1.4.2020 | Svátek má HugoDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


JAR: Seberte jim to!Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 110, poslední: 9.3.2018 13:30, přehled diskusí

JAR až do 15.století nebyla prázdná:
Autor: I. Pujman Datum: 9.3.2018 13:30

Pokud se člověk podívá více do historie, Jižní Afrika původně byla obydlená, a to poněkud záhadnou civilizací, údajně dovyvrácenou Portugalci pomocí střelných zbraní. Po této civilizaci - naposledy s názvem Velké Zimbabwe, Naletale a Khami (cca 200 městských center!), která ale převážně sama zmizela v 15.století, zbyly zajímavé ruiny velkých pevností, měst či paláců

Nicméně lze mít za prokázané, že v okamžiku, kdy u břehů jižní Afriky přistály portugalské lodě, jih Afriky byl téměř prázdný. Portugalci jižní cíp Afriky používali spíše jen jako opěrný námořní bod, a tak se do uprázdněného prostoru začali stěhovat ve velkém jiní Evropani,především Bůrové, neboli holandské rodiny - hugenoti. Když se našly diamanty a zlato, vycenila zuby Velká Británie. A na práci noví páni potřebovali pracovní sílu, protože poražení Bůrové odmítali dřít jako otroci v dolech. A tak se dostlai na jih Afriky dnešní černošští "páni", dovezení ze subsaharské Afriky a z oblasti pralesů. Britové si zadělali na problém, protože úmyslně dováželi celé rody navzájem znepřátelených kmenů podle poučky rozděl a panuj. Kam to vedlo, vidíme i dnes.

Osobně si myslím, že bych dnešní celou Jižní Afriku nechal černochům, a bělochy bych převzal do Evropy (pravděpodobně mnohým z nich tak zachráníme život), Do JAR bych odvezl i všechny ty, kteří se natahali do Evropy jako ekonomičtí běženci. Ať se jim to bude líbit, nebo ne. A kdo poruší zákony v Evropských zemích z těch, kteří mají legální víza či pasy, dělal bych to jako v Austrálii. I s celou rodinou - šup do Jižní Afriky, a do Evropy nikdy nesmíš. Není problém to kontrolovat pomocí odběru DNA, otisků prstů, atd.

Tohle není blouznění rasisty, to je bohužel jen projev pudu sebezáchovy, který naši politici za prachy bůhvíodkud už dávno ztratili...........

Taková svoboda něco stojí..:
Autor: P. Grigar Datum: 2.3.2018 21:50

..ovšem většinou ty, co s ní nemají nic společného. V devadesátých letech jsem měl možnost si často popovídat s člověkem, který v JAR žil od roku 1968 a domů se vrátil právě v předtuše čehosi podobného.

Jako důlní inženýr byl dobře zajištěný a tak investoval, koupil zemědělskou farmu, čímž si, jak říkal nas..al do bot. Nakonec měl "ANC a zločince Mandely" tak plné zuby, že vše prodal ještě zavčasu a v klidu dožil v rodné zemi. S hladomory počítejme najisto, dokud mají co jíst, nehnou prstem a když už jídlo dojde.. jde se okrást sousední vesnice.

a jako všude v Africe...:
Autor: V. Kříž 191 Datum: 2.3.2018 20:38

... od roku 1958 (Guinea to, tuším, načala), když se vyhnali ti bílí vykořisťovatelé, se začne válčit mezi kmeny (nejnověji viz Lybie) a kydž se jich polovina vyvraždí, bílým to začne být líto a budou tam zase cpát prachy na školy, které kdysi fungovaly, na doktory a léky, kteří tam kdysi byli, na jídlo pro chudáky malé děti, které se kdysi, možná že ne dosyta, najedly. A které okamžitě někdo z černých nahoře rozkrade. Protože jsme přece humánní. To, že to je černým úplně jedno, humanita jim nic neříká, není na překážku. A dopadne to zase na čtyřicet let jako v Zimbabwe.

Re: a jako všude v Africe...:
Autor: P. Sulc Datum: 2.3.2018 20:53

Je to tak. Na pr. Portugalci nacpali spoustu penez do Angoly, ta se stala kolonii primo vystavni, nemocnice, universita i dosti jinych skol. Ale pod tlakem Zapadu, hlavne Ameriky, byli nuceni Angolu opustit a stalo se, co Salazar predvidal: zemi znicila dvacetileta obcanska valka, vse zruinovano a Angola musela delat vse znovu od zacatku. A ti zli kolonisatori, vsichni dohromady, za sto let kolonisace nevyvrazdili zdaleka tolik lidi, kolik se jich povrazdilo za tri mesice treba jen v Rwande-Burundi, ci kolik jich pomordoval Idi Amin Dada. To si proste cernosi ''vladnou sami''.

