26.6.2024 | Svátek má Adriana


Diskuse k článku

MROŽOVINY: Před 150 lety sešla Evropa na scestí

Večer 18. ledna 1871 zářila okna paláce ve Versailles jako v dobách největší slávy Ludvíka XIV. Návštěvníci, kteří se uvnitř veselili, však nebyli dvořané císaře Napoleona III., ale vojáci. Avšak neměli francouzské uniformy, nýbrž pruské, saské, bavorské, württenberské a dalších armád Severoněmeckého spolku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kočvar 18.1.2021 16:10

Tohle postavení jsme my Češi měli za Rakouska taky, a prosperovali jsme lépe než čeští Němci za první republiky.

P. Brich 18.1.2021 16:36

Až na to školství a úřední řeč. Teprve až po zrovnoprávnění češtiny s němčinou.

J. Kočvar 18.1.2021 21:31

Pražská universita byla rozdělena na českou a německou už v devatenáctém století.

Je třeba rozlišovat úřední řeč vnější a vnitřní. V českých krajích úřady komunikovaly s českým obyvatelstvem česky. S centrem komunikovaly z praktických důvodů německy. Za první republiky byla situace obdobná, jen zrcadlově převrácená.

Už za první republiky si někteří pozorovatelé (Emanuel Rádl) kladli otázku, proč vlastně není jednou z oficiálních úředních řečí i němčina, když jí může být méně významná slovenština ("slovenské nářečí československého jazyka" - ano, ČSR popírala existenci samotného českého jazyka).

J. Hrdlička 18.1.2021 18:44

Byla snad za R-U tak šílená světová hospodářská krize, které se neubránil žádný stát?

A Češi, na rozdíl od s. Němců , ve své většině stáli za monarchií, dokud se sama nestala satelitem Německa. Pak se rozpadla celá.

H. Rybnická 18.1.2021 16:51

Pane Nováku zase takový pokřivený náhled na svět.

"Pouze u státních zaměstnanců" znamenalo, že do německých území byli tito čeští státní zaměstnanci přesídlování a to masivně - k tomu samozřejmě museli být ti "domácí" němečtí ze svým míst vyhazování. Existují hromady dokumentací že "domácí" byli i jiným způsobem znevýhodnováni a diskriminování.

Absolventi německých vysokých škol nedostali zpravidla adekvátní zaměstnání, protože byli preferování uchazeči české národnosti,odcházeli zpravidla za prací do Německa nebo Rakouska. Pokud to bylo v době světové ekonomické krize vůbec možné.

Ostatně - státní zakázky byly i v ryze německojazyčných oblastech zásadně udělovány českým firmám, nezaměstnanost v pohraničí přesahovala 10 procent, ve vnitrozemí pouze 4 což je samozřejmě také vysoké číslo. A že existovaly německé politické strany nebo noviny ? To bych považovala za samozřejmost v zemi, jejichž představenstvo vykládá ve světě pohádky o "českém Švýcarsku"

V. Novák 18.1.2021 17:19

Zajímavé - tak samozřejmost?

Ukažte mi, kde taková "samozřejmost" byla samozřejmá v Evropě 20. a 30. let. A dnes není taková samozřejmost samozřejmá v Pobaltí ani na Ukrajině - a jazykové represe se netýkají zdaleka "jen" Rusů.

No a ke státním zaměstnancům - ukažte mi stát, který by od státních zaměstnanců nevyžadoval znalost státního jazyka. Dokonce i dnes.

Nezaměstnanost v pohraničí byla vysoká proto, že se tam soustředil lehký průmysl, sklářský a textilní, který byl krizí postižen nejvíce.

H. Rybnická 18.1.2021 17:37

Pne Nováku nejsem si jista, zda Vám správně rozumím, ale myslíte asi takhle:

Hned po listopadu 1918 by bylo správně zakázat třem milionům obyvatel "nového" státu hovořit svým vlastním jazykem, okamžitě zastavit vydávání německojazyčného tisku a zrušení všech německých politických stran, správně? Asi taky všech německojazyčných kulturních akcí, divadel, vydávání německých knih, tedy nejlépe okamžitě spálit všechny takové publikace ve všech německých knihovnách ... atakdále. Ostatně s okamžitou platností i pro další v CSR žijící minority.

Ostatně zajímavé povídání z 30tých let: křižovatka u Dolní Lipové. Vypráví o stávce ve Frývaldově, pardon Jeseníku, kde naráz zkrachly čtyři vápenky, celý průmysl regionu, jiný nebyl. Stávka byla povolena, přesto do stávkujících začla - česká - policie střílet. Zůstalo několik mrtvých mezi nimi i dítě. Opravdu jsem nevěděla, že vápenky patří do kategorie "textilní průmysl". Děkuji za poučení ale nějak mi připadá problematické věřit, že máte sebemenší znalosti dějepisu.

J. Hrdlička 18.1.2021 18:22

Zato vy se neváháte uchýlit i k dějepisu komunistickému, kdy tragédie jako u Frývaldova byly popisovány jako dílo krvelačných četníků vůči nevinným mírumílovným demostrantům. Vaše trapnost.

