17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

USA: Nejvyšší soud versus Texas

Odpusť, laskavý čtenáři, že už zase otevírám téma, které se zde probíralo před měsícem. I mně se už zajídá znovu a znovu muset vyvracet to prožluklé klišé progresivní levice, které se sem naposledy (kéž by!) hned dvakrát vnutilo v článku Jana Fingerlanda. Míním ono takzvané „ústavně zaručené právo na potrat“. T

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Holub 6.11.2021 23:12

Mate pravdu, a ja vim ze nejste politicky korektni. Na co jsem chtel upozornit je pokrytectvi levicaku. kteri rikaji ze to neni vina cernosek (t.j. ze nejsou schopne jednat odpovedne), ale vina "systematickeho rasismu". A pri tom podporuji pravo (vcetne cernosskych) zen na potraty. Podle jejich kriterii to je prece genocida!

F. Fousek 5.11.2021 19:11

Velmi děkuji za Váš, soudím, velmi věcný příspěvek. Ano, diskuse nás pánů zde byla velmi, jak to říct... technokratická? A konečně zazněl také mj. pí Rybnickou požadovaný ženský hlas, možná ale ne zrovna tak, jak by si představovala.

H. Lukešová 5.11.2021 19:04

Ale jedná se o naprosto dobrovolnou volbu černošských matek zabíjet své děti, nikdo je k tomu nenutí. Ač jsem nikdy nefandila Demokratům, tak ani Lyndon Johnson nemůže za to, že černošky dobrovolně chodí na potraty. Člověk dostal do vínku rozum, svobodnou vůli a dělá to, co považuje sám za vhodné. Když to černošky tak chtějí, tak konají.

R. Holub 5.11.2021 18:56

Bohuzel p. Toman ma pravdu, V Americe je asi 1 M potratu rocne, asi 60% u cernosek. Cernosske rodiny se podarilo rozbit diky Lyndon Johnson "Great Society". Otcove byli nahrazeni statem. Predstavte si kdyby vsechny potratove cernosske deti zily. Zlocinost cernsskych mladiku je velmi vysoka i ted. Bez potratu by to bylo jeste mnohem horsi. Mimochodem, nechapu ze obhajovatele potratu nejsou obvinovani z genocidy cernochu.

J. Vintr 5.11.2021 18:52

S těmi katolickymi kněžími je to také pitomé zdůvodnění. Katolická církev především považuje za hřích nemanželský sex a tedy i jakoukoliv sexuální promiskuitu. Kdyby černoši respektovali toto církevní přikázání (stejně jako údajný zákaz používání kondomů), tak se tam nebude šířit AIDS ani rodit nechtěné děti. Pokud lidé žijí v stabilní rodině, tak si určitě ohlídají, aby se jim nenarodilo víc dětí, než jsou schopní uživit.

R. Toman 5.11.2021 18:51

OK, já jsem někde četl, že to stadium, tedy počet týdnů je příliš krátký, a že si některé ženy nemusí ani uvědomit, že jsou těhotné a přikládají to poruše mensesu apod. Podrobně to ovšem nesleduji.

J. Vintr 5.11.2021 18:38

V Texasu nezakázali potraty, jen omezili stadium těhotenství, do kterého je možné potrat provést. Aby se nedělo to, co v jiných státech, kde žádné omezení není a je tam možné legálně usmrtit dítě i v okamžiku porodu.

R. Toman 5.11.2021 18:24

Dobře, problém je třeba v tom Texasu, ale i Polsku že žena která chce jít na potrat si hledá cestu jak to zařídit. Tak tomu bylo vždy, andělíčkářky. Dnes spíše volí cestu do jiného státu kde jí potrat provedou, Polky v ČR. Jenomže to je drahá sranda, takže se to týká těch lépe finančně zajištěných. Ty chudé ženy, rodiny dítě porodí, ale pak nejsou schopny je zabezpečit pro život, takže jsou závislé na pomoci státu. A to ty státy neúměrně zatěžuje, ty děti pak většinou nemají dobré vzdělání atd. To se týká naší civilizace. A tragédie je to třeba v Africe kde katoličtí kněží zakazují černochům i použití kondomů jako věci proti Bohu. A tak se tam šíří AIDS, rodí se děti které pak umřou hlady a žízní. V Africe umírá cca 4 tis. dětí každý den. A to se samozřejmě týká i muslimů.

H. Lukešová 5.11.2021 17:59

U nás možná ano, ale v Izraeli fungují dobře, navíc v dnešní době, kdy existují v dnešní době přípravky, bránící nechtěnému početí. Díky tomu má Stát Izrael jako jediná západní země i vysokou porodnost a na ní se podílí i sekulární Židé, nejenom ti ultraortodoxní (Charedim).

