29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

NÁHORNÍ KARABACH: Jak Rusko s Tureckem pokořily Arménii

Po příměří zprostředkovaném Ruskem a Tureckem se podle zpráv z Náhorního Karabachu opět bojuje. Boje probíhají přesto, že v oblasti je přes dva tisíce ruských vojáků jako pozorovatelů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 17.12.2020 9:56

A je ochoten dodávat ji Evropě ropovodem BTC cestou mimo Rusko - dovolí si někdo něco mektnout?

M. Valenta 17.12.2020 9:23

Jestli chce NATO ještě chvíli hrát nějakou relevantní roli ve světě, je třeba se zbavit Turecka, protože naděje, že se Turecko vrátí v dohledné době do doby před Erdoganem je mizivá.

J. Vlček 17.12.2020 10:03

Pane Valento, nestačím se divit, že s vámi mohu také jednou plně souhlasit. Oceňuji také to, že jste do toho nezamíchal Klause se Zemanem, nebo Babiše. Dnes tedy. R^

M. Valenta 17.12.2020 11:14

I zázraky se dějí pane Vlčku a zvláště před Vánocemi, čímž Vám, jako pilnému kritikovy mých příspěvků, přeji jejich poklidné prožití.

J. Vlček 17.12.2020 13:01

I já vám, pane Valento, přeji hezké vánoce a spokojené žití ve vašem novém domově tam za kopečky. Přestože mě svými příspěvky často vytáčíte, vás mám za dobrého člověka. :-)

M. Valenta 17.12.2020 13:42

Budete se asi divit, ale část trávíme i v Čechách, což by snad mohlo pro příště i částečně poopravit Vaše přesvědčení o mém "nemístném" vměšování se do "cizích" záležitostí.

J. Vlček 17.12.2020 14:06

Ne, nedivím se. Myslím, že většinu lidí to, zvláště o vánocích, táhne domů.

Co se týče toho vměšování, záleží na tom, jaké máte občanství. Máte-li německé, pak to vměšování je, i kdybyste jezdil do Čech třeba každý víkend.

Ve vašem případě mám pocit, že jste se i přes tu dobu, co v Německu žijete, doposud zcela neasimiloval. Soudím tak podle vašeho každodenního zájmu se zde zapojovat do diskuse. Možná se mýlím. :-)

R. Toman 17.12.2020 11:48

To poraďte USA, kdo platí ten rozhoduje. Černí pasažéři mohou být rádi, že je z NATO nevykopnou.

V. Novák 17.12.2020 17:38

Severoatlantická smlouva nezná mechanismus "vykopnutí" z NATO - dá se dobrovolně vystoupit, rok po oznámení úmyslu.

A Turky nikdo vykopávat nebude, na to mají příliš silnou armádu a příliš vhodnou polohu na jižním křídle proti Rusku. Když NATO nastoupilo cestu k Rusku (i za cenu obrany nebranitelného Pobaltí), přece se nebude stahovat zrovna na tak exponovaném úseku!

V. Novák 17.12.2020 9:07

Ještě k turecké genocidě Arménů - nepochybně to genocida byla, dokonce právně "matka všech genocid", protože na jejím příkladu byl zločin genocidia definován. Bez ohledu na to, který parlament přijme či nepřijme zákon o "Armenialüge".

Ale Arméni v tom nebyli nevinnými oběťmi. To arménští nacionalističtí dašnaci zahájili etnické nebo spíš náboženské čištění měst Van, Erzurum, Bitlis,... od muslimů. Odpověď sultánské vlády byla samozřejmě neadekvátní a postihla - jak to u etnických čistek a protičistek bývá - především civilní obyvatele, do masakrů nezapojené. Vrazi jsou ozbrojení a dokáží se ubránit, zatímco vyženete-li statisíce lidí na pochod, navíc pod "ochranou" jejich nepřátel a aniž byste jim zajistili potravu a vodu, stane se z migrace nevyhnutelně pochod smrti.

Evropu a svět informovaly především křesťanské misie, které vhodně zamlčely to, co nezapadalo do křesťanských představ o křesťanské lásce. A posléze udělal svoje Werfelův román Čtyřicet dnů (Mojžíšovy hory), který ale je více alegorický než historický a Arméni v něm zastupují Židy a jejich pronásledování.