A krom toho, dost demagogicky zkreslujete faktickou připomínku předřečníka o tom, že práva, která ubozí, trpící a diskriminovaní Němci v ČSR měli, byla tehdy hodně nadprůměrná. Holt je vyvrátit nemůžete.

Další demagogií je poukazování na % nezaměstanosti, ale to se neřídilo příním pražské vlády, nýbrž strukturou průmysl, kdy ten pohraniční byl exportní a doplatil na sníženou poptávku ze zahraničí.

P. Brich 18.1.2021 18:41

To byl teror!! A německé divadlo v Praze provozoval a navštěvoval kdo? Na německé universitě přednášel a studoval kdo? Henlein a jeho partei (kromě dalších partají) tvořil kdo? A ten jednooký knihovník z Karlových Varů byl převlečenej českej Honza, Frau von Rybnitzki!!Vidím, že na Vás ten covid- 19 tvrdě zapracoval;-D

J. Hrdlička 18.1.2021 18:25

Fakt i v německých soukromých firmách byli preferováni čeští zaměstnanci? A fakt byly státní zakázky POUZE pro české firmy? Zkuste na pohádkách trochu ubrat.

Jak už bylo řečeno, znalost nejrozšířenějšího jazyka je u státní správy nutnost.

Š. Hašek 18.1.2021 14:37

Podáváte jakousi chaotickou a emocionální směs pocitů. Samozřejmě, že Vy, jako univerzální štrasbruselvesmír posuzovatelka, jste in.

Nelze Vámi napsaný krátký nástin označit za historický, já jej označuji jako "školení multikultyštrasbrusel absolventské".

Opravdu máte dojem, že "Evropu ničili": Palacký, Mácha, Smetana, Beneš, Gabčík, .................. obecně Slované???

Pište dál, možná začnu považovat Adolfa Hitlera i za konstruktéra/opraváře naší DNA.

P. Brich 18.1.2021 14:50

Paní Rybnická, Němcům ale nemůžete upřít vynikající talent ve využití lidí jako suroviny na mýdlo, vlasy do matrací, kostní moučku, atd. Předtím ale jejich živé síly a energie využít pro práci na blahu Němců.

H. Lukešová 18.1.2021 18:13

Právě proto existuje Stát Izrael, který židovský národ zachrání. Němci povraždili 1,5 milionu židovských dětí, ale v Izraeli dochází ke znovuzrození židovského národa. Izrael je jediná západní země, která má vysoký přirozený přírůstek a na židovské porodnosti se nepodílí jenom ultraortodoxní židovské rodiny, ale i obecná židovská populace i ta úplně sekulární.

Židé v Izraeli to berou jednak jako vlasteneckou povinnost, nechtějí být přemnoženi Araby a jednak jako otázku citovou, Němci chtěli vyhladit židovský národ z povrchu zemského, tak Židé v Izraeli chtějí znovuobnovit svůj národ. Říkají, každé naše další narozené židovské dítě je sladkou pomstou Němcům, Polákům, Ukrajincům a Arabům, ti nás chtěli vyhladit, ale my znovu žijeme. Am Yisrael Chaj!

M. Krátký 18.1.2021 15:44

kecáš kraviny - Němci mi zabili moji babičku 14 dní před mým narozením v roce 1943 a dodnes se mi neomluvili - nacisti každým coulem - a ty jejich kecy, že za všechno může Hitler si taky můžou strčit - nacizmus je v nich zakořeněný navždy - tečka CZ - !!!!!!

H. Rybnická 18.1.2021 16:54

Kecáte kraviny - Češi mi zabili moji babičku sice už rok před mým narozením a dodnes se mi neomluvili - nacionalistí každým coulem ...dto .......tečka !!!!!!

H. Lukešová 18.1.2021 17:47

Tak teď já nevím kdo je kdo z vás. Někomu povraždili Němci možná židovské předky (?) kdo ví, někomu zase Češi zabili německé předky. Mně nic do toho samozřejmě není. Co se mě týče, mě česko-německý spor příliš nepálí, protože vím, že dnešní Němci Čechům vzít vlast nehodlají, můj hlavní životní postoj je sionismus a uráží mě, když antisemité chtějí Židům Zemi izraelskou vzít.

V. Petr 18.1.2021 16:24

Britové uvažovali o odsunu už r. 1938! Tedy v případě, že by došlo k válce a Němci ji prohráli. Což se stalo!

Nevím zda toto nebylo deklarováno i v Postupimi "Německé menšiny se ukázaly jako zcela neloajální k zemím, ve kterých žily"! To bylo motto odsunu nejen od nás!

P. Milan 18.1.2021 17:14

Lze pochopit humanitní (a dočasný) přístup k uprchlíkům z válečných oblastí, ale pokud je uplatňován i na ekonomické migranty cizí, mnohdy nepřátelské kultury, je to sebevražedné.

