29.5.2022 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

RUSKO: Dolarové dilema Kremlu

Rusko v důsledku vleklých a stupňujících se sporů se Západem opět zvažuje radikální opatření avizované už několikrát z mnoha oficiálních míst – a sice tzv. dedolarizaci, což v praxi znamená přechod na platby výlučně v rublech a zákaz dolarového oběhu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 4.12.2021 10:12

Rusko si poradí. Jako si poradilo vždy v minulosti.

Je celkem jasné, že dolar je dnes všemi (chytrými) sledován, asi jako piksla nitroglycerínu.

J. Ziegler 4.12.2021 10:34

Rusko si poradí za cenu bídy a propadu životní úrovně většiny obyvstel. Za Stalina si také poradilo za cenu hladomoru a desítek milionů mrtvých. Podle statistiky Rosstatu reálné příjmy Rusů klesly od roku 2014 o 10%. Desítky tisíc Rusů stále ročně odcházejí na onen prohnilý Západ. Opačným směrem jaksi nemíří nikdo. Zaostalé a zbídačelé Rusko může obdivovat jen totální idiot.

Š. Hašek 4.12.2021 10:44

Hlavně neopakujte, jak školáček, nějaké televizní plky.

A mrkněte se na to, jak je zadlužené brusele. A kdyby přišel fenďák do typizované brusele/české domácnosti, tak by jim odvezl auto a vystěhoval by je do stanu.

Což se, holenku zlatý, stát se v Rusku (ani na Ukrajině) stát nemůže. Tam většina má všechno svoje, maximálně dát pár rublů sousedovi za půjčení palírny vodky/zaplatit nová kuřata.

Zdravá ekonomika se pozná vždy (!!!) podle součtu on line. Plus a minus sečíst ..... a co vyjde!!!

Brusele začíná být v pytli. Rusko v žádném případě. Rusko má smetanu, brusele má odstředěné přidělované mléko. A auta na dluh. A byty na dluh.

V. Novák 4.12.2021 11:43

Proč by neopakoval? Nic jiného nemá...

J. Farda 4.12.2021 17:27

Zato Vy, gospodine - nebo gospoda - Hašku, jak jste se kdysi po rusky zahlásil, máte své plky odkud? Někdy mám dojem, že jste buď přednášel na Vokovické Sorboně, nebo přinejmenším sloužil v ČSLA jako osvětový důstojník ... ;-)

L. Písařík 4.12.2021 13:27

Není pravda, co ten francouz s rozkřáplým nosem, doma se mu nechtělo platit daně. Slyšel někdo něco o něm? Zaplatil daně Putinovi?

V. Heidlerová 4.12.2021 9:47

Háhá, neměli jsme celou jednu historickou etapu též jen směnitelný rubl, pravý dolar jsem uviděla až po r. 1989? Těch smrtelných ran zasadil Kreml již v minulosti mnoho a opakovaně, a ejhle, zlé USA přežily. A Německo, poraženec 2. světové světové války, dnes patří mezi ekonomické a politické tygry, zatímco VÍTĚZ války stále trčí v laptích a má vyspělý jen zbrojařský průmysl. Rusko se každým dnem vzdaluje civilizovanému a demokratickému světu.

R. Vacek 4.12.2021 10:01

Někdo by řekl, že civilizovaný a demokratický svět se vzdaluje sám sobě a mění se ve svůj opak.:-)

Š. Hašek 4.12.2021 10:18

Hahá, jste hlupačka. Německo a brusele začíná být lenivým oslem/hlupákem.

A klidně čekejte, jak "Říše vítězí na všech frontách".

Civilizací jako myslíte brusele??? Jenom brusele??? Mám spoluobčany, kteří civilizací myslejí pouze Atrium, Outlet, výprodej v Tescu, ........ a nejlevnější penzion v Chorvatsku.

H. Rybnická 4.12.2021 10:26

Paní Heidlerová Váš příspěvek je jediným rozumným názorem na celém dnešním (a zítřejším ) NP. A to hovořím jen o těch civilizovaných, tedy těch které jsou formulovány bez dehonestací a nadávek.

Š. Hašek 4.12.2021 10:35

Víte co? Řekněte nám tedy, v čem máte uloženy Vaše rezervy.

Jestli denně přepočítáváte štůsky dolarů a eur, hezky je dáváte do šuplíčků ........ tak Vám vůbec nebudu nadávat. Protože to už je na soucit. Mám přeci jen srdce.

Spolu s pí Heidlerovou si myslíte, že v Petrohradu se svítí loučema? Fakt? No, Gazdík si to myslí taky.

V. Kolman 4.12.2021 17:49

Proč se pane Š. Hašku domníváte, že paní Rybnická a paní Heidlerová si myslí, že ausgerechnet "v Petrohradu se svítí loučema?" A co je vám vůbec do toho, v čem má kdo uložené rezervy?

Proč zahlcujete diskusi urážkami ostatních slušných účastníků debaty a povyšujete se na "futrál" vědomostí a té jediné absolutní pravdy?

V. Kučer 4.12.2021 9:02

Převoditelný rubl jsme zde již měli, problém byl že mimo RVHP ho neuznávali.

P. Hák 4.12.2021 8:54

Hm. Akorát že když Rusové chtějí vyjádřit cenu něčeho v cizí měně, tak nepoužívají dolary, ale "jevro".

"Některá prokremelská média to opakovaně komentovala v duchu fráze: „Putin tím zasadil Spojeným státům smrtící ránu.“"

Co je to "v duchu fráze"? Nějaký citát by nebyl? Takový pan Kechlibar dokumentuje kdeco.

