Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

JAK TO BYLO: Východní partnerství a co přišlo potom

Interpretace konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou má nejen u nás dva hlavní póly. Dominantní jako příčinu uvádí výhradně ruskou rozpínavost. Druhý pól má za to, že válka být nutně nemusela, nebýt pozvánky Ukrajiny do NATO a lákání před brány EU.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

A jak z toho ven, když oba státy mají na hlavě máslo?

0 0
možnosti
Foto

Vidím to podobně, nejspíš bych to tak výstižně nedokázal popsat.

0 0
možnosti
Foto

Nespočetne veľakrát sme za ostatné dva roky počuli, že ruská invázia na Ukrajine bola nevyprovokovaná. Po zverejnení textu vo Wall Street Journal to už hovoriť nemožno. Píše Vladimír Palko. Americký denník Wall Street Journal zverejnil návrh mierovej zmluvy medzi Ruskom a Ukrajinou z apríla 2022. Zmluva hovorila, že Ukrajina zostane neutrálnou krajinou, to znamená nestane sa členskou krajinou NATO. Aliancia v čele USA sa snažila o začlenenie Ukrajiny do NATO od samitu v Bukurešti v roku 2008. Takže zmluva garantovala splnenie hlavnej ruskej požiadavky, ktorú chcelo Rusko dosiahnuť „špeciálnou vojenskou operáciou“, ako nazývalo inváziu z februára 2022.

Zmluva mala tiež garantovať, že na Ukrajine nebudú cudzie vojská, cudzí vojenský personál a cudzie zbrane, vrátane rakiet. I táto podmienka spadá do napĺňania zmyslu neutrality. Zmluva hovorila o znížení stavov vojakov a zbraní v ukrajinskej armáde. To znamená splnenie zámeru demilitarizácie, ktorý sa uvádzal ako ďalší cieľ, ktorý Rusko chcelo dosiahnuť inváziou.

Toto všetko by bolo dohodou dosiahlo Rusko.

0 0
možnosti
Foto

Zmluva nevyriešila otázku Krymu a otázku častí Luhanskej a Doneckej oblasti, ktoré ale beztak neboli už roky pod kontrolou Kyjeva. Ukrajina by však dosiahla mier a záchranu kolosálneho počtu ľudských životov, ktoré boli stratené za dva roky vojny, a záchranu nevyčísliteľných materiálnych statkov. Ale táto zmluva podpísaná nebola. A Boris Johnson sa takmer po dvoch rokoch priznal, že počas svojej nečakanej návštevy Kyjeva v apríli 2022 Volodymyra Zelenského pred podpísaním zmluvy varoval. A Zelenský nepodpísal. Odvtedy zomreli státisíce vojakov aj civilov, a umierajú stále. Vojna sa rozširuje a hovorí sa o nevyhnutnosti vojny medzi NATO a Ruskom. Lebo sa zmluva nepodpísala.

Koniec jednej lži

Niežeby sme o tej zmluve neboli vedeli. Vedeli sme, písali sme o nej, plus-mínus sme poznali jej obsah. Ale bola to akoby ilegálna činnosť. Mainstreamové médiá o tej zmluve ľuďom v podstate nehovorili. A písať o nej znamenalo vystaviť sa urážkam zo strany udavačov. Obvineniam z proruskosti, veď to poznáte. Namiesto informovania nám politici a médiá hlavného prúdu nahovárali, že vojna je tu preto, lebo Rusko sa stalo nevypočítateľným, že Putin je nový Hitler, chce obnoviť Sovietsky zväz a začať pripojením Ukrajiny k Rusku.

Nebola to pravda.

0 0
možnosti
JN

Majdan byl puc.

Janukovic byl radne zvoleny prezident.

0 0
možnosti
JR

Je neuvěřitelné, jak neustále vymýšlíme konstrukce jak za válku na Ukrajině nemůže Rusko ale Západ.

Ukrajinci jsou dvěstě let pod obrovským rusifikačním tlakem. Dvěstě let bojují za svou nezávislost. Teď se jim to podařilo a Rus to nechce připustit. Žádní agenti USA, bruselští úředníci ani ilumináti. Rusko

Většina států má ve své hymně slova oslavující boj za nezávislost. To je to co se na Ukrajině právě teď děje. Někteří snad mají pocit že se nás jejich boj netýká. Dobrá. Ale srdnatě se bránící slabší stát proti agresi většího gaunera by v nás mohl vzbuzovat alespoň sympatie.

