30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

SVĚT: Dvé nadrobitelů dějin českých i světových

Posílá mi jistá dobrá paní ze staré vlasti čas od času několik čísel týdeníku Respekt; a jak je najdu v poštovní schránce, už vím, že se zase budu moci potěšit úvahou z pera indicko-amerického publicisty Fareeda Zakarii.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Drašner 18.4.2017 9:12

Re: Pane Frýborte,

A vy h*vado-

O. Dvořák 18.4.2017 9:10

Re: Kdyby gen Sovoda byl a jednal jako gen Pinochet

Nemáte pravdu, pane Babičko.

O. Dvořák 18.4.2017 9:07

Re: poznámka.

Jeden z těch ministrů byl Drtina (ne sice v exilu, jen byl po únoru 20 let zavřenej). A ten do smrti považoval Beneše za největšího státníka čs. dějin.

O. Dvořák 18.4.2017 9:02

Re: Tak už zase Beneš

To co jste předvedl, je demagogie.

O. Dvořák 18.4.2017 9:01

Re: Jste opravdu velký stratég.

To je hezké, ale nic to nemění na tom, že za tuto sviňárnu jeskutečně odpovědný Smrkovský.

O. Dvořák 18.4.2017 8:55

Re: Tak už zase Beneš

Stoprocentní souhlas. Mám ale obavu, že pana Frýborta by to začlenění do Německa zase tolik netrápilo.

M. Drašner 18.4.2017 8:45

Re: Tak už zase Beneš

Inu, k době starší se vyjadřovat nebudu, nebyl jsem ještě na světě, když jsem ale jezdíval v 80.letech do SSSR na výměnné studentské brigády, opakovaně tamní studenti překládali ČSSR jako "Čechaslavackaja savětskaja sacialističeskaja respublika", Kdepak na to asi přišli?

O. Dvořák 18.4.2017 8:41

Pane Frýborte,

jste blbec. Neberte to jako urážku, ale jako můj subjektivní pohled na Váš článek.

J. Hruška 18.4.2017 8:39

Re: Tak už zase Beneš

Ano, víme Václave, Beneš, ne parašutisté, to změnil ve prospěch Stalinova Ruska. Beneš jen pouze nepodléhal Stalinovu nátlaku, ale byl přímím "agentem-vykonavatelem" jeho pokynů spolu se zrádcem Svobodou. Co Vy na to Vlku s Vaší geografickou polohou??

Ex-prezident Beneš se zasloužil o stát, ale o který?? Zdař Bůh, Josef.

B. Brousková 18.4.2017 8:35

Re: Tak už zase Beneš

"Nebýt Beneše..." ? Protektorát nebyl nikdy (s výjimkou Hitlerových spojenců) mezinárodně a oficiálně (tedy de jure), uznán žádným státem. Po roce 1940 sice Stalin nářidil vyslanci Fierlingeroví předat vyslanectví v Moskvě Slovenskému štátu, ale to bylo také vše. Němcům po válce nezůstal ani centimetr čtvereční z obsazených území a o obrovské území naopak přišli. Mimo to právě obsazením Čech a Moravy porušili Mnichovskou dohodu, kterou sami iniciovali a proč by jim mělo tedy mělo zůstat území tzv.Protektorátu ? Pokud jde o odchod Rudé armády od nás , tak hlavním důvodem byl zájem komunistů aby odešli vojáci USA, kteří na našem území byli stejným právem jako Rusové. Právem osvoboditelů. Takže nebyla jiná možnost, než aby odešli i Rusové.

M. Prokop 18.4.2017 8:33

Re: Tak už zase Beneš

Že Beneš neměl moc možností, s tím souhlas.

Že ale nerozeznal, že po válce je nebezpečím Sovětský svaz a ne Německo, to nedošlo ani jemu, ani vám.

M. Prokop 18.4.2017 8:30

Re: Kdyby gen Sovoda byl a jednal jako gen Pinochet

Fantazírujete hezky, líbilo by se mi to, ale, něco takového těžko udělat v zemi, kde přes 40% lidí volilo komouše a ti měli za prdelí Sovětský svaz a Stalina.

Dopadli bychom jako Polsko.

R. Langer 18.4.2017 8:02

Re: Tak už zase Beneš

No jo, ale všem bylo jasné, že jak bude potřeba, tak zase přijde...

I. Dekyský 18.4.2017 7:42

Re: Jste opravdu velký stratég.

Na toho "velitele" jste přišel jak? Nic ve zlém, ale Smrkovský byl pouhým místopředsedou České národní rady (za komunisty), v čele ČNR byl prof. dr. Albert Pražák. To že komunisté již tehdy ostatní členy

ČNR vždy buď překřičeli nebo ignorovali je jiná věc. Chcete-li velitele, tak tím byl gen. Karel Kutlvašr (přesněji řečeno byl vojenským velitelem povstání, za což byl po únoru 48 komunisty "odměněn")...

