27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

TURECKO: Už hoří i Istanbul

Já vím, že je v Čechách zase povodeň, ale to neznamená, že se kvůli tomu zastaví zeměkoule. I když to tak podle našich novin a České televize vypadá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 5.6.2013 10:05

Prosazení Turecka do EU je pokus o zničení nebo

aspoň rozvolnění EU na čistě ekonomický prostor. To byl cíl Pana Profesora - a nejspíš i jeho vocáska Nečase.

Podobně jako přijetí Ukrajiny a Běloruska.

M. Prokop 5.6.2013 10:22

Re: Prosazení Turecka do EU je pokus o zničení nebo

Tak to ještě dovysvětlete, proč ta EU svůj pokus o zničení či rozvolnění sama provozuje od roku 1999? Že by na befehl pana profesora či "vocáska"?

A. Fritscher 5.6.2013 10:32

Re: Prosazení Turecka do EU je pokus o zničení nebo

........ protože ti co to tlačí mají málo "nažraný báchory" a pořád "doufají" jak v Turecku a jiných obdobných "členských státech" prodají svoje auta, mrkev, brambory cukr, ........ :o(

Pane Prokope neříkejte, že zrovna vám toto není jasný :o)

M. Prokop 5.6.2013 12:53

Re: Prosazení Turecka do EU je pokus o zničení nebo

mně to celkem jasné je, ale baví mne jak do toho pan Novák motá své antipatie ke Klausovi.

V. Novák 5.6.2013 13:31

Někdy antipatie, někdy sympatie. Podle toho, co hlásal.

Pro vás by to mělo být další plus pro Klause - vy přece spolu s ním nenávidíte EU, takže každý pokus EU poškodit vám musí konvenovat, ne?

Mně se to nelíbí - ale vás by to mělo plnit nadšením.

To je ten úhel pohledu.

M. Prokop 5.6.2013 13:51

Re: Někdy antipatie, někdy sympatie. Podle toho, co hlásal.

U mne by to bylo plus, kdyby to mělo nějaký vliv, což nemělo. EU do toho vlezla sama, bez Klause.

S tou nenávistí jste také vedle, nemám nic proti myšlence EU, vadí mi socialistické provedení. No a s tou integrací je to v EU jako se sekularismem v Turecku. Nejde to vnutit a lidé zatím nechtějí.

V. Novák 5.6.2013 10:47

Většina EU se tváří, že Turecko chce.

Ono je to už takové vošajstlich - Turecko je 50 nebo kolik let členem NATO, velice se hodilo k ohrožování jižnho křídla VS a k rozmístění raket středního doletu proti SSSR (vlastní příčina karibské krize), poslušně platilo a budovalo armádu, o jaké se Německu nebo Francii ani nezdálo, má 50 nebo kolik let podanou přihlášku do EHS, dnes EU - a nic...

Jako žoldák se hodí, jako hajlzpucr taky - ale do salónu si ho nepouštíme. No tak bylo nutno se aspoň začít tvářit, že ještě až si opucuje bagančata, a až si je zuje, a až si umyje nohy a až... na svatýho Dyndy.

Mezi tím to došlo i Turecku.

Ovšem díky požadavkům EU, které zřejmě považovala za nesplnitelné, se z Turecka stal demokracii budující stát, bez vlivu armády na politiku a co hlavně - stát ekonomicky prosperující.

M. Prokop 5.6.2013 12:58

Re: Většina EU se tváří, že Turecko chce.

Jen toho Klause ani "vocáska" pořád nikde nevidím. Jen ty "vocasy" z Brusele a některé národní.

K budování armády Turky nikdo nutit nemusel, to oni celkem s oblibou.

S tou karibskou krizí - máte to jednoduché, přece na ní nemůžou mít vinu azbuci ........

Žádný stát se nestane ani demokratickým, ani prosperujícím na nátlak zvenčí. Maximálně jde porazit ty, kteří tomu brání (Německo, Japonsko), zbytek musí místní.

V. Novák 5.6.2013 13:36

Inu, kdo nechce vidět, nevidí.

A s karibskou krizí to jednoduché je - Sověti zareagovali recipročně na americkou akci - a Američani se mohli po.rat, co si to ti komunisti dovolují, dělat to, co je dovoleno jen Američanům.

