17.6.2024 | Svátek má Adolf


Diskuse k článku

JAK TO BYLO: Východní partnerství a co přišlo potom

Interpretace konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou má nejen u nás dva hlavní póly. Dominantní jako příčinu uvádí výhradně ruskou rozpínavost. Druhý pól má za to, že válka být nutně nemusela, nebýt pozvánky Ukrajiny do NATO a lákání před brány EU.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ś. Svobodová 4.3.2024 19:41

Ano, téměř přesně popsáno myšlení člověka, který má nadnárodní moc. Řešíme jen teď a tady. Co bylo řešit nemusíme a co bude, to budeme řešit až to nastane.

Teď řešíme davy migrantů tím, že je vpustíme a zaevidujeme. Co s nimi dále uvidíme dále. Teď řešíme covid. Jaké následky bude řešení mít nás nezajímá, to budeme řešit pak. Teď řešíme výkyvy klimatu. Jaké důsledky to bude mít, není teď naše starost. Teď řešíme ubohé Palestince. Teď řešíme Rusko na Ukrajině. Atd.

P. Dvořák 4.3.2024 18:47

Hledání důvodů, proč Rusko napadlo Ukrajinu, je na nic. Oni by si důvod vždy našli. Kremlu nic není po tom, do jakých struktur se chce kterýkoliv suverénní stát zapojit.

Už v r. 2008 se na wiki objevila mapa se zakreslenou oblastí, dnes okupovanou. Novorossijsk. A to ještě před Majdanem a pod.

Kreml jednoduše na čas pustil své satelity, ať se s pomocí západu trochu postaví na nohy, ovšem s tím, že je zase schlamstne zpátky. Takový novodobý NEP (kde neví, co to je, nechť hledá na netu.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Nov%C3%A1_ekonomick%C3%A1_politika

P. Diviš 4.3.2024 20:58

Pustil, protože musel. Jeden krach byl za Gorbačova, druhý za Jelcina.

M. Krátký 4.3.2024 13:13

Celé mi to připadá jako strašná kravina - hlavně se mi líbí jak zásobujeme Ukrajinu střelivem, zbraněmi a pod zhovadilosti, na které nám ale chybí kapacity a o penězích ani nemluvě !! Porazit Rusko je sen pitomců, kteří asi spolkli Šalamounovo lejno - na Rusko nikdo nemá !! to už dávno zkoušeli jiní a všichni víme jak dopadli !! nejsem ruský agent - jen obdivuju pitomce, kteří si počínají velmi pošetile, kde se v nich bere ta víra, že za chvíli už bude Rusko na kolenou ???

A. Teply 4.3.2024 14:04

Jak se oplácí horlivým "pomahačům" Ukrajině už vědí na Slovensku.

Migy 29 a protiletadlové S 300 poslali na Ukrajinu - že prý jim NATO zajistí protivzdušnou obranu.

Patrioty jsou už ze Slovenska pryč - a teď odjíždí i Italové - poslední zbytek "náhrady" protivzdušné obrany.

Inu - za blbost se platí - to dnes ví i Ukrajinci.

P. Diviš 4.3.2024 17:56

A před kým by měli Italové ty Slováky bránit?

A. Teplý 4.3.2024 20:40

Máte pravdu, Slovensko první na ráně nebude.

Ale armádu snad potřebuje každý - nebo ne ?

P. Diviš 4.3.2024 21:00

Hlavně sousedé Ruska a potom také ti, kteří byli Ruskem prohlášeni za ne přátele.

A. Teplý 4.3.2024 23:24

Resp. Ti, kteří se za úhlavní nepřátele Ruska sami prohlásili.

Ale odbočili jsme od hlavního tématu - že nezištná pomoc Ukrajině bude ze strany NATO po zásluze potrestána - a že se NATO nedá věřit.

P. Diviš 4.3.2024 17:55

Opravdu nejste? Nějak to nevypadá ...

L. Šimon 4.3.2024 12:48

"My češi jsme pro vstup do EU hlasovali kladně skoro z 80 %. "

A opět záměrně použitá lež. Hlasovalo cca 55% voličů, z toho bylo cca 77% pro vstup. Tzn. , že pro vstup do EU bylo jen cca 42% voličů. To je v přepočtu cca 3,3 mio z 8 mio voliců.

Ale ono se víc hodí mluvit o zom, že většina rohodla. Ne nerozhodla, to jfn systém je tak nastaven

P. Diviš 4.3.2024 12:55

Matematicky máte pravdu, v politice se ti, kteří se neobtěžují hlasovat, nepočítají.

M. Kocián 4.3.2024 13:53

A hlasovalo se o úplně jiné unii, než je dnes.

J. Roškota 4.3.2024 15:38

Já jsem si bral taky úplně jinou manželku než mám dnes.

M. Krátký 4.3.2024 17:07

A jaký je výsledek - lepší nebo horší ???

A. Teplý 4.3.2024 23:27

Silná střídačka je základem úspěchu každého sportovního týmu.

Proč by to nemohlo platit i v manželství ?

Ś. Svobodová 4.3.2024 20:00

Podle volebního vzorku by i při 100% volební účasti by stejně bylo přes 70 % pro vstup. Ale dneska nejméně 30 % z nich pláče, že kdyby věděli... Nechtěli vědět. Stejně jako nechtěli vědět Füle a spol, když se zaplétali s Ukrajinou.

