26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

MIGRACE: Kletba dobrého skutku

Bude to už pět let, co německá kancléřka Angela Merkelová pustila do země statisíce migrantů, zejména z islámského světa. Pětileté výročí je dobrá příležitost posoudit použitelnost morálky v politickém rozhodování.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Svatoš 5.9.2020 18:42

Pane Benýšku, myslím si, že jste zaměnil pouze chytrost za VYCHYTRALOST !!!

V. Pavelka 3.9.2020 16:08

Strategie byla vždy slabá stránka Němců.V první válce !

V. Pavelka 3.9.2020 16:01

V minulých letech Německo, vyzbrojilo Řecko , to byla součást toho dluhu Řecka , !!

J. Novák 3.9.2020 14:24

Přiznám se, že netuším, čeho se otázka týká. Zda problémů na Řecko-Tureckých hranicíchz hlediska migrace, problémů v Řecko-Tureckých vztazích na moři ohledně územních nároků, ekonomických problémů Řecka nebo nějaké aktualitě

R. Benýšek 3.9.2020 11:17

Ursula je dost chytrá na to, aby se dostala tam, kde je. A je tak chytřejší než ti, kteří jí nechají rozhodovat o svých věcech. My dva si můžeme myslet, že je blbá jak troky, ale i tak je chytřejší nežli ti, co se jí nechají vést (a je jich dost na to, aby byla tam, kde je).

Vždycky ti chytřejší vládnou hloupějším, nelze jinak. Dospělí lidé nepotřebují , aby jim někdo vládnul. Dospělí lidé se vzájemně domluví na tom, co je třeba udělat. A politiky si dospělí lidé volí podle svých vědomých zájmů, které nemohou v daném systému tak účinně realizovat sami. Nikoli podle toho, jak to kdo komu nandal v televizní debatě, či co jim kdo slíbil z peněz těch druhých (obojí jsou to jen hry pro ty hloupé). Takto dospělých lidí je ale v každé populaci vždy nevýznamná menšina.

A proto je to, čemu se tradičně říká kapitalismus (volný trh) tím nejspravedlivějším systémem - ukazuje lidem nejvěrnější zrcadlo v tom, jací opravdu jsou. Velká většina lidí to ale nechce takové vidět a riskovat, že by v takovém světě mohli tu a tam prohrát (byť tu a tam prohrají v úplně každém systému), a tak si radši nechají nasadit na brýle pravdu zkreslující filtry regulací, protekcí a dotací, a výsledek je, že mají Ursulu :- ).

K. Oldřich 2.9.2020 21:42

No a co říkate na Řecko? ;-)

P. Moravčík 2.9.2020 21:24

Videl som český film a osude židovskej rodiny na konci prvej ČSR. Hlavu rodiny hral Josef Abrhám a pamätám si jeho repliku na varovanie známeho pred možnými následkami Hitlerovej protižidovskej politiky: "Tady je Československá republika, člověče! Tady není Německo!" V záverečnej scéne odchádza so svojou rodinou zo svojho domu do transportu. Tak radšej niečo robiť skôr (a rozhodne nie podporovať ekonomických migrantov) ako si neskôr tĺcť hlavu o stenu nad vlastnou blbosťou a neschopnosťou zakročiť včas. Týka sa to, a nielen ČR.

J. Anděl 2.9.2020 21:21

Ok. Šlo mi hlavně, jako ostatně skoro vždycky z různých úhlů pohledu, o to odlišit vrstvu individuální a kolektivní na jedné straně, nebo soukromou a veřejnou trochu z jiné strany.

A přijde mi zkrátka matoucí, pokud pro všechny tyhle polohy používáme jeden pojem "morálka".

Má to řadu zajímavých souvislostí. Třeba je otázka, nakolik lze uvedené ovlivnit výchovou. Případně jaká forma výchovy má jaký účinek. A tak.

