30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

SVĚT: Dvé nadrobitelů dějin českých i světových

Posílá mi jistá dobrá paní ze staré vlasti čas od času několik čísel týdeníku Respekt; a jak je najdu v poštovní schránce, už vím, že se zase budu moci potěšit úvahou z pera indicko-amerického publicisty Fareeda Zakarii.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Severa 18.4.2017 16:58

Re: Trochu vzpomínek.

"Dnešek" ne "Přítomnost" - to ta dlouhá diskuse kolem "gentlemana".

J. Jurax 18.4.2017 16:46

Re: Tak už zase Beneš

Odešla, ale vliv zůstal. Koneckonců v Jaltě jsme byli přiřčeni Stalinovi.

V. Adrak 18.4.2017 15:47

Re: Tak už zase Beneš

Hele ty Němkyně ty se starej o ty vaše Německé exoty a mezi nás Čechy se netzer.

A. Alda 18.4.2017 15:09

Re: Kdyby gen Sovoda byl a jednal jako gen Pinochet

Bez pomoci gen. Svobody by to komunisti asi nevyhráli.

Gen. Svoboda se ale spolu s dvěma dalšími generály z genštábu dostavil na sjezd odborů, úmyslně až po zahájení, a slavnostně a důstojně ve svých zlatých uniformách nastoupili za předsednický pult a gen. Svoboda prohlásil, že armáda "stojí za lidem", čemuž všichni správně porozuměli, že stojí proti stranám, jejichž ministři podali demisi, a proti presidentovi.

Gen. Svoboda byl docela velký syčák a dvojitý vlastizrádce. A také zločinec:

https://www.irozhlas.cz/zpravy-z-domova/rozkaz-k-povalecnemu-povrazdeni-195-zen-a-deti-dal-general-ludvik-svoboda-tvrdi_1610270600_kra

S. Rehulka 18.4.2017 14:51

Re: Kdyby gen Sovoda byl a jednal jako gen Pinochet

Takhle to MĚLO být !

L. Severa 18.4.2017 14:50

Re: Trochu vzpomínek.

Ono to vlastně"prasklo" tehdy, když komunisti vyhráli s převahou volby.

L. Severa 18.4.2017 14:44

Trochu vzpomínek.

Komunisté se připravovali na převzetí moc již za války a také s nekomunistickým odboje nespolupracovali. Protože Beneš měl u Spojenců jakési renomé a snažil se se Stalinem nějak vycházet, nedopadli jsme hned jako ostatní Lidodemo. Ovšem se Stalinovým vztyčeným prstem, s hrozbou která vyústila v létě 47( ještě ?svobodný?stát), když jsme odřekli, před tím již schválený, Marshallův plán. Po mnoha létech přichází řada moudrých lidí, kteří jasně vidí co měl Beneš dělat. V době kdy již komunisté vyhráli suverénně volby, drželi důležitá ministerstva, svého člověka ve vedení armády, a v soc. dem. doznívala působnost jejich agenta v čele této strany. On ten neblahý Stalinův vliv byl již patrný že vláda v Košicích ustoupila např. ve zrušení některých prvorepublikových stran a také zatajená pravda jak to bylo a tím osvobozením Prahy. To, že americká delegace jednala s Národní radou jsme se dověděli z Peroutkovy Přítomnosti. Zajímavé, že jinak jsme se cítili svobodně, ale mezi lidem panovalo přesvědčení, že není všechno v pořádku a existovalo takové úsloví "až to praskne". Bohužel se to stalo, ale podle komunistů.

V. Podracký 18.4.2017 14:41

Není na škodu si připomenout minulost

ale myslím si, že současnost je tak nová, že by nás mohly dějiny spíše zavést ke špatnému řešení. Migrační krize je naprosto něco jiného než někdejší události okolo II. svět. války. Dnes se jedná o bytostný problém, je to problém zajištění existence vymírajících a psychosomaticky degradovaných národů ztrácejících vůli k životu. Na rozdíl od tehdejší doby my dnes nejsme ohroženi nikým jiným než sami sebou, svým způsobem života a pomýlenými hodnotami, které prosazují elity. Ne nadarmo je tu rozpor mezi smýšlením degenerovaných elit a jakéhosi ještě zdravého jádra lidu, které se projeví při volbách.

C. Hulka 18.4.2017 13:10

FDR byl demokrat

a když nepočítáme Obamu tak dovedl USA k socialismu nejblíž ze všech presidentů. Svou keynesiánskou politikou úspěšně prodloužil great depression - ta skončila vlastně až s válečnou výrobou.

Ale pro democfraps je FDR jeden z jejich svatejch, společně s vrchním pomrdným JFK.

Bylo zajímavé vidět Greenbelt v Marylandu - kde si hrála Eleanor, vypadá to jako kus moskvy i se společným družebním domem.

M. Prokop 18.4.2017 12:59

Re: Docela zajímavá diskuze

Vy máte zase sklony ke komunistickému boji proti "revanšismu".

