17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

KONFLIKT: O Ukrajině realisticky

Samozřejmě, existují tu podstatné rozdíly – Ukrajina sousedí s Ruskem, byla částí Ruska a později SSSR, má dnes asi čtyřnásobek počtu obyvatel než my(nejméně 5-7 milionů však žije po ruské agresi v zahraničí), další miliony odešly z Ukrajiny ještě přede válkou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vychodil 20.4.2023 13:27

tvoje logika kulhá na obě nohy.

Pokud věříš snu USA o dybytí a rozparcelování RF, tak se přece nebudeš k tomu lúsrovi připojovat...krátkodobé zisky budou převálcovány ztrátami, které ti "zaručí" vítězné imperium, které tě obviní z kolaborace !

mysli, snyku, mysli...jinou radu ti nemohu poskytnout...

P. Brich 20.4.2023 13:32

Ty, snyku, jsi úplně vymyšlenej!!;-D

P. Vychodil 20.4.2023 13:58

no, určitě mne vymysleli moji rodiče, takže no new news...:-)

P. Vychodil 20.4.2023 10:14

Válečný konflikt na ukrajině je jenom drobnou epizodou. Nicméně tato událost významně urychluje celosvětové změny, vedoucí k zániku Pax Americana.

Globální jih, Asie, střední a blízký východ, dříve víceméně vyčkávající, ke které koncepcise přidat, nyní se houfně hlásí k multipolárnímu konceptu. Ignorují americké sankce, odklánějí se od USD, hlásí se k BRICS a dalším obchodním aliancím. A tento proces, jednou spuštěn, nelze zvrátit. RF/Čína již na strategické úrovni již vyhrály, bez ohledu na jakoukoliv budoucí plichtu na UA.

Kdo již prohrál, je EU, vazal USA. Dobrovolně se odstřihnul od spolupráce s RF, nechává si líbit veškeré, proti němu namířené, americké sankce, včetně teroristického zničení NS, ožebračuje vlastní obyvatelstvo pod falešnými záminkami udržení západních hodnot...ve výčtu by se dalo pokračovat dlouho.

USA krátkodobě vyhrává, dosud může ždímat Evropu, dodávat nové zbraně, vše se ovšem jednou vyždímá.

Ekonomický růst přesvědčivě ukazuje, kdo (jaký blok) bude za nemnoho budoucích let velmocí. A nezapomeňme při tomto hodnocení vzít v úvahu i demografii a její trendy...

Jsme z tohoto pohledu na správné straně hřiště ?

D. Laurencikova 20.4.2023 10:40

Zda se, ze ano. :-/

R. Valkovič 20.4.2023 10:42

Kecy. Cina je a bude velmoc, ale pro EU a USA je to jasna hrozba. Diktatura Pekingu se nikomu moc nelibi, takze i ta slavna spoluprace je jen o penezich a aktualnich zajmech. Dolar jeste dlouho nic nenahradi a Rusko vlastni vinou miri do haje zeleneho. Po fiasku svych zbrani prijde i o vetsinu vojenskych kseftu.

P. Brich 20.4.2023 13:20

Každá slavná spolupráce je jen o penězích a aktuálních zájmech. Jen nás se peníze netýkají a aktuální zájem je, aby nám nezlomilo vaz, až si ten, u něhož máme hlavu v (_!_), na ní dřepne.

J. Ptáček 20.4.2023 9:56

Ukrajina především nepotřebuje pomoc ruských velkospasitelů. Ale nepotřebuje ani rady realistických mudrlantů východních, ani západních. Chce mít svobodu a si žít po svém. Při všech chybách si to zaslouží a já jí to přeji.

V. Podracký 20.4.2023 13:19

Ukrajina si žila po svém tím, že adorovala Banderu, diskriminovala ruskou menšinu (i jiné menšiny) na úrovni chování nacistů k české menšině v Sudetech (zakazování jazyka na úrovni trestů při jeho použití). Mnohé jiné státy si po svém žít nesměly, třeba Jugoslávie, Irák, Sýrie, Libyie a pod. Prostě musíme mít jasno v hodnotách. Co se smí a nesmí platí pro všechny stejně. Pokud budu odsuzovat Putinovu agresi, musím odsoudit i Clintonovu, Bushovu a pod. Stejnou mírou.

