27.10.2020 | Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe


Diskuse k článku

RUSKO: Sporné sochy a přepisováni historie

Předčasný odchod dočasně umístěné armády před téměř 30 lety a některé další okolnosti s tím spojené zcela pochopitelně nijak neprospěly česko-ruským vztahům.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Janta 27.5.2020 7:13

Hasku musim se sem vratit:):) Po precteni tvojich potrhlich prispevku musim sem napsat znovu,ze od tebe uz se neda nic cekat jenom chujovina Uz mas skoro sto let velitel skautu clen LM a kovany komous to je teda sila kuglufe

J. Babička 25.5.2020 19:28

Když byla jeho vlast ve válce z Německem, Lenin se spolčil s němci, aby změnil politický systém ve své zemi. Vyhrál a je hrdina.

Když byla jeho vlast ve válce z Německem, Vlasov se spolčil s němci, aby změnil politický systém ve své zemi. Prohrál a je ničema.

Takže můžeš zradit svoji zem, ale pak musíš vyhrát.

Nakonec to vidíme na našem Vlasovovi, Masarykovi a jeho vojácích. Kdyby prohráli byl by Masaryk zrádce a ničema.

J. Babička 25.5.2020 19:18

Vlasovci nezradili svou vlast, to ona zradila vlastní lidi –

https://www.forum24.cz/jefim-fistejn-vlasovci-nezradili-svou-vlast-to-ona-zradila-vlastni-lidi/

Š. Hašek 25.5.2020 19:51

Jak může Fištejn, který se své vlasti zřekl a po novinářsku na ni jen plive, hodnotit "vlast, která zradila své vlastní lidi"???

Zkráceno.

Hlavně, že Vilém, Hitler svůj lid nikdy "nezradili". Vždycky mu vytvořili rozkvět a blahobyt, že.

Vlasovci jsou etalonem "vojenských zrádců". I zrádců vlasti.

Celkem dobře to rozpoznal i Patton, nakonec ušetřil i munici do ručnic M1 Garand svých vojáků ......

P. Grigar 25.5.2020 20:05

..zkusme si představit reakci veřejného mínění v USA, kdyby u Ellis Island přistála první loď s hodnými zajatými Vlasovci. Ike by se nikdy nestal 34. presidentem USA. Patton byl pruďas, ale nebyl idiot.

J. Vintr 25.5.2020 20:30

Pane Hašku, zkusil jste si někdy, představit, jak byste se v jejich situaci zachoval vy? Určitě ne, protože jinak byste nemohl psát takové blbosti.

Š. Hašek 25.5.2020 20:45

Mlžíte. Neptám se Vás jak Vy, protože bych taky mlžil.

Mám úctu k těm milionům, které raději se v zajetí nechali nahnat do plynové komory, nebo zemřeli hladem a zápalem plic pod širým nebem "německého míru a kultury".

Zrádce je zrádce. Mrkněte se do slovníků a na řecké filosofy. Neposuzujte "cizí blbosti na základě Vašeho moderně relativizujího mudrování.

Odsoudil je k smrti vlastně nakonec i Patton, zdá se, že stejný b-bec jako já.

P. Staronový 25.5.2020 21:49

Zradit československé komunisty by mi nebylo nijak proti mysli. Jen nebyla (válečná) příležitost.

Takže jsem s tím házením "zrádci" trochu opatrnější.

Patton nikoho neodsoudil. Patton bojoval, nepolitikařil.

J. Vintr 26.5.2020 4:02

Takže vy jste si jistý, že byste nevyužil možnost bojovat proti vražednému režimu, který vládl ve vaší zemi a který vás dostal do této situace a raději zemřel jako pasivní oběť, jen abyste "nezradil svou zemmi"?

P. Grigar 26.5.2020 11:06

..pánové Prokope a Vintře, jak se tak dívám, rádi se zaobíráte historickými variacemi "co by kdyby". Velmi rád bych vás viděl v situaci otevřeného boje proti zlému režimu, vládnoucímu ve vaší zemi. A to v situaci, kdyby se proti vám při zteči objevil váš příbuzný se zbraní v ruce, který by neměl to štěstí jako vy a musel by do boje narukovat na té zlé straně. A kdyby odmítl, šel by ke zdi.

"Kdyby sem to byl býval věděl, tak bysem sem nechodil."

J. Vintr 26.5.2020 12:57

Tady nejde o žádné co by kdyby. Každý člověk má pud sebezáchovy, který mu velí přežít. Ruští zajatci měli tuto volbu usnadněnou tím, že "jejich" režim byl mnohem horší a vražednější než ten nacistický.

P. Grigar 26.5.2020 17:43

..já si s tím kdyby nezačal. Tož mi odpovězte na otázku, zda byste ve svém spravedlivém boji vystřelil na vlastního bratra, kterému by se nepodařilo včas přejít na tu správnou stranu?

