26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SVĚT: Evropa sestupující k válce

Vladimír Putin ztotožnil ve svých představách sám sebe s Ruskem. Vůdcům velkých států se to občas stává. Jeden z největších amerických psychologů Robert J.Lifton to pojmenoval syndromem supervelmoci. Patří k tomu narativ ať už reálného nebo smyšleného kolektivního traumatu, jaderné zbraně, a to, čemu profesor Lifton říká "mentalita Armagedonu". Nedá se to léčit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Kosejk 22.3.2014 14:30

Re: Nejhorší je, že pan Urban těm svým blábolům patrně věří

Vždy jde naklást argumenty tak, aby se člověk vyhnul podstatě toho, co se děje - Rusko zasáhlo silou do hranic suverénního státu s argumenty o krvi, historii a půdě. Rusko, které má svou historii a současnost - z nichž cosi vyplývá, co právě nechcete vidět. A Vy právě nechcete přijmout fakt, že Rusko rozumí jen síle - a právě jen sílu respektuje. A používáte účelový systém argumentace, který je vyloženě z pohledu střední Evropy sebevražedný.  A dokonce jsem si několikrát všiml, že berete jako fakt i informace, které prokazatelně mají propagandistický ruský zdroj.

Jistě - každý má právo na názor, ale já se s tou Vaší intepretací opravdu silně rozcházím. A jsem přesvědčen, že se hluboce mýlíte. A jen doufám, že to nebude mýlka tragická

p.s. Evropa se z historie snaží poučit - Rusko si historii pouze znásilnilo k vekoruské propagandě.

p.p.s.  k tomu tématu Ruska a separatistů píšu o něco výše - příspěvek "Ruska je třeba se bát!"

J. Vyhnalík 22.3.2014 14:30

Re: Ruska je třeba se bát!

Kdyby EU a USA vedli skuteční politici, tak právo na sebeurčení Krymu uznají a donutí Rusko, aby podepsalo obecné závazky, které třeba v budoucnu umožní odtržení částí Ruska, které si to budou přát.

Místo toho, aby si z Ruska dělali nepřítele, tak ho zapojí do hry na vlastní straně stolu. Spoluprací můžeme v Rusku získat daleko víc, než konfrontací. Tou spoluprací nemyslím primárně ekonomiku, ale hlavně participaci na politickém řešení konfliktů.

Zapomeňte na ty ideologické floskule. Životní úroveň v Rusku sice pomalu, ale roste. V Rusku například pracují 3 miliony Ukrajinců, pokud porovnáme počty Rusů a Ukrajinců u nás, tak je Ukrajinců cca 4× víc, což vynikne ještě více pokud zohledníme velikosti jejich zemí.

To, že konfrontace vede k posílení preferencí vůdců platí nejen pro Putina, ale i pro politiky EU. Co takhle Vaši tirádu obrátit a napsat, že popularita současného vedení EU strmě padá, zadluženost roste, ekonomiky stagnují a politici potřebují vnějšího nepřítele, aby před blížícími se EUvolbami sehnali ovce do stáda?

J. Václavíková 22.3.2014 14:24

Re: Máte celkom popletené informácie

Běžte už s tou ruskou propagandou někam! My jsme ještě nezapomněli, jak vypustil Rus svou smečku na Čečence (kteří také chtěli samostatnost) a nechal vybombardovat Grozný. Vedl tehdy válku proti svému civilnímu obyvatelstvu. Včetně všech válečných hrůz. Těžko se pak následnému terorismu divit.

A. demeková 22.3.2014 14:24

Re: Navyše som čítala,

že EU mala nahradiť Ukrajine straty za zlikvidovanie jadrových zbraní 160mld. UA nedostala ani cent! A táto zmluva ju vraj mala nahradiť, pričom šlo o sumu 5 mld. teda okradnutie Ukrajiny! preto to tak súrilo! Janukovyč by musel byť samovrah ! K tomu zrútenie trhu, krach  obchodu s Ruskom,  prebudovanie noriem.- katastrofa! komu by čo predávala Ukrajina? Autobusy, lietadlá? nekompatibilné. Potraviny ? Nedotované - lacné a zároveň drahé. Hlúpych študentov, vyškolených v Tech centre júes, prišli podporiť nacionalisti a nacisti, ohlúpnutým výrastkom, bezdomovcom, nezamestnaným Haličanom,  podávali drogy v čaji - VOT, děmokracija! Úbohá Ukrajina! Mala nešťastnú minulosť a práve takú bude mať budúcnosť!