Fakt je, že Beneš po válce o moc jinou politiku dělat nemohl, příznivců sovětů a komunismu na to bylo u nás příliš. Snad bychom, za jiných okolností, mohli uhrát co Rakousko, ale to už je příliš "kdyby".

Na území Finska nelze bojovat do nekonečna, to snad někde v džungli, a Stalina neporazili, jen se mu dokázali dlouho bránit a když už to nešlo, tak uzavřeli mír bez přílišných ztrát.

V. Vlk 18.4.2017 12:58

Re: Asi je dobré připomenout,...

Vážený pane, Rakousko-uhersko zbourali ve skutečnosti Maďaři . Dne 17. října 1918 vystoupili poslanci z Károlyiho strany v uherském parlamentu s prohlášením spolupráce s Trojdohodou a s odmítnutím spojenectví s Německým císařstvím. Tím skončila Rakousko-uherská říše.

V. Vlk 18.4.2017 12:54

Re: Docela zajímavá diskuze

myšleno Beneše , coby slouhy židobolševiků a plutokratů, jak zněla tehdejší politický žargon

V. Vlk 18.4.2017 12:53

Docela zajímavá diskuze

nad článkem i mým příspěvkem. Jen je škoda, že většina diskutérů pouze opakuje bláboly Emanuela Moravce coby slouhy židobolševiků , další pak propagandu toho samého pána ( ten dostal "noty" od nacistů, jak to napsat). Dalším pramenem jsou komunistické Rudé Právo , hlavně z padesátých let, a pak fňukání "poražených demokratických politiků" co si to sami podělali od roku 1945 do roku 1948. Zásadní otázka byla: Bude po válce Československo? Kdo zachrání národ a stát , pokud se Němci opět pokusí vyvolat další světovou válku, s tím,že jejich program na zničení českého národa a státu se již dvakrát opakoval? Je tady někde někdo jiný? Vyčítat Benešovi ,že byl socialista je pomatenost. Všude byli socialisti, a na obou stranách vedoucí síly -tedy USA a SSSR "zařídili" aby státy, které obsadily, se dostaly do jejich vlivu. Ani početná armáda a odboj -Polsko, ani povstání - Řecko, ani to, že část Dánska byla obsazena SSSR na věci nic nezměnilo. Zachránili se Jugoslávci, protože měli vítěznou komunistickou armádu (která ihned povraždila statisíce protivníků ) a hory, které jsou prakticky nedobytné. A Finsko, které mělo veliké území, na kterém se dá bojovat do nekonečna a už jednou Stalina porazili. Ozvalo se několik čtenářů, kteří se na věc dávají reálně, většina je však uřve. Tak už to ovšem bývá.

P. Maleček 18.4.2017 11:25

Re: Jste opravdu velký stratég.

Ještě byste nedošel k východu z knihovny a už byste byl mrtvý - nejspíš nějaký ten nečekaný infarkt. Komouští agenti jsou stále aktivní....

M. Prokop 18.4.2017 11:15

Re: Asi je dobré připomenout,...

Nebyl, ale domníváte se, že něco udělal špatně. Zajímalo mne tedy, zda máte představu o tom, co by bylo dobře.

Jistěže nebylo a nikdy není jen jediné možné řešení. Neškodí ale vyhodnocovat i ta jiná, zda jsou lepší či horší. V roce 1918 a 1938 IMHO Beneš (kterého osobně nemám v oblibě) zvolil řešení nejméně špatná. V roce 1945 a později existovala lepší řešení, ne však zásadně lepší, k tomu chyběla podpora občanů.

Zbourání Rakouska v podstatě nemělo alternativu. V roce 1918 už ho nechtěli ani rakousští Němci, Maďaři, Chorvati, Poláci, s kým jsme ho tedy měli udržovat?

Z. Lapil 18.4.2017 11:06

Re: Upřesnění

Ehm - pan předřečník píše o konferenci Teheránské :-).

M. Krátký 18.4.2017 10:38

Re: Tak už zase Beneš

a ještě doplním - Slovensko se trhlo a tím Německu taky umožnilo pustit se do Polska z jihu. A trochu odbočím - když nás Hitler oškubal o Sudety tak se Poláci na nás taky vrhli a oškubali nás o Těšínsko a Maďaři nás oba oškubali o Podkarpatskou Rus a nakonec si ji přivlastnil Stalin - jak říkával můj tchán : "jedno s druhým a tak dále, rozumíš tomu"

S. Kubů 18.4.2017 10:37

Re: Asi je dobré připomenout,...

Předně - já jsem na místě E. Beneše nebyl. A on se na tom "místě" (míněno časoprostorově) neocitl náhodou, ale vlastní volbou.

Za druhé - nemohu se ztotožnit s nacionálně-socialistickým mýtem, že ve všech těchto třech (resp. čtyřech 1918, 1938, 1945, 1948) případech bylo pouze jediné možné řešení. Tj. co Beneš činil, dobře činil.

