24.5.2024 | Svátek má Jana


Diskuse k článku

JAK TO SKONČÍ: Cynicky o válce na Ukrajině

Vítejte ve světle reál politiky, kdy se pokusím sejmout ideové brýle zbožných přání z obou stran.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Navrátil 27.3.2023 7:28

Vítězem konfliktu USA a Ruska na území Ukrajiny je bezesporu Čína. Hlavním poraženým je Evropa, kde se podařilo USA oddělit západní technologie od ruských levných surovin a tak zmizel jeden z ekonomických a mocenských konkurentů. A co Ukrajina? Ta funguje jako kanonenfuter a její osud aktéry nezajímá.

J. Hrbek 27.3.2023 7:18

Nesmysl... napadlo Ukrajinu, protože to co se tam odehrávalo začali vnímat jako vlastní ohrožení... viz v opačném gardu Kubánská krize 1962, kde naštěstí SSSR ustoupil.

Kennedy ve svém projevu onehdá řekl, že nelze žádnou jadernou velmoc vystavit ostudné porážce, že se musí jednat... Současnej stav, kdy "ukrajina musí vyhrát" a "rusko bojuje o svou bezpečnost" nic jiného než eskalaci a možný smutný konec pro nás všechny bohužel nenabízí;-(

V. Mokrý 27.3.2023 7:12

Tůmo,

Čína dnes profituje na všem, když tam Západ v honbě za ziskem, přesunul výrobu téměř všech potřebných výrobků, zboží.

Nejvíce však nyní vyrábějí americké zbrojovky - takže profit jde především do USA, patolízálku !

P. Hák 27.3.2023 7:07

A ona "demilitarizace Ukrajiny" je něco jiného než zabránit jí ve vstupu do NATO?

P. Hák 27.3.2023 7:04

"Putin byl z výsledku rozhovorů znechucen, reálně nevyjednal nic, úplné fiasko. Prý to komentoval povzdechem "proč sem ti šikmooký kreténi vlastně přijeli?""

Vy máte zprávy z blízkého Putinova okolí? 8-o A musí být setsakra blízké, tohle se prostě nezveřejňuje.

I. Pávek 27.3.2023 6:56

Výtečné doplnění pane

F. De Wintere R^

P. Pospisil 27.3.2023 6:54

Takže Rusko napadlo globálně naprosto bezvýznamnou Ukrajinu, protože chce vytvořit multipolární svět.

V. Šťastný 27.3.2023 6:51

R^R^R^

F. De Winter 27.3.2023 6:42

Západ „rychle zakročil“ proti Rusku, ale za rok se tyto kroky zdají překvapivě neúčinné. Důvodem je to, že bez ohledu na to, kam umístíte opěrný bod a páku, Rusko, Čína a Indie dohromady jsou nyní příliš těžká váha, aby jimi mohly USA pohnout. Je možné nabídnout pobídky, aby některá země přerušila solidaritu s ostatními dvěma. Ale taková spolupráce by pro ní byla pošetilá za jakýchkoli podmínek. Protože země, která dovolí, aby byla tímto způsobem spojena s USA, zvyšuje riziko, že sama bude vystavena ničivé kampani, jako je ta, které jsme nyní svědky u Ruska. Pár článků o situaci Ujgurů, pár článků o hinduistickém nacionalismu a USA mohou celou tuto mašinérii ekonomické destrukce spustit proti Číně nebo Indii. Oni to vědí. Italský spisovatel Marco D'Eramo uvedl, že po telefonátu mezi Bidenem a Si Ťin-pchingem z 18. března jeden čínský moderátor vtipkoval, že Bidenův vzkaz byl: „Můžete mi pomoci bojovat s vaším přítelem, abych se mohl později soustředit na boj s vámi? “

Vzniká multipolární svět a urychluje to válka na Ukrajině. Pro neocony, kteří mají na starosti americkou zahraniční politiku, je to existenciální okamžik, protože jejich touha po unipolárním světě řízeném USA se rozpadá, z velké části kvůli jejich vlastním ambicím zničit Rusko – nenávist za staré křivdy, odmítání globalismu ve prospěch nacionalismu a podporu tradiční ruské křesťanské kultury spíše než např. LGBTQ+, kterou prosazují mocní na celém Západě.