U Židů v Izraeli je početná rodina záležitostí hrdosti a i nutnosti. Jednak Izraelci nechtějí být přemnoženi Araby a jednak to berou emocionálně, Němci za WW2 a mnozí jiní chtěli vyhladit židovský národ, do jediného dítěte, tak izraelští rodiče chtěli narodit a vychovat novou židovskou generaci. A u židovských rodin, zejména těch věřících, je velký počet dětí považován za radost, dar od Boha.

O. Zuckerová 5.11.2021 17:54

Už jsem sice jeden příspěvek napsala, ale na absurdní názor že "je otázkou, kdy se z plodu stává osoba" musím adresovat aspoň poznámku: slovo "osoba" je užíváno skoro výhradně v kontextu řeči o člověku dospělém a proto je tu znatelná tendence, že něco sice živého, ale malého a nesamostatného vlastně není žádná osoba... takže je to "něco". Dítě ale už v mateřském těle je samostatným jedincem s vlastními fyzickými i duševními dispozicemi, které jsou NEOPAKOVATELNÉ. Citlivější matky mohou pozorovat i snahu plodu o komunikaci, i když to není komunikace vědomá, ale pudová. Tedy jedna "osoba", která se teprve má narodit, cítí, a nelze vyloučit, že své usmrcení i bolestně prožívá. To je ovšem těžké vysvětlovat "osobám", které necítí.

R. Toman 5.11.2021 17:40

Interupční komise tady byly za komoušů, zrušeny byly myslím v roce 1986. Nechutná záležitost, kdy staré babky-soudružky rozhodovaly o životě mladých žen, lhaní o otci kdy manžel který také souhlasil s potratem své manželky nastrčil svého kamaráda před interupční komisi jako otce, aby byl potrat těmi babkami povolen pro zachování manželství a jiné prasárny. Zrůdná záležitost.

H. Lukešová 5.11.2021 17:36

Co se mě týče, mám články, u kterých se považuji nutné zapojit se do debaty a u některých ne. Téma potratů mě nějak moc nebere.

H. Lukešová 5.11.2021 17:34

Já nevím, jak je to jinde, ale v Izraeli to mají dobře vyřešené, existují tam interupční komise a ty rozhodují, zda izraelská žena smí či nesmí jít na potrat. K potratu musí být splněny zvláštní podmínky, jako je ohrožení života matky, dítě počaté ze znásilnění ženy... , jinak jsou zakázány. Židovská tradice vraždu jako takovou odsuzuje, i vraždu nenarozeného dítěte.

R. Toman 5.11.2021 17:32

Dojemné, zvláštní že do ostatních diskusí se zapojují, hlavně u toho Astonova článku. Já se jim nedivím, že se zde nezapojují, musely by ve většině napsat co je tomu starému dědkovi do toho, když tady často plodí ty články proti potratům.

O. Zuckerová 5.11.2021 17:28

Jen se vždycky nestačím divit, že osoba, která si vymáhá potrat, není zřetelně legislativou označena za jedince vymáhajícího smrt jiného člověka. |Dítě není částí matky jako je třeba krkovička částí prasete. Jestli dítě nechce, mohla si to zařídit "předběžnou opatrností" nebo je po narození dát k adopci. Umělý potrat je neomluvitelná a jednoznačná vražda.

H. Rybnická 5.11.2021 17:01

Proč se ženské do debaty nezapojují? Jednoduše: Nemají čas. musí se starat o děti. Uvařit, nakrmit, pomoci při domácích úkolech, nenechat z očí, obléci, zesléci, uklidnit nebo zahubovat atakdále. Pánové zatím sedí u počítače a baví se diskuzí na NP.

B. Franta 5.11.2021 16:01

R^

J. Kalina 5.11.2021 15:58

mne se to už netýká, ale dozvědět se kdysi, že moje žena byla na potratu a mne se ani nezeptala, dobře by skončila neb rozvod. Cítil bych se podveden. Někdo to vidí jinak, dobře mu tak. Spíš bych chtěl vědět jak ti co jsou pro potraty jak ženě libo vidí problematiku euthanasie, kdy starý nemocný sám po úvaze a střízlivý žádá a nelze mu vyhovět. Zda náhodou nechrání v tomto případě život za každou cenu. Také by se dal uvážit váš postoj k trestu smrti pro "vrahy". Nelze? A to dítě , co nic neprovedlo, to lze. Jde mi jen, zda jsou tyto postoje v nějaké lajně, rovnováze.

F. Fousek 5.11.2021 14:56

Samozřejmě jde o zkratku, která pomíjí jisté odstíny šedi... ale smést to ze stolu jako blábol? Věcný protiargument by nebyl?