L. Písařík 4.3.2024 11:34

Když čtu VÚML, myslím na to, jak snadno lze povýšit pavědu na vědu - vědecký marxleninismus. Žádná věda v tom nebyla, leč nikdo se neodvážil. Štěstí, že je to za námi. Ale existují zase jiní demagogové - viz Green Deal a taky jlavně ti, co z toho mají vejvar - vubec jim nevadí, že to celé je obrovský nesmysl. Metoda stejná - umlčet racionální odpůrce a vědce.

P. Brich 4.3.2024 12:20

VUML jsme říkali pendreku: Vulkanizovaný Učitel Marxizmu Leninizmu.

Z VUMLu jsme měli legraci: Povídá vůl krávě, dělám VUML právě. Na to kráva odvětí, k čemu VUML bude ti. I když diplom dostaneš, přesto volem zůstaneš!

Vědeckému komunizmu už nevěřili ani sami komunisté.

Kdežto neobolševici na to jdou přes ochranu kdejaké blbosti až po záchranu planety. Zneužívají k tomu smysl pro dobro, kterého je v každém z nás alespoň kousek. Grýndýl je zločin postavený na pavědeckých základech, jehož důsledky přírodu a planetu neopak poškozují namísto deklarované ochrany. Jeho smyslem je masovým ožebračením lidí převést toky peněz do těch "správných" kapes. Odůvodnění tohoto tvrzení bylo podáno už bezpočet, z nichž nejpodstatnějšími jsou, že grýndýl odporuje fyzikálním, technickým i ekonomickým zákonům.

P. Diviš 4.3.2024 10:16

Je čistě jen věcí Ukrajiny i jiných postsovětských států, kam chtějí patřit. Ukrajina projevila zájem hlavně o EU, celkem logicky, nikdo jiný kromě Ruska a EU se k nějaké ekonomické spolupráci většího rozsahu nenabízí. Bylo by to nadlouho a složité přizpůsobování Ukrajiny EU a EU Ukrajině, ale možné to je. Rusku se to nelíbilo, bez Ukrajiny si na velmoc nemůže ani hrát, snažilo se to zmařit, následkem čehož byla i snaha Ukrajiny, zabezpečit se proti agresivnímu sousedovi členstvím v NATO.

Rusko podlehlo své paranoidní a imperiální tradici, opentlilo to mesiášstvím a rozhodlo se to vyřešit válkou, zřejmě na základě mylných informací o tom, kolik Ukrajinců chce být opět podřízeno Rusku. První krok byl vytvoření a vyzbrojení separatistů, když to nestačilo, tak válka natvrdo. Vyhrát to Rusko nemůže, pokud se výhrou myslí plodná spolupráce se sousedy. Jenže Putin "jede na tygru" a nemůže už zacouvat. Zatím docílil orientováním ± 40% ekonomiky na válečné cíle (omezení investic a inflace), vstup Švédska a Finska do NATO a minimálně upevnění ukrajinského národního sjednocení, navíc vytvořením dlouhodobě a důvodně nasraného souseda.

P. Brich 4.3.2024 12:22

Zapřaháte koně za žebřiňák.:-P

P. Diviš 4.3.2024 12:58

Koně zapřahujeme hlavou ve směru jízdy. :-P

A. Teply 4.3.2024 13:57

Názor na mezinárodní politiku tak na úrovni žáka 1. stupně základní školy - neuvěřitelně naivní.

Zjevně si myslíte, že by USA klidně připustily vojenský pakt Panama-Čína nebo Kanada-Čína.

Nepřipustily - od prvního okamžiku by se hovořilo o použití jaderných zbraní.

P. Diviš 4.3.2024 17:58

Vy? Souhlasím.

USA připustily Fidelovu Kubu, vy anál ytiku.

A. Teplý 4.3.2024 20:42

Hm... argumenty už zoufale docházejí co ?

A že kvůli Kubě USA málem rozpoutaly 3. světovou pro Vás bude taky novinka.

P. Diviš 4.3.2024 21:01

Omletá "novinka", ruská lež.

Argumenty si nechávám pro argumentující.

A. Teplý 4.3.2024 23:29

Takže Karibská krize je jen ruská lež.

To už je hodně zoufalé...

J. Ticháček 4.3.2024 19:09

Víte, bylo to složitější

Ukrajina byla k tomu Rusku přivázána mnoha pouty. Mnohá z nich nejsou až tak důležitá. Třeba jazyk, národnostní a rodinné (osobní) vazby. Ale hlavně ekonomicky. Cca 90% ekonomiky bylo vázáno na Rusko. A přiblížení k EU by pro Ukrajinu znamenalo ekonomický kolaps. Bezcelní unie s Ruskem by padla, bezvízový styk také. V podstatě ze dne na den. To byl hlavní, a pečlivě formulovaný důvod, proč to tehdejší president nepodepsal. Jenže pro investory začalo být v té době drahé i Rumunsko. A na pódiích v Kyjevě náhle u mikrofonů postávali politici západních zemí a svrhávali vládu. Jasně. Byli to turisté. Jen si nejsem jist tím, že bych jako turista v Itálii mohl přijít na demonstraci, skočit na pódium a ad hoc pronášet projev.

Ś. Svobodová 4.3.2024 20:54

No jistě, že to mělo být rozhodnutí Ukrajiny. Ale Ukrajina jsou lidé. A ti si zvolili jakoužtakouž demokracii. Jejich parlament měl odrážet jejich aktuální přání, ne přání "opozice". Od převratu ukrajinský parlament nezastupuje asi 10 % občanů, nepočítaje ukradený Krym. To je asi jako by český parlament nezastupoval občany Ústeckého a Karlovarského kraje. A kdyby se jim to nelíbilo a chtěli být raději součástí Německa, poslal by na ně tanky.

P. Diviš 4.3.2024 21:02

Asi tak, ano.