D. Polanský 18.4.2017 7:41

Úvahy o minulosti jsou sice poučné, ale

realita je před námi. Viz hlasování Turků v Německu, viz chystanou expanzi Ukrajinců zrušením vizové povinnosti. Pobrečet si můžeme, ale to je tak málo k prospěchu věci, že už to ani méně být nemůže.

R. Langer 18.4.2017 7:02

Jinak výborným příkladem toho, jak to nakonec vypadá v praxi bez Pinocheta je dnes Venezuela. Ale lidi se nepoučí a nepoučí... :-(

J. Kovaříček 18.4.2017 7:01

Re: Kdyby gen Sovoda byl a jednal jako gen Pinochet

Dobře popsáno. Takhle nějak to mohlo být. Podobně totiž - i když v mnohem mírnější formě - fungují generálové v Thajsku. Království proto vzkvétá a země je svobodná, na rozdíl od sousedů (Burma, Laos, Kambodža), kde se k moci dostali komunisté a tyto země živoří. Jenže Thajci jsou sice mírumilovní Buddhisté, ale svoji zemi se nebojí bránit. Ti by asi takového Gottwalda nevolili.

R. Langer 18.4.2017 6:59

Touché!

P. Sulc 18.4.2017 5:46

Re: Tak už zase Beneš

Benes i Taticek byli socialiste, bolseviky uznali jiz ve 34 roce a za valky jezdil Benes do Moskvy a kamaradil s z Dzugasvilim . Ten ''prodal'' CSR uz pred 48 rokem. Ostatne, kdyby dnes byla CR jednou ze spolkovych zemi, byla by na tom lepe. Rozhodne by si delnici nestezovali, za maji tretinove platy. A tehdejsi mladez by ovladala alespon jeden poradny jazyk misto te bajecne rustiny.

J. Babička 18.4.2017 5:42

Re: Jste opravdu velký stratég.

V květnu 68 byla beseda vysokoškolských studentů s velitelem pražského povstání souduhem Smrkovským. Mluvil otevřeně a podle mě fair. A tak vysvětloval, že Patton byl ochoten riskovat odvolání s funkce (on o ho to stejně neminulo) porušit rozkaz a obsadit Prahu. Do Prahy přijeli jeho vyjednavači a chtěli jen papír, kde by vedení povstání požádalo o pomoc. Tím by měl Patton alespon částečně krytá záda a nikdo by mu nemohl přilepit partysánskou akci, nebo dokonce vzpouru. Ale jak říkal Smrkovský, věděli sme, že ten kus papíru Patton nesmí dostat. My jsme tenkráte již mysleli na budoucnost. Věděli jsme,. že když ho odmitneme, tak to bude stát pár stovek, n ebo tisíc životů, ale bylo nutno tuto obět přinést pro budoucnost vlasti. S americkými vojáky v Praze, by jsme pravděpodobně zratili možnost budovat socialismus a československo by mohlo zkončit pod vlivem západních imperialistů

Nekdy si říkám, proč, když se uveřejnuje kdejaká pitomost tento poměrně dlouhý (na celou novinovou stránku) článek, nebyl v dněšní době nikdy znovu uveřejněn ? Domíávám se, že asi není politicky korektní. Sice jsem si ten článek v časopisu Student schovával, ale již ho nemám. Mám ale někdy chut jít do ůstřední knihovny, kde přeci mají noviny v archivu s té doby a okopírovat si,ho. Jenže by ho stejně asi nikdo neotisk.

J. Babička 18.4.2017 5:16

Re: Kdyby gen Sovoda byl a jednal jako gen Pinochet

Jini tvrdi, ze Svoboda privedl stat ke svobode a hospodarskemu rozkvetu. Zabranil pry podle nich hrozici komunisticke hruzovlade mozna sovetske okupaci a let celonarodni devastace na jehoz konci by ceskoslovensko skoncilo jako chudy stat. Tyto prehnane vyklady, vetsinou ze strany pravice, nezni prilis verohodne a spise prevlada nazor pokrokovych lidi a bojovniku za lidska prava, ze chybil a komuniste by se rozhodne nedopustili takovych prehmatu, jako on. Zejmena ta cast mladeze, zhnusena kapitalistickym systemem. I spotrebni spolecnosti a chapajici vysvetlovani clenu komunisticke strany, ze byli pripraveni o moznost zit v socialismu a budovat komunismus a stastnou spolecnost, je rozhorcena.