Když k tomu přidáme nedávné sblížení Saúdské Arábie a Íránu spolu se Sýrií, můžeme dobře vidět alianci mezi Ruskem, Čínou, Indií a velkou částí islámského světa, která odmítá to, čím se Západ stal – prosazovatelem globalismu na úkor nacionalismu a morálních křižáckých výprav na úkor tradičních kultur.

F. De Winter 27.3.2023 6:41

Místo aby Rusové prosili o návrat do globálního finančního řádu vedeného USA, snaží se vybudovat nový s novými partnery (jako je Čína). A mají velkou šanci toho dosáhnout. V projevu na ekonomickém fóru v červnu 2022 v Petrohradu Putin poukazoval na to, že zhruba 10 bilionů dolarů, které všechny v dolarech obchodující země drží v dolarových měnových rezervách, je znehodnocováno o 8 % ročně inflací v USA. „Navíc,“ jak řekl, „mohou být kdykoli zabaveny nebo ukradeny, pokud se USA nebude něco líbit v politice zúčastněných států“ (což již bylo učiněno s 284 miliardami dolarů ruských peněz v západních bankách). Putin vyzval k nahrazení systému SWIFT. „Vývoj pohodlné a nezávislé platební infrastruktury v národních měnách je pevným a předvídatelným základem pro prohlubování mezinárodní spolupráce,“ řekl. Až donedávna by byla taková výzva plácnutím do vody. Tentokrát však ne.

Časy se definitivně změnily a válka proti Rusku přiměla země, jako je Čína, uvědomit si, že USA jim kdykoli mohou udělat totéž – vydat se na další morální křížovou výpravu proti čínskému útlaku Ujgurů nebo indickému kastovnímu systému.

V 90. letech, kdy USA vnucovaly svou vůli Iráku a Kosovu, tvořila skupina G7 70 % světové ekonomiky. Dnes tvoří 43 %. Indie a Čína jsou dva obří exportní trhy pro ruskou ropu a plyn. Je jasné, proč by Rusko chtělo prodávat Indii a Číně. Složitější otázkou je, proč by Indie (mlčky) a Čína (explicitně) podporovaly Rusko proti tomu, čemu američtí pokrokáři říkají „mezinárodní řád založený na pravidlech“.

F. De Winter 27.3.2023 6:41

Celá situace smrdí hrozbou třetí světové války. Rusko jasně vidí válku jako existenciální (viz Putinův únorový projev: „To znamená, že nás plánují jednou provždy zničit. Jinými slovy, plánují přerůst lokální konflikt v globální konfrontaci. Takto to chápeme a my bude odpovídajícím způsobem reagovat, protože to představuje existenční hrozbu pro naši zemi“). A Západ zase považuje porážku za smrtelné ohrožení jeho hegemonie, jeho globalizačního projektu a jeho exportu tvrdé politické korektnosti do zbytku světa, jak se již stalo na Ukrajině.

Americký pocit dominance však může být velmi iluzorní. Rozsáhlé finanční sankce Západu vůči Rusku měly na Rusko jen malé, pokud vůbec nějaké dopady, zatímco motivovaly Rusko, aby opustilo americký dolar jako mechanismus mezinárodního obchodu, což je také něco, co Čína nepochybně vnímá pozitivně. Kromě toho je Rusko kvůli sankcím izolováno od všech dopadů současné bankovní imploze, ke které dochází v USA, která se odehrává z velké části kvůli rychlému nárůstu úrokových sazeb, protože FED cítil, že je nutné je použít k boji proti inflaci, která byla zase způsobena, alespoň částečně, zvýšením cen energií způsobeným válkou na Ukrajině a sankcemi na ruskou energetiku ve spojení s odporem Bidenovy administrativy k domácímu těžebnímu průmyslu a posedlostí čistou energií a také proto, že Biden nasytil finanční systém biliony dolarů ve federálních výdajích. Není možné předvídat dopady bankovní krize na trhy.

