18.1.2022 | Svátek má Vladislav


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Kostas 9.12.2021 12:52

Opravdu by mě jako ekonomického neandrtálce zajímalo, zda je úplné vyloučení dolaru vůbec reálné. Trošku o tom mám své pochybnosti.

P. Hatina 5.12.2021 18:01

Když ono je to všechno o několik řádů složitější, a jak tady už v diskuzi pan Kraus napsal ".. Rusko plánuje tři tahy dopředu, Čína pět..".

Tak že by se člověk třeba zeptal, za jakých podmínek budou probíhat obchody ( i na úrovni firem), pokud by (jak se dnes v médiích) píše, Rusové napadlo Ukrajinu?

Západní státy dnes nemají jasno, jak by reagovaly vojensky, o ekonomických aspektech ani nemluvě. Tedy - jistě, nějaké ty sanchce ano, ale co dál, i ty ruské firmy, krom domácího trhu, potřebují dovážet suroviny, exportovat produkci, atd..

Ale řekl bych že Putin to už má (pokud takový či podobný plán zvažuje - i třeba později) spočítáno do posledního puntíku. Kdyby už tu globální válku spustil tak převod průmyslu na válečný stav bude stejně nezbytný...

O. Seliger 5.12.2021 17:23

Už řadu let, ne-li desetiletí vyloučili ze vzájemné obchodní výměny doláč Čína a Japonsko i když mají doláčů, jako US velcī věřitelé, plné stodoly. A vzhledem k setrvávající obchodní bilanci asi na věčné časy a nikdy jinak. Ony ty ne demokratický zisky nesmrdí, pokud odpadne desátek do státní kešeně. Jinak pro knechty (tedy kanónenfutr ) je Rus a Čína největší nepřítel, co zisky zbrojovek jistí. A platy army muziky.

Š. Hašek 5.12.2021 9:56

Co takhle finanční, energetické, hospodářské, společenské dilema štrasbrusele, autore?

Rusko si poradí. Dolarů všude, jak k tapetování.

J. Kraus 5.12.2021 9:33

K první větě: Která ruská oficialita tu dedolarisaci "opět" zvažuje? Ale věřme autorovi, že neopisuje bláboly ze západních medií. Rusko plánuje tři tahy dopředu, Čína pět, Západ se podobá dobytčeti v posledním tažení, ležícímu na zádech a kopajícímu nohama. V nejobtížnější situaci je Čína, která se za svůj obrovský rozmach dostala do chomoutu dolaru. Není pochyb, že se z něj vyváže, že dělá postupné kroky, přiškrcuje ekonomicky Západ, který si ve svém kreténství z ní udělal nepřítele, a čeká na nejvhodnější okamžik, kdy se dolaru zbaví. USA jí jdou nesmyslným tištěním dalších a dalších miliard vstříc. Snad by ani nevadilo, že žijí na dluh a nechávají se vydržovat zbytkem světa, ale že se rychle drolí jejich technicko-průmyslové základy. Ostatně podobně jako u nás. Kde je přerušena kontinuita, kde zmizí tradice, tam už se sotva něco obnoví. Ale nepodceňujme USA, tedy elity v jejich pozadí. Jistě také plánují nějaký ten tah dopředu a mají mocného spojence. Podle způsobu jejich uvažování by nějaká opravdu velká válka vyřešila vše. Stejně už nějak dlouho nikam nevpadli. To by je zahubilo a Země, zbavená temných mraků negace, by dostala nový impuls.