Ti černoši si úplně stejně "vládli sami" už PŘED příchodem:
Autor: P. Vanura Datum: 3.3.2018 12:32

kolonizátorů. Takový "drtící" Šaka, jeho výbojům padlo počátkem 19 století za oběť 1-2 miliony lidí byl zářným příkladem...

Re: Ti černoši si úplně stejně "vládli sami" už PŘED příchodem:
Autor: P. Sulc Datum: 3.3.2018 13:42

Ano, a jeste dal zavrazdit svoji matku, aby to svedl na sve odpurce a mohl je zabit. Jeho polobratr Dingan byl stejna kreatura, ale dal Shaku zabit.

No jo, bíle je třeba rozkulačit.:
Autor: J. Jurax Datum: 2.3.2018 19:12

Mimochodem - rozkulačování podle rasového klíče by mělo vzbudit popuzený jekot všech obránců lidských práv a bojovníků proti rasové diskriminaci.

Ale jak se zdá, nevzbudí. Protože ti rozkulačovaní jsou bílí, tudíž nejde o žádný rasismus.

A JAR začala jít do háje s koncem apartheidu - protože místo rasismu bílé, vzdělané a pracovité menšiny se rozběhl rasismus primitivní černé většiny plus korupce, kriminalita a takové podobné. Dopadnou jako v Zimbabwe.

Přesně, bohužel..:
Autor: J. Kanioková Datum: 2.3.2018 19:56

nějak mi to připomíná náš r. 48, děs..

Re: No jo, bíle je třeba rozkulačit.:
Autor: P. Sulc Datum: 2.3.2018 20:44

Budiz vam cest a slava, pane Juraxi, napsal jste moudra slova. V dobe apartheidu byla RSA temer zaslibena zeme, bezpecna i pro cernochy, kriminalita minimalni. Ted se tam lide po setmeni boji vijit ven a to vcetne cernochu, tedy tech slusnyc. Bohuzel, tu zem do tohoto stavu dokopala nase zapadni civilisace, hlavne Amerika a Anglie, ohanejici se vsemi moznymi pravy a jak jinak, rovnosti lidi. Jenze rovnost pred zakonem neni jeste rovnost ve schopnostech, pracovitosti a inteligenci. Bezpochyby vite, ze i nektere zeny vynikaly v matematice, Rusky a Polky, tusim. Jen si tam nedovedu predstavit cernocha. Araba ano, mourenina ne.

Musím přiznat (pokračování):
Autor: P. Vavruch Datum: 2.3.2018 16:02

Změna ústavy není potřeba, vláda neprovedla co měla a mohla - t.j. rozdělení 30% půdy v první fázi - díky korupci a hlavně neschopnosti kádrů.

Uvidíme, jestli se podaří zabránit živelnému zabírání půdy.

Četl jsem, že rozdělování půdy povede k zabíjení mezi černochy, ti řeší konkurenční spory střelbou (např. mezi taxikáři).

Musím přiznat:
Autor: P. Vavruch Datum: 2.3.2018 16:01

že pan Lunák má v mnohém pravdu, nesmysl je jen míšení Bantů a Křováky a Hotentoty, ti byli vyvražďováni. Běloši by naopak nechali Hotentoty v klidu, kdyby jim Hotentoti dovolili zabrat si co chtěli.

Kdy pronikli Bantové do Jižní Afriky není jasné, ale asi to bylo pár set let před Evropany. Jenže nepronikli až na jih, tam byli první Evropané. Takže Bantové ukradli půdu na severu, běloši na jihu. Pak běloši ukradli většinu půdy černochům a pokud to šlo začali ji obdělávat. Velice úspěšně.

Problém je, že černoši mají hluboký citový vztah k půdě, takže něco je potřeba udělat, aby byl klid. Odpor proti bílému vlastnictví půdy se promítá i ve vraždách farmářů (asi 80 ročně).

Ramaphosa je inteligentní člověk, zaručeně nechce, aby zemědělství v JAR zkrachovalo. Zároveň jeho pozice není silná, zvolen byl jen tak tak (zařídil to předák z provincie Mpumalanga, kterého za odměnu udělal viceprezidentem), kdyby byl proti rozdělování půdy neudržel by se.

Re: Musím přiznat:
Autor: R. Tesařík Datum: 2.3.2018 16:04

Neudržel by se a tak raději ať jde do prdele JAR.. Tak fajn, ještě, že to umíte tak pěkně vysvětlit.

