch šest pětek mne tedy nezlomí.

A k dětem - ono dítě je taky člověk, tak proč by se za ně neplatilo?

PEJZLERKA 30.8.2007 11:55

Re: A nad čím se pozastavuji já?

Zpěváka W.Matušku  poslouchám  velice   ráda,  ale   si   dovolím,  s  prominutím,  připomenout  ho,   právě    jako   létavého   pacienta.   A   ještě   dodám,    jak  vypadá    autorem  do   nebe   vynášené   americké   zdravotnictví,    můžeme   posoudit    i  z  některých   dílů   seriálu  Simsonovi.  Takový   dr.  Dlaha  nebo  mozkový   chirurg,   rekfalifikovaný   veterinář,  kterému   Líza,  při   operaci  Homera,  musela  radit.  A    ty  honoráře!!!

kat Mydlář 30.8.2007 11:55

Re: Přečti si znovu pozorně článek a pak svůj příspěvek.

Kdybys uměl číst, tak bys věděl, kde pán dotyčný článek četl. (můžeš si ho taky přečíst)

Muki 30.8.2007 11:43

poznamka

Protoze jsem stravil dost casu v americkych nemocnicich a moje zena bohuzel take, jen jeji nemoc stala ctvrt milionu dolaru, stesti, ze vse platila pojistovna, tak skutecne si nemohu na leceni stezovat i kdyz v pripade moji zeny nedokazali obevit co ji je, ani profesori s tituly, ktere se jim sotva vesli na navstivenky. No a pak jsem vazne onemocnel v Cechch a uvedomil jsem si, jak jsem z USA rozmazleny Nerad bych ceske sdravootnictvi kritisoval, delaji co muzou, ale pro me to byl velky rozdil

TBB - falešný mormonský kněz 30.8.2007 11:22

Re: Sancta simplicitas!!!!

Jo, to sancta simplicitas je správně. Prostým propočtem jste došel k tomu, že USA vydávají na občana 2,8 násobek peněz na zdravotnické výdaje, než je tomu v ČR. Tak si, Vy demagogu, srovnejte vlastní čísla o HDP na hlavu, zjistíte že GDP per capita je v USA dle Vašich údajů nominálně cca 25 x větší (o paritě kupní síly jste asi neslyšel, že?) a pak srovnávejte.

Porovnáte-li cenovou úroveň v ČR a mnou již zmiňovanou paritu kupní síly, zjistíte, že výdaje na zdravotní péči na občana jsou mezi USA a ČR plně srovnatelné. K tomu ovšem musíte přičíst ty nesrovnatelně vyšší příjmy luxusních ordinací a klinik v USA, jež se do statistik také počítají, ale slouží velmi omezenému počtu obyvatel z nejbohatších vrstev.

A teď mudruj, šikulo - a nepoučuj ekonoma, který v cizině strávil z posledních 19 let 15 roků, včetně 7 let v nejdražší zemi světa - Japonsku.

jarda 30.8.2007 10:59

HLAVNĚ NELEZTE DO LETADLA S ROZVRTANÝM ZUBEM - jinak napíšete článek

dvd 30.8.2007 10:23

Re: LOJRE,

A co takhle setkani s nekterymi statnimi zastupci:-D

Monte Christo 30.8.2007 10:21

Americke zdravotnictvi?

Nu nevim,kde jste tohle cetl pane,ale americke zdravotnictvi je docela bych rekl na vysoke urovni...Jen zalezi ted na tom,jak se k tomu postavite...Clovek ,ktery zije na Manhatanu a plati si najem 75000$ najem  za mesic si stezuje ze musi platit 500 dolaru za zdravotni pojisteni?To je docela absurdni nemyslite?Ma pravdu,ze se nadstandandartni sluzby v USA se  plati,nicmene pokud ja vim,tak zdravotni pojisteni si obcan USA muze poridit pro celou rodinu za 200 dolaru...A to je cisty prijem domacnosti okolo 5000 dolaru a vice...Nicmene spolecnosti nabyzeji take svym zamestnancum vyhody,ve kterych je zrovna zdravotni pojisteni...Zamestnavatel hradi cele zdravotni pojisteni za zamestnance...Zamenstnanec jiz ze sve mzdy nehradi nic...Pane vite zalezi take hodne ve kterem state state zijete a hlavne ve ktere oblasti toho urceneho statu zijete...Ju jak se rika kdo je hloupy at plati...Vite vse je kseft a zalezi jen na vas co si chcete dovolit...Nicmene pokud se dostanete do nemocnice at uz legal,ci nelegal tak vam sama nemocnce nabidne placeni zdravotniho pojisteni...Pak  zalezi uz jen na vas jak si cenite sveho zdravi...Monte Christo Washington DC Illegality

