21.5.2024 | Svátek má Monika


Diskuse k článku

KONFLIKT: O Ukrajině realisticky

Samozřejmě, existují tu podstatné rozdíly – Ukrajina sousedí s Ruskem, byla částí Ruska a později SSSR, má dnes asi čtyřnásobek počtu obyvatel než my(nejméně 5-7 milionů však žije po ruské agresi v zahraničí), další miliony odešly z Ukrajiny ještě přede válkou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vychodil 20.4.2023 13:30

ty prostě nedokážeš přijmout fakt, že německo je kolonií USA. Když ne faktickou, tak mentálně jistě.

Zkus do této mozaiky vměstnat teroristický útok na NS.

Německo trpí, ale netroufá si ani pípnout ! žeby syndrom "týrané manželky" ?

P. Brich 20.4.2023 13:29

Invazi nevedlo Rusko, ale Varšavská smlouva kromě Rumunska, pod vedením SSSR. Okupanty pak byli většinou Ukrajinci: https://www.5plus2.cz/?e=XA-PRAHA&d=10.02.2017#strana=28

V. Chrastina 20.4.2023 14:27

Invazi do našich zemí v 68. roce nařídil Brežněv, Ukrajinec. Invazi do Maďarska v 56. roce bařídil Chraščov, Ukrajinec. Inu, Ukrajinci samí mírotvůrci. :-/

I. Schlägel 20.4.2023 14:33

Myšlenkovým zkratkám se meze nekladou, že, pane Chrastino.

R. Polášek 20.4.2023 9:51

Co se týká Západní Evropy, ta Ukrajinu v EU potřebuje coby levnou robotárnu, která levně vyrábí kvalitní komponenty. Které se v Západní Evropě snadno smontují do hotového produktu a prodají za vysokou lukrativní třeba německou cenu, která přinese Západní Evropě, třeba Německu, vysoký zisk německých firem a tím daněmu vysokou životní úroveň německých občanů.

Západní Evropa ale nepotřebuje sebevědomou silnou Ukrajinu, která by v EU byla mocenskou protiváhou Západní Evropy.

Proto Německo a další státty Západní Evropy si přejí porážku Ukrajiny. Ale zase ne takovou, aby celou Ukrajinu zabralo Rusko. Přejí si Ukrajinu sice po válce samostatnou, aby se mohla stát členem EU, ale výrazně menší než je nyní a oslabenou .

P. Čech 20.4.2023 12:16

To je Váš názor, pane Polášku a máte na něj právo. Nicméně můj názor je poněkud jiný. Ono jde v podstatě o sféry vlivu velmocí. Ruska a USA. A Evropská unie? Ta je pod přímým vlivem a ve sféře zájmů USA, ať si říká kdo chce co chce. EU také není velmocí v pravém slova smyslu.

R. Polášek 20.4.2023 9:45

Podobnost s rokem 1968 tady je, jenže Rusko dnes je mnohem slabší než Sovětský Svaz v roce 1968. Mimochodem v rocě 1968 obsadilo tehdejší Československo minimálně stejný počet vojáků Varšavské smlouvy jako se nyní pokusilo obsadit několikanásobně větší Ukrajinu russké vojsko. A další snad milióny vojáků byl tehdy připraven v záloze. Russko dneska mělo volných jen 250 - 300 tisíc vojáků, kterými obsadilo v únoru 2022 Ukrajinu, dalších odhadem sotva 100 tisíc vojáků muselo zdlouhavě "extrahovat " ze svých vojenských základen, které tak výrazně oslabily nebo poslat vagnerovce nebo povolávat ze záložníků a branců.

Kdyby se tehdy v roce 1968 Československo bránilo, tak by k těm původním 300 tisícům okamžitě nastoupilo dalších 300 - 500 tisíc , možná i milión vojáků Varšavské smlouvy a do týdne, maximálně měsíce by všechna střediska československého odporu byla dobyta obrovskou převahou.

Neboli realisticky o Rusku, rusko nyní čerpá ze své podstaty a může se stát, že i když válku vyhraje, strategicky prohraje, protože z války vyjde na víc desetiletí obrovsky oslabeno.