J. Vyhnalík 22.3.2014 14:15

Re: Nejhorší je, že pan Urban těm svým blábolům patrně věří

U autonomního Krymu je referendum naprosto logické a EU ho neměla popírat, ale trvat na jeho původním termínu a do oblasti vyslat pozorovatele, ale ne vojáky coby vojenské pozorovatele, ale občanské pozorovatele pro sledování referenda. OBSE udělala přesný opak. Napřed tam vyslala vojenské pozorovatele bez souhlasu Krymu a když Krym zval pozorovatele k referendu, odmítla reagovat s tím, že Krym není členem OBSE.

EU by měla trvat na tom, aby na Ukrajině co nejdříve proběhly parlamentní volby za dohledu mezinárodních pozorovatelů a pokud země zůstane rozdělená, tak se zasadit o to, aby byla zachována práva menšin až třeba po federalizaci země v krajním případě i právem na odtržení. V opačném případě Ukrajina zůstane odjištěným granátem.

Podstatné je, že politická krize vypukla jako důsledek hrozícího ekonomického kolapsu. EU tedy musí v prvé řadě zajistit ekonomickou stabilitu a pokud to nedokáže, nebo nechce udělat, měla by to jasně říct. Nejhorší pro Ukrajince jsou zklamané naděje. Ukrajina potřebuje masivní úvěr a hlavně stabilizaci ekonomiky. EU peníze nenabízí (do té doby dokud neproběhnou řádné volby nemá fakticky komu), ale měla by nabízet perspektivu. Snížení cel na půl roku je výsměch!

M. Kosejk 22.3.2014 14:09

:))))

Jo tak ono Rusko v Čečensku nevedlo žádnou válku?  Ono jen "reagovalo". Vy jste neuvěřitelná...

Nehájím tím postupy některých čečenských bojovníků za nezávislost, ale jen píšu, že Čečensku Kreml "právo na sebeurčení" neumožnil - a u Krymu je právo na sebeurčení jeho hlavní argument.

p.s. zjistěte si, kdo je to Kadyrov - a jak se na své místo dostal.

J. Vyhnalík 22.3.2014 14:06

Re: Nejhorší je, že pan Urban těm svým blábolům patrně věří

Analogie jsou pro pochopení historie mor, ale když se Vám ta líbí...

Tak, jako se R-U po zavedení svobodných voleb logicky rozpadla na národní státy, tak se dnes rozpadá Ukrajina a někdy v budoucnu se budou možná rozpadat i další postsovětské státy včetně Ruska. Tyto nové státy si musejí své menšiny předcházet, jinak dojde ke konfliktu. Je dobré pochopit, že nebýt ekonomické krize, která dostala k moci Hitlera s jeho ideologií, tak by Sudety byly dodnes německé a tedy buďto součástí Německa, nebo Česka, které by ale vypadalo podstatně jinak, než to, co máme dnes.

Pokud jde o Krym, tak je dobré si zjistit fakta. V době rozpadu SSSR se velmoci + Rusko + Ukrajina dohodly na tom, že s hranicemi se hýbat nebude, ale Autonomní republika Krym měla vysloveně garantováno právo na to, aby o své budoucnosti mohla rozhodovat v referendu. Tuto výsadu ji později Kyjev jednostranně odňal spolu s právem volit si svého presidenta. Zůstala jim však vlastní ústava, parlament a vláda. Jak myslíte, že by Sudety zareagovaly na to, kdyby v Praze proběhlo povstání a parlament, do kterého by povstalci odmítali pustit německé poslance by odhlasoval zrušení němčiny jako úředního jazyka, byť by to po pár dnech TGM odmítl podepsat a vrátil to k novému projednávání (a mohlo by to být v jakémkoliv roce)? Tolik k analogiím se Sudety.

Jde hlavně o to, že se Evropa nedokázala poučit z vlastní historie. Do značné míry je to i proto, že stávající EU vznikla na ideologii, která na agresivní nacionalismus první poloviny 20. století zareagovala popíráním role národů a snaží se evropské národy popřít. Kdyby současní politici EU dokázali překročit svůj stín, pochopili by, že podporou pouze jedné strany konfliktu tento konflikt nevyřeší, ale naopak eskalují.