V. Novák 17.12.2020 8:38

Autore, v 90. letech se "ještě Arménii NEpodařilo Náhorní Karabach uhájit", tenkrát arménské síly včetně části armády Arménské republiky Karabach, do té doby autonomní oblast (NKAO) v Ázerbajdžánu, OBSADILY - a to včetně tří přilehlých okresů, v nichž Arméni nežili a které si vznikající Republika Arcach připojila jako nárazníkové pásmo. A Arméni při té příležitosti vyhnali na 350-360 tisíc Azerů.

Republiku Arcach neuznal žádný stát včetně Arménie, která se spíše tvářila, že je to součást Arménie, z Arcachu (NKAO) pocházeli i arménští vysocí politici, např. Robert Kočarjan nebo Serž Sargsjan. Mluvilo se o nich jako o "Karabašském klanu".

Situace s okupovanými azerskými rajonlar byla neudržitelná, což uznávali i arménští politici a na trojstranných jednáních Arménie-Ázerbajdžán-Rusko bylo dohodnuto, že budou vráceny za uznánní Arcachu a záruky bezpečnosti pro něj. Načež v Jerevanu vyvolal Pašinjan majdan a když se promajdanil do premiérského křesla, všechny dohody shodil pod stůl. Alijev se pak rozhodl, že si jejich splnění vymůže silou. A vymohl.

Na základě čeho mělo Rusko zasáhnout ve prospěch Arménů, kteří si nedokázali dříve vybojované uchránit? Arcach žádnou smlouvu s Ruskem neměl, vlastně ani s Arménií, právně neexistoval a Alijev si dal pozor, aby jeho vojáci nepřekročili hranici Arménie.

Když Rusko zasáhlo v Jižní Osetii (kde existovaly mezinárodně uznané dohody) - bylo to "špatně". Když nezasáhlo v Arcachu, je to taky "špatně"... - Tak co má Rusko dělat?

F. Navrátil 17.12.2020 13:06

Také vidím hlavní problém v arménském majdanu, kdy nová arménská vláda vyměnila ruské záruky za sliby EU a NATO. Rusko nevidělo důvod postavit se plnou vahou své ozbrojené síly za vládu s protiruskými tendencemi. Západ samozřejmě na obranu Arménie, jak je jeho zvykem, ani nehnul prstem.

P. Milan 17.12.2020 14:23

Máte na ty "sliby EU a NATO" nějaký odkaz, nebo jen fantazírujete, případně opakujete ruskou propagandu?

V. Církva 17.12.2020 17:05

Tak myslím, že sliby nebyly, očekávání ano. V každém případě mi připadá logické, že si Rusové nebudou pálit prsty s Armény ne zrovna proruskými když mají víceproruské Azery, příbuzné vojensky schopného Turecka.

V. Novák 17.12.2020 17:47

Já nevidím hlavní příčinu v majdanu a spoléhání na EU a NATO - spíš v tom, že Pašinjan zrušil velmi rozumné dohody, na které přistoupily předchozí vlády a přitom neměl na to, aby Azerům vzdoroval.

NATO a EU mu nejspíš nic pevného neslíbily, ostatně jako před léty Ukrajině - "jen" vyvolaly očekávání. A nechaly žvanit persóny, o nichž mohou oprávněně prohlásit, že žvanily jen samy za sebe - jako Šláfenberg v Kyjevě.

Především Rusko nemělo důvod zasahovat - Arménii nikdo nenapadl a s Náhorním Karabachem žádnou smlouvu nemělo a nemá. A všimněte si, jak na Rusko kvůli jeho "nezásahu" nasazují ti, kteří mu ještě neprominuli jeho zásah v Jižní Osetii. A přitom tam zasáhlo na základě Dagomysských dohod, které ratifikovala i Gruzie. A zabránilo etnické čistce. Jenže je to Rusko - a tomu se musí nasadit psí hlava v každém případě.

J. Vaca 17.12.2020 21:44

No oni chtějí, aby Rusko za Armény bojovalo a kolektivní západ je za to mohl sankcionovat.

J. Vágner 17.12.2020 8:38

Nepochybuji o tom, že prozápadní Pašinjan byl zvolen svobodně a demokraticky. Ale všechno má svou cenu. V jejich případě cenou za to rozhodnutí je ztráta Karabachu. Přece si proboha nemohli myslet, že tam Rusové budou utrácet životy svých vojáků a nebo, že současný Západ jim jakkoliv pomůže.

V. Novák 17.12.2020 8:47

Pašinjan byl zvolen majdanci blokovaným parlamentem v důsledku majdanu v Jerevanu.

P. 1 17.12.2020 8:57

Máš pravdu nováku. Stejně jako na Ukrajině léta zlodějin a vlády korupčních hajzIů předchozí garnitury vedly k projevům nespokojenosti obyvatel. A opět stejně jako na Ukrajině byly v Arménii uspořádány demokratické volby, kde Pašinjanova strana získala 70 %.