P. Čech 20.4.2023 9:55

To je jen Váš názor, pane Polášku. Názor velmi mnoha představitelů naší armády v roce 1968 byl poněkud jiný. Nesmíte podléhat politickým žvástům lidí, jakými byli zde mnou jmenovaní vlastizrádci, kteří zbaběle podepsali Moskevský protokol. Vietnam se také ubránil americké agresi a stejně tak Afganistán agresi USA i SSSR. Tamní lidé pouze nežvanili a hloupě nekecali a své země bránili. O tom to je!

J. Kindl 20.4.2023 12:09

Pane Čech kecáte jak Ruddé šlehy. Spojené státy americké a některé další země Austrálie, Nový Zéland, Jižní Korea, Thajsko a Filipíny se snažily bránit šíření komunismu v jižním Vietnamu Severní komunistický Vietnam s podporu SSSR a států Varšavské smlouvy napadl Jižní Vietnam. Vraždil civilní obyvatelstvo, vypaloval pole a ničil infrastrukturu. Byl podporován státy východního bloku včetně ČSSR, která zásobovala vietnamský komunistický režim mj. municí Významnou roli měla i partyzánská komunistická organizace Národní fronta osvobození Jižního Vietnam známá pod názvem Vietkong. Materiální podporu zajišťovala i komunistická Čínská lidová republika a hlavně Sovětský svaz. Síla náletů komunisty přinutila poprvé seriózně zasednout k jednacímu stolu. Dohoda mezi USA, Jižním Vietnamem, Vietkongem a Severním Vietnamem byla nakonec podepsána 27. ledna 1973 v Paříži. 28. ledna 1973 v 08:00 hodin saigonského času měly ustat bojové operace všech bojujících stran, a USA měly stáhnout zbytek svých vojáků z Vietnamu nejpozději v průběhu následujících 60 dní. To také do 29. března 1973 učinily. V zemi zůstalo pouze několik civilních poradců při správních úřadech a armádě Vietnamské republiky. Komunisté, po vypuknutí aféry, kolem prezidenta Nixona si byli jistí, že USA už nebudou zasahovat do bojů, začátkem roku 1975 začali další ofenzívu. USA už skutečně nezasáhlo a Vietnam, dne 1. května 1975, byl celý komunistický.

I. Schlägel 20.4.2023 14:49

Jste těžce, těžce mimo. Soustavně a dlouhodobě.

J. Jurax 20.4.2023 16:33

Vietnam americké agresi? Povídejte, přehánějte - ale nečerpejte jen z Rudého práva z přelomu šedesátých a sedmdesátých let.

A Afghánistán? Když válčíte s jednou rukou politicky uvázanou za zády, nemůžete vyhrát. Koneckonců to platilo i pro Vietnam.

B. Rudolf 20.4.2023 9:31

Autor článku hodnotí účinnost sankcí na základě tvrzení, že "nejdůležitější výsledek sankcí má být to, že Rusko opustilo plán cesty na Měsíc s lidskou posádkou".

Možná by bylo lepší vzít při hodnocení úinnosti sankcí článek (odkaz): Business Retreats and Sanctions Are Crippling the Russian Economy by Jeffrey Sonnenfeld, Steven Tian, Franek Sokolowski, Michal Wyrebkowski, Mateusz Kasprowicz :: SSRN

nebo aspoň český článek: Mýty o sankcích proti Rusku. Ve skutečnosti fungují, ruskou ekonomiku brutálně ochromují | Hospodářské noviny (HN.cz), který z něho vychází.

I. Schlägel 20.4.2023 14:52

Autor článku čerpá z jeho (jemu příjemných) informačních zdrojů. Nakonec mudrlantů, že sankce Rusku dokonce významně prospívají, jezdí plné vlaky.

Z. Velínský 20.4.2023 9:17

Pane Bartoni, Vy a s Vámi Vaši citovaní realisté, jste zapomněl na jednu veledůležitou věc, která mění dějiny a svět výrazněji, než fatalismus. Vy a Vaši citovaní předpokládáte, že všechno je dané a jakýkoliv pokus o změnu je zbytečný. Při smíření se, že takhle věci jsou a jinak nebudou, by nevznikl ani Izrael, ani by se starověké Řecko nedostalo až do Indie. "Realisticky" píšete, že osud Ukrajiny je stejný, jaký byl osud Československa v roce 1968. Jenže Československo roku 1968 se nevzbouřilo, nepostavilo se na vojenský odpor. Jistě, z mnoha předpokladů Vašeho fatalismu by takový vojenský odpor býval byl marný. Ale Ukrajina to zkusila - a zjišťuje se, že zase až tak úplně marný není.

