8.3.2021 | Svátek má Gabriela


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
19.1.2021 11:15

Dobrá analýza pruského militarismu, ano tam to je všechno, zejména počátky obou světových válek. Kdo jak začal, co udělal, vyhlásil či nevyhlásil, jestli Hitler nebo Stalin je zcela vedlejší....Jsou indicie, že Habsburk válku nechtěl, ale Vilém II. ano, tak proto byl d ́Este odstraněn...

J. Kočvar 19.1.2021 14:36

Naprosto nevěřím, že Němci připravili sarajevský atentát. Císař Vilém II. a František Ferdinand byli přátelé, nedlouho před atentátem se naposledy sešli na Konopišti - tato schůzka se mylně vykládá jako "důkaz", že se tam oni a osoby z jejich doprovodu naopak dohodli na rozpoutání války. Ve skutečnosti však už jenom zastoupení vojenských hodnostářů na schůzce zdaleka nebylo tak reprezentativní, aby takovéto spekulace umožňovalo.

Rakousku se předhazuje, že když se Vilém II. dozvěděl o tom, že největší část podmínek ultimáta Srbsko přijalo, tak byl potěšen, řekl, že o zbytku se dá jednat, a odjel na jachtu. Už z toho se dá dovodit, že německý císař po válce nijak zvlášť netoužil.

To, že František Ferdinand válku nechtěl, je naprostá pravda.

V. Braun 18.1.2021 20:52

"Dá se ještě souhlasit, že EU opravdu utlumila německou agresivitu, nikoli však že zabraňuje válkám. Jen jeden příklad za všechny – balkánská válka po rozpadu Jugoslávie v první polovině 90. let."

Hm, že by Balkán byl v té době součástí EU? To asi těžko autore, že.

J. Urban 18.1.2021 20:36

Otevreni nemeckych hranic migrantum s islamistickym pozadim bez overovani jejich identity bylo jen dalsi kapitolou soucasneho noveho protizidovskeho tazeni - viz podpora palestinskeho terorismu z EU jakoz i neustale napadani a osocovani Israele ze strany EU i jinych, islamisty ovladanych mezinarodnich organizaci, OSN a UNESCO nevyjimaje. Citat (nevim ci): Nemci Zidum Auschwitz nikdy neodpusti!

J. Lancik 18.1.2021 19:01

Dovolil bych si Mroze upozornit, valku 1870-71 vyhlasila Francie Nemecku a ne obracene, jak pisete.

O rozpoutani druhe valky svetove pisete neco tak nepravdiveho, ze neverim, ze jste nevedel pravdu skutecnou. Pane Mrozti Churchill v zari 1939 NEMOHL vyhlasit zadnou valku! Valku muze vyhlasit jen minustersky predseda a tim byl tehdy Chmberlain! Churchill byl vudcen opozice uvnitr konzervativni strany a v parlamentu prohlasil:"UK, jako garantor polske nezavislosti ma povinnost vyhlasit valku agresorum obema, jak Nemecku, tak Sovetskemu Svazu. 30.11 pote co SSSR zakerne napadl Finsko, Churchill navrhl poslat armadni sbor na pomoc branicim se Finum. Chamberlain opet odmitl. Churchill se stal min. predsedou az v cervnu 1940 kdy Chmberli pro nemoc abdikoval

V. Hodorka 18.1.2021 18:48

Mit nemecko zacatkem dvacateho stoleti ve sve moci stejne nebo podobne bohate kolonie jako vb ci francie, tak nikdy k zadne velke svetove valce nedoslo. Za rozpoutani velke valky muzou vb a francie stejnou merou jako cisarske nemecko. Nechteli se o bohatstvi delit.

V. Petr 18.1.2021 19:32

A proč by se měli dělit? Tím třeba ospravedlňujete napadení jakéhokoliv bohatého státu, třeba ropného! Nebo co třeba má suroviny, území atd atd...

Německé nějaké kolonie mělo a moc je nevyužívalo!

