18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

USA: Peklo kapitalistického zdravotnictví

Součástí právě přijatých reformních kroků současné vlády jsou i reformy týkající se zdravotní péče. Mnozí odpůrci těchto změn mají hrůzu z privatizace zdravotnických zařízení a systémů pojištění a jejich strach je podněcován různými články a zprávami lidí, kteří měli co činit s „kapitalistickým“ zdravotnictvím na západ od nás.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Claudio 30.8.2007 5:37

Re: Re: Re: Re: A nad čím se pozastavuji já?

 Zeptejte se na to ministra zdravotnictví. Nebýt dotací do konkrátně stomatologie, pak by v česku nebylo schopno uhradit zubní péči většina obyvatel. I cena pro cizince je zkreslená, tedy směrem dolů.

 Solidární zdravotní systém je pro všechny občany i ty nemovité a ceny tomu musí odpovídat. Takže našinec žijící v Americe má sice právo si doma platit pojištění a využívat jej. Z morálního pohledu však zaplacení letenky letecké společnosti, aby využil zdravotnictví v čechách je obraní spoluobčanů doma.

Pavel Kořenský 30.8.2007 6:13

Re: Re: Re: Re: Re: A nad čím se pozastavuji já?

No, já Vám skutečně nechci nijak brát iluse, ale máte poněkud zmatené představy.

Stomatology nikdo nedotuje a pokud si chtějí zařídit praxi (ordinaci), tak si prostě za tržní nájemné pronajmou prostory (nebo si je koupí). Dále si za komerční úvěr vybaví ordinaci (pokud nemají sakra bohaté rodiče) a začnou provozovat praxi s výhledem na to, že za nějakých 10 let to zaplatí, pár let budou vydělávat a pak se znovu zadluží, protože ordinaci bude třeba modernisovat.

A úplně každému je fakt jedno, jestli je pacient z Holešovic nebo z Nebrasky.

To je zhruba stejné jako u mně ve firmě. Pokud pacienta zlobí počítače, tak to stojí 500-2000 Kč na hodinu podle závažnosti problému a národnost v tom nehraje žádnou roli.

Kolombo 30.8.2007 14:17

Re: Re: Re: Re: Re: Re: A nad čím se pozastavuji já?

Jak ve vaší firmě stanovujete hodinovou cenu na základě závažnosti problému? Jestli jde o banalitu je to za 2000 Kč/hod, protože řešení trvá 10 minut a nic by se nevydělalo? Řešení závažného problému trvá obvykle déle. Nazvat problém, který zvládnu za minutu obtížným a ten, s jehož řešením se mořím celý den prkotinou mi nedává smysl.

Pavel Kořenský 30.8.2007 5:02

Re: A nad čím se pozastavuji já?

 A o tom konfortním servisu v nejvyšší možné kvalitě v běžném zdravotnictví bych raději pomlčel a šoupal nohama.

Bohužel jsem loni musel projít tím, že jeden zaměstnanec (a bezvadný kamarád) umíral na leukemii. Odpovídající léky nebyly (nebyl rozpočet v dotyčném zdravotním zařízení), zájem nebyl a celkově to vypadalo, že na jeho léčení nikomu nezáleží a nikdo ho snad ani léčit nebude.

Až na základě konexí jednoho privátního lékaře ze soukromé (a tržně fungující) polikliniky se podařilo sehnat pro něj odpovídající péči, špičkové moderní léky atd.

Bohužel to stejně nepomohlo (za což lékaři nemohou, leukemie je vždy fatální problém), ale mohl alespoň necelý rok žít jakžtakž.

Sestadvacitka 30.8.2007 5:02

Re: A nad čím se pozastavuji já?

Ohoo Claudio, ale pani se u nas nechava  osetrovat, protoze si stale plati ceskou zdravotkuu!!:-P: to vam jaksi uniklo ve zlucovite poznamce k jejimu litani a "zneuzivani" systemu

Claudio 30.8.2007 5:13

Re: Re: A nad čím se pozastavuji já?

 Zkuste domyslet, jak je naše zdravotnictví pro naše občany levné, že se oplatí si pro ošetření i zaletět z Ameriky. A kdo to tedy platí???

kapral 30.8.2007 5:19

Re: Re: Re: A nad čím se pozastavuji já?