Ś. Svobodová 20.4.2023 9:08

Autor si nevšiml, že článek pana Berky byl nadsázkou. Citovaný politolog neexistuje a nic takového o Ukrajině neřekl. Postava ve snu se nakonec odhalí jako Machiavelli.

B. Rudolf 20.4.2023 9:01

V komentářích bylo už několikrát kritizováno to, že: Hlavní rozdíl mezi "osudem Ukrajiny" a Československem v r. 1968 autor článku vidí v tom, že "Ukrajina byla součástí Ruska" a v rozdílných počtech obyvatel.

Rozdíl je přitom úplně jiný a je do očí bijící: Ukrajincům se na rozdíl od nás podařilo zabránit Rusům v ovládnutí jejich země. Bylo a je to za cenu obrovských obětí na životech, za cenu rozvrácení ekonomiky země, za cenu masových ruských zvěrstev na území Ukrajiny. Rusům se nepodařilo nadělat z Ukrajinců kolaboranty a ani Ukrajinu ovládnout.

Nazvat článek s takto hrubou a neomluvitelnou chybou nadpisem: "O Ukrajině realisticky" svědčí buď o autorově totální ztrátě soudnosti nebo o jeho manipulativních úmyslech.

P. Kmoníček 20.4.2023 9:18

Pane Rudolfe, obojího, obojího.

P. Diviš 20.4.2023 8:39

Co se týče Ukrajiny, tak ano, ta má prostě smůlu, že je blízko Ruska a to ji pokládá za svou.

Podobně je to s Čínou a Tchajwanem, Tibetem a jinými hraničními oblastmi.

Ani jedněm sousedům to sousedství s velmocí nijak neprospívá, spíš škodí. Tchajwan, od Číny zatím osvobozený, prosperuje lépe, než PRC.

USA a EU - možná mají popsané tužby (asi jak kdo z jejich politiků), ale přinejmenším je dávají najevo snesitelnějším způsobem, jak lze pozorovat i v Česku, po změně ze sovětské sféry vlivu do té EUnijní či americké.

B. Rudolf 20.4.2023 9:13

Doufám, že jsem vás špatně pochopil. Podle toho, co jste napsal, to může vypadat tak, jako byste si myslel, že, když se nějaká ženská dostane do situace, že musí jít v noci sama nějakými pustými místy, a někdo ji na to konto znásilní nebo oloupí a třeba i zabije, tak prostě měla smůlu a po násilníkovi nebo vrahovi nemá smysl pátrat, protože se ocitla ve špatnou dobu na špatném místě.

Já si myslím, že přepadení Tibetu a jeho následná kolonizace Čínou byly zrůdné, a pokud by to bylo možné, bylo potřeba tomu zabránit. A potom, co ČLR předvedla v Hong-Kongu, nemá nárok obhajovat (nebo dokonce vynucovat) "politiku jedné Číny" vůči Tchajwanu.

Ukrajina byla brutálně přepadena Ruskem a Rusko by (v našem zájmu) mělo být potrestáno natolik tvrdě, aby na dostatečně dlouho skončilo s imperiální politikou prosazovanou brutální silou. Přinejmenším od přepadení Ukrajiny je Rusko zločinecká země a zaslouží si, aby tak bylo vůči ní i postupováno.

P. Diviš 20.4.2023 14:36

Ano, pochopil jste špatně. Jsou to všechno zločiny imperialismu, sovětského, ruského i čínského.

P. Čech 20.4.2023 8:30

"Osud Ukrajiny mi v mnohém připadá podobný Československu roku 1968."????