A. demeková 22.3.2014 13:58

Re: Máte celkom popletené informácie

Čečensko nikto neutopil v krvi, ale v peniazoch. Kadyrov si pochvaľuje a dokonca bol v Moskve pri Putinovom prejave . To Čečensko najprv vyhlásilo nejaký kalifát, až potom Rusko reagovalo. treba poznať geopolitickú situáciu - Čečenským islamským štátom by sa uvoľnil Kaukaz, ilegálny prechod moslimov do Ruska, s ktorými má už teraz problémy. Alebo by malo nechať demokraticky zabíjať svojich občanov, vrátane detí? Islam ktosi zradikalizoval pre svoje úmysly v Afganistane. Odvtedy je neovládateľný. Putin neotvoril Pandorinu skrinku - otvorili ju v Kosove a Rusi pred tým varovali. Toto bol druhý krok nie prvý.

A. demeková 22.3.2014 13:50

Re: Nikto nepodal žiadosť?

To si myslíte, že naozaj Rusi nemali záujem  o Krym ako miesto svojej jedinej základne v nemrznúcich moriach ? Ibaže dôležitejšie bolo, aby Ukrajina, výbušná zmes národností a relígií, kultúr, nemala atómové zbrane a tak Krym musel ustúpiť do úzadia!  Pohľad na situáciu je zaujatý - autor vôbec nezmieňuje, že NAJPRV sa nedodržali dohody ZSSR, Nemecka a USA o nerozširovaní NATO na východ - inak by ZSSR nesúhlasil so zjednotením Nemecka, ďalej USA nedodržali zmluvu o odzbrojení (PVO), vyzbrojuje sa na prvý útok, nie obranu a zneužili oslabené Rusko pomocou dirigovaného pripitého  cára na rozkradnutie majetku ! Veď Chodor chcel dve najväčšie zlúčené spoločnosti predať Bušovcom. O podozrivých vraždách v jeho pozadí ani nehovoriac. Autor vidí, ako naši politici, nakrátko. Tu ide o zdroje, ktoré sa o pár desiatok rokov minú . Treba tomu zabrániť - destabilizáciou Ukrajiny, vyvolaním nepokojov, prípadne občianskej kej vojny, zapojením Ruska a nebodaj tretej svetovej...!? Veď USA sa to netýka. Nikto nevyvoláva tlak na krajinu pre jadrové zbrane? A kto vyvoláva tlak na Irán? Pričom Irán už sto rokov na nikoho nezaútočil! Ale, pravda, mohla by sa niekomu nepáčiť jeho nedemokracia! Čo vidíme po "demokratických " revolúciách na Blízkom východe?  Len krv a smrť! O čo ide v Sýrii sme sa z našich demokratických médií nedozvedeli - o plynovod z Kataru a SA, a o ruský prístav Tartus. Lenže nevyšlo, tak je  na rade Krym - a to v čase olympiády - aké podlé! Takže hlavne preto neprišli "vrcholní predstavitelia EU a USA na olympiádu (mimochodom, ani neboli na zozname...)!  Preto kotvili dve US lode v Čiernom mori! Rusko nemieni zaviesť krachujúci finančný systém US a EU, dokonca ani "demokraciu!! Má svoj vlastný model, ku ktorému speje a nie, nie je to diktatúra! Deniokracia v takom zložitom národnostnom prostredí  pri zmene režimu znamená pre Rusko chaos a rozpad.USA by si už mohlo vymyslieť inú mantru, lebo tejto už nikto  neverí - možno len pedagóg Newyorskej univerzity...

M. Kosejk 22.3.2014 13:38

Re: pane Kosejku

Já v tomhle účelovém levičáckém sebevražedném kritizování našich spojenců, kteří nám nikdy nic špatného neudělaly, nejedu. A americké vojenské základny na našem území bych bral - Ruské ne!

p.s. ani jste patrně nepochopil, co píšu (mám v textu pár překlepů, ale i tak by snad šel chápat)

J. Vyhnalík 22.3.2014 13:33

Re: Nejhorší je, že pan Urban těm svým blábolům patrně věří

Naopak Ihor Myrošnyčenko ze strany Svoboda patří právě k těm, kteří diktují, kteří poslanci do parlamentu smějí a a kteří ne. Své chápání (přímé) demokracie názorně předvedl tím, jak coby člen výboru pro svobodu projevu, názorně řediteli TV ukázal, co to taková svoboda projevu je.

Z. Sohorova 22.3.2014 13:31

Pucista M. Šejna

LŽE JAK KDYŽ TISKNE

M. Urban 22.3.2014 13:17

Dotaz

Zajímalo by mě kdy, kolik a za podmínek vrátil Putin majetek církvím? To byl počátek přípravy na jeho osvobozovací snahy. Tato akce není od našich komoušů axeptovatelná, ale v rusku je klíčová.