Claudio, cemu nerozumis? Zaplatim letenku, priletim, ZAPLATIM zubare (ze svych ne ze Tvych), tak mi vysvetli, jak okradam vasi ekonomiku ?

Pavel Kořenský 30.8.2007 5:29

Re: Re: Re: A nad čím se pozastavuji já?

Platí to pacient. Tedy v případě toho zubaře.

Je mi líto, že nemohu podpořit Vaší xenofobní paranoiu, ale tohle mám osobně ověřené. Jeden známý z Kanady byl tady v Praze na návštěvě a rozbolel ho zub. Tak jsem dal číslo na mého zubaře a ten mu udělal normální plombu za běžnou cenu kterou platím já. Zkasíroval ho po zákroku v hotovosti, stejně jako to platím já a cena byla víceméně stejná. Resp. o něco menší, protože si nechal zub vrtat bez injekce.

Claudio 30.8.2007 5:41

Re: Re: Re: Re: A nad čím se pozastavuji já?

 Když si zubař pořizoval onu vrtačku, tak měl značné daňové úlevy - například. :-/

Jeseter 30.8.2007 5:58

Re: Re: Re: Re: Re: A nad čím se pozastavuji já?

Claudio ty si posedlý s temi dotacemi-danovými ulevami, ale nejsi schopen uvest fakta-čísla !! Vrtacku mu treba darovali hornici :-D!

Pavel Kořenský 30.8.2007 6:25

Re: Re: Re: Re: Re: A nad čím se pozastavuji já?

Claudio, nezlobte se, ale Vy jste blázen.

Na zubařskou vrtačku (nebo na jakékoli jiné vybavení ordinace) jsou v ČR naprosto stejné daňové úlevy jako třeba na soustruh nebo frézu. Tedy žádné.

Je to normální investice a odepisuje se to X let, zhruba stejně jako sbíječka, mrazák v hospodě nebo serverová farma u Internetového providera.

Nevím, co v tom pořád hledáte za kejkle. U běžného zákroku zubaře stojí materiál X (kde X je o něco menší než v USA, díky menším maržím prodejců) a k tomu si zubař přirazí Y za svojí práci, daně, spátky atd. A to Y si nastaví tak, aby mu to hodilo  cca. 60.000 Kč (3000 USD) měsíčně čistého zisku po zdanění a je naprosto spokojený, patří k vyšší střední vrstvě a ordinuje jen od pondělí do čtvrtka.

Co na tom přesně nechápete ?

Pavel Kořenský 30.8.2007 6:31

Re: Re: Re: Re: Re: Re: A nad čím se pozastavuji já?

"splátky" jsem chtěl napsat. Nikoli "spátky"

PEJZLERKA 30.8.2007 11:55

Re: A nad čím se pozastavuji já?

Zpěváka W.Matušku  poslouchám  velice   ráda,  ale   si   dovolím,  s  prominutím,  připomenout  ho,   právě    jako   létavého   pacienta.   A   ještě   dodám,    jak  vypadá    autorem  do   nebe   vynášené   americké   zdravotnictví,    můžeme   posoudit    i  z  některých   dílů   seriálu  Simsonovi.  Takový   dr.  Dlaha  nebo  mozkový   chirurg,   rekfalifikovaný   veterinář,  kterému   Líza,  při   operaci  Homera,  musela  radit.  A    ty  honoráře!!!

aquagenic 30.8.2007 4:39

Stačil pohled na foto pí Rubensteinové

Ta dáma je tak hnusná, že si holt musí ten mindráček nějak léčit. A nadávat na Ameriku je teď in.

kvik 30.8.2007 4:24

WHO hodnoceni zdravotnich systemu jednotlivych zemi sveta a vice

http://www.photius.com/rankings/healthranks.html

jak vidite na prehlednem zebrickum WHO (Svetova Zdravotnicka Organizace) USA jsou spolehlive posledni mezi prumyslove vyspelymi zememi sveta.

Kojenecka umrtnost v USA je dokonce vysi nez na Kube.

