24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

SVĚT: Evropa sestupující k válce

Vladimír Putin ztotožnil ve svých představách sám sebe s Ruskem. Vůdcům velkých států se to občas stává. Jeden z největších amerických psychologů Robert J.Lifton to pojmenoval syndromem supervelmoci. Patří k tomu narativ ať už reálného nebo smyšleného kolektivního traumatu, jaderné zbraně, a to, čemu profesor Lifton říká "mentalita Armagedonu". Nedá se to léčit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kulišek 22.3.2014 17:44

Re: Pane Urban, žasnu nad nenávistí

Ne nemuze byt cesky vlastenec, kdo nemiluje Rusko.

M. Kosejk 22.3.2014 17:43

Re: Nejhorší je, že pan Urban těm svým blábolům patrně věří

No, tak to je potom těžké, když Vám na tom nepřijde nic divného...

J. Kulišek 22.3.2014 17:43

Re: Orlito

Je mi skutecne lito Stalina. Ten slibil Benesovi obnoveni Ceskoslovenske Republiky v predvalecnych hranicich. Takze ti zli Ukrajinci to udelali a chudak Stalin, byl prinucen porusit tuto dohodu. Urcite jako cestny clovek zuril, ale co mohl delat.

M. Kosejk 22.3.2014 17:41

Re: Nejhorší je, že pan Urban těm svým blábolům patrně věří

Vy chcete, abych uznal, že EU něco začala. A to neudělám, protože chápu realitu - a nulovou faktickou roli EU jako údajného spouštěče ukrajinského dění. Spustilo se to na Ukrajině! Zejména díky necitlivé politice Janukovyče a Kremlu.

K. Pavlas 22.3.2014 17:39

Pane Urban, žasnu nad nenávistí

jako takovou, která z Vašeho článku plyne. Jste opravdu vysokoškolský učitel???

J. Kulišek 22.3.2014 17:38

Re: Pobaltské státy by měly požádat Německo

Tu diskriminacni podminku, ze musi umet rec zeme o jejiz obcanstvi pozadaji, ma i Ceska republika. Takze by jste mel se nejdrive zasadit o zruseni tohoto zakona v cesku a pak radit jinym

M. Kosejk 22.3.2014 17:36

Re: p.s.

Rusko drží podromadě jen agrese a imperialismus - protože jen to můžou hlavouni obyvatelům nabídnout, když už jim nedokáží zajistit alespoň částečný blahobyt. A Putin je chytrý a ví to - ale bohužel to znamená pro střední Evropnu nebezpečí. A to Vy odmítáte - jako ti "inteligenti", co adorovali Hitlera, i když porušoval jedno mezinárodní právo za druhým.

M. Kosejk 22.3.2014 17:31

Re: Ruska je třeba se bát!

Já jen říkám, že nemůžete chtít po Ukrajině výsledky v jednání s Krymem, když jí to Rusko svou vojenskou akcí ani vůbec neumožnilo. A navíc Kreml prokazatelně "dováží" na Ukrajinu své demonstranty.

A taky se snažím vysvětlit, že laxní přístup k přístupu Ruska ke státním hranicím se může Evropě krutě vymstít. 

A že ruskojazyční poslanci mají do parlamentu vstup zakázán, jste vzal kde? Prosím o zdroj. Mám pocit, že zrovna toto je případ, kdy věříte nějakému obskurnímu zdroji. Parlament teď naopak trestá ty agresory, co zbili šéfa televize, že prý je proruský.

J. Svoboda 22.3.2014 17:05

Re: Pucista M. Šejna

Koho tím myslíte Zofie?

J. Slanina 22.3.2014 16:45

Re: pane Urbane

Ano, šejno-lejno, zase máš tu svou demagogickou pravdu:

Z Wiki: "Memorandum nebylo ratifikováno žádnou stranou a tudíž nemá právní účinky pro signatáře[1][2][3]. Z toho hlediska zůstává nanejvýš džentlmenskou dohodou."