P. Moravčík 2.9.2020 21:14

Pani Rybnická, podmnožina Cigánov, ochotných sa integrovať, je dnes ako pred štyridsiatimi rokmi cca 15-20%. Súhlasím, že pomoc v tomto prípade má zmysel, snahy skultúrniť túto skupinu trvajú zhruba od roku 1950, keď im na príkaz komunistov zabránili migrovať, presadili ich do nepomerne kultúrnejšieho prostredia a až dodnes sa to stretlo s tak malým úspechom, že tie prostriedky, vynaložené na pomoc tejto skupine boli prakticky vyhodené z okna. Ani si nespomeniem, koľko rôznych pokusov sa podniklo. Určite by sa niečo z toho oplatilo podniknúť, ale to by chcelo aj ochotu z ich strany. Pán Zdechovský spomína úspech, vyjadriteľný v promile. Asi ako keď vysypete z výšky košík vajec a dve sa nerozbijú. Ak nebudú ONI niečo robiť, pomoc je zbytočná. Sú to majstri objavovania slabých miest v legislatíve, v predpisoch o sociálnych dávkach..., len práci sa dosť dôsledne vyhýbajú. Bez donútenia okolnosťami štyri pätiny z nich ani nenapadne zamestnať sa. Povedali by vám o tom starostovia obcí s vyšším percentom Cigánov ako sa darilo zapojiť ich do upratovacích prác (platených!!) a podobne. Aj Západ prestal otravovať s ich právami, len pár rokov potom ako sa rozliezli po Európe. Istá pani profesorka z USA prišla slziť do jednej z osád a slzila do chvíle, kým nezistila, že tí bití chudáci jej medzitým vykradli auto, vzali peňaženku, mobil a dokonca aj karty. Tak, prosím, už ma s tým nehnevajte;-). A nepredkladám Vám nejaké "nenávistné prejavy". Konštatujem len fakty a závery skúseností.

P. Milan 2.9.2020 21:14

No, není. Ruské suroviny jsou jen nejlevnější a je na ně cíleně stavěna logistika. Nic, co by mělo vydržet 100 let, pokud o to nebude (politický) zájem.

P. Milan 2.9.2020 21:12

To už je riziko Němců, nechají-li se vmanévrovat nebo dokonce se sami vmanévrují do situace, kdy jim někdo může "zavřít kohoutky".

P. Milan 2.9.2020 21:11

Robejšek je dobrý komentátor, ale vůdcovské schopnosti nemá. Proto padl jeho politický projekt.

P. Milan 2.9.2020 21:09

"Tvrzení, že (například) musíme (jako stát a jeho instituce a občané) z humanitárních důvodů pomáhat uprchlíkům, se tak týká spíš mravů než morálky. "

Já bych tomu ani tak neříkal mravy, spíš politika.

J. Anděl 2.9.2020 20:48

PS: odstavec na wiki jsem nedočetl celý, moje chyba. Popis tam neodpovídá mému pojetí úplně, jen částečně.

J. Anděl 2.9.2020 20:46

S článkem na obecné rovině souhlas. Nemám ale moc rád způsob používání slova morálka v souvislosti s politikou, tak bych to tu rád upřesnil.

Docela mému chápání vychází vstříc kapitolka Mrav, morálka a etika na Wikipedii:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Mor%C3%A1lka#Mrav,_mor%C3%A1lka_a_etika

O co jde podle mě? Morálka je individuální a je to složitý vzor, podle kterého nás soudí naše svědomí. Morálka madam Merkelové je jiná, než morálka pana Robejška. Jeho morálka je zase jiná, než moje morálka.

Tvrzení, že (například) musíme (jako stát a jeho instituce a občané) z humanitárních důvodů pomáhat uprchlíkům, se tak týká spíš mravů než morálky. Týká se toho, jak nastavíme veřejný prostor, jeho fungování, instituce, pravidla pro všechny. Ale nesouvisí s morálkou nás jako jednotlivců. Je to rozhodnutí za stát a stát nemá svědomí, proto nemá v souvislosti s ním vůbec smysl pojem morálka používat. Morálku nemá stát, ale nemá jí ani národ, etnikum, rasa, náboženská či jiná skupina. Tyto skupiny mohou sdílet určité mravy, které jim jako skupině mohou spíš svědčit nebo spíš škodit.

Morálka žádného jednotlivce schopného individuálního vědomí není s mravy dané skupiny nikdy naprosto identická (tedy, myslím si to).