US je na 42. miste ve svete projektovane delce doziti. Pres 30% amiku trpi obezitou - nejvice na svete. Pumerny american ma dnes mensi vysku postavy nez vetsina obyvatel evropskych zemi (asiate a hispanci nezapocitani). Podle nedavnych udaju US statistickeho uradu jiz 47 milionu amiku nema zdravotni pojisteni, vetsina protoze si pojistku dovolit nemuze. 

Hodnotiti kvalitu americke zdravotni sluzby na zaklade osobnich skusenosti, jako to delaji nekteri  mili pisatele  nize, nemohu, protoze jsem nikdy lekare a ani zubare nepotreboval ( v byvalem Ceskoslovensku mi kdyzi pred lety srovnali zoubky).

kvik 30.8.2007 4:31

Re: WHO hodnoceni zdravotnich systemu jednotlivych zemi sveta a vice

tabulka kojenecke umrtnosti v jednotlivych zemich sveta podle CIA (2007)

https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2091rank.html

povsimnete si napriklad Kuby ...

PS: Pro profit , trzne orientovane zdravotnictvi USA konzumuje neco kolem 16% jejich HDP - zdaleka nejvice na svete ...

Pavel Kořenský 30.8.2007 4:38

Re: WHO hodnoceni zdravotnich systemu jednotlivych zemi sveta a vice

No, argumentovat Kubou je dost debilní. Vzhledem k tomu, že většina Kubánek rodí doma (na pobyt v porodnici nemají nárok), jsou tyhle statistiky hodně nepřesné.

Shodou okolností jsem v posledních cca. 10 letech v té zemi párkrát byl a nikoli jako turista. Takže celkem tuším, co Kuba obnáší a jak to tam funguje.

Jakákoli statistika týkající se Kuby je vylhaná od A až do Z včetně takových prkotin jako je rozšíření pohlavních chorob. To se na Kubě řeší tak, že nakažená dáma je odeslána do "polepšovny", kde chcípne při sekání cukrové třtiny a do statistiky se nedostane.

Dodnes Castrův režim protiprávně internuje v koncentračních lágrech tisíce "jineteras" které by mohly nejen kazit statistiky týkající se prostituce či pohlavních chorob, ale které by hlavně mohly nasrat prosté Kubánce tím, že vydělávaly moc peněz.

Sarka 30.8.2007 5:34

Re: WHO hodnoceni zdravotnich systemu jednotlivych zemi sveta a vice

Kviku, argumentujete stale tim jednim omletym argumentem: o tomhle jsme myslim jiz jednou spolu vymenovali nazory. Je skutecne problem, ze nechapete ze tento Vami uvadeny zebricerk nema vubec nic spolecneho s kvalitou lekarske pece, ale s hodnocenim SYSTEMU organizace zdravotnictvi. Nicmene, nechapavym je Zola jako  Zoula, s tim se proste neda nic delat. CO se tyce vysledku zdravotni pece, jsou tezko srovnatelne: srovnavat kojeneckou umrtnost Kuby a USA je primo legracni, protoze na Kube se ani nepokouseji zachranovat tricetidekove plody, a  nemaji tam zdaleka tak vyspelou peci o infertilni a ohrozna tehotestvi. Dusledkem toho je ze se jim do statistiky vubec nedostanou plodu predcasne porozene, s malou porodni vahou ci s vrozenymi vadami, ktere umrou pri, anbo kratce po porodu. S cisly ohledne kojenecke umrtnosti se odedavna vesele manipulovalo, jeste za socialistickeho zdravotnictvi. V nekterych vysledcich je na tom USA jiste hure nez nektere Evropske zeme, v nekterych daleko lepe. Kuprikladu ve vysledcich leceni rakoviny (a to vsech sledovanych diagnoz, u muzu i u zen) je na tom USA nesrovnatelne lepe nez vsechny ostatni zeme (Evropske) ktere byly sledovany. Takze bych tak sebejiste nemavala argumenty ktere kazdy zasveceny clovek prohledne jako mimo misu.