Už jsi viděl nějakého rusáka co by džentlmena?

J. Slanina 22.3.2014 16:39

Re: Pobaltské státy by měly požádat Německo

K tomu udělení občanství rusákům. Pokud by se chovali ke svému občanskému státu následně nepřístojně, nic by nebránilo je obvinit a patřičně potrestat z vlastizrady. Pokud by občanství nechtěli, měli by být zbaveni veškerých práv vyplývajících z občanství.

J. Farda 22.3.2014 16:31

Re: pane Urbane

Pane Šejno, až Rusko vrátí Německu ukradenou Kaliningradskou oblast a Japoncům ukradené Kurilly (vč. půlky Sachalinu?), budu Váš první gratulant!

J. Vyhnalík 22.3.2014 16:13

Re: Ruska je třeba se bát!

No ve chvíli, kdy by DDR chtělo obsadit BRD, nejspíš by to museli udělat.

Pokud jde o Krym, tak já si naopak myslím, že ve chvíli, kdyby na Krymu začali umírat lidé, vypukly by násilnosti na celé ruskojazyčné Ukrajině a to v daleko větší míře než teď.

Nepoužívejte prosím slovo fašismus v jeho zkresleném, ruském významu, zavádí to. Právě zrušení jazykového zákona vedlo k vyhlášení referenda. Tím, že to Jaceňuk nepodepsal, tím to pouze vrátil k novému projednávání v parlamentu, kam mají ruskojazyční poslanci vstup zakázán. To Vám přijde jako nějaká záruka?

Dobře si pamatuji, že Kram chtěl být součástí Ruska už v době dělení, ale právě proto, že se všichni báli precedentu změny hranic, tak je přemluvili, aby zůstali součástí Ukrajiny s tím, že to budou moci kdykoliv v referendu změnit. Je naprosto logické, že ve chvíli, kdy reálně hrozilo, že se stanou občany druhé kategorie, tak to referendum vyhlásili. Na tom nic nemění ani to, že jako občané druhé kategorie se jinde na Ukrajině mohli cítit Ukrajinci. Naopak ten, kdo vidí souvislosti, musí jedním hlasem hájit právo na sebeurčení jak západní Ukrajiny, tak Krymu. Stranění jenom jedné straně vyvolává konflikt.

J. Vyhnalík 22.3.2014 15:58

Re: p.s.

Co je na tom nepochopitelného. Vzpomeňte si na dělení Československa. Naštěstí byly hranice jasné a sporných bodů bylo minimum.

O Putinovi toho zjevně moc nevíte. On si rizika velmi dobře uvědomuje, jinak by nevládl v Rusku už tak dlouho a stabilně. On dobře chápe, že Rusko potřebuje pevnou ruku a stabilitu a zároveň i to, že v rámci možností co nejvíc svobody, aby se mohlo rozvíjet. Chápe, že pokud by se pokusil do Ruska implementovat politický systém podle západní Evropy, skončilo by to katastrofou, stejně tak ví, že rigidní diktatura by zemi dovedla ke krachu. Proto se snaží jít na tenké hranici mezi oběma variantami a IMHO se mu to daří nad očekávání.

Je to složité balancování a současný tlak ze strany západu ho může vykolejit. Pak bychom se stali svědky katastrofy velkých rozměrů, tragické, je že západní politici to nechápou. Tedy ti chytřejší možná chápou, ale nemluví o tom. Výsledkem je odporná jednostranná mediální masáž, srovnatelná s tou ruskou v Rusku a v některých směrech horší.

M. Kosejk 22.3.2014 15:55

Re: Ruska je třeba se bát!