Mard 30.8.2007 10:07

Moje vlastní zkušenosti

Je mi už nějaký pátek a tak docela důvěrně znám v ČR zdravotniství. Od hrozných nemocnic v Ostravě (inetrna), hrůznou Bulovku (úrazová pohotovost), nic moc Všeobecná Karlák (III. interna) přes lepší Fakultní Motol (několik oddělení) až vynikající Střešovice (Emergency). Také jsem měl možnost za svého pobytu v USA navštívit zubaře. A skutečně jsem neměl pocit, že bych byl opomenutelný článek mezi vydřiduchem zubařem a škudlířskou pojišťovnou. Péče byla na úrovni, vše se snažili vysvětlit, komunikovali velmi dobře a prostředí bylo jako na kosmické lodi. Nemám pocit že péče v ČR by byla lepší, ba dokonce mám posit že kdyby byla třeba Bulovka v USA, tak by tam byla za odstrašuící případ (a to je prý v porovnání s regionálními českými nemocnicemi na celkem dobré úrovni).

Psí vrah Čumil 30.8.2007 10:03

Hm, děkuji pan autorovi za odkaz k blgu paní Rubensteinové.

Je extrémně zajímavý a stojí za to jej pečlivě přečíst.

Doktor 30.8.2007 9:29

Sancta simplicitas!!!!

Když si tak pročtu ty články a následné reakce. nenapadá mě nic než výše uvedené.

Problém je v tom, že k doktorovi chodí každý a každý má jasné představy, jak má zdravotnictví fungovat, ale přitom většina z vás má na problém pohled jako na vajíčko. Vidíte pouze skořápku - ta může být naleštěná, nebo od slepičinců, ale to podstatné je pod ní. A, bohužel, pod skořápu zdravotnictví u nás široká veřejnost nevidí.

Jenom pro zajímavost: V České republice se vydává na zdravotnictví cca 7.2% HDP. ve spojených státech je to něco přes 15% jejich HDP. HDP České republiky činilo v r. 2006 3220  miliard Kč, tedy 313 662 Kč na hlavu. Ve Spojených státech činí HDP 13 224 miliard USD, 44 190 USD na hlavu. Pokud počítám milosrdných 20 Kč za USD, pak to činí 883 800 Kč na občana - tedy 2.8 násobek českého. Výdaje na zdravotní péči na jednoho občana tvoří ve Spojených státech  téměř šestinásobek výdajů České republiky. Přotom za tuhle cenu získávají kvalitu víceméně srovnatelnou, a co se týče dostupnosti vysoce kvalitní péče, je na tom Česká republika nesrovnatelně lépe.

Kdyby se státy chopvaly na své nejvyšší úrovni jako privátní korporace, tak by se tak zoufale nevýkonný systém jako je americké zdravotnictví musel už dávno zhroutit.

hoblík 30.8.2007 9:13

nějak se mi to nezdá

má sestra tam pracovala a má opačné zkušenosti(byla v minesotě)pro střední třídua samozřelmě chudší obyvatele je tam zdravotní systém na příšerný úrovni,cca. jako v evropě před 2. světovou válkou

PetrK 30.8.2007 9:02

Manhattan

je také koktejl, nemá paní Lenka na mysli toto?

A.S. Pergill 30.8.2007 8:22

Ad kojenecká úmrtnost Kuba x USA

Ta novorozenecká a kojenecká úmrtnost je do značné míry o prevenci. A prevence postavená na dobrovolné uvědomělé spolupráci pacientů je prostě prakticky vždy horší, než prevence postavená na prostém donucení s použitím represívních složek totalitního státu.

Já nepochybuji o tom, že na Kubě jsou statistiky "přičesávány", ale opravdu bych se nedivil tomu, pokud by podobný trend našla i nezávisle provedená studie. To je prostě o stále plné misce a odřeném krku (jako v té Ezopově bajce o vlkovi a psovi).

xtl 30.8.2007 8:10

Re: Zdravotnictví si financují naši lidé ze svých platů!

