30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

GRUZIE: Rozlišujte, prosím!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Magor Milda Mgr. etc. 11.9.2008 19:21

Gruzínské zbrojení je zcela logický důsledek ohrožení z Ruska

a je Gruzíncům ke cti, že následovali příkladu Finů a ne Čechoslováků. Proto je také nesmysl, bránit Gruzii, aby si doplnila výzbroj, je to nezávislý stát a pokud se cítí ohrožen, nic jiného mu nezbývá. Pokud má ovšem Evropa a Nato investovat, pak má i právo mluvit do plánovaných akcí. Objektivně nejlepší by bylo stáhnutí Ruska na pozice před zahájením války, vrácení ukořistěných zbraní a smlouvu, která obě strany zavazuje, vyhnout se vojenské síle ve sporných záležitostech. Uznání nebo neuznání Ruskem anektovaných území je záležitost pro UN.

Choř 11.9.2008 12:45

Saakašvili demokrat a liberál

RvTo vo co se jedná je skutečnost, že není možné podporovat prezidenta, který se zpronevěřil programu, ohrožuje všechny co nehlásají jeho genialitu-viz skutečnost, že falšuje volby a chová se mnohem hůř, než Ševarnadze. Jeho příznivci v revoluci růží jsou exilu nebo ve vězení.V předvečer útoku na Jižní Osetii se rozsplýval nad láskou a po 2 hodinách zaútočil raketami na město Cchenvali. Fuj! 

Magor Milda, Mgr. etc. 8.9.2008 22:11

Rusko v současné chvíli zřejmě kolísá

překvapení z nepříznivé reakce nejenom svých protivníků, nýbrž i z řad osvědčených satelitů (výjimkou je náš slavný president) nelze zakrýt. Proti všem nebývá dobrá pozice, takže to vyhlíží na strategické zarovnání fronty s pokud možno malou ztrátou prestiže. Objektivně stojí ruské tanky v Gruzii, ne naopak, a zde nepomůže žádná dialektika. S uznáváním nových států v terminu zhruba jeden týden nasadili ovšem nová měřítka, teď by se ta vlna mohla rozjet. Co brání třeba USA, uznat nezávislé Čečensko, když to jde tak rychle a neproblematicky?

Přesto je důležité, neztratit k sobě linku. Rusko bude zřejmě korigovat to, co nejvíce vadí, Evropa zase přesvědčí Gruzínce, že jenom trpělivost je matkou úspěchu. Výměnou za to, že Saakašvili nebude považovat za nutné, vyměnit soudrucha Medveděva za jiného pracovníka SVR, přestane soudruch Medvěděv považovat za nutné, vyměnit pana Saakašviliho. Tak prosté to je!

A 8.9.2008 22:49

Re: Rusko v současné chvíli zřejmě kolísá

Saakašvili byl předem obětovanou figurkou od samého začátku. Jinak by také nemohli amíci dosadit do presidentské funkce takového magora. Nahradí jej Buržanadzeová, kterou pro tento úkol lidé z volebního štábu McCaina již delší dobu školí. Dočkejte času.

Franta 8.9.2008 20:46

Vážená paní Šustrová,

určitě by Vás a mnohé další mělo napadnout, že vždy bude jednat přeneseně Západ s Východem BEZ NÁS !!! Žádný most mezi Západem a Východem nebyl, není a nebude nikdy přes tu naší slavnou republiku. To je pouze naše zbožné přání už od vzniku ČR v roce 1918. A trvá dosud. Buďme tou malou hvězdičkou, kol které se velké točí, patří pouze do poezie, nikoliv do fyziky, a už vůbec ne do politiky. Nevěřme tomu, že Francii, Rusko nebo Gruzii zajímá, co si o tom myslí ČR, a hlavně jak známkuje. Dobrou noc !!!

hamar 8.9.2008 15:31

Rusko je agresor a je to pořád třeba opakovat ...

Je to pohrobek Sovětského svazu a používá jeho metody ... Pokud "procitlého medvěda" živeného silou energetické závislosti, penězi za ropu a plyn, impotencí demokratických států nezastavíme teď, tak se ještě budeme divit, jak začne nabírat otesánkovských choutek ... Čečensko, Gruzie - enetentyky dva špalíky, kdo to bud teď?

Woe#terim 8.9.2008 15:50

Re: Rusko je agresor a je to pořád třeba opakovat ...