P. Milan 17.12.2020 10:06

I GW určitě zavinil nějaký "majdan". :-P

V. Novák 17.12.2020 10:29

Jestli GW, nevím - ale Pašinjan se prostě k funkci promajdanil, to nezalže ani Staronový Prokop Milan.

Byť se to pokouší a nejspíš i pokoušet bude...

P. 1 17.12.2020 10:39

ANi novák "nezalže", že zatímco zkorumpovaní republikáni seděli stejně jako nedávno puťka (místo aby jednal ve prospěch svého spojence) desetiletí na prdeIi a točili palci, tak Pašinjan jednal, reformoval a vyhazoval staré zkostnatělé a zlodějské struktury zodpovědné za stagnaci a zaostávání Arménie.

P. Milan 17.12.2020 14:26

To budete muset nějak definovat ten výraz "promajdanit". Já tomu ruskému propagandistickému slovníku tolik nerozumím. Co já tak pamatuji, tak Pašinjan byl zvolen místo svých korupčních předchůdců.

V. Novák 17.12.2020 17:34

No, nejdřív vyvolal majdan - to je ukrajinský výraz, ten by se vám měl líbit - a byl zvolen parlamentem, který majdanisti blokovali - a to na nevím už zda třetí nebo čtvrtý pokus, když se podařilo shromáždit vhodné - a jen vhodné - poslance. Zrovna tak majdanisti blokovali a obsadili několik ministerstev, prostě podle osvědčeného kyjevského majdanského receptu. Pravda, ani Kocáb, ani Jeho Jasnost se tohoto majdanu nezúčastnili.

A když už byl "zvolen", tak vyhlásil nové volby, které si patřičně ohlídal a vyhrál hláškami o cestě do EU a NATO a jak bude Arménům skvěle.

Teď Arméni uviděli, jak skvěle jim je a jak skvěle on řídil politiku; když potřeboval proti Azerům povolat záložáky, ti se na něj vypískovali a jeho vlastní velitelé z ministerstva obrany mu vysvětlili, že na větší obranu nemají. To je jediné, za co Pašinjan nemůže, armádu vyhladověly všechny předchozí vlády.

P. 1 17.12.2020 8:47

Máte tam chybu. Správně je to takto. Proruský Pašinjan byl zvolen svobodně a demokraticky (V ekonomických reformách a vyhazování zkorumpovaných a zlodějských starých struktur může "prozápadnost" spatřovat leda vylízaný magor.) Na druhou stranu opravdu všechno má svou cenu. V tomto případě spojenectví s rusáckem. Přece si proboha nemohli myslet, že rusáci budou plnit nějaké spojenecké smlouvy. Vždyť historie rusáckých zrad a převlékání kabátů je dlouhá a dostatečně známá.

V. Novák 17.12.2020 9:14

Rusové měli nějakou spojeneckou smlouvu a Náhorním Karabachem pavlopavle?

Povídejte - přehánějte...

P. 1 17.12.2020 10:26

To jsi mohl rovnou napsat, nováku, že netušíš, jakého státu Pašinjan premiérem vlastně je. Hned by bylo všem jasné z čeho pramení tvoje fantasmagorie na téma "pašinjanem zorganizovaného majdanu".

V. Novák 17.12.2020 10:32

To jsi mohl napsat rovnou, pavlopavle, že netušíš, kde se bojovalo - hned by bylo všem jasné, z čeho pramení tvé trapné blábolení o tom, jak Rusko nesplnilo nějakou spojeneckou smlouvu.

P. 1 17.12.2020 10:41

To jsi mohl rovnou napsat, že netušíš o jakém státě je celou dobu řeč, tedy o Arménii, se kterým má rusácko spojenckou smlouvu, a na který se z vysoka vysraIo a nepodpořilo je ani diplomaticky, ani materiálně.

V. Novák 17.12.2020 17:54

A ona je řeč o Arménii, pavlopavle?

On někdo napadl Arménii, člověče vysokovzdělaný a dokonale informovaný a především slušný?

A já byl dosud přesvědčen, že napaden byl Arcach, separatistický nestát neuznaný nikým, dokonce ani samotnou Arménií, nemající žádnou oporu ani v mezinárodním právu ani v jakýchkoli smlouvách o pomoci nebo obraně.

Asi žijeme každá v jiném vesmíru, pavkopavko - máte zelená tykadýlka?