Že by někdo za socialismu tvrdil, že zdravotnictví je zadarmo, jsem nikdy neslyšel, to je samozřejmě Claudiův výmysl nebo chcete-li lež. Zdravotnictví bylo bezplatné (bylo financováno ze státního rozpočtu, tedy nemohlo být zadarmo) a podle současné ústavy je tomu tak dosud, i když už za socialismu byl zaveden tzv. regulační polatek 1 Kčs za recept vyzvednutý v lékárně. Od té doby se bezplatnost v orwellovské novořeči významově posunula tak, že na mnohé léky pacienti doplácejí a očekává se vybírání Julínkových poplatků za návštěvu u lékaře a položku na receptu podle nově schválené zákonné úpravy za pomoci dvou podvodných poslanců. Za zvlášť nemorální považuji, že tyto poplatky budou  vyžadovány od dětí včetně těch nejmenších a předpokládám, že ústavní soud tuto okolnost vezme v úvahu, když bude zvažovat a blíže definovat, co je bezplatná zdravotní péče zajištěná ústavou.

miki 30.8.2007 8:03

LOJRE,

pí Rubensteinová své špatné zkušenosti s několika doktory očividně vydává (myslím zcela úmyslně) za obecnou pravdu o zdravotnictví v USA, nevím, co ji k tomu vede, to je její problém. Myslím si, že podobné zkušenosti s některými doktory mají lidé na celém světě. Mohl bych popsat několik daleko otřesnějších zážitků z našich ordinací, ale to přece není obraz našeho zdravotnictví. Toto chtěl vyjádřit autor článku.

katango 30.8.2007 7:55

Re: Zdravotnictví si financují naši lidé ze svých platů!

Lehce se mýlíte.Dotované je,pravda,studium na VŠ a to pro všechny - pro právníky taky.Pokud pracujete jako ambulantní specialista,stát vás nijak ! nedotuje ! ,to je nesmysl.Platí za vykonanou práci ,kde cena práce lékaře s dvěma atestacemi je ohodnocena asi na 260 Kč za hodinu.POkud někdo dotuje zdravotnictví,je to zdravotnický personál ze svých platů ( z rozdílu platů tady a platů zdravotníků ve slučných zemích ) .

doc 30.8.2007 7:28

Re: Ježíšikristepanebože

ale jo, přesně to z jejího psaní plyne...

jiří s 30.8.2007 7:28

Re: Ježíšikristepanebože

Tak tak. Kdyby se autor článku podíval na blog paní Rubensteinové, našel by tento vysvětlující článek http://rubensteinova.blog.respekt.cz/c/8124/Serial-o-americkych-paradoxech-intermezzo.html

LOJR 30.8.2007 7:00

Ježíšikristepanebože

Dotyčná paní vypisuje na blogu Respektu své OSOBNÍ zkušenosti z pobytu v USA. Nesnaží se o žádné obecné pravdy a nemyslí si (zřejmě na rozdíl od autora tohoto článku), že má patent na tu jedinou pravdu.

Alča 30.8.2007 6:55

Možná máte takovou zkušenost, já mám jinou.

Máme rodinného zubaře, vynikající odborník, který má oprávnění i na provádění různých specializovaných a chirurgických výkonů. Vrtání, plombování, odstraňování zubního kamene, pročišťování kanálků, odstraňování nervů, ... vše zdarma. Platila jsem u něj jednou v životě: nasazoval mi korunku (kombinace zlata a pryskyřice) - zaplatila jsem 1200,- Kč s tím, že mi předal kopii účtu z laboratoří, kde korunku vyráběli, přesně na tuto sumu. Právě dnes si jde můj chlap pro částečnou náhradu (dosti komplikovanou, ve spodní čelisti mu napřeskáčku chybí 4 zuby, upevnění bude mít na špičácích a sedmičkách). Ví, že celková cena je 15000,- Kč, třetinu zaplatí pojišťovna, na těch 10000,- Kč, které uhradí zubaři opět dostane potvrzení z výrobní laboratoře... Samozřejmostí je při bolestivosti okamžité ošetření (bydlí nedaleko, přijdete k němu a je-li doma, vezme Vás do ordinace svým autem a ošetří, samozřejmě bezplatně), v čekárně není nikdy víc, než jeden pacient, objednání na preventivku nebo něco neakutního do dvou dnů. Jeho dcera teď dostudovala také zubařinu, tak rozšířili ordinaci a mají rodinnou firmu. Možná má dobrou smlouvu s pojišťovnou, možná dokáže dobře hospodařit - zkrátka u tohoto zubaře se většinou neplatí a péče vynikající.

