2.10.2022 | Svátek má Olívie, Oliver


Diskuse k článku

UKRAJINA: Mezi genocidou a válčením

V souvislosti s děním na Ukrajině padlo opakovaně slovo „genocida“, jeden z nejsilnějších a emoce nejvíc budících pojmů užívaných v politice. Je tedy Vladimir Putin pachatelem genocidy? A dá se to vůbec říct s určitostí?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kulheim 2.5.2022 9:57

Ve válce umírají lidé, zejména mladí chlapi. Čím bude dálka delší tím víc lidí zemře. Nedovedu si představit co prožívá ukrajinská ne ruská matka, když přivezou mrtvého syna. Nevím jak jste na tom. vy, pane Diviši. Možná by jste měl radost, že padl za něco čemu se říká pravda. Já nevím co je to pravda a kde ji hledat.

Ti co dodávají zbraně tam pravděpodobně neválčí. Nejsou tam ani jejich synové. Oni jsou daleko a Evropě mají jenom "užitečné lidi".

Selhali politici. Nedokázali se dohodnout. Nedodržovali dohody, které byly uzavřeny při vzniku Ukrajiny, jako samostatného státu. Nedokázali přimět Ukrajinu, aby plnila podepsané dohody. Přitom každá válka končí dohodou. Já si myslím, že je lépe se dohodnout před válkou než potom až zakopou své mrtvé. Ukrajina a Rusko budou mít společnou hranici. S tím neudělá nic ani takový genius jako Zelenský.

Vy jste pane Diviši jiného názoru. Já to respektuji. Nevěřím tomu, že je v zájmu Putina, aby bylo co nejvíc mrtvých. Je to v zájmu těch, kteří prodávají zbraně.

V. Novak 2.5.2022 10:10

Válku je třeba vést do posledního Ukrajince...

K. Prant 2.5.2022 11:59

R^R^

K. Prant 2.5.2022 12:01

R^R^

J. Vintr 2.5.2022 9:20

Za povšimnutí stojí jedna věc. V posledních desetiletích bylo při všech válečných konfliktech přítomna spousta válečných zpravodajů. Na Ukrajině tomu tak kupodivu není. Zprávy z ukrajinského bojiště pocházejí tak jaksi anonymně odnikud. A často jsou uvozeny větou: Prezident Volodymir Zelenskij řekl :....

V. Novak 2.5.2022 9:26

V Mariupolu je zpravodaj Patrick Lancaster - ovšem jeho reportáže v mainstreamu - a v "naší" ČT09 obzvlášť - nenajdete. Jedině na youtube...

P. Diviš 2.5.2022 9:29

To je ovšem spíše propagandista, než zpravodaj.

V. Novak 2.5.2022 9:46

Jistě - jeho reportáže se nevejdou mezi vaše klapky - tak je to propaganda...

J. Novak 2.5.2022 10:48

Zrovna Patrick Lancaster není nestranný reportér .. je silně proruský a dostat se do ruky ukrajincům, bylo by s ním naloženo přesně tak jak je u hrdých banderovců zvykem. To že je proruský ovšem neznamená že manipuluje nebo že nemá pravdu .. proto ho ukrajinci tak nenávidí.

V. Novak 2.5.2022 11:06

Patrick Lancaster si dovoluje zpovídat místní obyvatele a jejich odpovědi dává necenzurovaně na internet. Proto by byl jeho osud v rukou azovských nebo jiných banderovců jasný. A nepěkný.

A proto čeští bublináři odmítají jeho reportáže byť jen shlédnout - asi to považují za zradu Povinného Názoru.

M. Boháček 2.5.2022 11:44

R^

P. Diviš 2.5.2022 9:28

Vzhledem k charakteru boje by aktuální zpravodajství bylo dost nebezpečné. Pro zpravodaje i pro bránící se jednotky.

Ruská otevřenost informací je dostatečně známa.

J. Vintr 2.5.2022 9:32

A co ta ukrajinská? Zelenský je nejspíš pravdy futrál. Všechno, co říká je svatosvatá pravda. A to že je narkoman a krade jak straka je samozřejmě jen lživá ruská propaganda..

P. Brecík 2.5.2022 9:41

Viděl jsem ( a mám v archívu ) jeho "projev" z UA TV. Parádně sjetý - video bylo rychle stáhnuté. Také to masakrování zajatců. Jediné, které dal nějaký Tydýt na F-book bylo, jak Azov!! střílí do kolen ruské svázané zajatce. Ostatní reklamy, jako záchrana těhotné modelky z Mariupolské nemocnice jsou úsměvné. Tam nesou ozbrojenci - nikde žádný lékař/sestra "zraněnou těhotnou". Nesou ji krásně do kamery, pryč od sanitky. Do zahrady, kde není žádná cesta. Scénář za 5.

V. Zurek 2.5.2022 9:56

No ne, zase jeden prorusky agent a prislusnik pate kolony. Ze Zelensky nemluvi pravdu, je samozrejme, mily pane. Jak znamo, prvni obeti valky je pravda. Lzou vsichni. A tohle, ze Zelensky je narkoman a krade jako straka je vyplodem ruskych dodavatelu 'pravd' a zrejme vas, jako proruskeho agenta , velice tesi a musite to papouskovat na tomto fórum, aby vsichni vedeli, jaky jste to pasak, ktery vsechno vi.