Svědomí samo navíc neumí vyhodnotit obecné principy. Svědomí neví, jestli je správné pomáhat lidem. Umí jen posoudit, zda teď a tady bylo dobře, že jsem pomohl nebo nepomohl. Dívá se při tom do nějaké míry i na ty obecné mravy, ale ty nejsou zdaleka rozhodující.

Bylo by jistě zajímavé vědět, co říká svědomí paní Merkelové teď po pěti letech. Ale to se asi nikdy nedozvíme.

M. Josovič 2.9.2020 20:09

Připojuji se. Nemám co dodat. Škoda pane Robejšku, že nejste v politice. U mladého Klause byste se mi docela líbil. na rozdíl od SPD nevykřikuje o přímé demokracii, což je totální nesmysl.R^

J. Pankovic 2.9.2020 19:07

To mezi ty chytřejší počítáte i Ursulu von den Layen?

Z této strany to vypadá tak, že dokud vládnou ty chytřejší hloupým, tak je všechno OK. Ale protože je hlupáků mnohem víc, tak se zákonitě dostanou k moci a pak začne obrovský pruuuuuuůse, chci říct průšvih. :-):-):-)

V. Kučer 2.9.2020 18:42

Voják ve stráži má povinnost zvolat stůj kdo tam atd. Na vojně se mnou sloužil jeden který měl stráž zakázanou protože střílel bez vyzvání. Vojáci co hlídali muničák se domluvili že se nějakými řečmi nebudou obtěžovat ale budou ihned střílet. V případě zranění 3 kroky od a krátká dávka. Zbraně nejsou na parádu.

J. Kanioková 2.9.2020 18:38

Přesně !

J. Kanioková 2.9.2020 18:37

1*****

J. Kanioková 2.9.2020 18:36

Perfektní článek, absolutní souhlas s autorem R^

E. Pribijl 2.9.2020 18:32

Ono toto jednání Merkel před pěti lety bylo jen důkazem dekadence která se rozlezla po Západní Evropě. Tento džin se nedá jen tak vrátit zpět do lahve. Bude se to projevat na životě lidí v Evropě stále více, je to možná otázka několika let aby i naivkové pocítili tuto pravdu. Bude asi pozdě. Všechny vyspělé říše v minulosti dojely úplným rozkladem státu když pustily barbary k veslu.

V. Kučer 2.9.2020 18:02

V Bulharsku zastřelili u železného plotu jednoho migranta. Byl okolo toho humbuk, odpověď byla že se jednalo o oraženou střelu protože vojáci stříleli do vzduchu. Humbuk utichnul a migranti to nějakou dobu přes Bulharsko nezkoušeli.

J. Novák 2.9.2020 17:37

Obávám se, že taková je realita, bez ohledu na politiku...

J. Fridrich 2.9.2020 17:33

Takže dle vás to ve Světě bez Ruska nepůjde.. To je zcela bizarní myšlení..

J. Novák 2.9.2020 16:43

Nějak si neumím představit v horizontu nejbližších 100 let reálnou nezávislost Evropy na ruských surovinách. To by se věděckotechnický pokrok musel vrátit do svého tempa o 100 let dozadu, což by v první řadě muselo znamenat okamžitý konec Eurosocialismu (a to by pak zase nebylo nutno se té závislosti na ruských surovinových zdrojích zříkat...).

J. Fridrich 2.9.2020 16:33

Právě proto se pokouší Donald Trump přivést Němce a Západní země k rozumu, tedy k nezávislosti na rusácku...

J. Novák 2.9.2020 16:26

"A kolik by jich měla přijmout EU?"

Přece všechny. Všech 1,5 miliardy. Jinak by to znamenalo, že jsou někteří diskriminováni, což nemůžeme dopustit.

V tom je jádro pudla.

J. Novák 2.9.2020 16:18

Hlavně, aby pak Rusko nezavřelo Německu kohoutky s plynem a ropou...

Věřit tomu, že někdo přežil otravu Novičokem, je dokonalu ukázkou vítězství ducha nad hmotou!!!

J. Novák 2.9.2020 16:16

Jakože bych zapálením sousedova auta demonstroval svoji nespokojenost s postojem Angely Merkel a celé EU?