2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

USA: Amerika hoří

Vyděste lidi, že jde o život. Zavřete je v domácím vězení. Zrušte kulturu. Zrušte sport. Zrušte návštěvy. Zrušte společenské odreagování. Zvyšte nezaměstnanost. Snižte příjmy. A pak už jen čekejte, komu přeskočí prvnímu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 8.6.2020 11:58

Jistě lidí.

Ovšem jsou-li to lidé bílí, přesněji nečerní, pak jsou to zároveň lidé hloupí až blbí.

White lives matter too!

J. Vintr 8.6.2020 10:11

Řekl bych že na všech životech tak úplně stejně nezáleží. Že víc záleží na životě slušného člověka, který se živí sám s neškodí svému okolí, než na životě člověka, který se celý život nechává bezdůvodně živít od ostatních a navíc je obtěžuje kriminalitou.

J. Jurax 8.6.2020 12:02

Nehumánní, leč správný názor.

J. David 8.6.2020 9:49

Co je to "rasízmus"? Když čmoudovi místo "dafky" daš do ruky lopatu a řekneš "Pracuj a spoř".

J. Jurax 8.6.2020 12:13

Ano.

To je rasismus jako vyšitý ve své nejbrutálnější formě.

H. Rybnická 8.6.2020 9:36

Takže vážení podíváme se na to trochu zblízka. V rakouské monarchii zavedl hrabě Taafe v druhé polovině 19. století něco revolučního, totiž sociální, nemocenské a důchodové pojištění a další maličkosti jako mateřskou (krátkou) dovolenou atp. Něco před tím byla tako opatření zavedena Bismarckem v tehdejším Německu. Dnes samozřejmosti, ovšem TAKOVÁ OPATŘENÍ V USA DODNES NEEXISTUJÍ. Nějak tam zaspali čas. To znamená že z těch 40 milionů nezaměstnaných (tedy čtyří České republiky !!! se stoupající tendencí ) v násedku COV19 většina nemá možnost dosáhnout nejen řádné ale vůbec nějaké lékařské péče. Obama se snažil toto napravit, dosáhl nějakých výsledků, ovšem jak víme se Trump pokouší tuto „revoluční“ ideu zrušit.

V 30tých letech minulého století počaly americké banky katalogizovat obyvatelstvo, Regiony s převážně černým obyvatelstvem byly vyřazeny z přídělů kreditů a hypoték, takže tito občané neměli možnost, vytvořit jakékoli nemovitostní vlastnictví a byli odkázání na bydlení – jakékoli, třeba i pod mosty. Dodnes. Zvláště pokud ztratili práci, ostatně ze dne na den, výpovědní lhůty dodnes v USA neexistují. A tak dále.

Co znamená slovo agent provokatér si každý může vyhledat sám . V USA se velké pravicově orientované skupiny domlouvají na soc.sítích jak využít normálně pokojných demonstrací , zorganizovat násilí a rabování a tím utužit veřejné mínění k radikálnímu postupu proti demonstrantům – jak vidět již na tomto foru NP obvykle úspěšně . Otřesné statistiky a záběry dokazují, že konce i černé děti jsou ohroženy policejní brutalitou.

Demonstrace (ostatně v okamžiku na celém světě) se nekonají jen vzhledem na jednotlivé incidenty, nýbrž za vylepšení v USA široce zakotvených struktur znevýhodnění ostatně nejen černých ale také i bílých nebo i dalších občanů.

Trochu se zamyslet, vážení. Zvláště bych toto očekávala od „seriozních“ komentátorů.

J. Vintr 8.6.2020 9:49

Zajímavé je, že ty zaostalé Spojené státy jsou stále cílem migrace i ze států s vysoce vyspělým sociálním systémem a ekonomicky předstihují celý svět, včetně té sociálně vyspělé Evropy.

M. Šejna 8.6.2020 10:38

Z vyspělých zemí emigrují do USA jen lidé, kteří něco umí a chtějí za ten svůj um dostat víc peněz.