J. Vintr 2.5.2022 10:25

Kdo není s námi, je proti nám! Je to tak správně, soudruhu?

V. Zurek 2.5.2022 14:05

Soudruhu? Boze, boze, neumite nic lepsiho? Co s tim mam delat? Nazyvat me soudruhem je do nebe volajici pitomost. Ale nezoufejte. Pitomcu z pate kolony je tu dost. Novak, Bohacek, vy a nekolik jinych , kteri se predhaneji v psani hlouposti. Jen tak dal!

J. Kindl 2.5.2022 10:24

Ukrajina je plná zahraničních zpravodajů a nad Ukrajinou jsou satelity, které přináší zprávy o zvěrstev na Ukrajině a mrvých ve městech a hromadných hrobech.

V. Novak 2.5.2022 9:02

Žijeme v době nadužívání silných slov a tím jejich vyprazdňování a oslabování.

Samozřejmě, že na Ukrajině genocida neprobíhá a neprobíhala ani genocida Rusů před zahájením války. V tom smyslu kecají jak Putin, tak Zelenský.

Genocida - to je Holokaust, bez ohledu na prostředky. Genocida - to bylo vraždění Arménů Turky a Kurdy za 1. světové války. Genocida - dokonce 100% úspěšná bylo vyvraždění Tasmánců nebo kalifornských Indiánů. Genocida - to bylo vraždění Tutsiů Hutuy ve Rwandě.

Jak chcete takové děje nazvat, když slovo "genocida" vyplýtváte? Apokalypsa? A jak nazvete skutečnou Apokalypsu?

No, to nás vlastně ani nemusí zajímat, že...

H. Lukešová 2.5.2022 9:10

Souhlasím s vámi. Termín genocida se skutečně nadužívá. Můžeme tvrdit, že se Rusové dopouští válečných zločinů na Ukrajině, třeba masakr v Buči, nebo bombardování Mariupolu atd., ale o genocidu se nejedná.

Tím se vlastně dopouštíme minimalizace holocaustu, arménské genocidy, Pol Potovy genocidy, genocidy Východních Tymořanů atd. atd...

V. Novak 2.5.2022 9:24

Podle obyvatel Mariupolu bombardovali Ukrajinci.

V Buče byla většina obětí zabita dělostřeleckou "šipkovou" municí (je ve výzbroji ruské i ukrajinské armády) v době, kdy město ovládala ruská armáda - je podle vás logické, aby nějaká armáda ostřelovala jí obsazené město?

H. Lukešová 2.5.2022 9:30

Já ani nevím. Média do nás hustí, že tyto masakry na ukrajinském obyvatelstvu spáchali Rusové. Včera ve 168 hodin byla celá dlouhá reportáž, jak Rusové znásilňují ukrajinské ženy, mnohdy velmi surovým způsobem...

Rusky ani ukrajinsky nečtu, v izraelských novinách, které čtu, se zabývají hlavně děním v Izraeli a světových událostem, související s Izraelem a židovskou diasporou, takže jsem odkázána v otázce Ruska na Novinky, Seznam, Lidovky, MfD, Českou televizi...

V. Novak 2.5.2022 9:50

A když se objeví - samozřejmě jen na youtube, kdepak v mainsteamu! - reportáž, která nezapadá do "Jedině Správného Narativu" - tak ji Divišové označí za propagandu. Důkaz? Netřeba - přece je v rozporu s JSN!

V. Novak 2.5.2022 9:51

Přesně tak! Nadužíváním slovo zbanální. A jako by zbanálnělo i popisované...

H. Lukešová 2.5.2022 9:58

Všechno přirovnávat k holocaustu je výsměch obětem holocaustu a ani Izraelcům se to nelíbí. Vraždění "za frontou", kde Němci a jejich kolaboranti na jim obsazených územích stříleli tisíce Židů nebo vraždění tisíce Židů v plynových komorách ve vyhlazovacích táborech, včetně 1,5 milionu židovských dětí, se nedá s ničím srovnávat, ne, nedá.

P. Brecík 2.5.2022 9:51

Tady máte, Lukešová, starostu Buče z 31.3. je spokojený a o žádném masakru ani slovo. Ten inscenovali Ukáčka až 3 dni potom. Starosta Buče 31.3. vysmátý https://disk.yandex.ru/i/rONqsTtOe1aTaQ

H. Lukešová 2.5.2022 10:09

A to vše, ty filmy z Buče, co nám předkládala Česká televize, bylo vše zinscenované, vylhané a jednalo se podle vás jen o ukrajinskou propagandu? Já rusky neumím, takže pánovi na videu nerozumím.

J. Kindl 2.5.2022 10:27

Satelity jednoznačně a nezpochybnitelně dokazují masakr v Buči . Díky satelitům je vidět mrtvá těla v ulicích v době, kdy se tam prokazatelně pohybovala ruská armáda.

V. Novak 2.5.2022 10:43

A kdy Buču ostřelovali Ukrajinci z děl "šipkovou municí". Ta je ostatně mezi nacibataliony velmi oblíbená, používali ji už od roku 2015 proti civilistům v DLR a LLR.

P. Hák 2.5.2022 20:35

Ono je otázka, jestli to není trochu i snaha rozpatlat německá zvěrstva. Protože kdo vládne v Evropě, milované to vlasti našich vládních politiků a žurnalistů?