Děkuji předem.

V. Heidlerová 25.5.2020 22:01

Spojenci neměli vůbec páru - a to je jejich velká vina - o hrůzách bolševismu a stalinismu, jinak by nemohli vlasovce vydat sovětčíkům. Do dnešní doby nebyly tyto hrůzy v plné míře odhaleny a souzeny, šlo o systém horší, než byl fašismus a nacismus. Taky trval podstatně déle a přinesl větší zkázu a oběti na životech.

V. Heidlerová 25.5.2020 22:17

Jefim Fištejn je jeden z nejlepších novinářů a komentátorů, které česká publicistika má. Jsem šťastná, že si zvolil naši vlast za svou a dát do jejích služeb své bravurní myšlení a vynikající přehled o světovém dění.

V. Heidlerová 25.5.2020 21:57

To je naprosto přesná definice činů vlasovců. Bolševici vedli permanentní válku proti vlastním lidem od r. 1917, ať v době míru nebo války. Jelikož neuznávali žádné konvence, zajatci byli už předem odsouzeni k smrti, rus se nesměl vzdát. Tragedie Vlasova je hodna pera Shakespearova, snad by lidé pochopili zrůdnost stalinského režimu.

J. Babička 25.5.2020 19:15

edno je mi divné,. Byl již jasný konec války, Německo prohrálo. Snahou každého němce, bylo dostat se za každou cenu do amerického zajetí, protože jinak hrozila z poměrně velkou jistotou smrt. Takže nemohu věřit fantasiím, že by se němci chěli zdržet v Praze, počkat na Rusy proti kterým neměli naději. Možná pár sebevrahů, ale ne normálně uvažujícé lidé. Neshoduje se to s tím co mě učili za komunistů ve škole, to ano Mám na to kacířský názor Po cestách na západ zdrhali co nejrychleji mohli a začli zabíjjet, jen tehdy, když se je někdo pokusil zastavit.. U našeho domu u mostu, byla Berounka skoro zasypaná zbraněmi, jak je z mostu zahazovali němci, aby se jim rychleji utíkalo.

jinak si dovedu představit rozuřenost němce, který si chce zachránit život, že zdrhne k američanům a někdo mu postaví do cesty barikádu, nebo zablokuje mosty na západ.

Ovšem Smrkovský a jeho soudruzi měli instrukce zadržet němce v Praze, něž přijde Koněv. To se nepodařilo a nakonec Smrkovská skončil za to v base. Nevím proč rusům tak záleželo pochytat co nejvíce zajatců. Koněv dokonce jak známo nechal den o válce 10 května bombardovat Mladou Boleslav, aby zabránil němcům k útěku k američanům. Zahynulo tak přes 500 lidí, včetně žen a dětí.

J. Vintr 25.5.2020 19:18

Rusi potřebovali otroky do GULAGu. Domácí zdroje válkou utrpěly.

Š. Hašek 25.5.2020 20:02

Máte málo znalostí. I logiky a představivosti.

Vedle Němců, kteří pochopili průšvih už v roce 1937 bylo velice dost takových, kteří to nepochopili ani v okamžik kapitulace.

KROM TOHO, zapomínáte, že německý voják na frontě nemohl denně sledovat pět informačních (nezávislých, chacha) kanálů a diskutovat, jestli se má bojovat. Nebo se vzbouřit (a nechat se 29. dubna 1945 pověsit). Říká Vám něco jméno Ferdinand Schörner, armáda Mitte? Neříká.

Ale podle Vás "vše" bylo dávno vyřešeno. Tak proč "to všechno v Praze" bylo, včetně "hrdinů", dojnásobných zrádců?

Smrkovský měl význam asi jako jeden voják vlasovců! Vy si opravdu myslíte, že by Patton jednal s nějakým potrhlým komoušem, který vylezl a založil "Velitelství Prahy"? Jinak částečný souhlas s Vašimi postřehy.

K. Salajka 25.5.2020 21:03

Samozřejmě chtěli Prahu zničit jako zničili předchozí štace - už ze strategických důvodů, aby tím zdrželi postupující vojska. Vlastní civilisty nechávali napospas postupujícím jednotkám, aby v nich posílili nenávist k neárijcům. České civilisty používali jako živé štíty. Do poslední chvíle cvičili zdejší Němce pro záškodnickou činnost po válce. Den po skončení války byl 9.5.1945.

V. Heidlerová 25.5.2020 22:08

Rozbitá Praha by byla báječným zakončením války, postup RA značně připomíná strategii, kterou Rusové zvolili při Varšavě, kdy nechali vykrvácet polské povstání, až byli na dostřel na 2. straně řeky. Vstoupit do města, které už bylo z 90 procent osvobozeno povstáním a vlasovci, bylo pro Rusy značným otřesem a nepříjemným zjištěním, což si potom snažili zpracovat po svém - lživým výkladem o historii a řáděním závěrem, i když už všude vládl mír.