F. De Winter 27.3.2023 6:40

Autora jenom doplním. Začnu pohledem na příčiny války:

Rok 2014. Ukrajinští diplomaté vyjednávali s EU „dohodu o přidružení“, která by vytvořila užší obchodní vztahy. Rusko překonalo EU s vlastní nabídkou, která zahrnovala pobídky pro Ukrajinu ve výši 15 miliard dolarů. Prezident Janukovyč to podepsal. Protesty podporované USA vypukly na kyjevském Majdanu a v dalších městech v zemi. Do té doby USA utratily 5 miliard dolarů na ovlivnění ukrajinské politiky (podle představitelky ministerstva zahraničí USA Nulandové). Rusko na tuto činnost pohlíželo jako na financování subverze a revolty. Když si střelba na Majdanu vyžádala desítky mrtvých a Janukovyč uprchl ze země, USA sehrály ústřední roli při sestavování nástupnické vlády.

Současný postoj Západu k válce na Ukrajině připomíná morální křížovou výpravu. Neliší ani tak ve faktech, jako spíše v rozdělování morální viny. V jeho interpretaci nebylo podnětem k válce americké vměšování, ale nevyzpytatelné chování ruského prezidenta Vladimira Putina. Ve většině západních zpráv o tom, co vedlo k invazi na Ukrajinu loni v únoru, jsou tyto důvody prezentovány jako psychopatologické, nikoli geostrategické. Putin vystupuje jako Hitler. Chce obnovit Sovětský svaz. Nebo carské impérium. ...

Ve skutečnosti však jde o Západní export globalismu a levicové politické ortodoxie do zbytku světa a je to důsledek snahy o udržení unipolárního světa ovládaného USA. Dokonce to řekli: „24. března 2022, měsíc poté, co ruské tanky překročily ukrajinské hranice, Bidenův Bílý dům svolal americké partnery (jak se nyní jejich spojenci nazývají). Vláda USA vyhlásila svůj závazek vůči těm, kteří byli zasaženi nedávnou ruskou invazí – „zejména zranitelným populacím, jako jsou ženy, děti, lesby, gayové, bisexuálové, transgender a intersexuální (LGBTQI+) osoby a osoby se zdravotním postižením“.

I. Pávek 27.3.2023 6:40

Někdo něco napíše, někdo si to přečte, někdo souhlasí, někdo nesouhlasí. Ale to je tak všechno, můžeme jen čumět a šoupat nohama. Rusku je to jedno, udělá vždy to co je jen pro něj výhodné a nemusí se na nikoho ohlížet, má všechno co potřebuje. Je to jaderná supervelmoc, na tom žádné kydy nic nezmění. Tak se mi vybavila ta scéna z filmu Tenkrát na západě kdy staniční pokladník vytiskl a podal jízdenku na vlak tomu střelci a ten ji pustil do větru. K ničemu mu nebyla. Tak je to i s touto přípiskou Cynicky o válce na Ukrajině.

J. Koníček 27.3.2023 6:15

Ruské krvácení Xi-Jinpingovi maximálně vyhovuje a doufá, že se Ukrajině bude dařit alspoň jako doposud. Byl by blázen, kdyby pomohl Rusku rychle zvítězit. Čím vyčerpanější Rusko, tím líp pro Čínu. Čína má ve výsledku naftu, plyn, dalsí suroviny za hubičku.

Putin byl z výsledku rozhovorů znechucen, reálně nevyjednal nic, úplné fiasko. Prý to komentoval povzdechem "proč sem ti šikmooký kreténi vlastně přijeli?".

Pro nás Čechy je perspektiva ruských vojenských úspěchů krajně negativní: masivní nápor utečenců, vědomí genocidních masakrů v nedalekém sousedství, přímá vojenská hrozba, ve výsledku potenciálně skutečná chudoba.... Poté by se penzisti a všichni ostatní museli masivně uskromnit, včetně věčně nespokojených dezolátú.

Obávám se že situace v blízké době nemá pozitivní řešení, buďme rádi že můžeme být zatím rádi.

P. Pospisil 27.3.2023 5:53

Ad třetí bod:

zamrzlý konflikt uvolní sankce na vývoz a ceny ropy, plynu oceli atd. Rusko dostane velmi vítanou finanční injekci

zamrzlý konflikt poskytne Rusku čas na dozbrojení, čas na výstavbu nových tankových závodů (protožu Uralvagonzavod jede 24/7), čas na to, aby -třeba, ale v tom jsem trošišku skeptický- uvedli do ostrého provozu tu svoji vybájenou SU-57, čas na to, aby vrátili svoje T-54 zpátky do muzeí.