J. Svoboda 22.3.2014 13:11

Re: Dnes naprostý souhlas

Máte pravdu, pane Boleslave; buhužel těch reálných prostředků je žalostně málo. Západní lidé jsou bohužel moc rozmazlení na to, aby se nerozhodli čekat, že se zastaví sám. Až jim dojde, že je třeba ho zastavit stůj, co stůj, bude dávno pozdě a pokud to ještě bude možné, bude to stát neskonale cíc.

Dále je nutné mít na paměti, že Putin není jediný expansionista. Vzpoměňte na zbytečnou vietnemskou válku, zbytečnou iráckou válku atd.

J. Svoboda 22.3.2014 12:58

Re: pane Urbane

Pane Šejno, Vy jste ale rudo, rudo, černěj. Máte možná informace, ale k čemu Vám jsou? Úkolem vzdělávání je vštípit uměnís informacemi zacházet. To Vám pravděpodobně chybí

M. Šejna 22.3.2014 12:29

Orlitovy nulové znalosti?

u litevského města Šiauliai je letecká základna NATO. Dříve to byla sovětská základna. Po vstupu Litvy do NATO se to změnilo. Působí tam dokonce naše stíhačky Gripen. V Estonsku je letecká základna NATO v Ämari. V Lotyšsku je letecká základna Lielvārde. Všechny tyto základny byly nebo jsou přebudovány z finančních proštředků NATO.

Německo nesmí mít na cizích uzemích své základny. A ani nemusí, protože působí v rámci NATO a nikoli samostatně. To by mohly pobaltské země požádat o vojenskou základnu i Maďary, Poláky nebo Česko.

M. Šejna 22.3.2014 12:09

Orlito

umíte číst, vy zmetku hloupej?

Vždyť to sám píšu, že Ukrajina získala tato území v době, kdy byla součásti SSSR. Mimochodem, pokud jde o Podkarpatsko, tak naši tehdejší exiloví politikové tvrdili, že nátlak na odstoupení Podkarpatska a jeho přečlenění k Ukrajinské SSR byl prováděn z Kyjeva a nikoli z Moskvy. Ta tenkrát řešila dobytí Berlína a Podkarpatsko ji nezajímalo.

M. Šejna 22.3.2014 12:03

pane Kosejku

tenhle dvojí metr používají všechny mocnosti. Buďte si jist, že USA budou podporovat jakákoli  práva na sebeurčení kdekoli ve světě, pokud se to nebude týkat odtržení jakéhokoli státu od USA. Rusové se chovají úplně stejně. Skotsko se chce odtrhnout od GB. Uvidíme, zda jim to Londýn dovolí. Ten Londýn, který prosazoval odtržení Kosova od Srbska.

L. Orlita 22.3.2014 11:35

Re: Nejhorší je, že pan Urban těm svým blábolům patrně věří

vy věříte tomu co politik řekne? Nebo se budete dívat na skutky? :)))

L. Orlita 22.3.2014 11:31

Re: pane Urbane

Vy ale černobílý jste. Území ukradl Sovětský svaz a Ukrajina v tom měla nulové slovo. Nikdo dosud nepodal žádost o vrácení oněch území. Přesťaňte laskavě lhát.

L. Orlita 22.3.2014 11:28

Pobaltské státy by měly požádat Německo

o vojenskou základnu na svých území. Jasně, přispěje to k vyhrocení vztahů s Ruskem. Ale jen tak dá Evropa najevo, že není podělaná až za ušima. Estonci a Lotyši by měli dát ruským obyvatelům na svém uzemí občanství. Divím se, že to neudělali dávno. Takhle dávají Putinovi záminku k okupaci.

M. Kosejk 22.3.2014 10:41

Re: ...pruhy na mozku...

Reflex 12/2014

M. Pechr 22.3.2014 10:35

...pruhy na mozku...

...jojo...Hoschl je dobrej (kde to říká, je to někde k mání?)

...a co se tepláků u rusů týče, párkrát jsem nad tim dumal, byli mi s tim divní a protivní... ...no nepřipomínají nápadně uniformu ? ...ty pruhy... ...Putin i s jeho garniturou mohli uspět jen díky těm "teplákovým pruhům na mozcích národa"...

M. Kosejk 22.3.2014 10:26

p.s.

A ještě dodám, že příčiny 1. světové války jsou něčím, co jsem nikdy nepochopil.

