24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

HISTORIE: Scénář, na který naštěstí nedošlo

Skončil měsíc, který je v Evropě jednou provždy spojen s koncem druhé světové války, s porážkou nacistického Německa a s osvobozením evropských zemí zpod jeho nadvlády. Nechybělo však mnoho a vše mohlo proběhnout jinak.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Polášek 6.6.2021 21:03

Ono coby český rolník šlo nepodporovat Hitlera dost blbě, když němci po obsazení protektorátu získali na českých úřadech podrobné seznamy rolníků i s členy rodin a počtu pracovních sil v hospodářství a podrobné seznamy jejich polí i dalšího majetku.

K propočtu přesného množství potravin. které rolníci museli odvádět na válečné účely potom stačila jen obyčejná úřednická práce u stolu.

Určitě někteří movitější rolníci, když se hodně snažili, mohli ušetřit i na jedno prase navíc, které potom mohli načerno porazit, ale kvůli těm seznamům rolníci k tomu moc prostoru neměli.

P. Hák 6.6.2021 22:26

Asi jsem Vás nepochopil. Omlouvám se za ironii, evidentně jste v obraze.

Jinak si ale myslím, že říci "podporovali jsme Hitlera" není přesné. Nebyla volba... Francouzi taky dělali, co jim okupační správa přikázala. Tady ovšem měli Němci na konverzi mnohem víc času.

Ještě bych dodal, že na rozdíl třeba od těch Francouzů jsme nepostavili jednotku SS. Pravda, Poláci také ne.

P. Hatina 5.6.2021 2:14

Popsáno, jest to správně, nicméně, závěrečný popis kopíruje reálně vzniklou situaci studené války, kterou pak vedly USA se Sovětským svazem. Takže ta otázka, pak stojí, zda by USA i proti Hitlerovi ten jaderný potenciál použily, nebo ho měly jen připravený pro odstrašení, ovšem s vlastním rizikem, v té době by už ho Hitler měl taky.

D. Bowman 5.6.2021 22:30

Souhlas. Hitler by nejspíš uzavřel smír s UK. Tím by utichnul lobbing UK v USA pro invazi. Komunisti v FDR kabinetu by ztratili mecenáše z SSSR.

Takže by zbyla jen židovská lobby, která by možná uspěla v nějaké eskalaci....teda pokud Hitler správně odhad jejich vliv :-)

J. Sinnreich 5.6.2021 1:43

Nemecko planovalo zdokonalenou verzi balisticke rakety V2, dvoustupnovou raketu A10. Ta mela mit dolet pres 4500 km a s nuklearni nalozi mohla dosahnout vychodni pobrezi USA. Tomu scenari ovsem vyvoj situace na frontach zabranil.

J. Vintr 5.6.2021 1:53

V té době byl ale nějaký přesný naváděcí systém jen iluzí, takže by ty rakety mohli posílat jen tak nazdařbůh. Výroba jaderné bomby by byla na úrovni tehdejší techniky asi dost zdlouhavá záležitost, takže by jich asi nedokázali vyrobit dost na to, aby takové bombardování dosáhlo nějakého podstatného efektu.

R. Polášek 5.6.2021 19:25

Už samotná V2 byla až do konce války dost poruchová a nepřesná. A nacisté evidentně už v případě V2 dosáhli svých technologických možností. Dvoustupňová raketa A10 by vyžadovala součástky s výrazně vyší spolehlivostí než bylo válečné Německo schopno dosáhnout plus by se objevovaly další technologické problémy. Například už V2 musela používat málo účinnou trhavinu Amatol, protože tato trhavina byla oproti jiným, třeba TNT znatelně odolnější proti vysokým teplotám, na které se V2 ohřívala třením vzduchem v sestupné fázi letu.

Co se týká spolehlivosti a přesnějšího navádění mezikontinentální balistické A10, nacisté by zřejmě museli vyvinout polovodičovou elektroniku, schopnou vysoké miniaturizace a mnohem odolnější vibracím a dalším nepříznivým vlivům než byly tehdy používané elektronky. To by museli začít vyvíjet prakticky od začátku, to znamená, že by jim to trvalo léta.

J. Jurax 5.6.2021 22:34

Ano.

Ale V-2 unesla nálož 738 kg. Kolik by unesla A-10 jsem nenašel, ale vzhledem k tomu, že druhý stupeň měl být upravená A-4, tedy V-2, patrně srovnatelně.

