23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

MROŽOVINY: Před 150 lety sešla Evropa na scestí

Večer 18. ledna 1871 zářila okna paláce ve Versailles jako v dobách největší slávy Ludvíka XIV. Návštěvníci, kteří se uvnitř veselili, však nebyli dvořané císaře Napoleona III., ale vojáci. Avšak neměli francouzské uniformy, nýbrž pruské, saské, bavorské, württenberské a dalších armád Severoněmeckého spolku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Rybnická 18.1.2021 14:07

Pan autor nám podává jakousi vybranou směs historických faktů, určité individuálněpružné překlenutí asi stopadesátiletého období středoevropské historie, osobní averze všeho druhu, přichucené nemalou špetkou šovinizmu. Možná byste, pane autore měl k hodnocení období po 1866 vyslechnout alespoň pár mezinárodně uznávaných historiků, v okamžiku je k zachycení celé množství pořadů, rozborů a přednášek (nejen v české televizi).

Nacionalismus a antisemitismus se nacházel v Evropě všude, a ne naposledy v Čechách, člověku jen stačí nakouknout do díla Jana Nerudy nebo ostouzení Masaryka v době hilsneriády. K „nacionalistickým výbojům v Evropě otráveným klonem vlastenectví“ patří také – Vámi cudně zamlčená – etnická čistka roku 1945 (spisovně „odsun“) Republiky Československé která „pouze žádala právo na vlastní řeč samostatnost a sebeurčení“ práva která již od okamžiku svého vzniku odepírala svým vlastním menšinám.

Válka v Jugoslávii vznikla ze stejných „nacionálních běsů“ které je možno zachytit i dnes v každém národě. Ostatně i v českém. A humanitní čin paní spolkové kancléřky a celková společenská vstřícnost vůči uprchlíkům je třeba srovnat s hysterickým postojem většiny české společnosti k „nečeským“ kulturám. Myslím, že se člověk právem musí zhrozit – toho druhého.

P. Brich 18.1.2021 14:10

Odsun byl humanitární řešení. Vlastizrada byl jeden z nejtěžších zločinů.

H. Rybnická 18.1.2021 14:13

Jaká vlastizrada? Měla německá menšina možnost si tuto "vlast" vybrat? Byla do ní donucena - nebo jste již někdy něco slyšel o referendu německé menšiny ke vstupu do CSR?

P. Brich 18.1.2021 14:22

Tu "možnost" měla jakákoliv menšina v libovolné zemi, např. Alsasko.

"Unser Führer mach uns frei von der Tschechoslowakei" Jejich přání "Heim ins Reich" bylo splněno a postupimskou konferencí potvrzeno.

K. Křivan 18.1.2021 14:24

Až do středověku byly Sudety pustá krajina kde doslova dávaly lišky dobréu noc. Pak přišlo jejich sidlování. Do českých měst přinášeli němečtí kolonisti obchod a řemesla. Němci v českém království žili od samých začátků, pokud nepočítáme knížete Sáma. Byli hospodářským přínosem pro zem. Za Habsburků se stali vládnoucím národem, němčina úředním jazykem. Tak se nedivte, že vnucené Československo vůbec nevítali.

P. Brich 18.1.2021 14:44

Vůbec se nedivím. Němci přece byli Herrenvolk a Češi tak maximálně kočí, krejčí nebo služky a švadlenky. Češi jako lužičtí Srbové byli určeni k likvidaci, přinejmenším z politického hlediska. I když to Franz Josef měl v úmyslu, na zásah Němců se nenechal korunovat českým králem a jazykové zrovnoprávnění mělo za následek pád Badeniho vlády. Dokonce se odehrály pogromy na Čechy, když si chtěli zřídit českou školu.

Zkrátka české království mělo zaniknout a Češi germanizováni. Maďaři vůči Slovákům byli v maďarizaci důslednější.

J. Plzák 18.1.2021 17:29

Ein Volk, ein Führer, ein Reich! Vyřvávali Němci v Sudetech. Tak to měli. Vítězové diktují, ne poražení. Jenomže jsme to udělali blbě. Rusové to udělali chytřeji. Německé zajatce nechali po válce 10 let u sebe dřít a pak je teprv poslali domů. To že dnes, po 76 letech jsou bohatší než my, je nedělá morálnějšími, než když nám zabrali Sudety.

J. Kočvar 18.1.2021 23:30

Pan polní maršál Radecký nebyl ani služka, ani kočí, ale největší rakouský vojevůdce devatenáctého století. Císař národnostní nepokoje nenařizoval, ale potlačoval. České království zrušit nechtěl a germanizaci Čechů neplánoval. Pokud historickým českým zemím hrozilo rozdělení podél jazykových hranic, pak to vyplývalo z nacionalistické politiky, kterou rakouský stát ani nevymyslel, ani nepodporoval.

