9.12.2021 | Svátek má Vratislav


Diskuse k článku

MIGRACE: Kletba dobrého skutku

Bude to už pět let, co německá kancléřka Angela Merkelová pustila do země statisíce migrantů, zejména z islámského světa. Pětileté výročí je dobrá příležitost posoudit použitelnost morálky v politickém rozhodování.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Urban 2.9.2020 13:00

Otázka je, co mohla Merkelová dělat. Ono něco jiného jsou uprchlíci na hranicích EU a něco jiného uvnitř ní. Ostatně ke krveprolití se zatím neuchýlily ani státy, které na hranicích EU leží a s tou imigrací mají vážnější problémy. Takže nic jiného, než "reálpolitik" nezbývá.

Nezdá se, že by Německo čelilo sebezničení. K tomu má, jak se zdá, blíže Francie. Ta ovšem své hranice z humanitárních důvodů neotevřela.

P. Milan 2.9.2020 13:23

Krveprolití je kec těch, kteří nechtějí kontrolovat migraci.

Hranice je možno střežit i bez něj, viz Maďarsko, Makedonii, od jisté doby i Řecko.

Které se neuchýlilo, dokud mohlo lifrovat 3i plynule dál, potom, co je stáhli o peníze za SIMky, taxíky či potraviny. Když začali severní sousedi hlídat své hranice, začali i Řekové, najednou to šlo.

P. Janoušek 2.9.2020 12:42

Pane Robejšku souhlas. Jen je škoda, že tyto články tady čte stále stejná množina slušných lidí. A protože jsou slušní nepořádají žádné donucovací akce, pokojné demonstrace se zapálenými auty a vyrabovanými obchody. Ach jo.

J. Novák 2.9.2020 16:16

Jakože bych zapálením sousedova auta demonstroval svoji nespokojenost s postojem Angely Merkel a celé EU?

J. Jirka 2.9.2020 12:16

Zvláštní je jak snadno lidé přijmou fakt, že nám vládnou hlupáci nebo lidé špatně informovaní, kteří opakovaně činí chybná rozhodnutí, ale nikdo si nepřipouští, že by ta rozhodnutí opravdu byla tím, čím se jeví, tedy zlem, konaným v zájmu v pozadí stojících šedých eminencí.

I. Schlägel 2.9.2020 13:03

Politici si chrání vlastní kůži, nikoliv kůži nějaké šedé eminence. Na kohosi v pozadí nevěřte, děje mají prozaická vysvětlení.

P. Milan 2.9.2020 13:24

Jistě.

Jenže spiklenecké teorie jsou velmi oblíbené. Pohádky pro dospělé.

R. Benýšek 2.9.2020 16:03

Podle mne celé lidské dějny jsou o tom, že ti chytřejší vládnou těm hloupějším (protože ti hloupější si sami vládnout neumějí). Politici jistě patří k těm chytřejším. Ale mám-li v tomto pravdu, není ještě chytřejší (nežli jít se svou kůži na trh do politiky) tahat za drátky někde z povzdálí a ze skrytu? Pravda, konspirační teorie bývají leckdy přitažené za vlasy. Ale skutečně jsou politici ti, co nám doopravdy vládnou?

P. Milan 2.9.2020 16:05

Jistěže je toho i víc, ale ty spiklenecké teorie obvykle míří mimo.

S. Svatoš 5.9.2020 18:42

Pane Benýšku, myslím si, že jste zaměnil pouze chytrost za VYCHYTRALOST !!!

R. Benýšek 2.9.2020 16:03

Podle mne celé lidské dějny jsou o tom, že ti chytřejší vládnou těm hloupějším (protože ti hloupější si sami vládnout neumějí). Politici jistě patří k těm chytřejším. Ale mám-li v tomto pravdu, není ještě chytřejší (nežli jít se svou kůži na trh do politiky) tahat za drátky někde z povzdálí a ze skrytu? Pravda, konspirační teorie bývají leckdy přitažené za vlasy. Ale skutečně jsou politici ti, co nám doopravdy vládnou?

J. Pankovic 2.9.2020 19:07

To mezi ty chytřejší počítáte i Ursulu von den Layen?

Z této strany to vypadá tak, že dokud vládnou ty chytřejší hloupým, tak je všechno OK. Ale protože je hlupáků mnohem víc, tak se zákonitě dostanou k moci a pak začne obrovský pruuuuuuůse, chci říct průšvih. :-):-):-)

R. Benýšek 3.9.2020 11:17

Ursula je dost chytrá na to, aby se dostala tam, kde je. A je tak chytřejší než ti, kteří jí nechají rozhodovat o svých věcech. My dva si můžeme myslet, že je blbá jak troky, ale i tak je chytřejší nežli ti, co se jí nechají vést (a je jich dost na to, aby byla tam, kde je).

Vždycky ti chytřejší vládnou hloupějším, nelze jinak. Dospělí lidé nepotřebují , aby jim někdo vládnul. Dospělí lidé se vzájemně domluví na tom, co je třeba udělat. A politiky si dospělí lidé volí podle svých vědomých zájmů, které nemohou v daném systému tak účinně realizovat sami. Nikoli podle toho, jak to kdo komu nandal v televizní debatě, či co jim kdo slíbil z peněz těch druhých (obojí jsou to jen hry pro ty hloupé). Takto dospělých lidí je ale v každé populaci vždy nevýznamná menšina.

