1.10.2022 | Svátek má Igor


Diskuse k článku

UKRAJINA: Mezi genocidou a válčením

V souvislosti s děním na Ukrajině padlo opakovaně slovo „genocida“, jeden z nejsilnějších a emoce nejvíc budících pojmů užívaných v politice. Je tedy Vladimir Putin pachatelem genocidy? A dá se to vůbec říct s určitostí?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Brecík 2.5.2022 9:49

No, UA vydala jazykový zákon. A od r. 2014 zahynulo na dotykové linii 14.000 civilů. Což je asi 3x více, než teď. I když Zelenskij objevuje masové hroby ve velkém. Propagandu mu dělají PR mistři ze západu. Ti ví, jak na to. Naštěstí, svět - kromě EU jim to nežere a s RUskem bez problémů obchoduje/spolupracuje.

J. Kindl 2.5.2022 10:32

UA vydala jazykový zákon podle kterého státní úředník musí na úřadu mluvit ukrajinsky. Ten, kdo přijde na úřad a neumí mluvit ukrajinsky může použít svůj mateřský jazyk. V pluku AZO část vojáků tvoří Rusové z Donbasu a Luhanska, jak je to možné ??? Neexistuje důkaz a ani Rusko jej nepředložilo o 14 000 civilistů mrtvých civilistech na dotykové linii, Pokud by jej předložilo jednalo by o tom světové společenství. To o tom nejednalo, protože není žádný důkaz.

V. Novak 2.5.2022 12:08

Lžete.

P. Pepax 2.5.2022 8:42

Agrese Rusů na Ukrajině je velmi smutná záležitost. která ale s genocidou nemá nic společného, došlo spíše ke genocidě rozumu a to na všech stranách.

H. Lukešová 2.5.2022 8:16

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v neděli učinil kontroverzní prohlášení na adresu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

"Skutečnost, že Zelenskyj je Žid, nepopírá nacistické prvky na Ukrajině. Věřím, že Hitler měl také židovskou krev," řekl Lavrov v komentářích citovaných Kan 11 News .

Ruský ministr zahraničí pokračoval v útocích na ukrajinského prezidenta a řekl: "Zelenskyj může podporovat mír tím, že přestane dávat nezákonné rozkazy svým nacistickým vojákům."

Lavrov dále řekl, že „ukrajinské útoky na Donbas mají za cíl uvalení teroru na civilní obyvatelstvo“ a dodal, že „Zelenskyj opakovaně mění svůj postoj, Ukrajinci sabotovali jednání“.

Není to poprvé, co Rusko srovnává ukrajinské vůdce s nacismem. Když prezident Vladimir Putin zahájil invazi na Ukrajinu, řekl, že cílem vojenské operace bylo „denacifikovat“ Ukrajinu.

I. Schlägel 2.5.2022 8:37

Kdo denacifikuje Rusko?

P. Diviš 2.5.2022 9:26

Zvenčí nikdo a o vnitřní denacifikaci lze jen snít. "Špína je příliš zažraná a nejde odstranit bez porušení podstaty látky."

P. Brecík 2.5.2022 9:55

A stále ,popletený, stále neinformovaný. PS: Azov jako nacistickou organizaci zakázal financovat US kongres. Potom si ale vysvětlili, že je to proti Rusku, a tak to zase začali platit. Jako předtím Tálibán, IS, Pinocheta ... USA jsou etalon demokracie a svobody. nejlepší na světě v PR. JInak by neměli za současného prezidenta dementního starce. Novinky!! Azov podle Novinek: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/magazin-historie-pluk-azov-elita-ukrajinske-armady-nebo-novy-taliban-195666

J. Kindl 2.5.2022 10:37

Původní AZOV byl v roce 2016 rozpuštěn a vytvořen pluk AZOV, který nemá s původním AZOVEM nic společného. To bylo důvodem, že kongres USA svoji žádost stáhnul. V AZOVU slouží Rusové z Luhanska a Doněcka, Ukrajinci a Židé. V Rusku je celekm 36 organizací hlásící se k nacismu. Strana Liberální je označovaná jako strana fašistická a má v Rusku zastoupení v parlamentu. To je v pořádku, že.

