30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

HISTORIE: Scénář, na který naštěstí nedošlo

Skončil měsíc, který je v Evropě jednou provždy spojen s koncem druhé světové války, s porážkou nacistického Německa a s osvobozením evropských zemí zpod jeho nadvlády. Nechybělo však mnoho a vše mohlo proběhnout jinak.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Babička 6.6.2021 1:57

Dúležité je, že americká pomoc došla včas Iválenky, ve kterých Vlasovovi vojáci bránili Moskvu, byly z USA, zatím co němcům mrzly nohy.

A. Šír 11.7.2021 15:21

"Rezervy nikdy nikoho neporazily samy o sobě." Kdyby Stalin neměl tyto lidské rezervy, těžko by by mohly proběhnout vítězné bitvy, v nichž měli Rusové 4x větší ztráty než Němci. Životy vojáků neměly pro sovětské vojevůdce žádnou hodnotu. Takže vámi zpochybňovaná "potrava pro děla" byla skutečností.

A. Šír 11.7.2021 15:27

Když už jste začal o lejnech - vy se od bolševického lejna skutečně nelišíte.

P. Černý 5.6.2021 18:25

Znovu a znovu je třeba opakovat, že nacisty neporazily nějaké lidské rezervy SSSR. A že válku rozhodla pouze průmyslová kapacita USA.

Jednak zbrojní průmysl bojujícího SSSR nebyl nijak zanedbatelný. Vždyť SSSR zvítězil v bitvě před Moskvou sám. Bez jakékoli významnější pomocí zvenčí.

Rezervy nikdy nikoho neporazily samy o sobě. Nevycvičení vojáci bez kvalitních zbraní, kompetentního velení a silné motivace jsou dobří leda jako potrava pro děla.

Všechno tomu nasvědčuje, že předkové dnešních obyvatel zemí bývalého SSSR, kteří zvítězili nad Německem a jeho satelity ve skutečné vlastenecké válce, zachránili Evropu ne jen před nacismem, ale také před jadernou válkou s USA.

Proti tomu jsou čtyři dekády skutečných či domnělých hrůz tzv. reálného socialismu skutečnou procházkou rozkvetlým sadem.

Měli bychom si uvědomit, komu vděčíme za šanci prožít naše životy. Pokud se chceme nějak odlišit od lejna u cesty.

P. Černý 5.6.2021 18:27

Oprava: válku nerozhodla pouze průmyslová převaha USA.

J. Ptáček 5.6.2021 17:12

Lidé říkají, že spojenci nám nepomohli. Nelze však popřít, že Američané nám poslali materiál, bez kterého bychom nemohli vytvořit své rezervy nebo pokračovat ve válce. Američané poskytli životně důležité trhaviny a střelný prach. A kolik oceli! Opravdu bychom mohli zahájit výrobu našich tanků bez americké oceli? A teď říkají, že jsme měli všeho dost sami. Georgij Žukov, 1963, maršál SSSR, dá se říct, že skutečný vítěz nad Hitlerem, aspoň v Evropě

Chci vám říct, co z ruského hlediska prezident a Spojené státy učinili pro vítězství v této válce. Nejdůležitější věcí v této válce byly stroje... Spojené státy jsou zemí strojů. Bez strojů, které jsme obdrželi prostřednictvím Lend-Lease, bychom válku ztratili. J. V. Stalin

R. Polášek 5.6.2021 19:40

Já si myslím, že kdyby Američani Stalina nepodporovali a Němci dobyli

Moskvu a pozděj i Stalingrad, tak by Němci možná došli až na Ural, ale sovětské území by se propadlo do podobné války jako byla občanská válka 1916- 22. A jak by to potom dopadlo, kdo ví. Němci by se pravděpodobně dostali k zakavkazské ropě a to by je výrazně posílilo, ale na druhé straně by partyzánská válka na dobytém území neustále vázala obrovské německé síly. A Sovětský Svaz by byl poničen ještě mnohonásobně víc než byl ve skutečnosti.

R. Polášek 5.6.2021 19:41

Oprava: občanská válka 1918

D. Bowman 5.6.2021 21:18

Partyzánská válka je mýtus. Bez vydatné podpory regulérní dobře zásobené armády je ztracená.

Kdyby Hitler získal ropu na Kavkazu, nejspíš by SSSR padlo.