Jen idiot si může myslet, že do USA emigrují lidé kvůli lepším socíálním dávkam a lepšímu zdravotnímu pojištění.

J. Lambert 8.6.2020 11:33

Takze z latinske Ameriky se do US pres Mexiko vali nuzaci, co jim vubec nezalezi na socialnich davkach nebo zdravotnim pojisteni...

P. Grigar 8.6.2020 11:43

.. pánové, nehádejte se, rozpor spočívá pouze v definici vyspělé země.

J. Lambert 8.6.2020 11:52

Pravdu dite!

J. Jurax 8.6.2020 12:35

No, kupodivu emigrují.

Tamní předpisy o podpoře a zdravotnictví jsou komplikované.

V. Hošek 8.6.2020 9:54

Jen je škoda, že patříte k té skupině, která se profiluje tak, když to není podle nás, tak je to nedemokratické a podporujete chaos a binec. U nás jsou to chvilkaři, v USA demokrati.

Např. proč tvrdíte, že náš sociální systém je ten správný.

H. Rybnická 8.6.2020 10:02

A co byste dělal s rodinou, bez nemocenského pojištění a bez práce?

V. Hošek 8.6.2020 10:09

Pokud bych nezodpovědný, tak bych to neřešil, pokud bych byl zodpovědný, tak bych to standartním způsobem řešil.

P. Grigar 8.6.2020 11:50

.. za 43 let existence prostého zaměstnance se mi nepodařilo být nezaměstnaným a bez prostředků. Občas jsem dokonce nevěděl, co mám dělat dřív. Zato jsem poznal stovky takto mnohdy celoživotně "postižených" klientů úřadu práce a těm bych naordinoval malý dvůr a velký bič. Tak by se možná naučili věci, které jim rodina nedala.

V. Braun 8.6.2020 12:02

Já jsem podobných ̈postižených ̈ lidí viděl taky hodně, byli to převážně běloši.

J. Jurax 8.6.2020 12:19

Jistě.

Vzhledem ke skladbě tuzemského obyvatelstva je to celkem nepřekvapivé. I jisté nepřizpůsobivé etnikum u nás ostatně patří k bílé rase.

P. Grigar 8.6.2020 12:20

..pane Braune, já nejsem rasista, tudíž takové rozlišování jaké používáte vy, je mi cizí, prostě vidím lidi(Homo sapiens), nic jiného.

H. Rybnická 8.6.2020 12:29

Jen k orientaci: VY žijete v USA?

P. Grigar 8.6.2020 12:36

.. ne, ale život mě naučil, abych pomocnou vždy nejdříve hledal pomocnou ruku na konci svojí paže. A představte si... ona tam vždy byla! Amerika v tomto směru jistě nebude jiná.

J. Jurax 8.6.2020 12:45

Našel si jinou. A pracoval-li bych, platil bych si zdravotní pojištění v míře mému platu úměrné. A žil do výše svého platu a ještě si odkládal na horší časy. Činil jsem tak ostatně celý život. Vy ne?

A mimoto i jako nepracující bych hlady neumřel, jakési socdávky v USA též existují. Třeba poukázky na jídlo.

H. Rybnická 8.6.2020 11:24

Winston Churchil jednou řekl, že demokracie rozhodně není dokonalý systém, ale prozaím ten nejlepší který máme k dispozici. Tak asi i k sociálnímu systému.

P. Grigar 8.6.2020 12:02

..tož se zkuste dotázat těch, kteří do sociálního systému přispívají, nakolik jsou spokojeni s využitím vložených prostředků. Jednoho stopaře v autě uvezete bez problémů, možná i dva nebo tři, ale deset? A ještě když vám začnou remcat, že máte pustit víc topení, k tomu nějakou tu hudbu a sakra, kde máte popelník a cigára, pane řidiči? A svačinka by nebyla?!!!

