2.6.2024 | Svátek má Jarmil


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
tich@dohoda 16.11.2009 18:53

Re: Na Afghanistan amici nemaji

no, pokud zde srovnavate USA a Rusko, potom jsou rozdily tisice svetelnych let, uplne ve vsem, zivotni urovni, skolstvi , demokracie, svoboda obcanu , moznosti podnikani, dokonce i s tou kriminalitou byste se hodne divil. Cest :-)

haha 16.11.2009 20:33

Re: Na Afghanistan amici nemaji

ve školství jsou nebetyčné rozdíly. Znáte Us základní školství? :-)  Životní úrovni?  Lidé bohatí jako Abramovič nebo chudí jako Newyorský bezdomovec jsou v obou zemích.  Svoboda občanů? Povídejte a uve´dte konkrétní příklad.  :-) Kriminalita? V obou zemích jsou gangy. V USA jsou dokonce oblasti měst a to rozsáhlé, kam vkročit znamená pro normálního bělocha smrt.  Ale uveďte srovnání podložené tvrdými daty, ať se všichni divíme :-)

haha 16.11.2009 17:03

Re: Na Afghanistan amici nemaji

mimochodem, to rozkrádání humanitární pomoci ve velkém mám z US tisku

tich@dohoda 16.11.2009 20:02

Re: Na Afghanistan amici nemaji

mozna bude rozdil cist USA tisk /jak tvrdite/ a v USA zit , to stejne plati i o Rusku . Cest :-)

haha 16.11.2009 20:35

Re: Na Afghanistan amici nemaji

mluvím o vyjádření v US tisku. Tak zkuste mluvit k věci.  Pro vás čest. :-)

pteryx 16.11.2009 13:18

Řešením je přivést Afghánistán k rozkvětu

Kdo začne srovnávat výhody a nevýhody různých systémů a ideologií, ten už nebývá tak ideologicky rezolutní ...

pteryx 16.11.2009 13:15

vydržet

Když se nedá nic jiného dělat, nezbývá než vydržet. Už tam jednou "západ" je, tak nezbývá než držet svoji linii. Narušit svou přítomností tu agresivní složku islámské ideologie. Rozhodnutí nestáhnout se z Afghánistánu bylo naprosto správné. Za svobodu se platí, buďme rádi když se za ni platí pouze penězi a vojenskou přítomností.

Dolly 16.11.2009 12:53

Ten prostor je skutečně určen

pouze pro určitý druh žití, společenství a systém. Protože tyto atributy jsou silně mimo toleranci okolí, pak nevidím jiný efektivní způsob, než to oplotit a znemožnit vývoz těchto atributů.

Vlado Z 16.11.2009 11:54

Pokus o řešení

Ti generálové to myslí dobře. Prakticky jediná šance jak si udržet prestiž je doplnit síly, dostat na čas Talibán pod tlak a pak jej vyzvat k jednání - již před půl rokem projevil náznaky ochoty. No a pak vyjednat nějaký kompromis  o tom, za jakých podmínek Talibán převezme vládu, event. i s částí velitelů Severní aliance. Jediný má šanci to tam stabilizovat, protože stojí na náboženství, které je tím jediným, co mají afghánské kmeny společné. A to by byl zvonec a pohádky konec, kdyby se povedlo... všechny ostatní scénáře jsou buď horší, nebo nereálné.

Jura Jurax 16.11.2009 12:19

Re: Pokus o řešení

Jediný (Taliban) má šanci to tam stabilizovat, protože stojí na náboženství, které je tím jediným, co mají afghánské kmeny společné.

Dost možná máte pravdu. Jenže takováto stabilizace je v jistých ohledech přirovnatelná ke stabilizaci Německa třicátých let minulého století nacionálním socialismem. Agresivní, tmářský a zpátečnický islám reprezentovaný Talibánem není přesně ten stabilizáční faktor, o který bychom měli stát.

Vlado Z 16.11.2009 12:31

Re: Pokus o řešení

Možná to nebude tak zlé, během posledního roku Tálibán několikrát ukázal, že umí dělat i klompromisy a nebít jen fundamentalistický. Jde o to, co by se v rámci Úmluvy o stažení vojisk NATO z Afghánistánu povedlo vyjednat-třeba právě generálové ze Severní Aliance by mohlí být tou kontrolní podmínkou, že k extrémům nedojde. V opačném případě by znovu vypukla občanská válka...(a to je pro nás-cynicky řečeno - vždy lepší, než válka jednotného Afghánistánu pod vedením Talibánu vůči svým sousedům)

vita 16.11.2009 13:57

Re: Pokus o řešení

Generálové ze Severní Aliance byli faktorem, který lidi přesvědčil, že jedině Taliban...