I. Schlägel 20.4.2023 14:30

Rusko si žije po svém tím, že adoruje Stalina, mimo jiné. Tak že trestem pro něj by měl být stejný klacek, který používá na Ukrajině, když už chcete porovnávat co se smí a nesmí. Pokud se týká konfliktů, které USA vedly v zahraničí, cílem nebylo vymazání státu a jeho národa z mapy světa, ani jeho obsazení. A je sakra rozdíl mezi jistým Saddámem či Miloševičem a Zelenským. Rozdíl, který Vy nedokážete pochopit stejně jako rozdíl mezi Banderou a Stalinem a zejména mezi jejich motivací.

P. Diviš 20.4.2023 14:32

Pokud by ty agrese byly stejnou mírou (pokud to tedy vůbec byly agrese), tak i odsuzovat stejně.

Jenže ono se to liší a to tak, že velmi.

H. Rybnická 20.4.2023 14:35

Nemýlíte se? Jaká česká menšina v Sudetách? V roce 1918 žilo v Sudetách něco přes 4 procenta občanů české národnosti. Ovšem v následujících letech se stala státním jazykem čeština a to zakazování používat němčinu ve styku s úřady a to i pod tresty byl ryze český zákon. Dokonce to celé zacházelo i do soukromí, pokud si chtěl úřdeník státní nebo komunální správy zachovat pracovní místo, musel nejen povinně navštěvovat kurzy češtiny, i když češtinu perfektně ovládal, alte musel si také počeštit jméno - i křestní. Držte se faktů, prosím.

I. Schlägel 20.4.2023 14:44

Nechci být špatným prorokem, ale Vaše prosba bude s největší pravděpodobností oslyšena.

H. Rybnická 20.4.2023 15:12

Má to být vtip?

I. Schlägel 20.4.2023 15:23

Nikoliv, pouze má domněnka, že Váš předřečník se faktů držet nebude. Pokud by měl tu snahu, nenapsal by tak fakticky nepřesný diskuzní příspěvek.

H. Rybnická 20.4.2023 15:31

Děkuji Vám. Je mi to jasné.

P. Brich 20.4.2023 17:06

Chápu Vás. To bylo nevýlovné utrpení, když německý úředník chtěl dál vládnout razítkem na území osídleném převážně Čechy, musel umět česky.;-(

A Češi měli tu výsadu, že si svá německá jména mohli ponechat.;-D No to je vyloženej teror!!

F. Navrátil 20.4.2023 18:05

Paní Rybnická, vy dobře víte, že za Rakouska-Uherska se nezjišťovala národnost, ale obcovací řeč. Tudíž Češi žijící v převážně německém prostředí museli deklarovat jako obcovací řeč němčinu. A vy jim hned přisuzujete německou národnost. Československo naopak registrovalo národnost, proto Čech na pohraničním většinově německém území měl národnost Českou. Tak se počet Čechů v pohraničí skokově zvýšil ze čtyř na deset procent. Úřední řečí v obcích a městech, kde žilo nejméně 20 procent obyvatel německé (polské, maďarské, ukrajinské) byla němčina (polština, maďarština, ukrajinština). Bylo by absurdní, aby československý státní úředník neovládal český (slovenský) jazyk. Tvrzení o nucené změně jmen Němců je váš folklór, a to tím spíše, že každý druhý se jmenoval Swoboda, Sedlaczek nebo Czepek.

H. Rybnická 20.4.2023 19:02

Pane Navrátile, neškodil by trochu nezaujatý pohled do historie. Jen jeden úryvek:

Na podzim roku 1924 konstatoval německý poslanec v rozpočtovém výboru pražského parlamentu Siegfried Taub, že bylo propuštěno i sedm tisíc německých železničářů, byť úspěšně složili jazykové zkoušky ze státního jazyka. Krátce poté se ministr Jiří Stříbrný chlubil, že zásluhou jeho strany bylo 40 tisíc německých poštovních úředníků a železničářů zbaveno míst a nahrazeno Čechy [Jaksch 1990, Klimek 2002].

Mezi 1918 - 1938 byl němečtí státní zaměstnanci (tedy policie, školství, úřednictvo atp.( v Sudetách propouštěni ze služby a nahrazování Čechy z vnitrozemí ,

Podle úřední statistiky českých zemí poklesl počet zaměstnanců německé národnosti mezi roky 1921–1930 podle oborů o 38 až 48 % s výjimkou školství, kde pokles činil pouze 9 %. Nahrazováni byli českými. V důsledku chybějící zkoušky z úředního jazyka, státního jazyka československého bylo v letech 1921 až 1930 propuštěno ze státních služeb 33 tisíc zaměstnanců německé národnosti. Údajně to bylo spojeno s reorganizací státních úřadů a podniků, ale v tomtéž údobí bylo přijato do služeb státních podniků 41 tisíc Čechů. Do roku 1930 se podíl německých státních zaměstnanců v českých zemích, např. pošty a železnic, snížil na 12,7 % [Kučera, J. 1999, Klimek 2003–2].

