28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

SVĚT: Dvé nadrobitelů dějin českých i světových

Posílá mi jistá dobrá paní ze staré vlasti čas od času několik čísel týdeníku Respekt; a jak je najdu v poštovní schránce, už vím, že se zase budu moci potěšit úvahou z pera indicko-amerického publicisty Fareeda Zakarii.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Houžňák 19.4.2017 16:20

Jo, sudeťáci a čeští germanofilové a obdivovatelé

německého pořádku samozřejmě Beneše nenávidí, protože se mu povedlo - společně s jinými - prosadit svojí politikou, za pomoci statečnosti českých a slovenských vojáků, u západních mocností obnovení Československa a tím zajištění další existence českého a slovenského národa. Hlupáci (a lháři) tvrdívají, že dějiny probíhají tak, jak probíhají, samy od sebe a jiný výsledek než ten dnešní vlastně není možný. Do které kategorie patří pan Frýbort, těžko rozhodnout.

M. Zikmund 19.4.2017 11:28

Re: Typicky čecháčkovské!

Opravdu mě baví, když člověk, který píše „ůředník“, takhle šmahem zhodnotí New Deal. Krize skončila před válkou, ne až během ní nebo po ní. A na tom Rooseveltem založeném paradigmatu stály USA až do Reagana. Pak se začala brutálně zvyšovat nerovnost a Trump není ničím jiným, než výsledkem tohoto trendu.

M. Zikmund 19.4.2017 11:26

Re: Typicky čecháčkovské!

Víte o tom leda prd. :)

S. Kubů 19.4.2017 10:00

Fňukání...

...toho typu, že MY jsme nikdy za nic nemohli, mi připadalo vždycky podezřelé:

My jsme Rakousko nerozbili, to Maďaři. Uspořádání střední Evropy (a vznik ČSR a obecně "nespravedlivý mír") po 1. sv. válce způsobili velmoci ve Versailles, za rok 1938 (a zánik ČSR) mohli velmoci v Mnichově, spadnutí obnovené ČSR do Stalinovy sféry dohodly velmoci v Jaltě, za "odsun" mohly velmoci v Postupimi, události českých dějin v letech 1948 a asi i 1968 jsou asi taky důsledkem Jaltské konference...

Tak jsou Češi svéprávný národ nebo nejsou ?

P. Sulc 19.4.2017 3:25

Re: Tak už zase Beneš

To se rado tvrdi, jenze Benes lezl Dzugasvilimu v rit celou valku, vlastne uz i pred valkou s Tatickem uznali SSSR a navaZALi dipl. styky. Za valky spolupracoval s ruskou rozvedkou, vice mene proti vuli Britu.Hodne se doctete v T. Krystlik "Co v cs. dejepisu chybi"

P. Sulc 19.4.2017 3:19

Re: Tak už zase Beneš

Mozna ze tusili, ze" poturcenec horsi Turka". Vostatnich rudych zemich byl alespon trochu nejaky soukromy kseft, svec, vyroba, prodej, jen s par zamestnanci. Ale v CSSR nic, ten stat lezl Rusum v rit zdaleka nejvice.

I. Hil 18.4.2017 22:44

Re: Beneše Stalin respektoval

No ona to byla ironie...

M. Prokop 18.4.2017 21:07

Re: Typicky čecháčkovské!

Eisenhoower byl schopný generál - organizátor, ne však velící frontový generál, to ale po něm nikdo nechtěl. Nevybral ho Roosevelt, ale Marshall. A nebyl ani politizující generál, ti ale nejsou v USA příliš oblíbeni. Jako presidenta ho možná napadlo, že udržet Pattona v Plzni nebyl nejlepší nápad, ale to už bylo pozdě.

M. Prokop 18.4.2017 21:03

Re: Typicky čecháčkovské!

USA z krize nevyvedl, krizi naopak New dealem prodloužil.

M. Prokop 18.4.2017 21:02

Re: ještě

Souhlasím s tím, že to měli velmi snadné, to ano. Beneš, Jan Masaryk ani nikdo jiný nebyli schopnými protivníky. Obávám se ovšem, že ani schopnější protivníci by to neuhráli. Přes 40% pro komouše ve volbách 1946 (byť nakurwených) je strašně moc.

M. Prokop 18.4.2017 21:00

Re: Beneše Stalin respektoval

Prdlajz respektoval, věděl, že má věrného vazala.

L. Severa 18.4.2017 20:31

Re: Trochu vzpomínek.

Pane Lanciku, nadepsal jsem svůj příspěvek "Trochu vzpomínek". O lžích komunistů bych mohl napsat román, od toho, že tehdy dokázali před volbami obalamutit živnostníky, kteří je pak

volili, až po úsměvnou událost ve mně známé vesnici, kdy se hádali s Lidovci, protože chtěli mermomocí sami nést o pouti baldachýn.