Jeseter 30.8.2007 6:11

Re: Re: WHO hodnoceni zdravotnich systemu jednotlivych zemi sveta a vice

Je pravdou, že v USA je pres 40 milionu bez řadneho zdravotniho pojištěni, pred asi desitkou let to bylo 20 milionů. Bez ohledu na Kubu, je v USA kojenecká úmrtnost, s ohledem na t.zv. vyspělou zemi, neúměrně vysoká. Přičitá se to k malé lekařské péči během těhotenství, právě vlivem vysokého procenta bez pojištění.

tris 30.8.2007 12:29

Re: Re: Re: WHO hodnoceni zdravotnich systemu jednotlivych zemi sveta a vice

Nebo se to taky přičítá tomu, že v jiných zemích se mrtvý plod často nepočítá do kojenecké úmrtnosti, zatímco v USA často ano.

Jinak ten žebříček WHO je nesmysl - např. se hodnotí zdravotnictví podle průměrné délky života. Což je problém, protože s tím má také mnoho společného životní styl. Hodnotí se tam zdravotnictví podle "rovnosti" přístupu k léčbě. Což je opět nesmysl, protože pak vám může vyjít, že v etiopii mají lepší zdravotní péči (=všichni mají stejný přístup k žádné péči), než USA... Ten žebříček NENÍ hodnocení kvality zdravotnictví.

andy 30.8.2007 4:06

pravda je nekde uprostred

Tento rok jsem si zazil hotove peklo s Kaiser Permanente. Oproti drivejsim nemocnicnich pobytech v Oklahome a v Tennessee, Californie je nejhorsi, co me mohlo potkat.

Na zacatku roku jsem sel do nemocnice kvuli obycejnemu zanetu stredniho ucha a bolestem spodnich koncetin. Jak jsem skoncil po mesici jejich "pece"? - pumpovali do me od rana do vecera morfium a diamorphine - cislem 15 doktoru me videlo, jen jeden z nich dvakrat. Skoncil jsem tak, ze jsem se nemohl hybat, neudrzel jsem ani sklenici vody. Ke prvnimu specialistovi jsem se dostal az kdyz muj problem byl mnohem horsi nez na zacatku - tomu vzalo necelou minutu me vysetrit a oznamit mi, ze mi nic neni. Teprve po nasledovnem zvednuti mandli personalu mymi americkymi prateli se zaclo neco dit a konecne jsem se dostal ke specialistovi, ktery me jakz takz dostal dohormady. Mimochodem, kdyz jsem se snazil vysvetlit "obvodakovi", co a kde me trapi (nejsem zadna padavka ale proste jsem se slozil), rekl mi, ze na me uz nema cas - ze ma jeste dalsi pacienty.

Kdyz jsem zkolapsoval v blizkosti jine nemocnice, okamzite me prevezli na pohotovost a tam se mne venovali postupne tri doktori, kteri komunikovali na nejvyssi urovni. Pote se dohodli na nasledujicim kroku a chteli me podrobit zakroku. Ovsem po zkontaktovani pojistovny, Kaiser Perm. zakazal jakykoliv zakrok a insistovali na prevoz do jejich nemocnice. Coz se stalo a tri dny jsem stravil na luzku, znova pumpovan morfinem. Kdyz jsem odmital, prisel neurolog a prohlasil me za blazna. Skoro jsem tam natahnul brka (jo, ale byla tam televize apod.(!)Samozrejme ze po mem dalsim kolapsu jedna dobra duse doktor naridil tu samou proceduru, kterou na mne chteli delat v te druhe nemocnici.Jen jak jsem se mohl trochu hybat, letel jsem do Ceska za doktory, kteri se mi venovali tak, ze by tady z toho spadli z visne. Ze snimku porizenych am. nemocnici poznali, co mi je a nasadili lecbu. Jsou tu doktori dobri i velmi spatni. System neni nikde dokonaly; ja mel smulu na blbce....

J.G. Pašek 30.8.2007 23:37

Zákazníku studuj . . .

Keiser permanente co do reputace pojišťováka je spodek sudu . . . . pořiď si Consumer Reports, kde jsou seřazeny zdravotní pojišťovny podle kvality . . . .

Sarka 31.8.2007 0:20

Re: Zákazníku studuj . . .