V. Církva 25.5.2020 16:33

Tak sochu Koněva máme právo sundat, pokud se na tom dohodneme. Třeba i letiště Havla se může jednou jmenovat třeba Háchovo (nakonec zrovna k Háchovi jsme byli hodně nespravedliví). Vyprávět že Prahu neosvobodili Rusové je blbovina, protože Němci neutíkali před Vlasovci ale před Spojenci. Nechápu kdo v Řeporyjích schválil pomník Vlasovců. Ještě tak nějaké pietní místo kde by byly i pomníky nešťastných Němců zahynulých za války. Byli to taky lidé. Ale máme důvod je stavět?

Náměstí Němcova je pak klukovina. Možná v tom jistý vtip či šalamounství je.

Nicméně podstatný problém je někde jinde. Proč teď řešíme Rusko a provokujeme je 30 let po plyšáku? Dělali by naši zástupci totéž nacistům třeba v roce 1938 těsně před obsazením Hitlerem? Ne, báli se.

Myslím, že Hřib by měl spíš bojovat proti novým komunistům z EU. Jenže když on je sám jedn z nich stejně jako Kolář z prý prvicové TOP09. Takže jde vlastně o zbytečný boj nových komunistů proti těm bolševickým a to v době kdy by se mělo bojovat právě proti komunistům novým.

J. Ganaur 25.5.2020 17:56

Tak to je fakt dobrý.Před obsazením Hitlerem.....A oni to dělají před obsazením Putinem....Vy jste hlava.Stačí bojovat proti kágébákům starým.

P. Staronový 25.5.2020 17:59

Jestli náhodou nebude problém v tom, že Rusové považují za provokaci takřka cokoliv, co není úplné podřízení.

J. Ganaur 25.5.2020 18:01

Je zajímavé, že až takové problémy za Jelcina nebyly.A nemyslím si, že to bylo tou vodkou.

P. Staronový 25.5.2020 18:05

Tady bylo po plyšáku taky nadšení, že budeme dohánět Západ a pomalu to vymizelo.

V Rusku za Jelcina se o to taky snažili, ale zjistilo se, že na to prostě nemají lidi, že tam demokracie normálně nefunguje. Tak se zase vrátili ke starým zvyklostem. A Putin jim to velice usnadnil, to taky.

J. Ganaur 25.5.2020 18:11

Jenže, na rozdíl od nás a tím skutečně myslím občany České republiky, neotravujeme na věčné časy okolní sousedy.A nejen okolní.

P. Staronový 25.5.2020 21:52

Ale jistě, zde nějaké demokratické tradice byly a jsou, takže tady to jakž takž funguje.

V Rusku nebyly, za cara jen náznak, o bolševících hanba mluvit, tak tam to fungovat nemohlo a nefungovalo, doteď.

Š. Hašek 25.5.2020 20:33

Starými zvyklostmi myslíte Dumu, tradice, pohřeb ostatků carské rodiny, bolševik Štětina je úplně vedle? Pokud jsou z Ruska vedle přeonačení komouši a modernisti, potom Rusku fandím. Zkráceno.

Nemáte pocit, že Merkelová se vrací ke starým zvyklostem Velkoněmecké Říše? Opatrně, ví totiž, že 15. březen nelze opakovat. Zas má tlupy Moravců a Lážnovských.

Jó, holoubkům se zachtělo Ruska (s ožralou Jelcinem), jako v roce 1917! Tůdle. Putin Rusko nedá. Rozfrcat, rozprodat, zničit. Nedá a nedá.

P. Staronový 25.5.2020 21:54

Rusko se ničí samo. Jak se vám tam vzala Andělína nevím a je mi to, konec konců, jedno.

M. Krčmář 25.5.2020 15:23

Je to tak, přizpůsobování historie k obrazu "dnešní" politické reprezentace není nic nového. A k těm našim třem aktérům. Pan Kolář nemusel vypouštět hlášky typu; musel být odstraněn,neb nemá roušku, vždyť ta socha může být umístěna na olšanských hřbitovech,vlk se nažere a socha zůstane celá. Jméno pana Němcova mohla klidně nést jiná ulice,ti kteří mají adresu " pod lipami" asi panu Hřibovi neděkují. A pan Novotný je sice vypatlanec, který dělá ODS vpravdě medvědí službu (tento dobytek má podporu pana předsedy, zatímco Klause ml. vyhodili za přirovnání, sice pitomé), ale Buňačenkova brigáda se povstání aktivně zůčastnila a proti pamětní desce nic nemám.