Rusko je agresor a je to pořád třeba opakovat – áno, hlavne goebbelsovsky 100×, nech už Rusko urobí čokoľvek

Pokud "procitlého medvěda" živeného silou energetické závislosti, penězi za ropu a plyn, impotencí demokratických států nezastavíme teď... – no, napríklad mne by opätovná ruská kontrola nad všetkými krajinami bývalého Sovietskeho Zväzu (aka cárskeho Ruska, bez Poľska) vôbec nevadila... Rovnako by mi nevadil zánik inkvizično-teroristickej (údajne ochrannej) organizácie nazývanej dnes NATO... A to nie som žiadny komunista...

Čečensko, Gruzie - enetentyky dva špalíky, kdo to bud teď? – no, možno práve Česko! Dodalo Gruzínsku zbrane, tak nech sa trasie – alebo nech vyváži svoju zlú vôľu dodávkami českých zbraní do Ruska. Alebo nie, lebo české zbrane v Gruzínsku prehrali...

hamar 8.9.2008 16:24

Proti gustu žádný dišputát ...

I dnes jsou lidé, kteří nevěří v holocaust a žádné koncetrační tábory podle nich také nebyly ... Takže si to zopakujeme: Rusko je agresor, holocaust byl, koncentrační tábory také ... a svojí kůži tentokrát nedáme zadarmo.

Woe#terim 8.9.2008 16:48

Re: Proti gustu žádný dišputát ...

holocaust byl, koncentrační tábory také – áno to súhlasí

Rusko je agresor – Rusko nie je agresor už od roku 1994 po dnešok (september 2008). Nebolo ním ani v 1. (1994-95) a 2. čečenskej vojne (1999-2000). A to, z čoho možno Rusko obviniť je: pasivita, nevýhodné dohody z Amerikou (nedodržané najmä Američanmi), ignorovanie ruských záujmov v Strednej Ázii (Uzbekistan, Turkmenistan, Kirgistan - americké základne), len nie imperialistická rozpínavosť – čo na tom, že Rusko zbrojí, čo na tom, že severný pól je ich.

svojí kůži tentokrát nedáme zadarmo – svoju kožu ste VY aj MY dali Američanom veľmi lacno, klamajúc si, že tie americké úmysly s nami sú čestné. Pokiaľ ide o Rusov - ani vpád Ruska do Kosova na podporu Srbov (ktorý sa zatiaľ nechystá), by som ja rozhodne neoznačil za imperiálne snahy Ruska – navyše Srbi ich tam chcú.

Čo sa týka Čechov – možno ich tu väčšina nechce... Uvidíme v budúcnosti...

jirka.s. 8.9.2008 17:43

Re: Re: Proti gustu žádný dišputát ...

Že byla soudružka RSDr. Flasarová tvoje spolužačka na Vysoké škole stranické v Moskvě?

http://www.eu-poradce.cz/show_general.php?id=2#P3

BTW: Tohle také živíme v Bruselu !!!(Y)(Y)(Y)

Emil XX 8.9.2008 23:02

Re: Re: Proti gustu žádný dišputát ...

O té první čečenské válce bych to potřeboval vysvětlit. Tu druhou opravdu začali Čečenci útokem na Dagestán.

Chris Kelvin 8.9.2008 16:30

Re: Re: Rusko je agresor a je to pořád třeba opakovat ...

"..a to nie som žiadny komunista..."

V tom případě jste blázen 8-o

Woe#terim 8.9.2008 17:01

Re: Re: Re: Rusko je agresor a je to pořád třeba opakovat ...

Nie blázon, pansláv. A slovanská vzájomnosť (ale bez šialených Poliakov) bláznovstvom nie je...

A vy sa nehanbíte za nadbiehanie Američanom?

Vy neviete, že úloha východoeurópanov v NATO, je za ochranu proti Rusku, čistiť čižmy silnejším (Američanom)?

Chris Kelvin 8.9.2008 17:40

Re: Re: Re: Re: Rusko je agresor a je to pořád třeba opakovat ...

Já mám Slovany rád. Dokud se mi neprojížděj' s tankama před barákem. Platí to však i pro ostatní národy a jazykové skupiny. V posledních sto letech jsme tímto udělali mnohem lepší zkušenost s Američany, než se Slovany z východu.

Emil XX 8.9.2008 23:05

Re: Re: Re: Re: Rusko je agresor a je to pořád třeba opakovat ...

Víte, co o té slovanské vzájemnosti napsal Lenin? A co máte proti Polákům?

Ovšem polsko-ukrajinské vztahy v minulosti, to bylo něco. Dneska se spojují proti Rusku.

Procitlý medvěd 8.9.2008 16:21

Ty to budeš.

Enver 8.9.2008 19:55

Re: Rusko je agresor a je to pořád třeba opakovat ...

Myslím, že s podobnou filosofií opakování přišel Goebels a vedla přímo k světlým zítřkům pro ty co ji vyznávali nebo přijímali...