Na Moravě, kde byli lidé rozumnější, se počátkem dvacátého století dokázali mluvčí českého a německého jazyka dohodnout a uzavřeli tzv. Moravské zemské vyrovnání. To, že to nedokázali zopakovat v Čechách, je smutná vizitka pro tehdejší české a českoněmecké politiky.

České království bylo zrušeno první republikou. Morava ostatně byla zrušena i jako země, když byla sloučena se Slezskem.

J. Hrdlička 18.1.2021 18:18

No moment, do českých zemí se přistěhovali dobrovolně, v době, kdy už stát existoval. Sudety nebyly nikdy součástí Německa.

J. Kočvar 18.1.2021 23:43

Do Českého království se přistěhovali v době, kdy bylo součástí Svaté říše římské.

J. Hrdlička 19.1.2021 6:24

No a? Pořád to bylo české království, samostaný útvar v rámci Říše římské skládající se z mnoha podobných státních útvarů. Nic nezakládá, že by někdo mohl část tohoto státu odtrhnout.

J. Kočvar 19.1.2021 13:50

To je sice svatá pravda, ale České království bylo zrušeno první republikou, která představovala úplně nový státní útvar bez historické tradice. V českých zemích si nárokovala historické hranice, v Uhrách se naopak odvolávala na právo národů na sebeurčení (přičemž připojovala i čistě maďarské oblasti). Tyto dva přístupy se navzájem vylučovaly.

J. Kočvar 19.1.2021 13:50

To je sice svatá pravda, ale České království bylo zrušeno první republikou, která představovala úplně nový státní útvar bez historické tradice. V českých zemích si nárokovala historické hranice, v Uhrách se naopak odvolávala na právo národů na sebeurčení (přičemž připojovala i čistě maďarské oblasti). Tyto dva přístupy se navzájem vylučovaly.

J. Kočvar 19.1.2021 13:51

(pardon, vypadalo to, že se to poprvé neodeslalo)

P. Janoušek 18.1.2021 15:25

Byli to občané Československého státu. Tudíž do Říše mohli odejít. Neodešli a tak se většina z nich stala vlatizrádci neboť jejich vlastí byly Čechy a ne Sudety jejichž pojmenování je absolutním nesmyslem. Lépe území Čech obývané Němci. Jasně, že ta poválečválečná zvěrstva jsou strašná, ale my v té době nežili a naše předky bysme soudit neměli. Prožili si svoje.

J. Vorlický 18.1.2021 15:46

Je to komplikované. Bylo hodně národností. Slovensko - proti Němcům stejně jako proti Slovákům - dnes nic, nebyli ale i Slováci občané Československého státu?

H. Rybnická 18.1.2021 16:39

Pokřivený a šovinistický pohled do historie. "Vlastí" Němců žijících na území dnešního Česka bylo právě toto území, o kterém nesměli sami po rozpadu RU sami rozhodovat, ba ani žádat autonomii. ostatně - jiným menšinám se nedařilo lépe. O vlastizradě nebo spíše o ukořistnění různých regionů a násilném přivtělení území se spíše dá hovořit ve smyslu vytvoření Československa.

V. Novák 18.1.2021 17:30

Slyšela jste někdy o Českém království a Moravském markrabství?

Češi i Němci byli před Habsburky i za nich poddanými českého krále. Hranice Československa v zemi České a Moravské byly historickými hranicemi a habsburský panovník byl také českým králem a bývalí poddaní českého krále se stali logicky občany Československé republiky. Jediné nelogické bylo, že jsme si pověsili na krk i Slováky, kteří by ve Felvidéku tiše zanikli.

Ovšem čeští Němci byli tak zvyklí. že jsou nadpoddanými, že jim vadilo stát se rovnými občany - a radši se vrátili do postavení nadpoddaných Adolfa Hitlera.

H. Rybnická 18.1.2021 17:47

Pane Nováku Království české nebylo nikdy "české ". Jednalo se o Böhmen und Mähren nikoli o Tschechien und Mähren. Tento rozdíl čeština nezná, z toho důvodu je celý výklad historie jaksi tendenčně pokřivený. V zemi žili po staletí národnos - a panovníci - různé . Nevím jestli jste VY někdy slyšel o markrabství moravském ale řada tamnějších panovníků pocházela z rakouských zemí, myslím i dokonce nějací z Madarska, a především Lucemburkové (i ten Jošt) . Takže jací Češi?

J. Hrdlička 18.1.2021 18:16

Prostě je faktem, že pohraničí bylo vždy územím Koruny české a Němci se tam dobrovolně přistěhovali. Ale to v žádném případě neznamená, že měli právo ho odtrhnout, kvůli tomu pozváni nebyly.

P. Brich 18.1.2021 18:28

To Frau von Rybnitzki nevysvětlíte. Ten českej ksindl jsou prostě zločinci a basta.

J. Hrdlička 18.1.2021 18:37

Já vím, ona to pochopit prostě nemůže. A ani nechce, to není její poslání tady. Ale je to dobré preventivní cvičení, aby ty nesmysly, které rozšiřuje, byly včas vyvráceny.