Já vím, jak by bylo chápáno, kdyby třeba v Německu vyjeli Američané ze svých základem a obsadili Berlín, letiště, nádraží, dálnice.... :))))

Myslím si, že by mrtví nebyli. Možná jen pár. Myslím, že jich v budoucnu díky postupu Putina bude víc, než by bývalo, kdyby se do toho nevložil takhle. A myslím si, že většinu protivládních  demonstrací a násilností organizuje na Ukrajině Kreml. Průzkumy veřejného mínění na Krymu v posledních letech ukazovaly na úplně něco jiného, než co začalo dít - a co se stalo. A i ten neschválený jazykový zákon by zapadl, kdyby ho někdo účelově nevytahoval jako známku fašismu.

J. Vyhnalík 22.3.2014 15:48

Re: Nejhorší je, že pan Urban těm svým blábolům patrně věří

Co je na tom volebním výsledku neuvěřitelné?

To referendum bylo vyhlášeno už dříve, pouze byl jeho termín o 14 dní uspíšen.

J. Vyhnalík 22.3.2014 15:45

Re: Ruska je třeba se bát!

Vy znáte podmínky rozmístění Ruských vojsk na Krymu? Podle toho co vím, tak jediné omezení, byl horní limit 25 000 a území ukrajinských základen (to samé platilo i naopak).

Kolik si myslíte, že by bylo na Krymu mrtvých, kdyby tam nebyli ruští vojáci?

Pokud jde o životní úroveň, tak uveďte fakta, nebo toho nechme.

M. Kosejk 22.3.2014 15:37

Re: p.s.

Ale důvody znám,  jen jsem je nikdy nepochopil, jak se mohly stát těmi důvody.

A vysvětlete mi, proč tedy hájíte Putinův postup, kde používá armádu na cizím uzemí a argumentuje právem na sebeurčení. To nechápe, že by se to proti Ruskou mohlo otočit? Chápe. Ale zároveň ví, že hodlá utužit režim a neustoupit v agresi k okolí - a naopak v ní pokračovat a stupňovat ji. A toho je třeba se bát.

J. Vyhnalík 22.3.2014 15:36

Re: Nejhorší je, že pan Urban těm svým blábolům patrně věří

Umístění základny na cizím území je věcí dohod a posléze diplomacie. Gibraltar, Guantanámo a stovky základen napříč celým světem. Jen v Evropě jsou jich desítky.

Jak jsem psal Krym už je téměř 100 let autonomní republikou a přidělení Ruska a Ukrajiny mu bylo slíbeno právo na sebeurčení formou referenda.

Rusové a jejich sousedi zaměňují pojmy fašismus, nacismus a nacionalismus. Z hlediska původního významu slov, má k fašismu nejblíže Rusko (asi bych to dlouho v Rusku nemohl vykřikovat). Pokud jde o Kyjev, ovládli ho nacionalisté, což mi nevadí, co mi vadí je, že se chovají nedemokraticky. Vám nevadí, že do parlamentu nepouštějí cca 1/3 zvolených poslanců? Také si myslíte, jako Jefim Fištejn, že revoluce se prostě nedá dělat v bílých rukavičkách?

Já si na rozdíl od Vás uvědomuji, jak nedostatečná a polovičatá je podpora Ukrajině ze strany EU. Několikrát jsem Vám už psal, že základem racionálního chování by měla být zásada: "Nezačínej si nic, co nedokážeš dokončit!" EU proto měla Ukrajině nabídnout takové podmínky, aby ji neposílala ekonomicky ke dnu. Problém je v tom, že na to EU nemá peníze a Ukrajina prostě ekonomicky není kompatibilní. Tak jako byla hloupost, když si Češi v roce 1989 mysleli že do pěti let doženeme Švýcarsko, tak je hloupost, když si Ukrajinci dneska myslí, že do 5 let doženou životní úroveň EU. V situaci, kdy se Ukrajina ekonomicky hroutí, je nezodpovědné v Ukrajincích vyvolávat plané naděje nepodloženými sliby. Co by Ukrajině pomohlo, by byl režim celních výhod na neomezenou dobu s příslibem plného začlenění v budoucnu. Jenže ani to nejsou panáci z EU schopni slíbit. To si raději počkají, až bude zase téct krev a pak budou posílat humanitární pomoc.