F. Navrátil 4.12.2021 8:44

Hodnota dolaru je kryta především důvěrou. Pokud tuto důvěru ztratí, přestane být světovou měnou a stane se potištěným papírem. Dolarový propad bude pro celou světovou ekonomiku zničující, a proto se každý rozumný stát na tuto možnou variantu připravuje. Proč byla prvorepubloková Živnobanka silná? Protože se realisticky a bez ideologických brýlí dívala na finanční vývoj. Mimochodem ještě před vznikem Československa se obratně zbavila Rakousko-Uherských dluhopisů a válečných půjček.

Š. Hašek 4.12.2021 10:30

Hodnota dolaru "je kryta kamiony/čísly dolarů" po světových bankách. V USA je to již soupis nesplatitelných směnek.

Což tedy je hódně a hódně vošajstlich. Tedy podle Khona.

Stran turistiky mám v šuplíky valuty všeliké, nechodím to vracet. Dolar i rubl. CHF i RON. UAH. I ty bruselské papírky, kdy brusele kupuje vlastní dluhy a říká, že dluhy začínají být fajn.

RUB mi nevadí. Vůbec. Taky TRY neva.

J. John 4.12.2021 8:26

Autor vůbec nechápe základní principy ekonomiky a obchodu. Rusko se, stejně jako Čína zbavuje/zbavilo dolarových rezerv. Tak to dělají i další státy. Držet dolary znamená podílet se na financování stále rostoucího amerického dluhu, který držitel inlačních dolarů platí. Proto rozumné státy nedrží větší množství dolarů.

Dolary jsou čím dál měně nutné i k obchodu, protože se zavádějí platformy obdobné SWIFT, nezávislé na dolaru.

J. Vágner 4.12.2021 7:35

Ovšem donuceni k tomu Rusové být mohou. S nimi to ještě udělat jde. Ale mám obavu, že s Číňany to už udělat nejde. Proč? Protože kdyby se ten největší světový kšeft, kterým obchodování světa s Čínou je přestal dít v dolarech, největší ztráta sice bude na straně Číňanů, ale hned těsně druhá bude na straně těch, co nás spolu s FEDem vlastní. To neudělají. Protože to už nejde. Něco hoši podělali. A náprava je možná jen, začneme-li místo páchání kulturních revolucí na Západě znovu makat lépe a víc než Číňané. To bude dřina!

R. Vacek 4.12.2021 7:14

Problém s dolarem jako rezervní měny se vyřeší sám s tím, jak poroste ekonomická moc Číny.

M. Kanda 4.12.2021 9:56

Tak to se ovčem od toho řešení vzdalujeme, neboť Čína už několik let vykazuje ekonomický pokles.

R. Vacek 4.12.2021 9:59

To je docela zajímavé, protože odkaz ukazuje něco jiného:

https://tradingeconomics.com/china/gdp

M. Kanda 4.12.2021 11:12

Ve vašem odkazu vidím graf nominálních hodnot. Když je očistíte o inflaci, vyjde vám z toho v pravé části grafu pokles.

J. Pilny 4.12.2021 6:52

Hodnota amerického dolaru není dána hodnotu peněz, ale vírou. Pokud Rusko a Čína odejdou z trhu dolaru, tak nutně musí Amikům nastat problémy. Měna asi nepadne, ale problémy s hodnotou dolaru budou. No a ve finanční sféře někdy stačí kamínek a lavinu už nikdo nezastaví. Odnesla by to ekonomika celého světa, Rusy a Čínu nevyjímaje. proto to otálení.

J. Poláček 4.12.2021 7:02

Ano, ale to platí úplně o všech penězích, ve kterékoliv části světa. Takže poměřování hodnoty peněz je dle vás, naprosto správně, srovnáním víry obyvatel konkrétních zemí. A to matérie těkavá a nestálá. V tomto ohledu si nejsem jist, jak moc věří rusové rublu. Jakmile by to VV prosadil, tak se v Rusku začně dařit vekslákům všeho druhu. A je úplně fuk zda to budou dolary či eura. Možná i naše kačky budou brát ;-D Každopádně investoři pochopí, že pak nejen zlato v Rusku podraží. Dolaru to může paradoxně možná i prospět.

J. John 4.12.2021 8:31

To myslíte vážně? €-zona je těsně před krachem. Např. Řecko již dluží více než 206% HDP. Proto ta nynější epidemie, kterou vrchnost v EU používá jako nástroj oddlužení prostřednictvím inflace a tím okradením zejména starých občanů, kteří si spořili na stáří. Kdo by dnes vkládal úspory do €? Leda někdo, jehož IQ se dá vyjádřit nižším dvojcifernám číslem. Dtto USD.

M. Šejna 4.12.2021 1:09

Autorovi uniklo, ze největším obchodnim partnerem Ruska je EU, která obchoduje v eurech.

Rusové se zbavují dolarů nikoli eur.

R. Langer 4.12.2021 5:54

Možná by mohli rovnou přejít na Euro, to by jistě EU prospělo... ;-D

J. Poláček 4.12.2021 6:54

Euro - tak to je Německo. A když se spojí Rusko a Německo ... :-/?!! Však víme

V. Novák 4.12.2021 12:02

Dva největší prů§ery v minulém století nastaly, když Rusko (SSSR) a Německo začaly válčit.

J. Lukavsky 5.12.2021 8:09

Jenomže začátkem toho průseru bylo, že Německo a Rusko se spojily a rozdělily si Polsko. Tím vlastně začala 2 sv. válka. Paktem Ribbentrop_Molotov. J.L. end