První (americké) atomové pumy vážily cca 4,5 tuny. Hypotetické německé by na tom patrně byly obdobně. Ergo chtělo by to ještě pár let vývoje buď na odlehčení bomby a zároveň na silnější nosné raketě.

SSSR i USA získaly první použitelné mezikontinentální rakety v roce 1957 (R-7 a Atlas). Jestli by to Němcům šlo rychleji je možné, ale nejspíš ne výrazně.

J. Vintr 5.6.2021 1:01

Dvě faktické poznámky. Hitler absolutně neměl na invazi na britské ostrovy. Německo nedisponovalo technikou a logistiku, která by dokázala dopravit přes kanál La Manche těžkou vojenskou techniku a hlavně zásobovat invazní armádu v případě, že by mu nepadly do rukou funkční přístavy na britských ostrovech. A sebelepší armáda bez plynulého zásobování toho moc nevybojuje. Němci se mohli spoléhat jedině na to, že Anglii vyhladoví a tak donutí je kapitulaci.

Co se týká války v Tichomoří, útok na Pearl Harbour nezpůsobil Američanům zdaleka tak vážné škody, jak autor uvádí. A i kdyby Američani neměli u Midway takové štěstí, Japonci by se neradovali dlouho. Jak ukázal pozdější vývoj, Američani stihli do konce války postavit desítky letadlových lidí, zato Japonsko ani jedinou. Takže jeho převaha by stejně tak jako tak brzy skončila.

J. Jurax 5.6.2021 2:16

No, v zájmu přesnosti bych připodotknul, že za války Japonci přece jen nějaké letadlové lodě postavili.

V roce 1944 uvedli do služby těžké letadlové lodě Taihó a Šinano (Američané je ovšem proměně potopili) a tři lodě třídy Unrjú, pro něž už ale neměli letadla, takže je používali k přepravě; byly potopeny rovněž.

Na lehké letadlové lodě ještě přestavěli předválečné nosiče hydroplánů Čitose Čijoda. Válku nepřežily.

Na eskortní letadlové lodě přestavěli pět původně civilních parníků - Kaijó, Šinjó a tři lodě třídy Taijó. Válku nepřežila ani jedna.

J. Jurax 5.6.2021 2:18

Oprava - Američané je ovšem promptně potopili

J. Vintr 5.6.2021 2:48

Ano, máte pravdu, teď jsem si to vyhledal. Jinak je naprosto nereálné to ostřelování pacifického pobřeží japonským loďstvem, které by mělo přinutit USA ke kapitulaci. I kdyby Japonci použili všechny své válečné lodě, těžko by dokázali Američanům způsobit škody, které by stály za řeč. Většina japonských válečných lodí by ale na takovou vzdálenost na jeden zátah ani nedoplula. A je prakticky vyloučené, že by si Japonci troufli poslat své válečné lodě na pohodlný dosah amerických letadel z pozemních základen. I v případě bitvy u Midway japonské loďstvo raději vzalo do zaječích před zdecimovaným zbytkem palubního letectva (podle nich) jediné letadlové lodě a letadel z atolu Midway.

Š. Hašek 5.6.2021 8:10

Skoro všichni dobyvatelé udělají zásadní chybu. Vezmou si sousto, které nepolknou. Japonsko dráždilo USA holou nohou.

Tedy mě napadlo, jak by svět tvářil, kdyby si Japonsko chtělo přivlastnit jen relativně malý kus Číny. Koreu. Asi by svět nechal vše být.

Podobné s Hitlerem. Dost mě mrazí představa, že by se spokojil s Rakouskem, kusem Polska, s námi. Ostatní nechal být a nedráždil by dále Británii, Francii a zejména SSSR. Prostě celou Evropu. Ale asi by to skončilo stejně na nože. Jak v Číně, tak tady.

J. Vintr 5.6.2021 8:52

Zahájení války se Spojenými státy se jeví jako naprostá šílenost. Vždyť Japonci nemeli sebemenší šanci tím něco získat. Iniciativu měli v té válce jen půl roku, přičemž kromě obsazení Filipín nic nezískali a pak už se jenom neúspěšně bránili.