H. Lukešová 18.1.2021 20:07

Však také nakonec Francie a Velká Británie přišly o své kolonie...zejména Britové odtáhli z Indie a nakonec z Palestiny. Poté, co Britové udělali na Židy roku 1946 (!!!), když ještě neskončil ani Norimberský proces, kde vyplavaly na povrch nejhorší nacistická zvěrstva, zatkli a zabili dost Židů, zavírali je do koncentračních táborů na Kypru a Maltě, jímali lodě Hagany s židovskými uprchlíky s velkou krutostí, tak hrdinové z Irgunu deklarovali "a nyní jsme s Velkou Británii ve válce"..

A tak Irgunisté zahájili kampaň proti britským okupantům, aby je vyhnali z Palestiny, ukončili kampaň havlégy-zdrženlivosti a začali bojovat. No nakonec Britové stáhli ocas, odtáhli z Palestiny, hodili ručník do ringu, vratáli mandát a předhodili na půdu OSN...Ne Hagana, ale Irgunisté jsou hrdinové, ti nakonec vyhnali Brity z Palestiny.

H. Lukešová 18.1.2021 21:07

...........teda vyplavala.......

J. Hrdlička 18.1.2021 20:30

Až vám někdo vykrade byt, taky za to můžete vy, protože jste se nechtěl o majetek dělit? Komunisté vám poděkují, protože jste ospravedlnil zábory po jejich puči.

J. Kočvar 18.1.2021 21:46

Koloniální otázka nepředstavovala takový problém. Těsně před vypuknutím první války se Britové a Němci dohodli na dostavbě Bagdádské dráhy a učinili pokrok i v jednáních o rozdělení portugalských kolonií v Africe (Portugalsko tak mělo splatit své velké dluhy - Britové a Němci se mezi sebou domlouvali o rozdělení jeho kolonií už od konce devatenáctého století).

I. Orisek 18.1.2021 16:44

Dale tvrdite, ze Druhou svetovou valku nezacali spolecne Hitler a Stalin, nybrz pouze Hitler, ktery napadl Polsko 1. zari 1939. Tim ignorujete ten fakt, ze Stalin napadl Polsko z vychodu o pouhych 17 dnu pozdeji. Hlavne ale ignorujete ten dulezity fakt, ze zacatek Druhe svetove valky spolecne Hitlerem a Stalinem byl zakotven v Molotov-Ribbentrop Pact, ktery byl podepsan 8. srpna 1939, pouhe tri tydny pred zacatkem valky a mene nez pet mesicu po nacisticke okupaci Ceskoslovenska.

Toto spojenectvi mezi Hitlerem a Stalinem trvalo az do 22. cervna 1941 kdy Hitler napadl Sovetsky svaz. Po celou tuto dobu delal cesky prumysl v Protektoratu podle diktatu Hitlera velke obchody dodavkami hlavne prumysloveho zbozi spojenci Stalinovi. Stalin naoplatku dodaval Hitlerovi olej a specialni kovy, oboji dulezite pro nemecke ozbrojene sily, zatimco Hitler bombardoval Londyn.

P. Milan 18.1.2021 17:02

Na tom je stejně nejlepší, jak Stalin, po napadení svým spojencem, nadával Spojencům, že nebojují dost důrazně proti jeho byvšímu spojenci. :-P

J. Hrdlička 18.1.2021 18:13

Mluví se o začátku ww2. Ten nastal 1.9.39 nacistickým útokem na Polsko, pak vstoupily do války západní velmoci o 17 dní později následovala sovětská agrese. Ale ve zmíněném paktu nešlo o rozppoutání války, nýbrž o rozdělení sfér vlivu, co s nimi ta která země udělá, bylo na ní.

I. Orisek 18.1.2021 16:34

Vazeny pane Mrozi: Ctu se zajmem Vase clanky. Tentokrat si ale myslim, ze jste na Nemce a na jejich nacionalismus prilis a nepravdive prisny. Muj otec, ktery prezil koncentrak kam se dostal za ucast v protinacistickem odboji, by s Vami nesouhlasil.