Vlado Z 16.11.2009 17:33

Re: Pokus o řešení

A Talibán, který lidi za pár let své vlády přesvědčil, že raději Severní Aliance :) Pletete si pojmy, Severní aliance vznikla účelově pravé jen na boj proti Talibánu, předtím válčili navzájem mezi sebou. A Afghánci nemají rádi jedny ani druhé, chtěli by mít klid a žít dle svých kmenových zvyklostí, centrální vláda je nezajímá... Každopádně vláda Paštunského Talibánu na severu se jistě nesetká s nadšením.  V Afhgánistánu se hned tak klidu nedočkáme, snad alespoň relativní klid, na základě kompromisu, jak jsem jej načrtl výše-budou-li zůčastněné strany chtít se dohodnout. Zatím každá chtivě šilhá na holuba na střeše a brabec v hrsti je jí málo...

vita 16.11.2009 18:36

Re: Pokus o řešení

Možná jsem se nezřetelně vyjádřil - psal jsem o generálech (warlordech) Severní Aliance, kteří dokud drželi afghánistán, působili tak, že lid miloval taliby. Přinejmenším paštunský lid. Talibové přinesli aspoň nějaké zákony a nějaký pořádek - zatímco warlordi jen zzákon silnějšího.

Severní Aliance byl slepenec, vzniklý proti talibanu - ovšem slepenec warlordů a jejich armád - ne lidu.

Jinak ovšem nejsme ve při. Většina místních neví co je stát, nechce stát a demokraciii zná v kmenové variantě, když se dohodnou Starší, ostatní s nimi souhlasí. Rozpad Afghánistánu není až tak špatná varianta - ale to by nebylo rozdělení Bosny a Hercegoviny taky.  Nebo Iráku... Asi proto tomu mocnosti brání, co to jde...

vita 16.11.2009 13:56

Re: Pokus o řešení

Jenže oni jiný "islám" neznají - jen ten tmářský, raně středověký, zpátečnický a kmenovými předsudky prostoupený pseudoislám. A je to jediná věc, která je spojuje a taky jim = naprosté většině jich vyhovuje. Nikdy neznali nic jiného a nechtějí poznat nic jiného.

Žijí v období, které u nás odpovídá přechodu od Václava k Boleslavům - od kmene k něčemu spojenému monoteistickým náboženstvím. Nota bene výkladem náboženství, na který narazil Vojtěch - a šel se radši nechat zabít k Prusům.

Taliban naprosté většině Afghánců vyhovoval, rozhodně milionkrát víc než sovětský pokus o socialismus a nejmíň tisíckrát víc než mudžáhidi a warlordi - proto taky Talibové získali během krátké doby 90% území - a to BEZ podpory Západu, který podporoval mudžáhidy a Usámu - a pak se na celý Afghánistán vytento, sotva bylo jasné, že tam další Sověti už nezařvou.

Je to nemilý, ale asi jediný stabilizační faktor. Všechny ostatní už byly vyzkoušeny a ukázaly se být destabilizačními...

haha 16.11.2009 14:29

Re: Pokus o řešení

vito, Taliban byl financován z USA přes pákistánskou ISI. Tedy ne, že nebyl podporován ze Západu.

To mělo ten důvod, že USA chtěly v Afghánistánu stabilitu, jedno, kdo ji nastolí. Protože o energovodech se nedalo jednat s rozhašteřenými frakcemi a pak, centrální vládu snadno zkorumpuješ. Teda většinou...

PS: a pak, taliban, původně náboženští studenti, neměli těžké zbraně. Oproti místním kmenovým warlordům, dobře USA vyzbrojeným z dřívějška, neměli šanci. Byť měli na lidské zdroje největší kmenovou základnu....

vita 16.11.2009 14:44

Re: Pokus o řešení

No, taliban byl podporován a možná i vytvořen Pákistánskou tajnou službou - to je fakt. Pákistán po Afghánistánu pokukuje léta, i když nevím, proč. Svých problémů na Kmenových územích mají víc než dost. K čemu potřebují další kmenové území Afghánistán - to netuším.

Jestli byl podporován ve skutečnosti ze Západu, to těžko říct. Mně se tenkrát jevilo, že Západ nadšeně prohlásil "Sověti jsou pryč, tak se starejte" - a jenom při boji mezi mudžáhidy o Kábul tam bylo pobito 70 tisíc lidí. Táliby byl Západ spíš zaskočen - ale to stejně jako válkou mezi mudžáhidy nebo obrácením Usámy bin Ládina.

Ale pochopitelně jsem u založení Talibanu neseděl a jestli tam byla nějaká americká akce, se dovíme nejdřív za 50 let - a spíš nikdy.

haha 16.11.2009 14:52

Re: Pokus o řešení

už to víme, není to tajemství, odkud studenti dostávali peníze a kde za to nakupovali.... :-/

Historik 16.11.2009 16:04

Re: Pokus o řešení

Přesně tak, jen bych doplnil etnické rozdíly.

vita 16.11.2009 16:26

Re: Pokus o řešení

No ano, ty ještě navíc. Etnické zvyklosti Paštunů, které prosazoval Taliban nejsou tak docela kompatibilbní se zvyklostmi Tadžiků nebo Uzbeků, takže by Pákistán získal navíc nejen dost milionů paštunských kmenových bojovníků (stejně je jim hranice ukradená), ale i ty Tadžiky, Uzbeky a Persy. Nemá armádu na ovládnutí vlastních.