J. Babička 18.4.2017 5:16

Kdyby gen Sovoda byl a jednal jako gen Pinochet

Osudy starickeho Gen Svobody,nebyly jednoduche. Kdyz byl vyzvan K. Gottwaldem, aby podporil t.zv. vladu narodni fronty, coz byl kryci nazev pro prevzeti moci komunisty, na jejiz stranu se postavila SNB a Lidove Milice, misto projevu podpory armadou, dostavil se na Hrad s tankovym plukem. Jiz v prvnich hodinach boju se zastrelil K. Gottwald se slovy: Umiram, aby svoboda a demokracie zily!.V dalsich dnech bylo zatceno a internovano na Srahovskem stadionu nekolik tisicovek komunistu a desitky jich bez soudu zastreleni. Armada ustanovila radu generalu, v jejimz cele stanul Svoboda. Pronasledovani komunistu trvalo jeste nekolik let. Cetnymi prehmaty a veznenim komunistu jako Kopeckeho, Slinga, Novotneho, Zapotockeho a dalsich byla pobourena mezinarodni verejnost. Vlnu odporu vyvolala vrazda tajemnika KSC a predsedy exilove vlady Slanskeho, zijiciho v emigraci. Byl zastrelen na ulici v Moskve, pravdepodobne agenty Svobodova prazskeho rezimu. V nasledujicich letech tvrdost Svobodovy vlady povolila. Byla povolena existence tech politickych stran, ktere nebyly ve spojeni s Moskvou. Do zeme byli povolani zahranicni odbornici na ekonomii, bylo zruseno znarodneni a podporovana soukroma iniciativa. Soubezne doslo k t.zv. ceskemu hospodarskemu zazraku a Ceskoslovenska republika mela nejvyssi zivotni uroven v regionu. Spocastne s uvolnovanim polirickym, Svoboda ustupoval do pozadi a nakonec starnouci marsal abdikoval a podepsal zakony o svobode, ale pohrozil, ze se vrati, pokud by zacala znova hrozba komunismu. Mezitim se Ceskoslovenska republika stala zakladajicim clenem Evropske unie a NATO. Svoboda nakonec byl jmenovan dozivotnim senatorem, zarucena beztrestnost a odesel do ustrani, kde i zemřel. Nyni generalovo hodnoceni obcany rozdelilo. Nekteri v cele se starymi soudruhy, vyjadruji nadeji, ze konecne muze dojit k potrestani Svobodovych zlocinu a k objasneni strahovskych zverstev.

J. Kovaříček 18.4.2017 4:42

Dobrý článek

Souhlas s článkem i s připomínkou pana Babičky. Tu by si pan Vlk měl přečíst nejméně pětkrát, snad b y to pochopil! Jak omluvit Benešovo selhání v jeho roli? Abdikace a útěk! Podbízení se Stalinovi. Košický program a Národní fronta, které zardousily byť i jen náznak demokracie. Podraz vládních stran při demisi. Hanebné dekrety, dovolující legální zlodějinu. Atd. Nesmíme zapomínat, že Beneš byl socialista a to nepochopitelné tíhnutí k iluzím socialismu je prokletím novodobých českých dějin. I dnes vládnou zemi socialisté a darební komunisté sedí v parlamentu.

Nezapomínejme, že dějinami vládne zákon karmy, tedy princip akce a reakce. Dnes dochází i na západní země a nenávratně se ženou do zkázy. Rooseweltovo dědictví se projevuje v dnešní Americe. Skandinávie holt také sklízí činy Vikingů. Atd. Někdy ten zákon karmy vezme i několik generací, ovšem v dnešních lidech přežívají v genetickém odkazu jejich předkové. Tomu sice stoupenci vědeckého materialismu nevěří, ovšem na věci to nic nemění.

P. Dvořák 18.4.2017 4:09

Jste opravdu velký stratég.

Dějiny půlky Evropy by jistě změnilo, kdyby pár obyvatel Plzně s demižonem v ruce řeklo americkým vojákům:

". . . chlast a ženský budou teprve až osvobodíte Prahu." Do několika hodin by se tak nepochybně stalo a to by teprve bylo chlastu a ženských. Jéje!

:-))

J. Babička 18.4.2017 4:08

Re: Tak už zase Beneš

Rudá armáda odešla.

J. Babička 18.4.2017 4:07

Re: poznámka.

Nezapoměnte jedno. Na rozdíl od ostatních podmaněných zemí, sovětská armáda po dohodě se spojenci od nás odtáhla. Pokud by v čele stál rozhodný muž, mohl by se postavit komunistům, armáda měla dost velitelů, který byli antikomunisté. Stalin by se musil rozhodnout, zda mu vojenská invase a okupace za to stojí, když ještě hrál se západem hru hodného strýce.

J. Babička 18.4.2017 4:01

Re: poznámka.