Stejně jako když Rusové zavedou zákon, platící v USA už desítky let - v USA je to oprávněná obrana demokracie, v Rusku bezprecedentní útok na demokracii.

Máte to jednoduché, vy amerofilové, přesvědčení, že Amérika, Amérika über alles! A že tak je to spravne, tak to ma byť!

M. Prokop 5.6.2013 13:53

Re: Inu, kdo nechce vidět, nevidí.

Já vím, že Sověti také zareagovali - to je ten rozdíl mezi realisty a Rusofily.

Realisté vidí celý problém v jeho době, ne jen to, co se jim hodí.

V. Novák 5.6.2013 15:01

Jaké "také"? Američani rozmístili svoje rakety Jupiter,

v Itálii a Turecku. Tedy na území spojenců, odkud mohli bezpečně zasáhnout SSSR (i ČSSR, kdyby a to přišlo) - ale SSSR nemohl podobnými raketami odpovědět USA. Odpověděl raketami na Kubě. A pro Američany to byla nekonečná drzost - vždyť přece něco takového smějí jen Oni!

Jak do toho chcete narvat nějaké "také", to by mě zajímalo...

Jupiter byly rakety středního doletu, proti nimž není obrana ani dnes, jsou to ty nejnebezečnější rakety, protože od startu zbývá na nějakou reakci (třeba i telefonát "Pardon, my neradi!") pár minut - a proto se jich jak SSSR tak USA zbavily jako prvních. V té době to byly navíc jediné rakety s rozumným CEP, tedy nevyžadující supersilné hlavice a použitelné přednostně na likvidaci protivníkovy síly, tedy vhodné rakety prvního úderu.

Amerofilové vidí jen sovětské rakety na Kubě - a tedy oprávněnou americkou odpověď. Pro realisty nezačíná historie ve vhodně vybraném okamžiku, vidí i to, co k němu vedlo. A to je ten rozdíl.

J. Vyhnalík 5.6.2013 15:29

Re: Většina EU se tváří, že Turecko chce.

Když Turecko vstupovalo do NATO, jednalo se přísně sekulární stát založený na Atatürkových reformách. Od 90. let byly do politiky připuštěny náboženské strany usilující o změnu ústavy a sekulárního charakteru státu. To vše za potlesku napříč EU, v tom má V. Vlk pravdu. Je pravda, že současný president je ekonom a ekonomiku země postavil na nohy, ale je také pravda, že systematicky postupně ruší omezení vlivu islamistů na politiku a řízení státu.

V. Novák 5.6.2013 17:32

Kde vidíte ty islamisty, kruci?

Já je vidím v Sýrii, kde salafisté, vahhábité a kajdisté (tedy islamisté) bojují proti vládě. Za podpory Západu. Vidím je v Libyi, kde už za pomoci Západu vyhráli - a ambassador Stevens už nemůže vyprávět, jak jsou Západu vděční. Vidím je v Afghánistánu, kde zvítězí okamžitě, jakmike Západ vypadne. Vidím je v Saudské Arábii, Kataru, Kuvajtu, těch spojencích Západu (a hlavně dodavatelích ropy), u nichž muslimská diktatura nevadí.

Ale kde je vidíte v Turecku? A kde vidíte jejich vliv? Vliv muslimů je zřejmý - on v Turecku skoro nikdo jiný není, aby se věnoval ekonomice. Jako v Polsku nebo Irsku těžko narazíte na nekatolíka. Ale islamisté?

Když Turecko vstupovalo do NATO, především mělo k demokracii asi stejně daleko, jako ČS(S)R. Což NATO politikům nevadilo z důvodů, jež jsem uvedl.

J. Vyhnalík 5.6.2013 18:21

Re: Kde vidíte ty islamisty, kruci?

Demokracie není možná bez oddělení církve od státu. Pokud o zákonech rozhodují církevní funkcionáři podle jakékoliv věrouky, tak je demokracie nemožná.

V tomto směru byly sice Kemalovy reformy pouze prvním krokem, ale správným směrem. Turecko rozhodně nebylo demokratické, ale také nebylo bezprostřední hrozbou pro své okolí a celý region.