M. Kosejk 22.3.2014 15:30

Re: Ruska je třeba se bát!

Jako tohle, co tvrdíte - že Rusové nikam nevlítli - je právě jeden z důvodů, proč píšu o vaší účelové argumentaci. Rusko mohlo mít na vojáky na krymských základnách - ale vy chvíli, kdy z nich vyjeli, aby obsadili klíčová strategická místa na Krymu, tak se začalo jednat o nelegální vojenskou agresi. A další vojáci přijeli přímo z území Ruska (zdokumenováno), aby posílili svou nelegální činnost na území Ukrajiny. Opravdu nerozumím, proč máme potřebu se snižovat k takové hloupé demagogii. Kdybyste byl vůl, tak bych to snad i chápal....

A k životní úrovni v Rusku: Co se týká holých dat, tak poslední době už jen stagnuje - a i předtím rostla jen maličko - a to jen díky nejbohatším městským skupinám obyvatel. Na menších městech a na venkově musí ve skutečnosti tedy ta životní úroveň jen dlouhodobě stagnovat, ale spíš i klesat.

J. Vyhnalík 22.3.2014 15:12

Re: p.s.

Škoda, možná by Vám došlo, k čemu teď dochází na Ukrajině. Nic si z toho nedělejte, nejste v tom zdaleka sám.

Dám Vám dva tipy: svobodné volby, vůle národů k sebeurčení.

J. Vyhnalík 22.3.2014 15:09

Re: Ruska je třeba se bát!

Takže fakta:

ad 1. Ruská armáda na Krym nevletěla, ona tam prostě už dávno byla. Podle Budapešťské deklarace až 25 000 vojáků. Nechápu o čem hovoříte.

ad 2. Máte pravdu, výstavbu radaru jsem podporoval a podporuji. To, že radar nemáme je společným dílem komunistů eurosocialistů (včetně Ashton a Schulze) a USsocialistů (Obama). Ovšem jenom půl pravdy. Rusko Ukrajině nabízelo plyn za zvýhodněnou cenu a úvěr, pokud bude přidruženým členem SNS. EU Ukrajině nabídla kecy a náklady na přestavbu ekonomiky podle norem EU.

ad 3. Vnímání životní úrovně je relativní věc, lidé vnímají spíš změnu, než absolutní hladinu. Dnešní životní úroveň u nás je nejvyšší v celé historii, ale přesto jsou lidé naštvaní, protože neroste. Jak je to se životní úrovní v Rusku nedokáži posoudit, každopádně je mnohem vyšší, než byla před 20 roky a Rusové neutíkají ze země kvůli životní úrovni tak, jako Ukrajinci.

ad 4. Nikdo nikam "nevlítl" ani Rusko, ani Ukrajina, takže kde je demagogie? Na své straně hřiště ji nevidím. Podívejte se do Vaší branky.

M. Kosejk 22.3.2014 15:09

Re: Nejhorší je, že pan Urban těm svým blábolům patrně věří

Fakta? Můžu jen zopakovat: Vždy jde naklást argumenty tak, aby se člověk vyhnul podstatě toho, co se děje - Rusko zasáhlo silou do hranic suverénního státu s argumenty o krvi, historii a půdě.

Mít vojenskou základu na území suverénního cizího státu s sebou nese rizika. Ale jak se zdá, Rusko nikdy nepovažovalo Ukrajinu za samostatný stát - a právě proto se tak chová. Místo vyjednávání s Ukrajinou zvolilo Rusko akt jednostranné vojenské agrese - a o ukrajinské přechodné vládě hovoří Kreml jako o fašistech v žoldu Západu.. A Vy to z neznámého důvodu hájíte jako racionální postup.

M. Kosejk 22.3.2014 14:57

Re: Aha,

Tak se tam do toho Ruska přestěhujte... Ale mě už těmi žvásty neobtěžujte, jo?