J. Babička 18.4.2017 20:20

Re: Tak už zase Beneš

Sovětský Svaz uznal Mnichovskou dohodu, uznal Sloivenský štát a navázal s ním styky na ůrovni velvyslanectví. jediný kdo neuznal dohodu a ponechal existovat velvyslanectví československa (ale i Polska a baltských zemí ) byla USA.To jen s historie.

K. Novák 18.4.2017 20:15

Beneše Stalin respektoval

a Rudá armáda z Československa odešla. Že ho nerespektovali komunisté, není Benešova vina. Otázka je, co by se stalo, kdyby komunisté v roce 1948 neuspěli. Myslím, že na to dává, alespoň do jisté míry, odpověď rok 1968. Článek je zaslepený a zjevně je v něm obsažena sudeťácká zášť vůči Československé republice, personifikovaná Benešem. Kromě toho to, co se dělo mezi lety 1948 a 1989, je již historie a dnes máme jinou situaci a jiné problémy. Jistí lidé pořád dokola otravují omíláním propagand o období totality a/nebo sudetoněmeckou propagandou.

Rudá armáda osvobodila část území Česka, americká zase jinou část, ale další část území Česka včetně Prahy přímo neosvobodil nikdo (nepřímo protihitlerovská koalice, jejíž součástí byly i československé jednotky). Řeči o osvobození Prahy sovětskou armádou jsou sovětská komunistická propaganda a nechápu, proč ji dnes autor opakuje.

J. Babička 18.4.2017 20:14

Re: poznámka.

To patřilo k příspěvku dole

J. Babička 18.4.2017 20:08

ještě

V exilu jsem byl vášnivým čtenářem peroutkových článků. A v jednom z nich se pan Peroutka zabýval výrokem Gottwalda, že nečekal, že komunistům bude předána moc na stříbrné míse a proto organisovali lidové milice a ovládli policii. protože očekávali alespon nějaký odpor.

A tam Peroutka skutečně souhlasil s tím, že díky neuvěřitelnému diletanství odpůrců komunistů, komunistům byla skutečně předána moc na stříbrné míse.

J. Babička 18.4.2017 20:01

Re: Typicky čecháčkovské!

Ona z krise USA nevyvedl ani tak Rooseveltův socialismus, jako druhá světová válka. Jak známo, Nejvyšší soud USA, většinu jeho zákonů a nařízení nakonec zrušil jako protiústavní. A on se nestaral nejen o čechy, on se nestaral ani o nikoho jiného, ani v Evropě ani v Asii, jeho cíl byl uspokojit Stalinovy nároky, kvůli spolupráci pro lepší svět. Jeho neuvěřitelnou naivitu v jednání se Stalinem se dodnes snaží historici nějak vysvětlit, ale moc se to nedaří. Již v tom, že se obklopil lidmi levicového cítění sympatisujících se sověty a jako nejvyššího velitele zvolil Eisenhoowera, dobráho ůředníka a neschopného generála, ublížil Evropě.

P. Han 18.4.2017 19:22

Re: Takže stačí citovat ajatoláha Chomejního

Článek je na vás moc dlouhý, takže jste zvládl přečíst jen začátek. Ten je skutečně o Rooseveltovi. O islámu je až závěr, ale číst ho nemusíte, stejně byste to nepochopil.

M. Zikmund 18.4.2017 18:49

Re: Typicky čecháčkovské!

...a co víc, je neuvěřitelná ta drzost po americkém prezidentovi požadovat, aby nám to tady jako hezky zařídil. Roosevelt byl vynikající prezident doma, vyvedl USA z krize, kterou v Evropě nezvládli, proto nastoupil fašismus. Proč by byl Roosevelt povinný se starat ještě o nějaké Čechy? Mohl na ně hodit bobek jako předtím Chamberlain, který to aspoň upřímně zdůvodnil.

M. Zikmund 18.4.2017 18:43

Re: Takže stačí citovat ajatoláha Chomejního

Netrpíte náhodou stihomamem? Článek je o Rooseveltovi, co sem zase strkáte nějakej islám?

M. Zikmund 18.4.2017 18:42

Typicky čecháčkovské!

Roosevelt opravdu nemůže za to, že si Češi dobrovolně zvolili v roce 1946 KSČ. Ostatně kdyby si předtím na jiném americkém prezidentovi, Wilsonovi, nevydupali svůj stát, tak k tomu celému nemuselo dojít. Pro Čechy je totiž největší katastrofa, když si vládnou sami.