Jaký je rozdíl mezi muslimem a islamistou? Muslim je člověk věřící v islám. Islamista člověk, který islám aktivně šíří. Vzhledem k jejich učení je tento rozdíl často prakticky neviditelný. V Turecku jsem se setkal s překvapivě velkým počtem mladých, žijících přísně podle islámských zákonů a žijících z prodeje a šíření islámské kultury. Více či méně připouštěli, že alespoň částečně žijí ze saúdských peněz. Nemyslím si, že by to byli nějací militanté, ale připravují pro ně prostor.

J. Kraus 5.6.2013 9:24

Říkal mi nedávno kolega z práce

 o synovi svého známého: chlapec byl na studijní stáži na nějaké universitě v Istanbulu, jediný ze svého ročníku, spíš prý aby poznal lidi než aby se něco naučil. Zakrátko přijel vyděšený zpátky. Stalo se to, že při nějaké debatě řekl, že je ateista a bůh je nesmysl, snad při tom byla nějaká hádka. No a od té chvíle s ním nejen nikdo nepromluvil, ale při každé příležitosti do něj strkali a bili ho. Tak jsem to slyšel od kolegy.

V. Venc 5.6.2013 11:55

Re: Říkal mi nedávno kolega z práce

Ad Kraus

Ono je to problém, ve světě je běžné, že se v Boha věří.

R. Langer 5.6.2013 13:01

Re: Říkal mi nedávno kolega z práce

Hm, a podle toho to také ve většině světa vypadá... :-P

M. Prokop 5.6.2013 9:05

Turci koukám zideologizovaní jak sudeťáci ......

Uvidíme, kolik jich je proti autoritářskému režimu, ať už armádnímu nebo islamistickému.

Jak mám soudruhy z Brusele silně v nelásce, tohle nenapáchali. Ne, že by nechtěli, ale nemohli.

Vlku, Vlku .....

R. Gramblička 5.6.2013 9:57

Re: Turci koukám zideologizovaní jak sudeťáci ......

No já nevim, byli to soudruzi, co Turecku natírali med kolem huby případným členstvím v EU, když splní todlecto a támhleto a pak mu ukázali holou prdel. Já myslím, že vliv na to měli, otázné je jak velký

R. Gramblička 5.6.2013 9:58

Re: Turci koukám zideologizovaní jak sudeťáci ......

Každopádně to mělo podstatný vliv na jeho nynější zahraniční politiku v regionu 

M. Prokop 5.6.2013 10:26

Re: Turci koukám zideologizovaní jak sudeťáci ......

Vliv to mělo nepochybně, ovšem ne ten Vlkův.

P. Lenc 5.6.2013 8:45

Pravdivé,není co dodat.

P. Hlosta 5.6.2013 7:00

Jó, mládí vpřed ;-)

Já naopak jsem rád, že si mladí turci chtějí tvořit budoucnost podle svého a ne podle náboženské diktatury. Ono to kvasí po celém světě. U nás se tváříme, že ta čeládka bude držet hubu a za zpěvu pokrokové písně půjde lid v ústrety nalinkovanému štěstí. Houbeles! Jednoho dne a nebude to za dlouho, se najednou vládnoucí elita s elitou opoziční probudí do neklidného dne, kde bude taky hořet. Ono totiž mladému nejde moc dlouho čekat na jeho životní uplatnění a mládež v brzké době zjistí, že její budoucnost je elitě ukradená, neboli u pr.... .

U nás vysokoškolsky vzdělaní už dnes neseženou práci odpovídající jejich vzdělání a kvalitám. Je to stejné jako v Číně, Indii, ale i v té EU. Nedobrovolně se národ dostal do područí zlodějů. Tak nějak kradmo, podfukem, se lží. Je už pravidlem, že politická reprezentace je naprosto nedůvěryhodná, ikdyby hlásala to nejlákavější. Není naprosto žádná politická síla s ideologií, co by mohla ještě davy uvést do eufórie. Je jen pragmatismus zlodějů a realistické vnímání těch ostatních, pomalu zotročených bez nadějí do budoucna.

Tímhle se velmi brzy zařadíme mezi státy, kde to už hoří! Koneckonců stále platí - mládí vpřed!

L. Křivan 5.6.2013 7:54

Re: U nás vysokoškolsky vzdělaní už dnes neseženou práci odpovídající jejich vzdělání

No jó, kdo taky potřebuje tisíce kulturních antropologů, religionistů, atd. ? A pak, není škola jako škola.

