30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

SVĚT: Dvé nadrobitelů dějin českých i světových

Posílá mi jistá dobrá paní ze staré vlasti čas od času několik čísel týdeníku Respekt; a jak je najdu v poštovní schránce, už vím, že se zase budu moci potěšit úvahou z pera indicko-amerického publicisty Fareeda Zakarii.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 18.4.2017 1:44

Re: Upřesnění

Ehm - Jaltská konference se konala 4. až 11. února 1945; tou dobou těžko kdo soudný mohl předpokládat, že by se Stalin dohodl s Hitlerem na nějaké plichtě. Co by z toho měl? Porážka Německa byla otázkou krátkého času ... a separátní mír z bolševiky by rozhodně grossdojčesrajch nezachránil ...

Tady máte mapu, kde byla Rudá armáda v té době http://www.palba.cz/album/displayimage.php?pid=20037&fullsize=1

Z. Rychlý 18.4.2017 1:15

Re: Tak už zase Beneš

Beneš? Své úžasné rysy hrdiny navždy prokázal přijetím všech návrhů soudruha Gottwalda. Před Hitlerem zdrhnul, před Džugašvilim se sklonil. Takových lavírujících úřednických hrdinů máme v národě tisíce. To i snad ten mizera a děvkař Fučík měl pevnější zásady a ideje. Sice scestné, ale alespoň nějaké.

S. Kubů 18.4.2017 0:37

Upřesnění

S myšlenkami článku převážně souhlasím. V zájmu objektivity budiž také zmíněno, že Roosevelt významně přeceňoval Japonsko a dosti (a budiž řečeno že zřejmě oprávněně) se obával, že by se mohl Stalin s Hitlerem znovu domluvit podobně jako v roce 1939 na nějaké plichtě. To byl jeden z motivů Rooseveltova podkuřování Stalinovi a jeho trvání na podmínce bezpodmínečné kapitulace Německa a Japonska na Teheránské konferenci (což, jak se říká, obě země zahnalo do kouta...).

V. Vlk 18.4.2017 0:27

Tak už zase Beneš

Jedno je jasné: autor si nedal ani za mák práci rozebrat, jaké měl možnosti Beneš a zda by někdo jiný měl možnosti jiné. Tvrdit ,že Beneš mohl za to, že jsme skončili pod Stalinem znamená ignorovat dějiny. Vzhledem k naší velikosti, geografické poloze coby "poloostrova" zaříznutého hluboko do Německa, zkušenosti národa s Němci a českými Němci zvláště od poloviny 19 století bylo řešení naprosto jasné. Napadlo Vás pane Frýbort, že by se mohly Čechy a Morava stát , nebýt Beneše, součástí Německa? I po II světové válce? Vždyť právně jsme jí od vytvoření protektorátu byli, ne? Beneš a parašutisté byli ti, co to změnili. Víme ?!