A proto je to, čemu se tradičně říká kapitalismus (volný trh) tím nejspravedlivějším systémem - ukazuje lidem nejvěrnější zrcadlo v tom, jací opravdu jsou. Velká většina lidí to ale nechce takové vidět a riskovat, že by v takovém světě mohli tu a tam prohrát (byť tu a tam prohrají v úplně každém systému), a tak si radši nechají nasadit na brýle pravdu zkreslující filtry regulací, protekcí a dotací, a výsledek je, že mají Ursulu :- ).

J. Fous 2.9.2020 14:15

Ona je otázka zda do politiky nastupují šílenci nebo zda politika udělá šílence i ze "slušného" člověka. Podle mě obojí, takže i kdybyste našel slušného člověka který by byl ochoten stát se politikem, stejně by musel být po krátkém čas vyměněn že neopotřebovaný kus.

D. Bystriansky 2.9.2020 14:37

Naprosto přesné, pane Jirko!R^

T. Krystlík 2.9.2020 11:20

Autorem uvedený motiv Merkelové je chybný. Hlavním motivem bylo nedopustit zhroucení států balkánské cesty a zabránění balkánským válkám, dále tozpad schengenského prostoru a EU. Když už takto rozhodla - měla na to necelé 4 hodiny - rozhodla se to prodat jako Wir schaffen das a tak vzít vítr z plachet konkurenčních politických stran.

P. Milan 2.9.2020 11:59

Hlavním motivem byl strach z "ošklivých obrázků".

Migraci balkánskou i jinými cestami to mohutně posílilo.

V. Petr 2.9.2020 12:01

Pitomost.

Státy balkánské cesty by se docela určitě nezroutily a v krajním případě by nasadily proti migrantům armádu!

R. Langer 2.9.2020 12:06

;-D ;-D ;-D

J. Jurax 2.9.2020 14:07

Jo, kdyby její rozhodnutí tehdy vskutku způsobilo rozpad EU, bylo by třeba si jí i toho rozhodnutí hluboce vážit a jeho výročí oslavovat.

A státy balkánské cesty by se nezhroutily. Mají tradici odboje proti moslemínům a nemyslím, že by se jejich reprezentace bály silového řešení tak jako zbaběle změkčilí politici států tzv. Západu. Stejně ubozí migranti by na socdávkach balkánských států ani žít nechtěli.

D. Bystriansky 2.9.2020 14:55

Ty wo.le, sílná EU a Schengen by podlehly požadavkům migrantů. Já se picnu, bez té EU jsme prý ztraceni, zato s ní na sto procent.

P. Lenc 2.9.2020 11:13

Dobré, dík!R^R^R^

N. Palová 2.9.2020 11:30

R^R^:-)

L. David 2.9.2020 10:51

Tak to končívá, když si lidé nedávají pozor a nechají nad sebou vládnout jednoho pomatence se satanským uvažováním - jednou Hitlera, jednou samolibou čarodejnici ! !

Je to zvláštní, že u těch největších průšvihů stojí vždy Německo: 1. a 2. světová válka, celoevropská občanská válka, která v Evropě již brzy vypukne, jakmile muslimská lůza nabude dojmu dostatečné síly a na jeden povel povstane, aby ustanovila evropský chalifát s právem šária.

Zbabělí Evropané proti tomu nepodniknou nic, kromě zavedení hnutí MLM (Muslims lives matter).

P. Milan 2.9.2020 12:00

"Je to zvláštní, že u těch největších průšvihů stojí vždy Německo"

Německo, před Německem Francie, po Německu SSSR.

J. Novák 2.9.2020 12:19

Bohužel není to zvláštní, ale naopak zcela normální. Stačí se podívat do učebnic dějepisu...

J. Šrajer 2.9.2020 10:51

Lidské pokolení je velmi agresivní druh. Navíc dochází k jeho přemnožení. Evropská morálka v současnosti je výsledkem dvou zničujících válek v Evropě, jako naděje do budoucnosti. Ta se již hroutí pod tíhou agresivity nových událostí. V nadcházejících 10-ti letech se překlopí do patriotizmu a posléze do rozpadu EU. Bude se ale bohužel v Evropě znovu válčit.

J. Novák 2.9.2020 9:57

Angela Merkel je v první řadě předsedkyní německých křesťanských demokratů. A pomoc bližnímu v nouzi je jedním z pilířů křesťanství. Naopak střílet do lidí, byť ilegálně se pokoušejících překročit hranice státu či unie, kam nebyli zváni, je pro křesťana nepředstavitelný hřích. Potud je jednání Angely Merkel pochopitelné.

Na druhé straně, jako představitelka země EU se dopustila naplnění skutkové podstaty nepromlčitelného trestného činu rozvracení republiky a za tento skutek by měla být spravedlivě souzena (tedy včetně skutečného práva na obhajobu). Svým výrokem porušila práva a přivodila újmu na právech, majetku, životu či zdraví velké části obyvatel EU. Navíc, k tomuto výroku neměla žádný mandát ani od orgánů EU, ani od nikoho z celé EU krom voličů CDU(CSU), představující zanedbatelné procento obyvatelstva EU (tedy popření demokratického principu vlády většiny).

Bylo by tedy krajně žádoucí, aby v této věci byla Angela Merkel obžalována, stíhána a spravedlivě souzena. Protože jenom v tom případě má možnost se plně a účinně bránit a případně se vyrovnat s důsledky vlastního jednání.

P. Milan 2.9.2020 10:08

Ono by to šlo i bez střílení, viz Maďarsko, Makedonie.

J. Novák 2.9.2020 11:50

Samozřejmě máte pravdu, ale úvahu doveďme do důsledku, kdy bude celý Schengen obehnán těmi ostnatými dráty jako někdejší Československo, a díky tomu, že nebude cesta menšího odporu, dojde v důsledku třeba až na to střílení (alespoň obrazně).