Kdo studoval techniku nebo jiné opravdové vědy, ten se vždy uplatní.

M. Frank 5.6.2013 8:10

Vy jste mne pobavil!

Zkuste mi sehnat strojního konstruktéra do 35let, který umí spočítat poláru křídla a já vám za to nakreslím vlastnoručně diplom! Idiotů s VŠ mi sem chodí měsíčně desítky k pohovoru, k práci se nehodí ani jeden! Mají vzdělání horší, než byla za nás maturita. Jednoduše řečeno ve srovnání s Číňany umí hovno.

P. Lenc 5.6.2013 8:44

Re: Jó, mládí vpřed ;-)

A pane Hlosto, máte představu, kolik vysokoškoláků u nás studuje obory, které jsou přínosem pro třeba hospodářství?Víte, otázka je, kdo bude živit ta mračna vysokoškoláků ze sociologických fakult, kteří jsou všechno, jenom ne přínosem.Samozřejmně, že pro ně práce bude stále méně, čím víc jich bude.Je zajímavé, že to, bohužel minimum, technicky vzdělaných vysokoškoláků problém nezamněstnanosti nejen nemusí řešit, ale naopak se jich nedostává.A o tom to pane Hlosto je.

V. Fiala 5.6.2013 8:54

Tak,tak...

Kvalitních techniků je skutečně nedostatek a to nejen u nás, ale v celé Evropě. Diplom z politologie = vstupenka na pracák.

M. Prokop 5.6.2013 9:07

"Nedobrovolně se národ dostal do područí zlodějů."

IMHO zcela dobrovolně. Navíc, vy víte o nějaké reálné alternativě současného vývoje? Dost by mne zajímala.

M. Zavala 5.6.2013 2:54

uz i Turci maji islamismu plnou p.....ale Evropskym multikulit

a politicky korektnim stoupencu appeasmentu to stale nedochazi.

J. Kanioková 5.6.2013 1:02

Pravdivě vystižené.. a multikulti fandové si na vás zgustnou...

To, co se tam teď děje, má s demokracií dost málo společného.  Je to děs a šokuje mě, jakým způsobem se k tomu stavěly zatím naše média. V čí prospěch...? Předpokládám, že befel z Bruselu, o Turecku špatně NE..!  Vždyť Rompuy nedávno rozjížděl znovu jednání o vstupu Turecka do EU...  Což nejspíš vyplývá z bruselského zoufalství z evropské ekonomiky, tak si vzpomněli, že se Turecku ekon. docela daří, tudíž by bylo prospěšné být víc než zadobře. Objektivně v článku - Turecké násilí k protestům - v kontextu - http://jdem.cz/27aj4 , jen nevím, jestli se to ostatním otevře, já tam mám registraci. Stručně -

Začlo to kvůli parku, ale po policejním zásahu se k zeleným se připojili další den vysocí představitelé Strany spravedlnosti a rozvoje - hlavní opoziční sekulární Republikánská lidová strana (CHP). Od 1. června se protesty údajně rozšířily do Izmir, Eskisehir, Mugla, Yalova, Antalya, Bolu, Adana, Ankara, Kayseri a Konya. Mnohé z oblastí, kde byly zaznamenány protesty jsou také oblastmi, ve kterých by strana Republikánská lidová měla mít hodně příznivců.

Sekulární opozice je znepokojena politikou Erdogana, která ohrožuje zásadní principy státu, jak byly vymezeny K. Atatürkem . Od sociálních opatření, která zakazují prodej alkoholu po 22 hod. k zahraničním politickým opatřením, kterými se Turecko snaží formovat a ovlivňovat islámské povstalecké skupiny v Sýrii, to jsou zásady, které přímo narušují Ataturkian zákon, že Turecko musí zůstat sekulární a vyhýbat se angažování za hranicemi tur. republiky.

Rostoucí počet Turků ale vyčítá, že Erdoganova strana uplatňuje formu kapitalismu, který nerespektuje hlediska ochrany životního prostředí. Taktéž vadí stuňující se tlak na islámské hodnoty, jakož i korupce v podnikatelských kruzích, argumenty staví na počtu koncesí vydaných pro nejbližší Erdoganovy spojence.  je přednostně podporována výstavba činžáků ve velkých městech, do kterých se sestěhovávají věřící z venkova.