Re: Musím přiznat:
Autor: P. Rudolf Datum: 2.3.2018 16:14

Tak, pan Vavruch napsal svůj názor a podpořil ho informacemi. Mohl jste ho svým názorem a informacemi zpochybnit. Vy jste si ale, jak je vaším dobrým zvykem, jenom tak us*al.

Tak to přeložme!:
Autor: P. Vanura Datum: 2.3.2018 18:23

Pan president by měl hájit právo a když mu v tom budou bránit, měl by rezignovat!

Re: Musím přiznat:
Autor: P. Vavruch Datum: 2.3.2018 16:19

Kdyby se Ramaphosa neudržel, JAR by šla do prdele zaručeně. Vládla by Zumova bývalá manželka.

Re: Musím přiznat:
Autor: S. Netzer Datum: 2.3.2018 16:45

Která? On jich má víc.

Re: Musím přiznat:
Autor: P. Vavruch Datum: 2.3.2018 18:18

Samozřejmě, že naprosto neschopná bývalá ministryně a předsedkyně Africké unie Nkosazana Dlamini-Zuma, kterou teď Ramaphosa porazil na sjezdu vládní strany.

Podle Wikipedie má teď Zuma čtyři manželky a s nimi spoustu dětí, plus 5 s manželkou, která spáchala sebevraždu, plus aspoň 7 nemanželských.

Re: Musím přiznat:
Autor: V. Lunák Datum: 2.3.2018 16:50

Já jsem to míšení myslel ve velmi volném slova smyslu. Mísili se tak, jak se obvykle mísila různá etnika, která se někde poprvé střetla v zásadě kdekoliv na světě, tedy tím způsobem, jak píšete.

Pokud jde o ostatní, myslím, že tím klíčovým aspektem současné situace je to, že nelze považovat za udržitelné, kdy potom co se většinové obyvatelstvo politicky emancipovalo a zásadně se podílí na řízení země, bude se i nadále podporovat rozdělení vlastnických práv v souvislosti s půdou z režimu, který je současnému v zásadě protikladem.

Někdy se etnika nemusí mísit téměř VŮBEC. Jedno může druhé:
Autor: P. Vanura Datum: 2.3.2018 18:26

vyvraždit!

A co takový Apartheid:
Autor: P. Rudolf Datum: 2.3.2018 15:06

říká vám to něco, autore?

Jinak toto srovnání může udělat jenom někdo, kdo totálně netuší, která bije:

"Jestliže i dříve nejrozvinutější země subsaharské Afriky, která zdědila po staré Británii určitou infrastrukturu a řád, dnes propadá do konfiskačního šílenství, jak asi dopadnou evropské investice jinde, kde se na právní stát nikdy ani nehrálo?"

Re: A co takový Apartheid:
Autor: R. Tesařík Datum: 2.3.2018 15:16

Co to tu zase gulášujete.

Re: A co takový Apartheid:
Autor: P. Rudolf Datum: 2.3.2018 15:23

Už jsem vám to člověče psal, dělejte něco s tím nadýmáním. Kdo to má tady furt čuchat.

Re: A co takový Apartheid:
Autor: R. Tesařík Datum: 2.3.2018 16:02

človíčku, človíčku, jak úsměvné.

Re: A co takový Apartheid:
Autor: J. Brunner Datum: 2.3.2018 16:13

Nejspíše si smrdíte sám.

Re: A co takový Apartheid:
Autor: M. Prokop Datum: 2.3.2018 15:49

Nemá rád autora, tak se snaží. S obvyklým výsledkem.

Re: A co takový Apartheid:
Autor: R. Tesařík Datum: 2.3.2018 16:05

Jeho úpornost je pozoruhodná.

Když běloši dorazili do jižní Afriky,:
Autor: A. Alda Datum: 2.3.2018 14:44

žádní černoši tam nežili.

Jižní Afrika nebyla nikdy kolonialisována - byla osídlena coby do té doby neosídlená země. Až pak začali přicházet ze severnějších částí Afriky černoši.

Je to velmi poučné, tento vývoj.

Když svou zemi nebudeme před cizinci bránit, přijdeme o ni. Přijdeme o všechno.

Re: Když běloši dorazili do jižní Afriky,:
Autor: S. Netzer Datum: 2.3.2018 14:56

Bušmeni / Křováci jsou co?

Křováci nebyli a nejsou problém:
Autor: P. Vanura Datum: 2.3.2018 16:18

O jejichg poušť bílí nestáli a bylo jich málo. A ti, co chtějí půdu bílých jsou příslušníci kmenů Zulu a Bantu!

Re: Křováci nebyli a nejsou problém:
Autor: S. Netzer Datum: 2.3.2018 16:43

Reaguji na výrok o "neosídlené zemi, kde žádní černoši nežili".