Stalingrad byl milník a Hitler tam vykrvácel, protože se přes něj prostě musel dostat k té životně důležité ropě.

J. Jurax 5.6.2021 22:11

Partyzánská válka není mýtus.

Partyzáni, guerilleros, irregulars, bandité, bojovníci za svobodu etc. mohou být podporováni různě, ne nutně armádou vlastního státu. Příkladů je v historii bezpočet - Angola, Mozambik, Jižní Vietnam, Afghánistán, Nicaragua, Kosovo ...

J. Babička 6.6.2021 2:10

Castro musel za to, že ho SSSR drželo hospodářsky nad vodou, platit krví svých vojáků, kteří bojovali za sovětské zájmy po celě Africe.. Jen v Angole jich padlo přes 30 000, protoře stáli proti vojákům podporovaným a vyzbrojeným Čínou. Mozambik a celá Afrika to samé Kubánští vojáci, nebo alespon instruktoži a zbraně z Tábora míru. o žádné partyzány nešlo, Byly to proxy armády velmocí. Ve tšlo o otevřenou agresi komunistické armády. něco jako když Němci napadli Francii. Atd. žádní primitivní bojovníci s ládovačkama, ale mající moderní výzbroj včetně raket.

J. Vintr 6.6.2021 8:03

Stalingrad byl výsledkem debilní Hitlerovy umanutosti. To město Němcům vubec v cestě nestálo, mohli ho klidně obejít.

D. Bowman 6.6.2021 9:52

No nevím. Logistiku měl dost napjatou a těm silám, kterým čelil u Stalingradu, by prostě čelil jinde, plus se Stalingradem v zádech.

J. Vintr 6.6.2021 22:17

Jenže je něco úplně jiného bojovat v otevřeném terénu a ve městě. Ve městě se v podstatě nedá vyhrát.

R. Polášek 6.6.2021 20:44

Téměř všechny sovětské partyzánské oddíly začaly se zbraněmi a vybavením dobytým nebo ukradeným na němcích nebo se zbraněmi buď schovanými při ústupu Rudé armády nebo rovnou kolem ruských vojáků, co uvízli v německém týlu. A s těmi lehkými osobními zbraněmi v tom ruském terénu klidně vydrželi rok i déle. Až teprve potom začal Stalin rozdmýchávat partyzánskou válku, třeba diverzní akce na železnicích, kterými němci dopravovali armádám na frontě zbraně a zásoby. A začal jim dopravovat zbraně a zásoby a odvážet raněné.

Ostaně i u nás, například štramberští partyzáni vydrželi v Beskydech bez vnější podpory v podstatě celou válku. I když mimo posledních pár měsíců války nebylo o co stát, ani z hlediska jejich přežívání v těch lesích ani z hlediska výzbroje a akcí proti Němcům.

D. Bowman 7.6.2021 10:28

Ano, přežívali. Tj. 90% času strávili schovávánim se a hledánim si potravy.

Dokud jim regulérní armáda nezčla sypat jídlo, a výbušniny.

Partizáni měli minimální dopad. Bez podpory by byly úplně na prd. Tj. kdyby Hitler Rudou Armádu porazil, prakticky by vymizeli.

M. Pivoda 5.6.2021 16:49

Minulost tedy rozhodla technologie. A co budoucnost?

T. Kočí 5.6.2021 16:36

Moc dobře napsáno, díky.

Možná by stálo za připomenutí, že B 36 disponoval množstvím kanonů ráže 20 mm(tuším 20) hotový dikobraz.Nebyl tak úplně bezmocný.

Migy 15 měly motor věnovaný Angličany, prostě kamarádi.

P. Čížek 5.6.2021 13:12

Chybí mi tam zmínka o projektu AlloyTubes. Britský příspěvek k vývoji atomové pumy, který Britové pod tlakem možného nepříznivého vývoje války také přesunuli do US. A taky se tím ale zasloužili o sovětskou atomovku, protože hlavní zdroj informací Klaus Fuchs byl součástí tohoto 'dárku'.

R. Polášek 5.6.2021 10:56

Zajímavé čtení.

I. Hermanek 5.6.2021 10:28

Velmi inspirativní příspěvek.. ne vždy je k odsouhlasení ale k vlastnímu zamyšlení dokonalý díky autore

P. Han 5.6.2021 10:26

Historie Evropy by se odehrávala úplně jinak, kdyby si Hirohito neukousl příliš velký krajíc a nezatáhl do války USA.