P. Brecík 4.12.2021 23:25

Výměna USD nefunguje? Ale podívejme ? Kdo to zkusil, toho UŠÁci napadli až zabili. ( Kaddáfí a další ) Ručička ukazující US-státní dluh už dlouho nahrazuje ventilátor. Postačí, když si pár států bude svoje obchody započítávat. Čína / Rusko, Rusko / EU PS: Rusko má nicotný zahraniční dluh, je největším vývozcem obilí už pár let, EU je na něm závislá ( ropa / plyn ) a životní úroveň v Rusku se stále zvyšuje = mírně. ŽÚroveň v EU jde ..... do Brusele. X

V. Pavelka 4.12.2021 20:12

To je Fejk blbečka Procházky !!V rámci útoků na Rusko EU ! Nic nového pod Pražským sluncem ..EU[>-]EU!!;-O

V. Čermák 4.12.2021 18:05

Moc tomu nevěřím, že by Rubl mohl nahradit Dolar. Ránu USA by ale zasadila náhrada PetroDolaru něčím jiným. Na to jsou USA převelice citlivé. Když se o to pokusil Írán, dostal tvrdě za uši. Když Venezuela, objevil se náhle nový Kvído, coby paralelní prezident. Myslím ale, že to USA mají dobře ošetřené, ale jejich hegemonita klesá, tak je to otázka času. Pak ovšem Válka by byla velmi reálná...:-/

J. Václavík 4.12.2021 15:00

Kdyby hloupost nadnášela, tak autor létá v oblacích. Jedna perla vedle druhé.

Š. Hašek 4.12.2021 17:17

Souhlas.

Zdá se mi to jako: "Musím něco napsat odborného o Rusku. Dolar s Putinem - to tady dlouho nebylo!"

Kamarád mi dal nahlédnout do bakalářské práce jedné dívenky na VŠE v Praze. Dál to ani nebudu pitvat ....

J. Farda 4.12.2021 17:22

Myslíte, pane mudřeci, že by Vás do těch oblak měl následovat? ;-)

V. Čermák 4.12.2021 18:27

Kašlete na nějaká oblaka, to pro vás není, vy se přece batolíte jen při zemičce..;-D

V. Pavelka 4.12.2021 20:13

Hop na Špek ..EU;-O

S. Fořtová 4.12.2021 14:54

Přesně tak, nedelejme si iluze o vítězství Rublu civEURA

J. Lukavsky 4.12.2021 14:33

„Putin tím zasadil Spojeným státům smrtící ránu.“Není radno výše pšoukat, než kam může zadel koukat. Zhroucení dolaru ohlašovalo Rudé právo ob den, občas se strefili, dolar spadl o 1,5 centu..... Nicméně se dolar kupoval za 7.50 bonu a ten se kupoval za 5 Kčs/bon. Vono to asi bude podobné. PS: kdepak skončil Zlatý Rublík? J.L. end

Š. Hašek 4.12.2021 17:21

???

Pan Lukavsky se probudil ..... a hledá tuzexovou poukázku, převoditelný rubl, devizovou korunu, Kčs, SSSR, ............

USA se masakrují samy. Rusko k tomu nepotřebují.

J. Lukavsky 5.12.2021 8:02

"USA se masakrují samy." Máte pravdu, ale trošku mi vrtá hlavou proč se do těch zmasakrovaných USA furt hrnou další a další imigranti z okolních zemí. Nevíte proč? J.L. end

Š. Hašek 5.12.2021 16:12

Máte na mysli ty zoufalce z okolních zemí??? Kvůli kterým slušný Američan staví plot, jako proti cikánům stavím já?

Už se chystáte do USA? Máte zabaleno?

Ale bacha, i intelikenti tam jedí pouze lžicí/vidličkou. A budou Vás poučovat, že jsou first. A místo svíčkové Vám dají rozmašírovaný masový vodřezky ........ s vomáčkou z všelijak dozrálých rajčat.

Nejlepší rajčatovou šťávu jsem pil v Rusku. Opakovaně. Mám ji totiž rád. A poznám, z čeho je.

Tak mě napadlo.

V. Novák 4.12.2021 11:59

Autore, kecáte strašně.

Nejde o žádný úder Američanům ani dolaru - Rusko se zabezpečuje proti americkým sankcím. Banky, které provádějí transakce v dolarech mohou spadnout pod americké sankce - například jim mohou USA zakázat některé transakce (dle americké libovůle) zakázat. Na transakce v národních měnách USA nedosáhnou, mohou jen zdálky poštěkávat.