Jak si ministři v exilu ztěžovali a dosmrti nemohli ani jeden, jak psali pochopit, když s Benešem dohodli, že podají demisi a Beneš ji nepřijme a raději vyhlásí volby, nebo bude na čas vládnout sám, (ony ty jejich svědectví, jak jsem je četl, nebyly úplně shodné), v jednom se shodli. Beneš je podrazil a zradil. Ovšem, jak Peroutka o tom psal, který se tím zabýval ve svých úvahách Beneš v té době byl těžce nemocný člověk, prodělal několik mrtvic. při vyjednávání se jako raněné zvíře několikráte odplížol na pohovku, kde mu lékař dával posilující injekce.

Každopádně se s houževnatostí tonoucího držel moci. Ego bylo silnější než rozum. Na to neměl právo. Měl odstoupit. A nemusel podepisovat a dát komunistům zdání legality. Jeho povinnost bylo podat demisi. Že by se tím nic nezachránilo ? Budíž, ale alespon by se nedopustil zrady.

J. Babička 18.4.2017 3:44

poznámka.

To jak říkáte pane Frýbort, že Roosevelt dostával zprávy od rozvědky, tak je otázka jaké ? Šéfem Rooseveltovy špionážní služby byl Donovan, obdivovatel Stalina a sovětského systému. On to byl, který kontroloval jaké informace se k presidentovi dostanou. Byl rozhodným zastáncem spolupráce se SSSR a "výměny" informací. Což ovšem bylo celkem zbytečné, protože, jak se po válce ukázalo, Donovanův zástupce, tedy muž číslo dvě, byl sověttský agent..

Někteří historici dokonce vinní Donovana s likvidace gen Pattona.

Je také sporné podle historiků, v jakém stavu byl člověk, který tehdy USA vedl. Od 30 let byl Roosevet ochrnutý člověk, museli ho bud přenášet, nebo byl na kolečkové židli. Je až neuvěřitelné, když dnes člověk vidí fotky kde stojí, mezi dvěma muži s druhé strany Měl zvlášt ušitý oblek a zady procházela tyč, kterou byl zavěšený do mužů na obou stranách. Ze předu to ovšem vypadalo, že stojí a tak se ukazoval voličům. Tedy nehrál fair.To ovšem nemuselo mít vliv na jeho rozhodování, jenže v době jednání se Stalinem se k jeho ochrnutí přidali další nemoce, infarkt a slabší mozková mrtvice. Celkově se taktně píše, že nebyl v dobré kondici. Přesto se (i Beneš) zarputile držel moci, kterou již nebyl chopen plně používat ̈ani mentálně ani fysicky.

Ono je to podobné s Benešem. Přesto že to vzbudilo u spojenců nelibost a domnívali se že je to unáhlené, udělal truc a jel do Moskvy. Jenže před odjezdem do Moskvy prodělal mozkovou mrtvici, musela být asi dost vážná, když se píše, že na dva dny ztratil zrak. A tak se návštěva musela odložit. Je to otázky, byl to ten samý člověk, nebo jeho uvažování bylo pozměněné ? Rozhodně jak hlásal, nemějte obavy ministerstvo vnitra dostanou komunisté jen přes mou mrtvolu, tak Stalinovi vyhověl i v tom.

Ani po válce zase nebylo tak vše ztraceno. Jenže Beneš se v té době mnoho na demokracii neohížel, dekretem povolil jen levicové strany, ještě svázané do Národní fronty, kterou vedli komunisté.

P. Maleček 18.4.2017 3:28

Re: Tak už zase Beneš

Napadlo vás pane Vlku co by se stalo, kdyby se US chlapci v Plzni nezasekli u tamního piva a děvčat a aspoň v síle jedné roty 5. května ovládli Prahu? Ostatně US průzkumníci, aniž by narazili na odpor se po Praze projeli, ale své druhy v Plzni už nalezli v nejen boje, ale i pouhé jízdy neschopném stavu.

Škoda, že tenkrát Plzeňáci nemysleli strategicky a neřekli - chlast a ženský budou teprve až osvobodíte Prahu. Do několika hodin by se tak stalo. A sráděra Beneš (pro jiné vč. Mnichova geniální stratég, co Česko zabavil Němců) by si ušetřil svůj tragický konec coby Stalinův poskok.

J. Jurax 18.4.2017 1:48

Re: Tak už zase Beneš

No, možná by to Beneš změnil líp, kdyby nepřijal Mnichov a velel bojovat ...

A mimoto Čechy a Moravu obsadila Rudá armáda - a celkem pochybuju, že by Stalin dbal na právní kontinuitu Mnichova a přičlenil české země k ke své okupační zóně a posléze k NDR ...