Zejména si to myslím o tom prvním případě, tj. o "zbourání Rakouska zpuchřelého". Masarykova-Benešova-Štefánikova "zahraniční akce" za 1. sv. války navíc založila velmi neblahou čs. tradici spolupráce s nepřítelem.

M. Prokop 18.4.2017 10:23

Re: Asi je dobré připomenout,...

Takže jaké řešení byste v roce 1918, 1938 a 1945 zvolil vy?

S. Kubů 18.4.2017 10:11

Asi je dobré připomenout,...

...že na problém bylo zaděláno již v roce 1918. Když Beneš spolu s TGM bourali "Rakousko zpuchřelé", jistě mohl "vědecky" předpokládat, co se může stát za 20 let, až se patron poválečného uspořádání střední Evropy, tj. Francie, na tuto geopolitickou oblast vykašle - a nachystat si nějaký "plane". Že skoro celé období první republiky měl přímo na starost její zahraniční politiku - a výsledkem jeho působení bylo, že na podzim 1938 zůstala sama, jistě nebude taky ani pan Vlk zpochybňovat. Stejně jako fakt, že v říjnu 1938 nechal v rozporu s Ústavou odstoupit podstatnou část území sousední totalitní říši (i s veškerým obyvatelstvem, pochopitelně - v létě 1945 udělal ostatně totéž s Podkarpatskou Rusí) a abdikoval...

P. Lenc 18.4.2017 10:00

Re: Jste opravdu velký stratég.

Přesné!

P. Lenc 18.4.2017 9:58

Re: Pane Frýborte,

Můj subjektivní pohled na vás pane O.Dvořáku je, neberte to jako urážku, že jste dement, který se naučil číst a psát.

P. Maleček 18.4.2017 9:44

Re: Jste opravdu velký stratég.

S tou plzeňskou strategií to byla samozřejmě nadsázka, která splnila očekávání - vyvolala tvůrčí diskuzi. A k tomu Kutlvašrovi - ten byl komouši zlikvidován právě proto, že byl svědkem jejich zrady při tzv. Pražském povstání, kdy komouši do Prahy místo USarmy pozvali Němce. To aby Prahu mohla "osvobodit" Rud armáda. Což odskákalo několik tisíc pražanů smrtí a zbytek tehdejší ČSR 40.letou ruskou okupací zprostředkovanou právě místními komouši.

T. Kočí 18.4.2017 9:39

Re: Kdyby gen Sovoda byl a jednal jako gen Pinochet

Myslím Vojciechovski

S. Netzer 18.4.2017 9:39

Re: Tak už zase Beneš

Velmi alternativní náhled na zásluhy o nezávislost poválečného Československa, jak po první, tak i po druhé světové válce.

P. Maleček 18.4.2017 9:30

Re: Jste opravdu velký stratég.

No ono když si přečtete dějiny osvobozování Itálie, tak mnohé nejtvrdší bitvy se tam mezi Němci a USarmy odehrály o zásoby tamního vína.

M. Prokop 18.4.2017 9:27

Re: poznámka.

Musel by to být velmi rozhodný muž, je pak taky otázka, kdo a jak by ho zvolil a stejně by výsledek nebyl zaručen. Příliš mnoho kdyby.

J. Kindl 18.4.2017 9:26

Re: Kdyby gen Sovoda byl a jednal jako gen Pinochet

Svoboda vstoupil v Buzuluku do KSČ. K tomu se přiznal v roce 1968 v televizi. Jeho vstup byl tajný, protože ve vládě Beneše vystupoval jako nestraník. Nesl vinu za masakr na Dukle, kde byl Koněvem jmenovanám velitelem naší armády místo gen. Kratochvíla ( možná jméno pletu), protože byl poslušný . K jeho jmenovaní neměl Koněv žádné právo.. Podíl se na vystěhování sudetských Němců na masarkru v Ústí nad Labem. V době politických procesů hrál mrtvého brouka, nikomu z vojáků nedal milost, žádného se nezastal. Když manželka H. Píky šla za ním vyprosit u něj milost pro svého manžela, tak se doma zapřel a poslat jednat svoji manželku. Kdy byl po osvobození odvlečen ruskou Smerž generál ) jeho jméno bych musel hledat) tak Svoboda se odmítl jej zastat a on zemřel v Gulagu, V roce 1968 jel Svoboda bez vědomí Federálního shromáždění do Moskvy, kde se nechal ocicmávat Březněvem a vozit po Moskvě jak cvičený medvěd, aby celý svět viděl, že u nás se nic neděje, a že se jedná jenom o bratrskou pomoc.Naší delegaci v Moskvě přinutl podepsat Moskevský protokol. Tak jak se podílel na puči v roce 1948, tak si nesl ne malou vinu na roku 1968

M. Prokop 18.4.2017 9:25

Re: Pane Frýborte,

Jistý.

O. Dvořák 18.4.2017 9:16

Re: Pane Frýborte,

To je možný.