0 0
možnosti
JK

Zapomínáte na to, že během svého členství v Sovětském svazu Ukrajina výrazně rozšířila své území. Na východě o Malorusko, na jihu o Novorusko a Krym, na východě o část Polska a o Zakarpatskou Ukrajinu. Sovětskému svazu šéfovali Ukrajinci 3 desetiletí: od Chruščova v r. 1953 po Brežněva po r. 1982. Ukrajina se v tomto období stala nejprůmyslovější části Sovětského svazu.

Po rozpadu Sovětského svazu to nebylo Rusko, které by bylo porušovalo práva Ukrajinců. Byla to Ukrajina, která odmítla počátkem 90. let uznat referendum o nezávislosti Krymu, na které občané Krymu měli podle původní ukrajinské ústavy právo.

A to, co se dělo od roku 2014, nelze nazvat jinak než kulturně-jazykovou genocídu Rusů na Ukrajině. Zákaz ruštiny coby jednoho z úředních jazyků mluví za všechno. I v oblastech, které byly před 100 lety součástí Ruska a které bolševici Ukrajině darovali. Na takovou drzost se nedá použít jiné slovo než židovské chucpe.

0 0
možnosti
RL

Takže za válku na Ukrajině nemůže USA, ale EU? ;-)

0 0
možnosti
JK

Přiznám se, že článku moc nerozumím. Nejspíš proto, že v něm jsou interpretovány myšlenky bruselského byrokrata a komisaře Štefan Füleho. Ty myšlenky na mně působí jako takové měkotání ve stylu "když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají".

Od pana Füleho nikto nemůže čekat, že teď "zazpívá", jak to tenkrát bylo. Že to by byl on, kdo iniciativně a svou blbostí přispěl k politickému puči na Ukrajině a k tomu, co pak následovalo. Možná lže účelově, a možná slepě věří tomu, co říká. Mimochodem v té debatě byl i Alexander Vondra a opačné názorové spektrum zastupoval Petr Drulák. Vondra působil jako by byl Pentagonským jestřábem. Gruzínští odstřelovači, kteří pozabíjeli na Majdanu desítky lidí, jsou podle něj jen "dílčí záležitost", kterou lze srovnávat s předstíraným úmrtím agenta STB Zivčáka alias studenta Martina Šmída během demonstrace 17. listopadu 1989.

Další perla ducha pana Vondry:

"V roce 2014 na Západě ... nikdo ani náznakem neuvažoval o členství Ukrajiny v NATO."

Neměl jsem žaludek sledovat toho šaška déle.

Na názorech pánů Füleho a Vondry je nádherně vidět, jaké jsou nejnovější notičky z Bruselu a Washingtonu při vysvětlování příčin katastrofy na Ukrajině. Celé to směruje k tomu, že Západ nic, Západ muzikant. Západ cosi nabízel, co nebylo ani ryba, ani rak, ale Ukrajina to vše špatně pochopila. Že by prapůvodním jádrem konfliktu bylo členství v NATO, o tom se drží bobřík mlčení.

Samozřejmě že se to dá všechno dohledat. Ale když se pod koberec zametají informace staré několik týdnů (např. o angažovanosti Borisa Johnsona), proč by to měl být problém s informacemi starými 10 let?

Západ zkrátka odtroubil odjezd z Ukrajiny, nejdřív to ale musí "správně" ideologicky zdůvodnit. A ty "zdůvodňující" nesmyly opakovat tak dlouho, až se z nich stane "pravda". Pak lze Ukrajinu nechat být s tím, že si za všechno může vlastně sama. Západ jako vždy měl jen ty nejlepší úmysly, bohužel vlivem jiných okolností to dopadlo jinak...

0 0
možnosti
JK

Zde je odkaz na názory pana Vondry: https://youtu.be/fmVe8QIcAT0?t=1130

A zde je odkaz na celou diskusi od začátku:

https://youtu.be/fmVe8QIcAT0

0 0
možnosti
PH

Je to v podstatě tak. I když to samozřejmě není žádný uznatelný, legitimní důvod k přepadení Ukrajiny Ruskem, bylo to riziko se kterým se dalo předem počítat (rozuměno právě v tom přechodu Ukrajiny do EU.

Možná tak nejlépe přirovnat to k přírodní katastrofě, ke které může dojít. Řekněme že si necháte "dobře poradit" a postavíte si dům u řeky. Sice "spousta výhod", ale záplavové území. Přijde velká voda, dům Vám spláchne.

Ó ta hrůza, kdo s tím měl počítat. taková ošklivá řeka, to jí asi budeme soudit v Haagu, nebo co? ;-D

0 0
možnosti
JN

To, že zabsovětské éry daroval Ukrajinec Chruščov do té doby ruský Krym Ukrajincům, se zarytě mlčí. Je to obdobné tomu, jako by Slovák Husák za Československa věnoval Moravu Slovákům.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz