26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SVĚT: Evropa sestupující k válce

Vladimír Putin ztotožnil ve svých představách sám sebe s Ruskem. Vůdcům velkých států se to občas stává. Jeden z největších amerických psychologů Robert J.Lifton to pojmenoval syndromem supervelmoci. Patří k tomu narativ ať už reálného nebo smyšleného kolektivního traumatu, jaderné zbraně, a to, čemu profesor Lifton říká "mentalita Armagedonu". Nedá se to léčit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Kosejk 22.3.2014 9:07

Re: Nejhorší je, že pan Urban těm svým blábolům patrně věří

Smutné je, že VY to mysíte vážně. Normálě se s Vámi spíš shodnu, ale u Vašich názorů na Putina jen zírám. A jen čekám, kdy přijdete s tím, že za nacistické vražední Židů vlastně může Versailleský mír, který Německo dotlačil až k holokaustu... (Versailleský mír sice byl nespravedlivý, ale nic to nemění na tom, že všichni ti, kteří ještě v druhé polovině 30. let 20. století adorovali Hitlera, byli pitomci).

A mimochodem -Cyril Höschl, k tomu říká toto (a neberte to osobně): Čech, který Putinovi skočí na jeho imperialismus, je vlastně vlastizrádce. Z Ruska sem šel vždy jen primitivismus, zaostalost, demagogie, násilí, opilství, imperialismus, zamindrákovanost, tepláky (dodnes v Karlových Varech) a namyšlená zpupnost. Vzácněji šachy a klavírní a houslové umění. ... Mimochodem – představte si, jak by dopadlo referendum v Sudetech v roce 1938. Myslíte, že by ty tři milióny Němců chtěly zůstat v Československu? Ani náhodou. A po olympiádě v Berlíně se taky našli mnozí „inteligenti“, co chápali mírové snahy Německa. O to snadněji pak Chamberlain mohl oprávněné nároky Československa hodit přes palubu."

L. Krajíček 22.3.2014 9:05

Re: Nejhorší je, že pan Urban těm svým blábolům patrně věří

Ti co bezvýhradně kritizují Putina, by si měli přečíst to, co za poslední cca dva týdny řekl. Kdo si zachoval špetku zdravého rozumu a objektivity, když už odmítá dát Putinovi přímo za pravdu, tak se minimálně musí poškrábat za uchem a říct si: "No jo, něco na tom bude."

K těm poslancům, oni se moc neskrývají, když chodí mlátit ředitele televizí, které nevysílají přesně podle zadání a potom klidně jdou do parlamentu :-)) vlastně spíš :-((

M. Kosejk 22.3.2014 8:56

Ruska je třeba se bát!

Rusko je země, které do 20. století byla středověkou společností, co rovnou přešla do socialistické totality. Dnešní Rusové považují dobu sovětského impéria za zlatý věk Ruska - a chtějí to zpátky (s čímž souhlasí i Kreml). Kreml navíc zná mentalitu svého lidu, tedy ví, že typický Rus klidně bude žrát plesnivou pohanku a posluchat na slovo gubernátory - jen když Rusko bude ve světě obávaným impériem.

Připomeňme si, co se v Ruskou dělo v poslední době: Popularita Putina strmě klesala, životní úroveň většinového obyvatelstva se nelepšila (spíš se zhoršovala), ale zato rychle klesala úroveň již tak slabých občanských svobod. A začaly se objevovat demonstrace proti Kremlu v rozsahu, který do té doby nebyl myslitelný. Nevalnému stavu ruského hopodářství nepomohl ani velký finanční průvan za zkorumpované OH v Soči.  A tak se Putin rozhodl "nakrmit" Rusy imerialistickou politikou - a Rusové to ocenili.

Má to však jeden háček.

Putin při anexi Krymu argumentuje právem na sebeurčení. Čím asi bude argumentovat, až nějaký separatistický region ruské federace bude chtít využít "krymské argumentace" pro vlastní separatistické snahy? Jak se vypořádal Kreml s "právem na sebeurčení" třeba Čečenců, víme - utopil ho v krvi. Putin otevřel Pandořinu skříňku s historickými a národnostními argumentacemi. Putin otevřel cestu, která nemůže končit jinak než tím, že bude neustále utužovat tvrdost režimu a ořezávat poslední zbytky demokracie a svobod - a zároveň bude nucen pokračovat v nesmlouvané imeprialistické politice vůči svému okolí. Když už se vydal na tuto cestu, nic jiného mu ani nezbude, protože by tím dal najevo svou slabost - a Rusko by se mu mohlo rozpadat podle vzoru, který sám uplatnil na Krymu.

J. Mrázek 22.3.2014 8:49

Trocha jiných čísel

http://radekjohn.blog.idnes.cz/c/401337/Neprijemna-fakta-o-tom-proc-je-svet-Rusu-a-nas-na-hrane-stretu.html

Pana Urbana se drží utkvělá myšlenka z padesátých let příliš pevně...

P. Lenc 22.3.2014 8:31

Re: To poslední čeho bych se bál,

Dovolím se připojit,článek nemá chybu.

V. Vlach 22.3.2014 8:28

Re: Nejhorší je, že pan Urban těm svým blábolům patrně věří

Přesné.

T. Kočí 22.3.2014 7:56

Re: Dnes naprostý souhlas

Připojuji se. Článek je výborný.

I. Fencl 22.3.2014 7:54

h

Hezký článek, ale agresorem je Unie.

M. Marek 22.3.2014 7:30

Vyškrtněte

písmenka r a n z webové adresy, pro kterou je to psáno a máte sebehodnocení článků autora.

J. Boleslav 22.3.2014 7:15

Re: To poslední čeho bych se bál,

Přesně tak.

J. Boleslav 22.3.2014 7:15

Dnes naprostý souhlas

s autorem. Putin je zlé, expanzionistické KGBácké hovado, které je třeba zastavit všemi prostředky.

L. Krajíček 22.3.2014 2:23

To poslední čeho bych se bál,

je milion Ukrajinců v Evropě.

Evropa klidně živí 50 milionů nevzdělaných a nevzdělatelných muslimů a různých indických etnik, kteří nikdy nic nedělali, nedělají a dělat nebudou. Na rozdíl od Ukrajinců, kteří zatím všichni přišli do Evropy za prací a také makají. Rozhodně nemakají jako barevní, to je jen hloupé pořekadlo, platné naposledy tak pře dvěma stoletími. Dnešní barevní jenom otvírají nenažrané zobáky jak mladé kukačky.

A na rozdíl od padesáti milionů muslimů se Ukrajinci v Evropě určitě nechystají na to, jak nám podřezat krky.

V. Kun 22.3.2014 2:04

Re: Hezky idealistické,

Je potřeba trochu inteligence proletáři Prokope, abys pochopil větu, že -

"Adolf

Hitler nakonec zničil Německo jenom o něco víc, než Josef Stalin zdevastoval

Sovětský svaz. Demokratické Německo se z toho dokázalo poučit. Nedemokratické

Rusko, bohužel, nikoliv.

J. Vyhnalík 22.3.2014 1:26

Nejhorší je, že pan Urban těm svým blábolům patrně věří

Ne, že by na tom nebylo něco pravdy, ale tím, kdo Rusko do současného postavení natlačil byla hloupá a alibistická politika EU a USA.

Je dobré si zopakovat, jak to opravdu bylo. Po rozpadu SSSR se Krym těšil na skutečnou autonomii a samosprávu. V rámci velmocenských dohod byl ovšem zatlačen do pozice, že v zájmu dohod mezi Ruskem a Ukrajinou ze svých svobod vyhlášených ústavou z roku 1992 sleví a zárukou autonomie mu bude dvojjedinnost jeho statutu, kdy sice formálně zůstal součástí Ukrajiny, ale zároveň byl vojensky součástí Ruska. (Ruský kontingent na Krymu překračoval velikost naší AČR až o 25 %.)

EU si nemůže dovolit odmítnout přidružení Ukrajiny, ale zároveň si nemůže dovolit Ukrajinu přijmout z finančních důvodů. A to jak proto, že Ukrajina je na pokraji bankrotu a jednak proto, že začlenění chudé země se 46 miliony obyvatel by řádně zamíchalo se současným systémem eurodotací. Něco takového by bylo pro politiky EU před blížícími se eurovolbami příliš riskantní. Proto raději nechali Ukrajinu se zmítat v občanských protestech, na jejichž mediální podpoře sbírali laciné politické body, které se jim před volbami tak hodí. Teprve poté, co v Kyjevě došlo k masakrům, EU se rozhoupala k přijetí Ukrajiny do EU, ale zatím pouze na úrovni politické deklarace. Tragikomická je ekonomická podpora, která spočívá v dočasně snížených clech na pár měsíců, s odhadovaným impulsem na úrovni 200 milionů EUR, přičemž odhady říkají, že Ukrajina bude do konce roku 2015 potřebovat 35 miliard! Důležité je také si uvědomit, že ekonomické stimuly musejí být dlouhodobé a v čase stabilní. Pokud snížení cel stimuluje ukrajinský vývoz na půl roku, je to danajský dar, protože případné přínosy spolyká přizpůsobení se vývozců na novou poptávku a poté zase na její výpadek.

Všichni v EU a v USA kritizují Putina a přitom neřeší legitimitu ukrajinského parlamentu, který má mít 450 poslanců, ale jednání se jich účastní cca 250-300, když se ti zbylí skrývají v obavách o své zdraví nebo i život.

M. Prokop 22.3.2014 0:22

Hezky idealistické,

zcela nereálné.