Podobný v čem, pane Bartoni? Snad v tom, že se Ukrajinci vojensky nebrání ruské agresi? Nebo snad v tom, že by ukrajinští nejvyšší představitelé v Moskvě podepisovali nějaký nový Moskevský protokol jako naši vlastizrádní představitelé (Svoboda, Dubček, Smrkovský, Černík, Bilak, Barbírek, Piller, Rigo, Špaček, Švestka, Jakeš, Lenárt, Šimon, Husák,Indra, Mlynář, Dzúr, Kučera a Koucký)v roce 1968? Jediným, kdo se z "naší delegace" zachoval státnicky byl František Kriegel, čest jeho památce. Ostatní se zachovali jako osouzeníhodní vlastizrádci. něco takového dnes na Ukrajině nevévodí, ta se dosud hrdinně brání odporné ruské invazi. Kecy o nějakých důvodech , které Rusko k invazi vedly zde nejsou na místě. Ať totiž byly tyto důvody jakékoliv, žádný z nich neospravedlňuje vojenskou invazi Ruska do jiné, cizí země.

P. Diviš 20.4.2023 8:43

Jsou trochu rozdíly v možnostech obrany před agresí. Ukrajina má prostor, není obklíčena skoro ze všech stran a má podporovatele, dodávající zbraně i peníze. A na napadení se připravovala, byť nedostatečně.

Československo bylo obklíčeno, spojenci žádní, připravenost žádná a v politice i armádě dost kolaborantů. Kriegel se zachoval statečně, ale ne státnicky. Státník by se snažil ze situace vytěžit maximum m͇o͇ž͇n͇é͇h͇o͇.

Že invazi nic neospravedlňuje, tehdejší ani současnou, to ano.

P. Čech 20.4.2023 9:49

A podpisy mnou uvedených individuí jsou podle Vás maximum možného? Pokud by to byla pravda, potom jsme si opravdu nezasloužili nic více než 22 let okupace sovětskou (i ukrajinskou) armádou. Ono totiž jde o to, že ten stát, který si nedokáže a nebo nechce svou svobodu vydobýt vlastní krví, nestojí za to, aby ji vůbec měl.

M. Valenta 20.4.2023 12:17

Máte recht.

I. Schlägel 20.4.2023 15:11

Podpisy Vámi uvedených individuí byly motivovány mimo jiné zejména stavem popsaným panem Divišem. "Československo bylo obklíčeno, spojenci žádní, připravenost žádná a v politice i armádě dost kolaborantů." Alternativou by bylo utopení jakéhokoliv odporu v krvi stejně jako v Maďarsku v r. 1956. Což je realistický scénář, který vy neakceptujete nebo vám je u zadele.

P. Brich 20.4.2023 17:26

Kriegela možná dohnalo svědomí, za svou roli před 20 lety:-(

J. Kindl 20.4.2023 13:35

Čest naši památce osobě, která v roce 1948 byla spolutvůrcem Lidových milicí. Rudolf Slánský a Josef Pavel, který velel Lidovým milicím, řekli ne, nebude se střílet, v novinách nesmí být titulky „Komunisté střílí do lidí“, Kriegel byl mnohem tvrdší a prosazoval revoluci se vším všudy.riegel patřil k těm lidem, kteří v komunistické straně prosazovali, že Únor má být opravdu tvrdý.

J. Černý 20.4.2023 7:53

Vy chcete říci, že vraždění na Majdanu 2014 a po něm třeba v Oděse a na východní Ukrajině bylo jako Pražské jaro ? Jak tam pak zuřila demokracie a blahobyt až do loňského roku a byl to nebezpečný příklad pro Rusko ? Už jste s tím byl u Džamily Stehlíkové ?

P. Diviš 20.4.2023 8:45

Pražské jaro bylo realitou, odpovídající naší kulturní úrovni.

Vraždění na Ukrajině je dílem dáno tamní úrovní, dlouho se vyvíjející pod vlivem Ruska, dílem ruskými pohádkami.

F. Navrátil 20.4.2023 7:44

Na ukrajinský konflikt existuje několik různých názorů. Od toho, že krvežíznivý Putin napadl Ukrajinu s cílem zlividovat stát a ukrajinské obyvatelstvo, přes názor, že Ukrajina byla po majdanu vehnána západem do neřešitelného konfliktu s Ruskem, až po tvrzení, že jde o zástupnou válku USA a Ruska na území Ukrajiny vyprovokovaný Čínou, které se tak daří oslabovat své mocenské konkurenty. Ať už se konflikt bude vyvíjet jakkoliv, s největší pravděpodobností k nějakému upatlanému míru, jasným poražením je Evropa.