Státní sebevraždy se hrozím mnohem více, než "hysterie".

J. Ptáček 18.1.2021 13:50

Společná přehlídka nacistických a komunistických zabijáků na sovětském území v Brestu-Litevském dne 23. září 1939 nepotřebuje komentář. Její sovětský spoluorganizátor generál Semjon Krivošej nejenže nebyl po válce odsouzen, ale v klidu se dožil vlády L. I. Brežněva a přežil tak svého kolegu generála H. Guderiana o celé čtvrt století.

T. Zlesa 18.1.2021 13:22

Pěkně vygooglováno, na konec docela průhledně podsouván závěr, že Němci jsou geneticky vybaveni pocitem nadřazenosti a jinými špatnostmi. Proto je EU špatně. Něco jako když v Německu se tvrdí, že Češi jsou zloději a lháři. Zkrátka pokleslá propaganda. Hanba číst...:-)

J. John 18.1.2021 13:10

Dobře napsáno. Dík.

P. Milan 18.1.2021 11:20

Několik poznámek: V úvodu je zmíněno, že německý nacionalismus byl odpovědí na nacionalismus a expansionismus francouzský. Později se tento dost důležitý fakt vytrácí. První světovou pochopitelně nespustilo a nezavinilo jen Německo, ačkoliv jeho podíl je značný. Rusko mělo své zájmy na Balkáně, sráželo se tam s Rakouskem-Uherskem. Válka nebyla carovi nijak proti mysli. Frantíci měli eminentní zájem odčinit rok 1871, s GB a Ruskem za zády to považovali za reálné. Němci se báli, že časem jim tahle koalice "přeroste přes hlavu" a že je výhodnější válčit dříve, než k tomu dojde. Italové doufali v expansi na úkor R-U. Jedině GB se do války nechtělo, nemohla skoro nic získat, zato dost ztratit. Kdo ví, co by dělala, kdyby Němci zbrojili jen na souši a ne i na moři.

Churchill nevyhlásil válku SSSR za napadení Polska, neboť premiérem tehdy byl ještě Chamberlain. Ten celkem správně usoudil, že GB nemá dost sil ani na boj s Říší, natož s oběma tehdejšími spojenci, SSSR a Říší.

I v dnešní době slouží EU nejen k německým, ale také k francouzským cílům (poněkud zjednodušeně, Frantíci by rádi znovu vládli Evropě jako za Napoleona, navíc za německé peníze). Rusko je dílem užitečný, dílem skutečný strašák, ani jemu by nevadilo, rozšířit své panství až tam, kde za cara nebo za SSSR bylo, případně i dále.

V. Novák 18.1.2021 13:21

Carovi byla válka proti mysli, protože 1) si při vší své hlouposti pamatoval, jak ho válka s Japonskem málem stála korunu, 2) nemohl nevědět, že Rusko teprve začalo armádu přezbrojovat, takže není schopná konkurovat skutečné moderní armádě a 3) proti válce byl i mentor carské rodiny Rasputin, který cara ovlivňoval přes carevnu Alexandru, o níž si ostatní členové rodiny psali, že její hloupost je nekonečná a naprosto spolehlivá a oddanost Rasputinovi si s její hloupostí nezadá.

P. Milan 18.1.2021 13:24

S tím Rasputinem souhlas, asi to nebyl žádný blbec. Car věděl nevěděl, mobilizoval. Jako první.

V. Novák 18.1.2021 13:30

Mobilizoval a současně přesvědčoval "Willyho", aby do války nešel. Spíš mu bylo proti mysli spojenectví s Británií a Francií, které tradičně stály na straně protivníků až nepřátel Ruska. A pokud se Rusko angažovalo v čemkoli spolu s Británií, doplatilo na to a získalo pramálo.

P. Milan 18.1.2021 13:35

O i Willy byl dost rozporuplný, místo příprav na boj se potloukal někde ve fjordech. Ale generální štáby si prosadily své. Legrace je, že žádný z těch prvotních aktérů nedosáhl toho, v co doufal. Ani ti vítězní.

Británie udržovala Evropu jakž takž v rovnováze, aby jim někdo nepřerostl přes hlavu a neohrožoval je. Což pochopitelně nemohlo Rusku vyhovovat, ale politika to byla celkem zdravá a dlouhá léta úspěšná.

Naopak z ruského "získávání" mnoho dobrého nepošlo.

P. Milan 18.1.2021 13:35

On i

H. Rybnická 18.1.2021 14:11

Carevna byla především matka s nesmírným strachem o dítě s nevyléčitelnou a těžkou nemocí. Že dala na osobnost, která uměla dítěti alespoň ulehčit je na dlani a že se právem obávala války také, na to se nepotřebuje vysokoškolské vzdělání -stačí zdravý rozum.

Š. Hašek 18.1.2021 10:13

Velice zajímavý článek! Chybiček nepatrně!

Bylo scestí víc. Je Lisabonská smlouva scestím?

J. Jurax 18.1.2021 12:43

Je.