Z. Klouček 8.6.2020 10:19

Pokud Vám dobře rozumím, paní Rybnická, tak podle Vašich představ by se (nejen) USA měly vydat cestou Severní a Jižní Rhodésie a s konečnou platností tak odstranit ubližování černým. A pak nastane ráj na zemi.

V. Církva 8.6.2020 10:35

Paní Rybnická dnes ráno objevila Ameriku. Samozřejmě že dávným problémem USA je že tam můžete zemřít i hlady na ulici. Nakonec ještě od příbuzných, co tam odešli před 100 lety se dozvíte jak spali na dešti, než se trochu uchytili. Někteří černoši se pořádně neuchytili nikdy. Souhlasím, že v tomto jsou USA tak nějak zaostalé, ale tvrdí tu někdo opak? A v Africe by i tak bylo hůř.

Jenže žádný islamista ani komunista tyto problémy nakonec nevyřešil. Obamacare byl jeden z pokusů ke kterému by mělo dojít, jenže dobrým řešením pro USA nebylo. U nás totiž musíte na pojištění taky platit, nebo platí stát. V USA toho některé skupiny obyvatel začaly zneužívat. Nebylo to ideální řešení pro USA.

Co se týká hypotéční krize v roce 2008, tam byl právě problém, jak Vám řeknou ti co tuto krizi předvídali, že hypotéku dostal každý černoch.

Co se týká toho rabování. Pár provokatérů možná, ale pokud by jste tam byla a poznala to tam, takové plácaniny nám tu psat nebudete. Co třeba rabování při záplavách v Luisianě? Tam nebyl důvod provokovat. Takoví magoři tam jsou.

Demonstranti neví co chtějí. Skoro nidko z nich nezmiňuje řešení i Vámi zmíněných problémů chudých Američanů. Všude se mluví jen o vině bílých a utlačovaných černých. Dokonce o zrušení policie atd. A ještě tak o znárodňování. Denonstranti bílí ať radši začnou vzdělávat černochy a snažit se jim domluvit aby nekradli a nedrogovali, zjistí, že to není legrace. Ať vymyslí lepší pojiětění a tlačí na zákonodárce. Nedělejte si z nás srandu!

H. Rybnická 8.6.2020 11:33

Pane Cirkva, hovořila jsem o hypotéční krizi 30tých let minulého století, Je to prostě rozdíl, zda žijete po desetiletí ve vlastním a zanecháte něco VaAšim potomkům, nebo nemáte po generaci zhola nic.

Na pojištění musíte sice platit, ale pokud nemáte práci tak jste v evropských zemích zpravidla i nadále pojištěn. V USA ne. Co to znamená, si určitě můžete představit i Vy. Ještě jednou: V okamžiku 40 milionů nezaměstnaných černých i bílých.

J. Jurax 8.6.2020 12:50

Ehm ... hovoříte-li o třicátých letech, pak ani v Evropě nebyl každý povinně pojištěn.

Máte v tom guláš.

D. Nowodny 8.6.2020 17:23

Pi.Rxbnická, tohle Čechům nevysvětlíte, nemají ani "šajna" o americkém zdravotním pojistném systému a jak drahé je. Mimo jiné, kolik z každého dolaru pojištovací "moloch" sežere !

P. Grigar 8.6.2020 11:40

..Rybnická, máte v tom guláš, v Americe , stejně jako v bývalé rakouské monarchii, existuje sociální, nemocenské a důchodové pojištění. Jenže Amerika byla zem, a stále ještě trochu je, zemí lidí, kteří tam přišli za svobodou v rozhodování a konání. A tudíž je nikdo k účasti na takovém zajištění nenutí a stejně tak jim v účasti nikdo nebrání. Svobodní lidé ovšem nejsou příliš nadšení ze stoupajícího počtu " stowaway", kvůli kterým se díky Obamacare( PPACA) do té doby funkční systém dostává do krize. Kolik máte sociálně znevýhodněných osob doma na byt a stravu? Kecy je nenakrmíte.