Dale pisete nektere veci, ktere se ve Vasich clancich opakuji a ve kterych se mylite. Pisete:

"Tvrzení, že především noví členové EU ze střední a východní Evropy si komunismus zavinili sami, a tudíž jsou na tom stejně jako Němci s nacismem. Toto tvrzení zcela ignoruje fakt, že třebas do Československa dovezly komunismus dvakrát sovětské tanky – poprvé Stalinovy v květnu 1945 a podruhé Brežněvovy v roce 1968 – zatímco Hitlera si Němci vypěstovali doma na již dobře pohnojené půdě."

V minulosti jste napsal, ze to je jako kdyby byli americti cernosi vineni z otroctvi.

Takova tvrzeni ignoruji fakt, ze socialiste Masaryk (preklasifikovan v ceske mytologii na humanistu) a Benes organizovali Cesko-Slovensko uz od roku 1918 jako socialisticky stat kde vlada sestaval s malymi vyjimkani z politiku typu naseho Bernieho Sanderse, kde pet ze sedmi hlavnich stran byly socialisticke strany a sesta - komuniste - byla v Parlamentu v opozici. Generace nasich rodicu byla slepa vuci tomuto socialistickemu vyvoji zeme. "Hlavne, ze mame samostanou Republiku" byl prevladajici nazor. Tento vyvoj po dobu dvou dekad pred valkou pripravil obyvatelstvo dokonale na to aby dobri cesti volici volili 40% komunisty v prvnich povalecnych svobodnych volbach, cimz udelali komunisty tou nejmocnejsi stranou v zemi. To se casto chybne vyklada osvobozenim vetsiny Ceskoslovenska Rudou armadou. Vychodni cast Rakouska rovnez osvobodila Ruda armada a Rakusane nevolil komunisty do te miry jako Cesi. A aby potom zavily socialista Benes predal vladu ustavnim zpusobem komunistum, coz se v ceske mytologii nazyva "komunisticky puc" aby se nemusela priznat uloha ceskych volicu v techto neuveritelnych udalostech.

Dale tvrdite, ze Druhou svetovou valku nezacali Hitler a Stali

J. Hrdlička 18.1.2021 18:11

O vládě za první republiky rozhodovaly výsledky voleb, nikoliv Masaryk s Benešem. A jestli pokládáte agrárníky za socialisty, tak potěš pánbůh. Komunisté se za první republiky motali okolo 10%, ve vládách nebyli pochopitelně ani jednou. to až vlivem války dosáhli v roce 1946 nebývalých 40%, přičemž výzkumy před pučem 48 ukazovali, že jejich popularita zase padá.

Pokud jde o srovnání s Rakouskem, tak vaše analogie je zavádějící. Rakušané z pochopitelných důvodů neviděli SSSR jako osvoboditele, neměli být zač vděčni, jim národní či fyzická likvidace nehrozila.

Beneš v únoru 48 byl osamocen, vystaven neurvalému nátlaku a nekomunističní ministři dokonce nebyli schopni ani té základní věci, aby si zajistili, že demisi podá nadpoloviční většina vlády.

J. Urban 18.1.2021 20:42

Benes sel komunistum na ruku, nejpozdeji od r. 1935, kdy se jimi nechal zvolit prezidentem. Jeho ostudna role v letech 1938 (abdikace a uprk z CSR), 1943 (podpis smlouvy v Moskve), 1945 (odstoupeni Podkarpatske Rusi, souhlas s odvlekanim cs. obcanu agenty NKVD do SSSR, vladnuti bez mandatu tzv. dekrety az do r. 1946) a konecne 1948 jsou dostatecne zname. Co zasel, to sklidil, kdo se zaplete s bolseviky, vzdy na to dojede.

J. Hrdlička 19.1.2021 6:22

Beneš by v roce 1935 vyhrál i bez komunistických hlasů. V roce 1938 mu ostudnou roli dávají především generálové po bitvě, bez urážky. Nebyl diktátor, prezidentská role je u nás dos formálně omezená, nenutil lidi, aby fandili SSSR a hlasovali pro komunisty.