J. Ptáček 20.4.2023 21:40

Koukněte pozorně na nadpis. Tento článek není ani o Jugoslávii, ani o Botswaně, je jen a jen o Ukrajině. Proto Putin ano, Clinton ne. Vyjadřuji se jenom k předloženému textu.

J. Vintr 20.4.2023 13:59

Ať to skončí jakkoliv, tak to těm několika stům tisícům zabitých Ukrajinců život nevrátí, nevrátí to zdraví několikanásobně většímu počtu válečných invalidů a do zbídačené země se nejspíš ani nevrátí většina těch, kteří využili situace a prchli z Ukrajiny do okolních zemí. Takže ta "svoboda a žití po svém" přijde zatraceně draho. A přitom stačilo tak málo, a tohle všechno se nemuselo stát.

P. Diviš 20.4.2023 14:33

Ano. Stačilo by kdyby Putinův otec použil šprcku, pokud to v Azbukistánu znali.

Svoboda vždycky přijde draho.

J. Jurax 20.4.2023 16:26

Nikoliv.

Ono je to složitější. Ukrajinské politické činy, potažmo chyby předválečného období jsou sice dnes překryty étosem hrdinné obrany proti agresorovi, nicméně existovaly.

I. Schlägel 20.4.2023 16:47

To ano, ovšem Ukrajina si vybrala cestu do EU i do NATO, což znamená, že si bude muset projít podobným mentálně-očistným procesem jako Německo. V Rusku s ním ještě ani nezačali, naopak, jsou opět připraveni statečně hájit svou verzi historie včetně katyňského masakru "způsobeného německými nacisty" a na uvádění historických souvislostí na pravou míru mají paragrafy.

P. Vychodil 20.4.2023 9:53

pokud Rusko okupovalo ČSR v roce 68 a opustilo jej po 90, jak nazveme přítomnost amrecké armády v Německu od r 45 do nynějška ? Já to nazývám okupací...

P. Čech 20.4.2023 12:11

To nazýváte správně. Žádná armáda žádného státu nemá co dělat na území státu jiného ba dokonce, podle mne, ani v mezinárodních vodách, ledaže by zabraňovala důsledkům přírodních katastrof. Vymlouvat se na žádosti vlád okupovaných zemí není na místě. Každý samostatný stát se musí umět bránit agresím především sám. Že to jde, když se chce, je vidno na příkladech třeba Vietnamu a Afganistánu, relativně malých to státech, které dokázaly vyhnat okupační jednotky USA, ale i SSSR.

I. Schlägel 20.4.2023 14:39

Vojenská přítomnost na základě dobrovolné dohody není nic proti ničemu. Nakonec o čem jiném je NATO, vzájemná výpomoc při ochraně vzdušného prostoru, společná cvičení atd. Vietnam okupační jednotky nevyhnal, ale USA se stáhly sami mimo jiné díky domácímu veřejnému mínění. Škoda, kromě moderní a svobodné Jižní Koreje jsme mohli mít i moderní a svobodný Jižní Vietnam.

J. Kindl 20.4.2023 12:27

Přítomnost armády v Německu je na základě smlouvy po druhé světové válce. Když USA uvažovalo o stažení základen z Německa vypukly v místech, kdo jsou základny USA demontrace s cílem, aby armáda USA dál zůstala v Německu. Důvod byl prostý. Oblasti, kde je armáda USA mají z toho velký profit. USA je v Německu v rámc NATO se souhlasem německé vlády,

P. Vychodil 20.4.2023 12:40

vojska WS byla v ČSR se souhlasem české vlády.

Nějaký rozdíl ?

a s těmi demostracemi to máš nějaké popletené, ty byly spíše pro stžení okupačního vojska...

co píše AI :

The announcement of the U.S. troop withdrawal in 2020 sparked debates and discussions among the German public and politicians but did not lead to widespread or notable protests against the withdrawal itself...

J. Kindl 20.4.2023 13:26

Ty píší ledacos. Pokud by vláda Německa chtěla stažení armády USA, stačí to jenom vyslovit.