J. Babička 18.4.2017 18:19

Re: Jste opravdu velký stratég.

Pane Dekyský. Nemužu si pomoci, on se tak představil, s tím, že on a jeho komunisté měli rozhodující slovo. Nemám mu důvod nevěřit, protože byl jak známo a o tom také mluvil, pak komunisty uvězněn za to, že podepsal dohodu s gen Tousaintem, tedy de facto německou kapitulaci, podle které němci Prahu opustili. Rudá Armáda tedy vlastně přijela již do osvobozeného města. Takže pokud by nebyl rozhodující činitel, jak by tedy mohl takovou smlouvu podepsat ?

B. Rybák 18.4.2017 18:09

Re: Tak už zase Beneš

Souhlasím s panem V. Vlkem. Prezident Beneš pochopil, že "západ" nás Stalinovi prodá za jím slíbenou spolupráci v Číně a Japonsku (prodal dokonce i Polsko, k vůli němuž vstoupil do války)!

J. Babička 18.4.2017 17:56

Re: poznámka.

Jak Drtina řekl, z okna vyskočil v zoufalství nad tím co Beneš udělal v domění, ře se zabije a také že ho nemůže pochopit, proč to udělal a to i přesto, že jinak si Beneše cenil.

Jan Masaryk se o jeho činu vyjádřil dost pohrdavě, prohlásil, že z okna skákají jen služky a on měl pistoli.

J. Lancik 18.4.2017 17:40

Re: Trochu vzpomínek.

Mel by jste take uvest jak KSC vyhrala volby, jak vyhrala na vylhanych predvolebnich slibech Gottwalda. Tedy zadne kolchozy, raj zivnostniku, zadny bolsevizmus, zachovani predvalecneho stavu zemskeho zrizeni, ceskoslovenska cesta k socialistickemu raji. Nic z toho komuniste nesplnili. Slibovali podobne jako hitlerova NSDAP v roce 1933.

Stacilo jen kdyby rekli sve dve zasady: "po staru se neda zit" a "Sovetsky Svaz nas vzor". Dusledky zna kazdy, ani komuniste, ani NSDAP by nebyli nejsilnejsi a oboji nemeli dostatecnou prevahu, potrebovali koalicni spojence, sami by nic neprosadili. O odmene za spojenectvi napovida osud Bohumila Lausmana.

J. Jurax 18.4.2017 17:25

Re: Upřesnění

Ehm - sorry, myslím rychleji než čtu ... ale i tak si nemyslím, že na konci roku 1943 - po Stalingradu a Kursku - by si Stalin dovolil s Hitlerem nějakou plichtu.

P. Vaňura 18.4.2017 17:22

Alendeho volilo tuším 36% Chilanů

J. Jurax 18.4.2017 17:19

Re: Kdyby gen Sovoda byl a jednal jako gen Pinochet

No, jedna z možností alternativní historie. Jestli reálná se neodvažuji posoudit.

J. Jurax 18.4.2017 17:17

Re: Docela zajímavá diskuze

No, Finsko - spíš nestálo za nějaké bojování. Co Stalin chtěl, to dostal, nějaké extra suroviny tam nebyly, strategickou polohu taky nemělo, tak mu byla povolena neutralita.

Není pravda, že Finsko už jednou Stalina porazilo - spíš by se dalo říct slovy klasika, že Stalin utrpěl vítězství Pyrrhy. Dostal co chtěl, ale za vysokou cenu.

Ostatně Finové si i po přepadení SSSR Německem dali veliký pozor, aby ruského medvěda moc nedráždili - vzali si jen zpět své bývalé území a dál nešli; byť byli podrobeni německému tlaku, Finové odolali. No a v roce 1944 pod tlakem sovětských sil, jemuž Finové odolávali jen s velkým vypětím a s nevalnou perspektivou, podepsali příměří, změnili strany a vyhnuli se okupaci Rudou armádou. Stalin potřeboval vojska jinde a Finsko si tak uchovalo samostatnost.

A tou obsazenou částí Dánska byl ostrov Bornholm, jsoucí od Dánska celkem daleko. Sovětská vojska se tam bez odporu vylodila 8.5.1945 a pobyla takměř rok.

P. Vaňura 18.4.2017 17:15

Takže stačí citovat ajatoláha Chomejního

Ten totiž řekl, že "mírový islám" je nesmysl. Cílem islámu je ovládnout svět a proto je např. třeba zakázat zábavy, které by snad mohly mladé muslimy od tohoto cíle odvádět. Demokracie je taktéž nesmysl, lidi je třeba ovládat násilím.

Chamberlain taky nevěřil, že to, co Hitler napsal v Mein Kampfu je míněno vážně...