V. Petr 18.1.2021 19:59

Jednalo se o Země koruny české, německé názvy si nechte od cesty. To byly Čechy, Morava, Slezsko (jehož většinu dobylo Prusko vojenskou agresí v 18 století) a území obojí Lužice, kterého se Němci zmocnili už za 30 leté války!

Velká většina Němců se do pohraničí přestěhovala až po 30 leté válce nebo ještě během ní. Zmocnili se často konfiskovaného českého majetku!

V. Petr 18.1.2021 19:43

Přečtěte si Paul Johnson, Dějiny 20 století. Česká národnostní politika byla sice nedokonalá, ale čeští Němci byli jedinou národnostní menšinou, která měla národnostní práva.

Možno porovnat s Němci a Alsasku-Lotrinsku nebo v Itálii...

J. Kočvar 18.1.2021 23:40

Československá národnostní politika vycházela ze starorakouské praxe. Problém byl v tom, že na existenci starého mocnářství byly jeho národy zvyklé, zatímco po roce 1918 měly menšiny v živé paměti, jak byly do nově vzniklého státu začleněny proti své vůli.

Národnostní poměry ve Švýcarsku byly mnohem lepší. Také Finové, kteří měli teoreticky mnohem větší důvod si stěžovat na Švédy, vedli mnohem velkorysejší národnostní politiku a švédskou menšinu si neodcizili, což dost možná Finsko za Zimní války zachránilo. I španělská Druhá republika vycházela menšinám vstříc a během pár let stihla dát autonomii Baskům a Kataláncům.

První republika, na druhé straně, slíbila při svém vzniku autonomii Podkarpatské Rusi, ale tento slib nikdy nesplnila - Rusíni získali autonomii až po Mnichovu, a potom, co ji získalo i Slovensko.

J. Hrdlička 19.1.2021 6:28

Těžko se dá mluvit o začlenění proti své vůli, když se pořád bydlí v hranicích tradičního státního útvaru, kam se jejich předkové přistěhovali dobrovolně. Sudety, na rozdíl od Baskicka a Katalánska, nikdy v historii nějakým speciálním územím nebyly. A konečně, co bylo na Reichu ve srovnání s ČSR lákavého, svoboda či autonomie?

J. Kočvar 19.1.2021 16:16

V Reichu byla práce, v Československu měli Němci vysokou nezaměstnanost i na poměry hospodářské krize. Na carském Rusku (nebo SSSR) taky nebylo ve srovnání s Rakousko-Uherskem (nebo první republikou) mnoho inspirativního, ale spousta lidí tu k němu cítila iracionální náklonnost.

Před nástupem nacionalismu Rusko mezi Čechy nikoho nezajímalo a ani čeští Němci necítili přehnaně silná pouta ke zbytku Němectva. (Před časem vyšla publikace "Zrod německého nacionalismu" od Miroslava Šedivého - autor tam dokládá, jak ještě i po napoleonských válkách Němci typicky cítili oddanost jednak ke svému státečku, jednak k již zaniklé Svaté říši římské, zatímco myšlenka jednotného německého národa zapouštěla kořeny jen nesnadno.)

V. Církva 18.1.2021 22:30

Zase to máte otočené jak satanský kříž. Do českého království byli Němci pozváni. Ani ne s tím, že jednou odtrhnou německé oblasti, ani ne s tím že budou střílet s Hitlerem Čechy.

Samozřejmě že i Frantíci za Napopeona byli nacionalisti, a i za 1sv. války. Taky zkázou Evropy bývali spolu s Němci. Jenže posledních 200 let ničili a způsobovali války právě spíš ti Němci.

A že to buršáctví má každý druhý Němec v sobě a nenávist k Slovanům, a Židům to z čpělo ještě nedávno z každého druhého Němce. Proto s první částí článku naprosto souhlasím a myslím, že i slovanský nacionalismus byl podnícená právě tím německým.

Stejně jako druhá polovina Němců jso bezva lidé, pracovití, dokonce vtipní. Jakmile si ale vzpomenou na Vilémy, buršáky či nacismus, legrace končí.

K. Křivan 18.1.2021 14:15

S tím se dá v podstatě souhlasit. R^ Holt třista let jse trpěli, tak jim to trpění teď oplatíme. To byla chyba, a oni nám to pak vrátili i s úroky. V 50.letech jsme na to habsburské trpění vzpomínali se slzou v oku.

V. Novák 18.1.2021 15:56

Ta odplata Českým Němcům spočívala v tom, že byli nejpreferovanější menšinou v Evropě (takže na světě), měli vlastní politické strany, školství od základního po vysokoškolské, v ČSR vycházely německé noviny, časopisy a knihy, čeština se vyžadovala pouze u státních zaměstnanců a Němci měli právo požadovat na úřadech a u soudů komunikaci v rodném jazyce...

Prostě měli postavení, jaké v současnosti upírají demokratické pobaltské země ruské menšině, aniž by proti tomu demokratická EU cokoli mektla.