Nejsem přesvědčen o tom, že je schopna Ukrajina Rusko vyhnat za současné situace. Nicméně nějaké územní zisky by s trochou štěstí mít mohli. Ale jsem zcela přesvědčen o to, že jestli současná situace zůstane zmražena na delší dobu, nepovede se to Ukrajině nikdy.

Zcela lidsky, ze zvědavosti by mne zajímalo, jak by se Rusko vypořádalo s konfliktem zmraženým v současné podobě, když mají ve svých zákonech (a Solovjov s Medveděvem se odvolávají až na ústavu, ale tu jsem -pravda- nečet) zakotveno, že Rusku patří Luhanská, Doněcký, Záporožská i Chersonská oblast (a Krym) v jejich administrativních hranicích. Rusko v této chvíli tvrdí, že Ukrajina okupuje jejich území a podle ruských zákonů tomu taj opravdu je.

P. Pospisil 27.3.2023 5:36

Ad první bod:

na LNG se nenapakovali vývozci (ti sice požadovali cenu vyšší než pro domácí trh, ale to zvýšení se drželo v rozumných mezích, nízkých desítkých procent), ale PŘEPRAVCI, kteří celkem bezostyšně napálili i vyšší stovky procent. V tomhle kontextu byly komické Macronovy stížnosti směřované na Bílý dům, když v čele těch přepravců pro Evropu byl a je francouzský TotalEnergies.

Ad druhý bod:

Západní firmy v Rusku investovaly ve velkém, například pomáhaly dostat na jinou kvalitativní úroveň těžbu ropy a plynu, ze kterých pak Rusko žilo. Celkem pikantní je, že až do r. 2014 Západ taky pomáhal Rusku v úplně stejných laboratořích, jejich že existenci Rusko tak vyčítalo Ukrajině. Rusko ani zdaleka nezůstalo jako kůl v plotě.

Nicméně pro Rusko stará pravda, že prokázaná pomoc se buď zapomene nebo vymstí, platí desetinásobně.

R. Langer 27.3.2023 5:24

Jo, třeba jako na Ukrajině, co? ;-D

R. Langer 27.3.2023 5:21

Ajaj, to se nebude líbit. ;-)

Z. Linda 27.3.2023 4:53

Velmi pravdivé.

J. Kostelanský 27.3.2023 3:49

Pěkná snůška blábolů. Vážný kandidát na blbost měsíce.

R. Holub 27.3.2023 3:20

P. Divis ma pravdu - Marshalluv plan moh' fungovat jenom ve schopnych a nezkorumpovanych statech, to je prece jasny...

R. Holub 27.3.2023 3:17

Jake? Bez jejich vyvraceni je to jenom zcela nezajimava informace ze P. Vintr si mysli ze to jsou hlouposti. Copak se NP prispevatele nikdy nenauci diskutovat?

J. Vintr 27.3.2023 1:51

Tolik hloupostí v jednom článku...

M. Grundmann 27.3.2023 1:26

O Ukrajinu ve válce na Ukrajině vůbec nejde. O tom i svědčí argumenty Rusů, které jsou nepřesvědčivé až nesmyslné. Za touto nepříliš chytrou argumentací se skrývá fakt, že Rusové napadli Ukrajinu pouze kvůli přání Ukrajiny vstoupit do NATO, ale nechtějí to otevřeně přiznat.

Číně tato situace vyhovuje, ovšem pouze za podmínky, že Rusko nepadne a nedostane se pod kontrolu Západu. Současně díky válce vzniká nový nezápadní blok jako protiváha současného Západu a tím se otevírá nový politický prostor Číně.

F. Žůrek 27.3.2023 0:26

Pane Diviši, trochu uvažujme... My jsem byli jen 40 let v takovém marasmu... A Rusko 70 let... nepochybně... A kdo nám v Česku dnes pomáhá... haha... Kdo...? Každý chce mít jen plné kapsy... Tož tak nějak...

P. Diviš 27.3.2023 0:08

"Na druhou stranu ani Západ v tom není nevinně. Když Sovětský svaz padl, nechal ho v marastu a bídě, rozpadlý stát ovládaný mafiemi. Chybělo něco jako Marshallův plán pro Německo pod Druhé světové válce"

Hezká myšlenka, ale nereálná. V rozpadlém státě Marshallův plán nefunguje.

A ani ponechání dosavadních zisků Rusákům není reálné. Žádnou diktaturu ústupky nezastaví.