F. Navrátil 2.5.2022 12:24

Pluk Azov má s nacbatalionem Azov společný například znak vlčího háku, který byl i znakem divize SS Das Reich a také organizace Werwolf. Dále má společné to, že to není armádní jednotka, ale patří pod oddělení vnitřní bezpečnosti.

V. Kučer 2.5.2022 9:02

Židovskou krev měl i Lenin. Má ji i můj bratranec a proto je úspěšnější než já.

H. Lukešová 2.5.2022 9:06

Lenin pravděpodobně měl židovskou krev, neznám ale Leninův rodokmen, takže se jen domýšlím, ale u Hitler židovskou krev neměl, to si myslím, že je je fejk...

V. Novak 2.5.2022 9:45

Jeho dědeček z matčiny strany byl pokřtěný Žid Alexandr Dmitrijevič Blank (pův. Srul Mojšejevič Blank), vojenský lékař a fyzioterapeut.

H. Lukešová 2.5.2022 9:53

Tak jo. Nicméně halachickým Židem rozhodně nebyl, Židem je ten, kdo má židovskou matku, nebo konvertoval k ortodoxnímu judaismu podle halachických pravidel.

Halachická pravidla k určení, kdo je a kdo není Žid jsou jiná, než ta nacistická, kdy stačilo mít jednoho židovského prarodiče a už jste byl Žid.

V. Novak 2.5.2022 12:13

To ne. Já to uvádím spíš jako ukázku toho, že se i v carském Rusku mohl Žid - pokud konvertoval - uplatnit ve státní službě. Zkrátka ani carské Rusko nebylo rasistické - i když k náboženské svobodě mělo daleko.

A Leninův dědeček z otcovy strany byl svobodný rolník - v rozporu s obecnou představou, že rolník mohl být jen nevolník. Leninův otec vystudoval matfyz a vyučoval matematiku, stal se postupně ředitelem a inspektorem, což byla funkce spojená automaticky se šlechtickým titulem, takže i Lenin byl šlechtic. Od mužika ke šlechtici v jedné generaci... V absolutistickém státě...

F. Navrátil 2.5.2022 9:57

Četl jsem kdesi, že Džugašvili znamená "syn žida". Ověřil jsem si však, že džug znamená gruzínsky vemeno.

H. Lukešová 2.5.2022 10:00

Stalin vážně Židem nebyl.

J. Nevrkla 2.5.2022 8:14

Když člověk sleduje dění i prostřednictvím nechvalenych médií, nachází tam více logiky a věrohodnější informace. Že Ukrajinci umísťují své zbraně na sídliště a do bytů, to se ví, že používají lidí jako lidské štíty, to je také prokázané. Rusové si stěžují, že to nedělali ani němečtí nacisté. Ruské verze Buce, Kramatorsku a Mariupolu mají větší logiku a jsou doloženy více argumenty než ty ukrajinské a naše. Jsem zvědav, co se dozvíme, až kapituluje Azovstal, až budeme mít informace z amerických biologických laboratoří na Ukrajině apod.

V. Novak 2.5.2022 8:23

Nebudeme.

Autocenzura a jednota "našich" sdělovadel je dostatečná k tomu,abychom se takové informace dovídali jen sporadicky a ze zahraničí.

Navíc do bublin těch, kteří už dnes "vědí" nové informace neproniknou. Logiky jsou zbaveni už teď.

K. A. 2.5.2022 8:13

Souhlas. Na Ukrajině ke genocidě nedochází. (Zatím.) Bohužel mezinárodní definice je poněkud vágní. Pokud bychom ji brali tak, jak popsal tento pojem jeho autor právník Lemkin, pak by do něj spadala i islámská migrace do Evropy. Definice OSN je však užší a hodnocení migrace není jednoznačné. Určitě to není fenomén, systematické vyvražďování existovalo už v antice.