J. Ganaur 5.6.2021 9:22

To nebyla šílenost.USA v té době měly armádu o 140 000 mužích, zastaralou výzbroj.Takže Japonci předpokládali, že USA to vzdají a nechají je expandovat v jihovýchodní Asii.Měli nedodostatek všeho.Jenže probudili spícího draka nevídaných ekonomických rozměrů.Zbytek je reálná historie.:-)

J. Vintr 5.6.2021 12:04

Jestli japonští generálové předpokládali, že to Američani po Pearl Harbouru vzdaji, tak museli být úplní idioti.

J. David 5.6.2021 12:38

Admirál Jamamoto byl proti, a tvrdil že je to "pitomost" (studoval a žil před válkou v USA), a že útok na USA bude konec Japonska. Dostal ale příkaz vypracovat plán útoku, a jako poslušný Japonec ho tedy vypracoval (na tozkaz admirála Tógó a Naguma).

J. Vintr 5.6.2021 19:59

Japonci měli vlastně obrovské štěstí (tedy kromě obyvatel Hirošimi a Nagasaki), že Američani včas vyvinuli atomovou bombu. Kdyby válka dál pokračovala konvenčním způsobem až do konečné porážky Japonska, tak by asi moc Japonců naživu nezůstalo.

D. Bowman 5.6.2021 22:21

Ekonomika je k prdu, když nemáte gule. A Japonci si mysleli, že je Američané nemají. Netušili, že dekadentní civilizace dokáže zařadit zpátečku během pár měsíců. Uvěřili vlastním povídačkám o Japonském bojovném duchu.

D. Bowman 5.6.2021 22:11

S tím se Hitler spokojit nemohl. Potřeboval ropu nejlépe z Kavkazu a potřeboval rozšířit území minimálně po Ural.

Socialisté v té době věřili (od Keynesse, Marxisty až po Fašisty/Nacionální Socialisty) v teorii Zmenšujících se trhů. Proto snaha o Lebensraum na východě, kde je dostatek půdy pro Germánskou populaci, do té doby závislé na exportu - který se měl dle té teorie zmenšovat, jak budou ostatní impéria sílit.

https://www.youtube.com/watch?v=go2OFpO8fyo

R. Polášek 5.6.2021 19:33

Ale u japonců to vesměs byly nouzově přestavěné staré lodě. Tudíž malá kapacita, malá rychlost, problémy se spolehlivostí a spousta dalších problémů daná zastaralostí a opotřebením původní lodě. Anebo rozestavěné lodě, tam byl pořád problém s tím, že ta loď nebyla optimálně přizpůsobena pro letadla.

Americké letadlové lodě byly vesměs všechno nové konstrukce od základu - lodního kýlu stavěné jako letadlovky, tudíž to byly letadlovky s mnohem větší bojovou hodnotou.

J. Jurax 5.6.2021 20:50

Souhlas, ovšem s výjimkou Taihó a a do jisté míry i Šinano - ta měla původně být třetí bitevní lodí třídy Jamato, avšak byla dokončena jako letadlová.

Ostatně o generaci dřív obdobně vznikly v USA Saratoga a Lexington a za války pak lehké letadlové lodě třídy Independence, jež zpočátku vznikaly přestavbou trupů rozestavěných lehkých křižníků třídy Cleveland.

J. Jurax 5.6.2021 21:00

Oprava - ovšem s výjimkou Taihó a těch tří lodí třídy Unrjú a do jisté míry i Šinano

T. Kočí 5.6.2021 16:31

U Midway něšlo tolik o šťestí, jako o prolomení kodu JN 25.

Zničení tichomořské flotily znamenalo vážné škody. Byť zastaralé lodi jsou pořád lepší než nic.

J. Vintr 5.6.2021 21:15

Bez obrovské dávky štěstí by u Midway Američanům to, že znali plány Japonců, bylo nejspíš houby platné. To střetnutí by dopadlo skoro jistě právě opačně. Zkušení japonští piloti měli v té době ještě proti nezkušeným Američanům velkou převahu.

Co se týká ztrát amerického loďstva v Pearl Harbouru, tak další vývoj války jasně ukázal, že jim ty zničené a poškozené lodě nijak zvlášť nechyběly. Daleko víc by jim uškodilo zničení strategických zásob pohonných hmot.

Š. Hašek 5.6.2021 0:58

Ve světle počínání si Hitlera/německého lidu v Evropě, by nebyla bývala varianta několika atomových bomb, svržených na Goebbelse a jeho vášnivé posluchače, nikterak nešťastná.

Hitler by je byl býval použil bez rozpaků.