Jenže ono je svůdné, najít si jednoho viníka....

V. Petr 18.1.2021 19:37

Rakousko bylo rozděleno na 4 okupační zóny a komunistický stát by šel vyhlásit jen v té sovětské - ala NDR.

M. Krátký 18.1.2021 15:39

Hip - hip hurá - nádherně stručně jasné - už to stejné tvrdím delší dobu a děkuji !!!!!!

I. Mertl 18.1.2021 14:53

Fuj!

Ať žije český šovinismus, milý Mroži!

J. Hrdlička 18.1.2021 18:16

Jistěže hnus a šovinismus, když se poukáže na nějaké stinné stránky německé historie. Co si to ti verdammte Tschechen dovolují!

K. Křivan 18.1.2021 14:09

Proč Francie a Britanie nešli za Československo do války ? Protože nebyli na ni připraveni. Po 1.válce Němci vyvíjeli moderní armádu potají v SSSR od píky nově a moderně.

Francie budovala Maginotovu linii na úkor moderní pohyblivé armády. Říká se že každý generál bojuje poslední válku znova. Francouzská generalita to splňovala na 100%. Vyjímka byl de Gaulle. Ten myslím ještě nebyl general. Levicová socialistická vláda v podstatě odzbrojila Francii. Proto pak dostali od Němců zaslouženě na (_!_)

Britanie ve dvacátých letech v podstatě zlikvidovala letectvo, a nakonec šla do války s dvojplošníky ! Gloster Gladiator byl zaveden do Air Force v lednu 1937 ! Až Hawker Hurricane byl teprv schopen klást Luftwaffe odpor, i když pod úrovní Messerschmidta Bf 109.

P. Brich 18.1.2021 14:16

De Gaulle byl myslím v té době plukovník a velel tankové divizi. Napsal, myslím, také teorii o využití tanků v boji.

Jinak německá protičeská propaganda byla velmi úspěšná (dodnes viz třeba pí Rybnická). Čs. vojáci, kteří prchli před a za okupace do Francie bojovat, se setkávali s nenávistí, že ta válka je kvůli nám.

K. Křivan 18.1.2021 14:47

Máte pravdu, de Gaulle kdyby měl víc materialu a hlavně vzdušnou podporu jako Guderian, mohl německý postup výrazně zpomalit. Jenže neměl to co měl Guderian.

Ano Frantíci nechtěli, až na vyjímky, bojovat. A nadávali i našim vojákům.

P. Milan 18.1.2021 17:11

Francouzské tanky byly velké, obrněné, ale bez spojení a s jednomužnou střeleckou věží. Takže nejen letecká podpora, i technika a organizace.

P. Milan 18.1.2021 17:10

Konec konců, dvojplošníky jsme měli i my a dodnes leckdo tvrdí, že jsme se mohli proti Německu sami bránit. A Italové s dvojplošníky jednou zkusili i nálet na Británii.

Gloster Gladiator už v Evropě prakticky nebojoval.

Hurricany zařazeny v roce 1937, vyvíjeny od 1934.

Spitfire zařazen 1938.

V. Novák 18.1.2021 17:24

Však taky ta představa, že bychom se ubránili, je zcela v oblasti nevědecké fantastiky. Beneš volil mezi zachováním národa a zachováním jeho hrdosti. Ovšem národ, který čítal nějakých 10M včetně Slováků, si mže dovolit přijít o podstatně méně příslušníků, než 40M polský.

P. Milan 18.1.2021 18:07

To také, ale hlavní rozdíl byl jinde. Polákům sice nikdo nepomohl proti národním i mezinárodním socialistům, ale přece jenom byli oficiálně napadenými Spojenci. Kdežto my bychom byli ti, kdo zavinili válku.

V. Petr 18.1.2021 19:45

Proti Bf 109 D měly Avie 534 ještě nějakou šanci.