M. Kosejk 22.3.2014 10:22

Re: Nejhorší je, že pan Urban těm svým blábolům patrně věří

He?  Tak mě napadá, víte Vy vůbec, že Versailleská mírová smlouva byla "řešením" po 1. světové válce? V té válce, kde vlastně ani není jisté, kdo ji skutečně vyhrál/prohrál - jisté jen jen to, kdo jí první vzdal (a ten si to také všechno krutě odskákal). I mnozí Britové a Francouzi považovali tu smlouvu za nemravnou. A USA se dokonce odmítly na ni podepsat - a celkově se od toho distancovaly.

M. Šejna 22.3.2014 10:20

pane Urbane

možná by vám prospělo napsat všechno a nikoli jen to, co se Vám hodí.

Máte pravdu, že v roce 1994 garantovalo Rusko Ukrajině územní celistvost za to, že se vzdá jaderných zbraní (Budapešťské memorandum). Jenže jste zapomněl napsat, že tuto garanci tehdy podepsaly i USA a V.Británie. Jenže všechny mocnosti jaksi zapoměly tuto smlouvu ratifikovat. Takže současné politické špičky Ruska, USA a GB ji nemusejí respektovat. Je to sice lumpárna, ale z právního hlediska je Budapešťské memorandum nezávazné.

Ukrajina požadovala od mocnosti garanci jejích tedejších hranic, což je od Ukrajiny lumpárna také. Ukrajina totiž v rámci SSSR ukradla Polákům část Volyně a Haliče, Československu ukradla Podkarpatskou Rus, Rumunsku ukradla severní Bukovinu a jižní část Besarábie. K tomu dostala darem Krym. Ukrajina v roce 1991 vystoupila ze SSSR a od té doby se distancuje od čehokoli, co souvisí s jejím bývalým členstvím v SSSR. Výjimkou jsou ale její sovětské územní zisky na úkor sousedů. O jejich vrácení nechce ani slyšet a ještě požaduje garance, že nebude muset nic vrátit.

Nic není černobílé, pane Urbane. Nakonec i ta anexe Krymu byla Putinem potvrzena včera, tedy přesně v den, kdy pučistická vláda podepsala začátek začlenění zbytku Ukrajiny do EU.

M. Kosejk 22.3.2014 10:16

Re: Nejhorší je, že pan Urban těm svým blábolům patrně věří

Pan "kolega" použil argument, že Rusko do současného postavení natlačila hloupá a alibistická politika EU a USA. Tak jsem já použil to podobenství s Versailleským mírem - jako údajnou příčinou holokaustu.

Ale myslím, že zrovna pan Vyhnalík to pochopí, protože blbec to rozhodně není (spíš platí absolutní opak). A o to se víc divím jeho názorům na Ukrajinu a Kreml. (Včera třeba zase psal, že Krym prý byl po staletí ruský - nevím v jaké alternativní realitě, ale v této realitě je to neuvěřitelný nesmysl - ale včera jsem to nechal bez komentáře - a teď to jen shrnuji).

J. Lukavsky 22.3.2014 10:01

Re: Nejhorší je, že pan Urban těm svým blábolům patrně věří

"Versailleský mír sice byl nespravedlivý"

Jaká by měla být spravedlnost pro agresora, který zabil 20 milionů lidí a ukázal, že žádný Bůh není a je možné všechno? Proč by měl mít nárok na zacházení v bílých rukavičkách? Naprosto jasně usvědčený vrah 70 dětí, který se i přiznal.... má nárok na vytápěnou celu, teplé jídlo 3x denně (lososa maximálně 2x týdně!), televizi, internet, posilovnu. Ještě chybí aby mu museli dodat prostitutku každou středu a pátek a v neděli ho vyváželi v zimě do hor na lyže a v létě k moři. V zimě samozžejmě 3x týdně solárium....

Stejně tak to bylo s Německem. Ale je fakt, že snaha Ameriky, která Německu po porážce pomohla zase na nohy a zařadit se mezi prosperující země byla úspěšná. Ale nespravedlivá.

J.L

V. Hajšman 22.3.2014 9:45

Re: Nejhorší je, že pan Urban těm svým blábolům patrně věří

Co to píšete? Vždyť kolega se o Putina jen letmo otřel. Asi vám hodně leží v žaludku. Putin. Tak třeba já mám na něj názor opačný a s jeho poselstvím z 18. 3. 2014 Rusku a světu se ztotožňuji. A to, co o něm píše mainstream, jsou z 99% kecy.

I. Skolin 22.3.2014 9:39

Re: Ruska je třeba se bát!

!!!