25.5.2022 | Svátek má Viola


Diskuse k článku

RUSKO: Dolarové dilema Kremlu

Rusko v důsledku vleklých a stupňujících se sporů se Západem opět zvažuje radikální opatření avizované už několikrát z mnoha oficiálních míst – a sice tzv. dedolarizaci, což v praxi znamená přechod na platby výlučně v rublech a zákaz dolarového oběhu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hák 5.12.2021 22:39

A to máte pravdu. Remilitarizace Porýní, koncentráky, anšlus ani Mnichov neměly žádnej význam, jaja, richtig. P. H. das Ende

P. Nešvara 4.12.2021 0:47

Obávám se, že toto není obecná představa. V oběhu je velké množství dolarů, které, nemají žádné krytí - USA je nejsou schopny krýt zbožím nebo službami. Funguje to tak někdy od 70tých let. Příliš to nikoho nevzrušovalo dokud Američané nezačali používat dolar a mezinárodní výměnu jako politickou zbraň. Například začali vyhrožovat Rusku, že jej odpojí od mezinárodních bankovních transakcí SWIFT. že přestanou fungovat karty VISA a podobně. Rusko pochopitelně začalo budovat ochranný val, rezervy si dělá ve zlatě. Už asi 10 let se z Ruska žádné zlato nevyváží, všechno, co se vytěží (soukromé společnosti) kupuje Ruská centrální banka do rezerv.

To by ještě USA ustály, nakonec celá Ruská ekonomika je asi velikosti Itálie, horší je ale to, že tuto situaci zavnímala Čína a pomalu začala snižovat své dolarové rezervy v Amerických vládních dluhopisech. Je jasné, že kdyby je hodila na trh, tak americký dolar zničí, ale sama přijde o obrovské prostředky a možná také zbankrotuje. Takže za tyto dolary kupuje zdroje surovin, přístavy, doly vzácných kovů. V podstatě už skoupila velkou část Afriky (kde si dolarů ještě velmi cení), ale také rychle své dolary utrácí i v socialistické Evropě, která je ochotna prodat i své rodinné stříbro aby měla na náklady sociálního státu. Třeba Řekové prodali přístav Pireus.

Ono to fakt vypadá, že velcí hráči se připravují na dobu "po dolaru".

J. Poláček 4.12.2021 7:14

Ano, čekají nás nové časy. Ten zmatek je o důvěře. Pokud panovala celosvětová důvěra v dolar, tak opravdu nedovedu střízlivě dohlédnout co by jej mělo nahradit. Však dejte do placu nějaký typ. Euro je de facto marka - ok, frank zmizel. Britská libra a švýcarský frank kapacitou nebudou stačit. Že by turecká lira? co ? Všude je to o velkém vůdci, který s měnou manipuluje podle toho jak se vyspí, nebo jak jej kdo nevolil (rozuměj nas...). To se jako bude nakupovat? Poučte mě jak to chodí. Pokud je Rus chytrý, a on blbec není, tak možná předpokládá, že univerzálním platidlem se opět stane zlato. Rus vydělá. Tedy jenom někteří. Běžný pleps bude žebračit jako vždycky.

Š. Hašek 4.12.2021 16:33

Přesné připomínky, pane Nešvaro!!!