J. Kulheim 2.5.2022 8:42

Je mi líto těch mrtvých Ukrajinců a Rusů, kteří ten válečný konflikt nemohou nijak ovlivnit. Mluvit o genocidě na Ukrajině a přitom jezdit do Kyjeva popovídat si největším hrdinou současnosti, se určitě do genocidy nevejde.

Říkají to "odborníci". Nejsou to ti samí co mluvili o korona virech?

F. Navrátil 2.5.2022 8:05

Skutek genocidy naplňuje vyvraždění a vyhnání čtvrt milionu Srbů z Kosova, což mají společně na svědomí USA a kosovskoalbánská islámská UCK vedená drogovými mafiány Thacim a Haradinajem.

K. A. 2.5.2022 8:06

A co vyhnání Srbů z Chorvatska, tam jich bylo možná víc než v Kosovu?

K. Křivan 2.5.2022 8:20

Kdy tam nalezli ? Za vlády Tita ? Tak je v pořádku, že po jeho pádu se vrátili domů.

F. Navrátil 2.5.2022 9:35

Srbská krajina se rozkládá podél chorvatsko-bosenských hranic, kde se za dob habsbursko-tureckých válek již od poloviny 16. století usídlovali pravoslavní Srbové, kteří emigrovali před útlakem z Osmanské říše. V tomto pohraničním pásu konali vojenskou a pohraniční službu, za což získali od habsburských vládců rozsáhlé výhody, jako politickou a náboženskou autonomii, pozemky a daňové úlevy. Území se již od roku 1579 nazývalo „Vojenská hranice“ (Vojna Krajina) a jeho obyvatelům se říkalo „hraničáři“ (krajišnici). Vyznamenali se také jako lehká pěchota za sedmileté války s Pruskem. S Titem měli obyvatelé Srbské krajiny společné jen to, že bojovali společně s jeho partyzány proti wehrmachtu a zejména proti ustašovské chorvatské divizi SS Kama.

J. Kindl 2.5.2022 9:10

Albánci v Kosovu tvořili 88 % obyvatel, Srbové 7 % obyvatel. Během války v Kosovu bylo vyhnáno 800 000 Albánců a 80 jich bylo zavražděno

V. Kučer 2.5.2022 9:48

Albánci v Kosovu Srby populačně převýšili, něco podobného čeká některé státy Evropy.

F. Navrátil 2.5.2022 10:46

V Kosovu proběhla genocida srbského obyvatelstva ve třech fázích. První se uskutečnila za 1. světové války, kdy Albánci byli spojenci Rakouska-Uherska ve válce proti Srbsku. Druhá proběhla za 2. světové války, kdy Albánci byli spojenci Němců a Italů ve válce proti Jugoslávii a dokonce vytvořili divizi SS Skanderbeg. Ta se dopouštěla na Srbech takových zvěrstev, že se jí štítil i wehrmacht. A třetí fázi genocidy jako konečné řešení uskutečnily USA a jimi vyzbrojení bašibozuci z UCK.

J. Kindl 2.5.2022 19:49

Kosovo po dobu 500 let patřilo Osmanské říši až dokonce první větové války ne Srbsku. Srbsku jej celé získalo po druhé světové válce. Divize SS Skanderbeg byla Albánská, byla určena pro boj proti partyzánům a měla 19 mužů a nikdy nedosáhla počtu divize..

J. Karza 2.5.2022 7:59

Jedinou "genocidu" široko daleko vedou politici proti svým vlastním občanům tím, že zcela upřednostňují, v našem případě cizí, geostrategické zájmy před zájmy vlastní země a jejích obyvatel.

Otevřenou genocidu pak provádí naše justice v čele s komunistickým generálním prokurátorem Střížem.