Totéž se týká amerického dluhu - USA se mohou rozhodnout, že některým zemím nebudou svůj dluh splácet. Pokud to bude na základě sankcí, nepůjde o default a akce poškodí pouze sankcionovaného držitele dluhu, ne USA, které tím neztratí kredibilitu jako v případě defaultu. Takže Rusko se amerického dluhu zbavuje. A přestává americkou ekonomiku financovat.

Zároveň se Rusko snaží vyloučit dolar z obchodování např. se zeměmi EU - není důvod, proč by měly nakupovat ruskou ropu a plyn za USD, když mají EURo, které ruské firmy ochotně přijmou.

Ameriku to nepoloží a nikdo to netvrdí (no, možná pár ruských "Blesků" - ruský bulvár je obrbulvár). Ale Rusko se zabezpečí. A zároveň se k americkému vydírání stanou méně citliví i jeho obchodní partneři. Třeba zrovna ta EU.

Š. Hašek 4.12.2021 12:22

R^R^R^

M. Rohovský 4.12.2021 12:29

Pane Nováku, mohl byste prosím uvést dluh USA vůči RF? A také mechanizmus jakým vzniknul? Děkuji.

Š. Hašek 4.12.2021 13:25

Rusko se zbavuje dolaru. Čína také. brusele nevím, brusele se zabývá pouze jen vlastními dluhy. Nesmíte si myslet, že hodnota měny se pozná jen podle směnného kursu.

Je problém, že banky mají měny jako "svoji hodnotu/rezervu". A pokud vrhnete zboží na trh, jeho cena klesne. A cena jiné měny stoupne.

Potom již zbývá rozhodnout, kolik vydržíte "nevydělat/ztratit". Je to stejné jako na blešáku v Praze-Libni.

V. Novák 4.12.2021 15:10

Jeho výši neznám.

Vznikl tak, že Rusko nakoupilo americké treasures - a snižuje se tím, jak jsou buď spláceny nebo jak je Rusko prodává, aniž by nové nakupovalo.

L. Frankel 4.12.2021 13:18

R^

V. Kolman 4.12.2021 10:50

Kurs rublu k dolaru je 1:1

?????????????

Za jeden US dolar dostanete ve směnárně jeden kilogram rublů.

Š. Hašek 4.12.2021 10:53

Zapomněl jste připsat, že Petrohrad je ze starého sádrokartonu.

V. Kolman 4.12.2021 17:28

Nezapomněl. To tvrdíte vy!

V. Kolman 4.12.2021 19:29

Neví někdo ze zde diskutujících, kolik váží ruská 1.rublová mince a mince nižších hodnot? Nepodařilo se mi to zatím zjistit a v Rusku jsem nebyl, takže mi žádná mince nezbyla.

Ačkoli jsem tu poznámku o "kursu" mínil jako notně "fousatý" vtip, docela rád bych si udělal představu, nakolik se ne/blíží realitě.:-)

Š. Hašek 5.12.2021 16:24

Vás zajímají výkupní ceny niklu, oceli, mědi, mosazi, hliníku?

Mince oběživa jsou již dávno technologicky z kovů, které zaručují, že "to něco vydrží". Dávno ne ze stříbra, zlata.

Mince jsou rušeny, neboť jsou dražší než bankovky.

Jinak se podívejte na prodej slitků z ušlechtilých kovů a mincí. Jedná se zásadně o něco, co se nenosí v peněžence, ale dá se hodně hluboko do sklepa. Lepší než "nějaké pilíře vod Kalouska". To mi sakra věřte!

V. Kolman 5.12.2021 20:21

Pane Hašku. To, co jste mi napsal samozřejmě dávno vím.

Napsal jste přehršli různých informací, ale neodpověděl jste na to, na co jsem se ostatních diskutujících ptal.

Ptal jsem se na VÁHU ruských mincí od rublu včetně níže. Vy jste zcela mylně (nebo to byl nepodařený žert?) usoudil, že chci investovat do materiálu těchto mincí;-D;-D;-D. Při pozornějším čtením byste se dočetl přímo v mém příspěvku, proč mě váha mincí zajímá - píšu to tam.