Každý má zkrátka jiné zkušenosti a většinou záleží na konkrétním člověku, jak svoji profesi vykonává - pokud narazíte na odborníka, který je kvalitní a neokrádá Vás, můžete se radovat (to platí ve všech profesích).

Claudio 30.8.2007 6:39

Re: Re: Zdravotnictví si financují naši lidé ze svých platů!

 Každej sme nějak jinak chytrej a jinak blbej. Tak nějak to šlo ze mně samo. Takový myšlenkový průjem. Ale i ten průjem je občas třeba a pořád lepší než zácpa. ;-D

Pavel Kořenský 30.8.2007 6:31

Re: Re: Re: Re: Re: Re: A nad čím se pozastavuji já?

"splátky" jsem chtěl napsat. Nikoli "spátky"

Pavel Kořenský 30.8.2007 6:27

Re: Zdravotnictví si financují naši lidé ze svých platů!

Sorry, ale Vy jste vážně cvok.

No nic, půjdu raději spát.

Pavel Kořenský 30.8.2007 6:25

Re: Re: Re: Re: Re: A nad čím se pozastavuji já?

Claudio, nezlobte se, ale Vy jste blázen.

Na zubařskou vrtačku (nebo na jakékoli jiné vybavení ordinace) jsou v ČR naprosto stejné daňové úlevy jako třeba na soustruh nebo frézu. Tedy žádné.

Je to normální investice a odepisuje se to X let, zhruba stejně jako sbíječka, mrazák v hospodě nebo serverová farma u Internetového providera.

Nevím, co v tom pořád hledáte za kejkle. U běžného zákroku zubaře stojí materiál X (kde X je o něco menší než v USA, díky menším maržím prodejců) a k tomu si zubař přirazí Y za svojí práci, daně, spátky atd. A to Y si nastaví tak, aby mu to hodilo  cca. 60.000 Kč (3000 USD) měsíčně čistého zisku po zdanění a je naprosto spokojený, patří k vyšší střední vrstvě a ordinuje jen od pondělí do čtvrtka.

Co na tom přesně nechápete ?

Claudio 30.8.2007 6:24

Zdravotnictví si financují naši lidé ze svých platů!

 Je mylná představa, že lékaři(zubaři) by se udrželi za ceny, které předkládají u nás nepojištěným lidem - cizincům. Pokud by měl zubař(například) vystudovat, získat praxi, pořídit si a vybavit ordinaci, nakoupit léčiva a zdravotní materiál za světové ceny, podnikat tak ve svém oboru aby se nejen uživil, ale aby mohl také stále studovat a platit svůj personál i s jejich studiem, prostě aby podnikal se vším všudy bez jakýchkoliv úlev oproti ostatním druhům podnikání, pak by ceny v takové ordinaci byly kardinálně vyšší než jsou nyní!

 Pochopitelně toto není možné z ohledu na potřebnost lékařů pro naše pojištěnce. Takže stát zajišťuje od studia, přes úlevy pro vybavenost a pořízení ordinací, regulací cen léků a zdravotního materiálu, zajišťování pokračování celoživotního studia, zvýhodňování úvěrů u bank, slevy na daních atd.

 Skutečně SOUKROMÝ lékař je v našich podmínkách nesmysl. Protože lékaři jsou u nás tak dotovaní státem, aby byli dostupní skutečně všem. Že je zdravotnictví u nás zadarmo byl socialistický demagogický nesmysl a ten v lidech zůstal hluboko vkořeněný. A to natolik, že mají představu o normálnosti levnosti lékařské péče. Tu LEVNOST si však všichni tvrdě platíme!!! Někdo pakatelem, protože při svém podnikání nic moc státu nepřiznává, jiný v republikovém platovém podprůměru musí procentuelně dát ze svého značně víc.

 A tak se někomu vyplatí si domů zaletět přes oceán pro ošetření a nadávat na Ameriku a její kvalitu a někdo jiný si nemůže dovolit jít ani na nemocenskou a platí si běžné léky sám, protože musí pracovat. Někdo to považuje za normální. Já za amorálnost.