haha 16.11.2009 16:32

Re: Pokus o řešení

Pákistánská ISI  JE PROMUSLIMSKÁ, JAKO pÁKISTÁN. Vždyť ten se vymezil proti nemuslimské Indii. Proto ta podpora muslimů. Na obou stranách hranice.  A když USA dají dolárky, proč ne. Samozřejmě nechtějí Afghánistán ovládnout, jen tam mít vliv.

vita 16.11.2009 16:57

Re: Pokus o řešení

Ale o tom není řeč. Spíš o tom, že existuje spousta islámů a "islámů", on je islám celkem tolerantní  náboženství, tak nevykořeňuje staré zvyky ohněm a mečem jako křesťanství a ponechává v platnosti spoustu původních zvyků a předsudků. Čím méně vzdělaní vyznavači, tím jsou náchylnější považovat své zvyky za nařízení od Alláha.

Takže se i v náboženstvá dost liší chudí a nevzdělaní (tedy skoro všichni) Paštunové, Tadžikové, Uzbeci, ale určitě taky Kyrgyzové atd atd.

Ale muslimští Paštunové dělají pákistánské vládě (a tedy i ISI) problémy ve FATA, Balúčové v Balúčistánu - je dost nerozumné chtít mít VÍC Paštunů a navíc ještě nějaké ty Tadžiky a další...

Historik 16.11.2009 15:51

Re: Pokus o řešení

Víťo, ten Afganistán je multietnický a jak víte vlastně "zbytkový" horský stát, který se koloniálním mocnostem 19 století, Británii a Rusku nepodařilo dobýt. Takže Taliban jsou Paštunové (mají příbuzné i v sousedním Pákistánu), Severní alianci tvoří Tádžikové a tuším Uzbekové.

Dokonce ti "lstiví Afgánci" z knihy Jak jsem vyhrál válku jsou v originálu Paštunové. A zatímco západ dal po odchodu Sovětů od Afganistánu ruce pryč, Taliban byl nadále podporován z Pakistánu.

haha 16.11.2009 16:27

Re: Pokus o řešení

Taliban nemohl být po odchodu Sovětů nadále podporován, protože tehdy neexistoval.  I když chápu, že vám tento časový posun nic neříká... :-)))

Vznikl až později a za US peníze přes pákistánskou ISI měl být použit ke sjednocení země. Islámský fundamentalismus se už USA v Afghánistánu osvědčil a nyní měl sjednotit zemi a pak být posléze zkorumpován a využit.

Chápu, že vám časový posun

vita 16.11.2009 16:35

Re: Pokus o řešení

Severní Aliance (dávno rozpadlá) bylo jenom sdružení bojovníků, bývalých mudžáhidů i provládních vojsk Rašída Dóstuma, kteří se přeměnili ve warlordy a bojovali každý s každým a v tolika kombibacích, které jsou jen možné. Byli mezi nimi Tadžikové, Uzbeci, kábulští Persové mluvící fársí i Paštunové. Ti ale měli i taliban - pokus o sjednocení země pod nějakou vládou a nějakými zákony (středověkými, šaríatskými, tmářskými a zpátečnickými - ale NĚJAKÝMI!

Taliban byl vytvořen z Pákistánu - protože ani Pákistánu se nelíbil ten čurbes hnedle za hranicí. Ale Usámu si vychovali pánové ze CIA - a ten taky není takový omezenec jako většina Talibů.

Pamětník 16.11.2009 20:57

Re: Pokus o řešení

Taliban vznikl v uprchlických táborech v Pákistánu, tam byli ti Afgánci, kteří utekli, aby nemuseli bojovat proti SSSR, chtěli se válce vyhnout. Ale mezitím dorostly jejich děti, které vychovávali fanatičtí islámští duchovní v madrasách.

Pepa Vlk 16.11.2009 13:07

Re: Pokus o řešení

Příteli , vy jste hlava . Proč Vás už Pentagon dávno neangažoval. Rozumný člověk se musí ptát , co tam ty velmici , sakra , hledají , když je to pustina s obyvatelstvem , které nikomu nechce škodit a nemá ani zájem o dobývání cizích území. Není to snad tím, že tyto země jsou neustále přesvědčeny , že jejich systém je nejepší a každý ho musí převzít ať chce nebo nechce.

Jura Jurax 16.11.2009 13:31

Re: Pokus o řešení

 pustina s obyvatelstvem , které nikomu nechce škodit  - akorát pěstuje drogy ve velkém a poskytuje základnu agresivnímu islámu a všelikým teroristům ve jménu Alláha ...

vita 16.11.2009 14:11

Re: Pokus o řešení

Oni snad nutí někoho ty jejich drogy odebírat, natož užívat?

To dělali naposled Britové za opiových válek, ne? Tedy nutili přijímat opium jako platidlo - kouřit to taky nikoho nenutili.

www racek 16.11.2009 14:42

Re: Pokus o řešení

za doby svý vlády talibán drogy zakázal a produkce byla minimální. to nevíte?