Six Kaiser Permanente regions were awarded top national and regional ratings in the 2003 State of Health Care Quality Report announced by the National Committee for Quality Assurance (NCQA). In NCQA’s first-time regional ratings, Kaiser Permanente dominated the Pacific Region’s Top Five, including Kaiser Permanente’s Northern California, Southern California, Northwest, and Hawaii regions. Kaiser Permanente of Georgia, was among the Top Five in the Southern Atlantic region, and Kaiser Permanente Colorado rated among the Top Five regional health plans as well as one of the Top Ten health plans in the nation.

Pavel Kořenský 30.8.2007 3:57

No,

zkušenost z USA nemám, ale je naprosto nesmyslné porovnávat v ČR běžnou lékařskou péči a zubaře.

Už z toho prostého důvodu, že zubaři v ČR fungují na tržním principu, na rozdíl od víceméně státního zbytku zdravotnictví. Shodou okolností mám se zubařem dostatek čerstvých zkušeností, protože jsem své zuby poněkud zanedbal (můj starý zubař šel do důchodu a nijak jsem nechvátal s nalezením nového, takže žádné preventivní prohlídky atd. pár let). Když jsem nalezl nového zubaře, ke kterému jsem se zaregistroval, byl jsem seznámen s poněkud nelichotivým stavem mého chrupu a musel jsem podstoupit několik zákroků. Pro zajímavost uvedu ceny. Zubař je plně tržní, takže se platí hotově na dřevo a na základě vystaveného účtu mi pojišťovna něco málo (zanedbatelně málo) proplatí. Zubař má nejmodernější (cca. půl roku starou) ordinaci, na ošetření ve smluvenou dobu se nečeká (pokud tedy nepřišel nějaký akutní případ s opuchlou čelistí, kterého bych stejně pustil před sebe. Vím co to je, když zub fakt bolí).

Cenové relace rekonstrukce mého chrupu byly zhruba následující: klasická bílá plomba (vytvrzovaná UV světlem) 700 Kč (35 USD) včetně injekce na umrtvení před vrtáním (vím, jsem hrozný zbabělec). Plné vyčištění všech tří kanálků, vytažení nervů, umrtvení injekcí, provisorní plomba, nasazení nejkvalitnějšího titanového čepu, otisk zubů, provisorní plastová korunka, nasazení nejmodernější keramické korunky (celkem tři návštěvy, každá cca. 30 minut) - celkem se vším cca. 5000 Kč (250 USD). Kompletní vyčištění chrupu od zubního kamene pomocí ultrazvuku (?), vody, písku atd. během 40 minut cca. 600 Kč (20 USD).

Vše naprosto precisní, nic se nezkomplikovalo, nic nebolelo a vše bylo placeno tržně a v hotovosti. Kdyby takhle fungoval zbytek českého zdravotnictví (klidně též placený hotově), tak bych byl velmi spokojený.

Pavel Kořenský 30.8.2007 4:13

Re: No,

Oops, 600 Kč je cca. 30 USD. Dolar je něco kolem 21 Kč, o kačku víc nebo míň.

Pozorovatel 30.8.2007 6:14

Re: No,

Postrehy z USA: bila plomba $80-180; cena neni jednotna, bere se podle toho, kolik zubnich stran je zaplneno, jedna -li se o predni ci zadni zuby a poom samozdejme i podle doktora, ceny mohou byt i vyssi.

Kompleni vycisteni chrupu, 30 minut, $40-60. Jedna -li se o zanedbany chrup a je nutne cisteni korenu zubu pod dasni, cena je $145 za kvadrant cili $580 za cely chrup, cena opet orientacni, muze byt vice.

Root canal neboli vyse popsana procedura vyplneni zubu je v prumeru $800 a korunka $600, opet orientacne a samozrejme vcetne umrtveni, otisku zubu, provizorni plastove korunky atd., to vse je soucasti procedury a nekolika navstev u zubare.

Take jsem si nechal udelat koruku v CR, zaplatil jsem 5 000 Kc misto $1 400. Samozrejme  v ramci cesty domu, letet tak pouze kvuli tomu by se nijak nevyplatilo. Ja jsem usetril a nemam pocit, ze bych timto ostatni obcany CR nejak "osidil", nebo oni na mne nejak doplaceli, viz prispevek P. Korenskeho.