T. Kočí 5.6.2021 16:41

Neudělal to spíš Hitler?

P. Han 6.6.2021 8:59

Ne. Až do Pearl Harboru byli Američané neutrální.

J. Ganaur 5.6.2021 9:23

Války vyhrává ekonomika.

J. Hrdlička 5.6.2021 7:18

Pokud se předpokládá obsazení celé evropy nacisty, znamenalo by to, že vítězové už by nemuseli tolik prostředků věnovat zbraním pro frontu. Místo toho by se mohli zaměřit na vývoj letadel, raket a bomb pro vzájemné odstrašení. Souhlasím s názory, že by nastala patová situace.

R. Polášek 5.6.2021 11:22

Je otázka, za jak dlouho by nacisté stihli obsadit celou Evropu, kdyby respektovali hranice svých materiálních a lidských zdrojů. A nová území by obsazovali s ohledem na jejich dlouhodobou udržitelnost. Neboli že by nejen měli dost vojáků a prostředků na dobytí nového území, ale že by měli i dost lidí, prostředků a vojáků na konverzi ekonomiky, výroby těch dobytých území pro své účely a potom dost vojáků , kdyby se spojenci rozhodli tyto územní zisky Německa neakceptovat a útokem ty území zase Německu vzít.

Poslední země, ve které se Němcům podařilo konvertovat ekonomiku pro své válečné účely, se staly České země. Polsko ani Francii už defakto nestihli nebo neměli prostředky, hlavní způsob, jak tyto země využili, bylo defakto loupežení pracovních sil na práci do Německa. Proto za války České země, rolníci dodávkami potravin, dělníci prací ve fabrikách podporovali intenzívně Hitlera ( i přes atentát na Heydricha) zatímco dobyté Polsko a Francie byly hlavně rabovány a po vyrabování byly pro Hitlera spíš přítěž, protože vázalymnožství německých jednotek.

O územích dobytých na východě na Sovětském Svazu ani nemluvě, tam už Hitler měl defakto sílu jen na postavení frontových jednotek. Jak někde přešla fronta, nastalo tam bezpráví, kde fungovaly na jedné straně jen velmi slabé kořistné německé jednotky konfiskující potraviny pro německou armádu a sbírající mladé lidi jako pracovní sílu do Německa. A na druhé straně okamžitě povstávali společně starší místní, kteří partyzánštili za ruské občanské války, společně s mladými a se sovětskými vojáky, kteří z různých důvodů zůstali za frontou a vytvářeli partyzánské oddíly.

J. Hrdlička 6.6.2021 4:39

Dost odvážnou teorii tady předkládáte,ale hodně, hodně mylnou. + bohužel sugestivní deklarování, jak jsme prý intenzívně podporovali Hitlera (samozřejmě ne Němce, ale Hitlera, špatní jsou přece Hitler a Češi) jako kdyby to bylo dobrovolné.

Francie byla obsazena rok a čtvrt po nás, Polsko už po půl roce, v prvním případě trvala okupace více než čtyři roky, v případě druhém ještě déle. Jestliže tu konverzi rychle stihli u nás, neexistuje důvod, aby to nestihli i tam. Stejně jako u nás byla ekonomika zapřažena do válečného úsilí, stejně tak i u nás existovalo totální nasazení.

Mluvíme o situaci, kdy by se Němcům, pardon Hitlerovi, podařilo vyhrát v Evropě (včetně SSSR a Británie). Jestliže byl schopen udržet zázemí tehdy, když měl miliony vojáků v první linii, tak po uvolnění sil z fronty po předpokládaném vítězství by zázemí problémem nebylo tuplem.

R. Polášek 6.6.2021 20:52

A nepodporovali jsme Hitlera? Všechny české fabriky jely po celou válku naplno, včetně těch s civilní výrobou, které byly velmi rychle z civilní výroby převedeny na nějakou válečnou. Byly dokonce programy rekreací a zvyšování platů a válečných přídělů pro dělníky. Bylo tohle ve Francii? Nebo v Polsku?

P. Hák 6.6.2021 8:13

Ti rolníci, co údajně "intenzívně podporovali Hitlera", to jistě činili dobrovolně, viďte? Že za tajnou porážku prasete byl koncentrák je určitě jen židobolševická lež :-P