A. demeková 22.3.2014 14:55

Re: Nejhorší je, že pan Urban těm svým blábolům patrně věří

...suverénneho...? Nežartujte...

M. Kosejk 22.3.2014 14:55

Re: Nejhorší je, že pan Urban těm svým blábolům patrně věří

Celé to referendu na Krymu byla hlavně šaškárna v režii Kremlu. To je jasné. Napovídá tomu neuvěřitelný volební výsledek i časouvá souslednost - mluvím o časovém intervalu od obsazení Krymu Ruskem - až zorganizování "voleb".

Veškerá Vaše argumentace nadává smysl, když Rusko udělalo ten první krok, který znemožnil vše kompromisní a dobré.

J. Vyhnalík 22.3.2014 14:54

Re: Nejhorší je, že pan Urban těm svým blábolům patrně věří

Co takhle nějaká fakta?

Rusko je třeba respektovat, tím nemám na mysli mu ustupovat, ale netlačit ho do bezvýchodné situace.

Ukrajina byla donedávna pod vlivem Ruska a i když nebyla členem SNS, měla přidružený status. Rusko akceptovalo to, že Ukrajinci se rozhodli se připojit k EU a NATO, i když proti tomu protestuje, ale nemůže NATO přenechat svoji nejcennější námořní základnu. Stejně tak nemůže odmítnout připojení Krymu, který se většinově rozhodl pro připojení k Rusku. Mimochodem to referendum by nejspíš dopadlo podobně i kdyby ho na Krymu vyhlásili kdykoliv od roku 1992 do dneška. Pouze hloupost Kyjevských povstalců Krym z Ukrajiny definitivně vyhnala.

A. demeková 22.3.2014 14:53

Re: Aha,

tak Rusko prvé zaútočilo? No, doplním, si doplním.... Krym bol autonómna republika, ak ste si nevšimli a pred opitým boľševikom 200 rokov ruský. A je tam ruská námorná základňa, jediná v nemrznúcich moriach! To by malo Rusko poslať svoje loďstvo do šrotu, z lásky k Ukrajine, ktorej poľská časť ho ho nenávidí, pričom ani nevie, že by mala nenávidieť niekoho úplne iného? ! Vodcovia VOSR neboli Rusi! Rusko rozdelili, aby oslabili jeho vplyv! Neexistoval ani UV KSR! Okrem toho, možno spochybniť aj zmluvu z 1994, keďže nebola ratifikovaná a EU ani naplnená (160mld USD za zlikvidovanie jadrových zbraní) !!! NU, što teper?

M. Kosejk 22.3.2014 14:39

Re: Ruska je třeba se bát!

1. odstavec - Putin vlítl na Krym - a nikoho se neptal. Nechápu, o čem hovoříte.

2. odstavec - To Rusko celé roky považuje paranoicky Západ za svého nepřítele. Vzpomeňte, jak se Rusko stavělo k radaru v Brdech - prý ČR leží v sféře jeho vlivu (to vnímám dost blbě) A bylo to Rusko, kdo neumožnilo Ukrajině fungovat mezi EU a Ruskem - a postavilo ji před výběr. 

3. odstavec - Životní úroveň obyvatel Ruska dlouhodobě stagnuje - a v některých regionech i klesá (že je na tom Ukrajina ještě hůře, je dost pitomý argument)

4. odstavec - Nemyslím, že EU vlítla vojensky obsadit část Ukrajiny. Proto tuhle Vaši demagogii nebudu dále komentovat.

A. demeková 22.3.2014 14:33

Re: A my sme rokovali s Ruskom

o znížení cien plynu (po nevýhodnej zmluve na 20 rokov)... Môžeme zabudnúť! A ešte budeme musieť ZA SVOJE ! budovať prípojku reverzného plynu! Okrem euroválova!  A ešte máme aj blbcov, ktorí by sa chceli Rusku ešte viac vyhrážať! Tento spolok  sa nám prestáva páčiť!