Je zcela prirozene, ze lide se vzdy snazi poridit nakup nebo sluzby co nejvyhodneji, jezdili jsme za komousu houfne nakupovat do detske boticky a haldu jinych veci do NDR, dnes vyhodne nakupujeme co se vyplati vsude po svete a nerozumim te az nenavisti vuci prislusnikum ostatnich zemi, kteri neco zase neopak vyhodne poridi u nas. Kdyz  se kona najezd Cechu na polske boruvky, protoze jsou o pulku levnejsi a Cesi je skupuji po desitkack kg, je to v poradku, ale nedej Buh, aby si u nas Nemec jel nakoupit do Globusu, to nas hned "vykupuji".

Mirek 30.8.2007 20:24

Re: Re: No,

Koukam, ze ceny se dost ruzni. Ja platim za beznou prevenci, kterou je tzv. cisteni zubu, neco pres $120 a trva to asi 45 minut, 2x rocne, ve state NY. Ostatni tu bude jak Pozorovatel pise.

wintersf 30.8.2007 3:41

zkusenosti se zdravotnictvim

diky socialisticke peci v tehotenstvi, se v r 1973 nas syn narodil jako mentalne postizeny. v nemecku jsme nemeli zadne problemy, nekteri si stezovali na spatnou peci, ale my jsme se ptali a chodili k doporucenym doktorum.

v usa je nejvetsi problem je nemit zdravotni pojisteni nebo potvrzeni o nem. po prichodu do usa 1985 me CHYTILY plotynky. v cedar sinai san francisco zjistili ze nemam pri sobe potvrzeni, osetreni bylo hrozne a doslova me vyhodili ven. na druhe strane jsem mela nador v krku velikosti pomerance, 50% sanci ochrnuti obliceje. operace i po-operacni pece byla ohromna. doporucuji chodit k lekarum ktere vam dobry znamy doporuci. touhle cestou jsme se dobrali k vybornemu rodinnemu lekari i zubari. tady je to jako s koupi domu nebo auta. musite delat svuj osobni homework predtim nez jdete k lekari, obhlednout si ordinaci, mluvit s pacienty i s personalem. nebat se ptat, nechat si vse vysvetlit a zduvodnit, pripadne jit k jinemu lekari pro druhe dobrozdani. ja taky nevim, proc zdravotni pojisteni te pani stoji tolik, ja jsem v domacnosti, manzel pracuje pro stredne velkou firmu a platime neco pres polovinu za pojisteni, ktere ma $1000 rocne pro oba deductible a priplatky za navstevu jsou $10. privatni pojisteni je velice drahe, ale mozna ze by se dalo mluvit s DSHS nebo jinymi government urady a zeptat se na moznosti, specielne pro deti nebo postizene.

ja jsem se taky nechala zlakat cenou a sla k zubarce v cesku. kratce po "prevratu" byla fajn, ochotna, pozorna, pecliva. pak si nabrala prilis mnoho pacientu, a presto ze jsem ji platila pod rukou a kralovsky, zacala nas odbyvat. o jeji posledni plombe se muj zubar v usa, je take instruktorem zubarstvi na universite, vyjadril ze by vyhnal zaka 2 rocniku na stomatologii. takze, je to vzdycky v cloveku.

T. 30.8.2007 3:37

On ten trouba lze

 Napsal trouba:Být pojištěn není povinné (což já vidím jako jednu z četných chyb) a je

pravdou, že téměř 40 milionů (ne padesát) Američanů pojištění nemá.  

 Podle posledni statistiky je nepojistenych v US je 47 mil.

By John Donnelly, Globe Staff  |  August 29, 2007

WASHINGTON -- A record 47 million Americans did not have health insurance last year, while the percentage of children without insurance rose for a second consecutive year, according to US Census Bureau data released yesterday, leading Democrats to charge that the Bush administration has ignored a growing, more vulnerable population.

J.G. Pašek 30.8.2007 3:51

Demokrati změní velký kulový . . . .