F. Fousek 5.11.2021 14:50

Dobře. Takže pokud je potrat zlo, mělo by snad být prioritou zabránit tomuto zlu. Takto se ale diskuse, obávám se, moc nevede. Otáčí se to právě na Vámi zmiňované situace, kdy se jedná o "menší zlo", a asi se s Vámi nebudu přít, že takové situace reálně existují. Většinově se ale řeší potraty jako východisko z těhotenství po dobrovolném sexu.

Co víc k tomu dodat? Snad jen to, že si lidstvo poněkud stále více odvyká na dávnou pravdu, že za blbost se platí (dodám, že často tvrdou měnou), a v důsledku toho čím dál častěji nezodpovědně blbne.

V. Braun 5.11.2021 14:33

Proč by potrat musel být pozitivní hodnotou? Jako důvod pro povolení potratu bohatě postačí důvod, že je to menší zlo (než zákaz a z toho plynoucí důsledky).

V. Braun 5.11.2021 14:30

2. ...lidem, kteří si způsobili nechtěné těhotenství připadá potrat jako nejjednodušší (popř. jediné "rozumné") řešení

Toto, a podle mého názoru i bod 3 i 4, je spíše ideologický blábol než seriozní argument. S bodem jedna souhlas, zřejmě jste o tom do všech důsledků nepřemýšlel.

V. Braun 5.11.2021 14:27

A teprve jak karma trpí při nucení žen pod pohrůžkou zákona dítě porodit.

J. Krásenský 5.11.2021 14:08

Ono obecná by kriminalita zmizela, kdyby nebyly kriminální činy kriminalizovány. Cožpak tisícileté represe proti pachatelům kriminálních činů dostatečně neprokázaly neúčinnost trestání pachatelů. Takže jediný správný liberální přístup spočívá v legalizaci kriminality. Přeci "všeci kradnú". A tím se kriminalita vyřeší. Ne?!

S. Kalužík 5.11.2021 13:12

Ještě jednou hezký den.

Dobře, tak není řešitelný. Ale přesto platí, že živá bytost v těle matky v každém časovém okamžiku buď člověkem je, nebo člověkem není - třetí možnost neexistuje. Na co se přistoupilo v mnoha zemích je v tomto smyslu irrelevantní. (Vámi uváděný kompromis tedy znamená jednu ze dvou možností: buď do X měsíců zabíjíme nevinné lidi, nebo od Y měsíců zbytečně bráníme ženám, aby nechaly usmrtit něco, co člověkem není...) Existence řešení nějakého problému a naše schopnost to řešení najít, to jsou dvě odlišné záležitosti. Vy se vracíte k té naší (ne)schopnosti. Já říkám: ale řešení i tak existuje - buď takové, nebo makové... jen to tedy, O.K. (přistupuji na Vaši premisu), nevíme (a možná se to tedy ani nejsme schopni dozvědět...). A pak už zbývá jen aplikovat zásadu "in dubio pro reo" (samozřejmě tedy v širším kontextu než v tom ryze právním...).

J. Chaloupka 5.11.2021 12:44

Proč se na začátek života nedívá jako na konec? Konec života se určuje smrtí mozku a začátek spojení dvou prvních buněk. Proč se nečeká na jejich rozpad?

J. Krásenský 5.11.2021 12:21

Takže když zákonodárci uznají, že úmyslné zabití nevinného, ovšem méněcenného, života neni vraždou, pak je to v pořádku? Pochopil jsem vás správně?

F. Fousek 5.11.2021 12:06

Nedělejte ze sebe hovězí, p. Vintr navazuje na logiku p. Breie. Logiku Vaší poznámky naopak hledám marně.

Asi ale mělo jít jen o kopanec do vlastníka jiného, než Vašeho názoru, pak logiku, pravda, hledat netřeba.

F. Fousek 5.11.2021 11:48

To namočení jsem měl namysli v eufemisticky: morálně pochybném činu, což u porodu chybí.

Podobně jsem se již ptal jiného diskutujícího; Vy považujete potrat za pozitivní hodnotu? Z Vaší argumentace nabývám ten dojem, ale pochybuji, že by to tak opravdu bylo.

R. Gramblička 5.11.2021 11:48

To tuším, nicméně váš příklad nepovažuji za analogický. Osobně si myslím, že tento spor, kdy vzniká člověk, není celospolečensky uspokojivě řešitelný a patrně proto se v mnoha zemích přistoupilo ke kompromisu, že plod do X měsíců lze potratit a od Y měsíců již ne, krom několik medicínských výjimek. A s takovým kompromisem jsem schopen se ztotožnit, přestože jako individualista považuju za správné nechat rozhodnutí na těch, kterých se to bezprostředně týká.