Zaprodanec Moskvy 8.9.2008 15:18

Šustrová fandí válečnému zločinci Saakašvilimu

přestože sama píše, že zmanipuloval volby, k demokracii má daleko a vojensky přepadl občany vlastního státu. Holt Šustrová je Havlova kamarádka a disidentka, tak nám tady předvedla spravedlnost po disidentsku.

Chris Kelvin 8.9.2008 14:54

Já tedy nevím....

...ale kdyby sousední velmoc začala v jedné provincii mé země hromadně rozdávat svoje pasy a přitom tvrdila, že je pro samostatnost této provincie, asi bych také hodně znervózněl. A rozhodně bych slovům o samostatnosti příliš nevěřil, hledal bych za tím něco jiného.

Hmmm 8.9.2008 19:02

Re: Já tedy nevím....

No oni ti osetinci totiz zadne pasy nemely, od obcanske valky odmitli pasy gruzinske. Navic, je prislusnost osetie a abchazie umela blbost stejne jako krym historicky nepatri ukrajine... kdyz se trhali estonci, gruzinci apod od ruska, chrovati, slovinci, bosnaci od jugoslavie tak to bylo ok...  ale kdyz se nekdo chce trhnout na druhou stranu je to najednou spatne?

nedivil bychs se kdyby rusko zacalo davat pasy v pobalti kde ruskojazycna mensina nema volebni pravo! ... a taky se nad tim mlci!

proste z pohledu antirusa je to jasna cernobila zalezitost, ale objektivne, na kazdy argument proti Rusovi dneska, muze jen rict podivejte na vase praktiky....

Smutny pohled byl na media, ktera neustale omilala ze vsech stran vyfoceny omylem zasazeny dum v Gori, a jen suse presla desitky omylem zabitych afganskych civilu...

Emil XX 8.9.2008 23:00

A má Čečensko právo na nezávislost???

A pokud ne, proč. Tady Putin najednou hlásal územní celistvost. Mimochodem, ono je to paradox, ale samo Rusko odešlo z SSSR. Takto to interpretoval jeden Rus.

Krym opravdu nepatří Ukrajině ale Abcházie byla součástí Gruzie když ještě Rusko ani neexistovalo.

milan 8.9.2008 13:56

Jéje.....

pochybné pletichy američanů ?? Nechte se mi věřit,že nevidíte,kam všude se USA cpou a budují si jedno válečné předpolí za druhým po celé evropě a teď i v těsné blízkosti Ruska.To si myslíte že jsou rusové tak hloupí ?

Woe#terim 8.9.2008 13:34

Organizácia HRW sa pokúša vydávať IZRAELSKÉ kazetové bomby za RUSKÉ

Organizácia Human Rights Watch dňa 15. augusta obvinila Ruskú federáciu, že v gruzínskom konflikte používa kazetové bomby. "Západné" médiá toto obvinenie stále opakujú. Ruská federácia popierala, žeby používala kazetovú muníciu. Teraz sa ukazuje, že HRW sa mýlila. "Dôkazy" ňou dodané pozostávali z fotografií a organizácia si muníciu na nich zachytenú nesprávne vysvetlila. Spomínaná munícia má pôvod v Izraeli a používa ju gruzínska armáda. Toto teraz potvrdilo aj gruzínske ministerstvo obrany.

Takisto HRW to teraz priznáva vo svojom vyhlásení pre tlač. Pritom však stále tvrdí (prekonaná propaganda), že Rusi používajú také zbrane. A poukazuje pritom na svoje vlastné staršie správy, založené na nesprávnej identifikácii munície. Zatiaľ stále nepredložila skutočné dôkazy...

Viac na: (http://www.prop.sk/september08.html#or)

originál: Info Wars, MoonAlabama: "Human Rights Watch Attempts to Pass Off Israeli Cluster Bombs as Russian" (http://www.infowars.com/?p=4296)

Mistr Jan Hus 8.9.2008 13:34

Tak Petruška nám dneska ale opravdu pěkně šustruje.

;-D;-D

Kolombo 8.9.2008 12:15

V celé debatě

na psu je Gruzie pouze zástupnám problémem. Diskutující jenom balí do politického hávu své sympatie a antipatie, jde o debatu na úrovni fotbalových fandů. Je zřejmé, že Rusko ne znovu protivníkem "západu". Ti, co přejí Rusku a lají Americe se zřejmě nelíbí styl života, který se ze západu rozšířil i k nám. Rád bych věděl, za co by tento styl vyměnili. Pokud se jim totiž zde nezdá být dostatek lidských práv a  demokracie, vidí zde chudobu a hlad - zatímco skvěle se žije v Rusku, Číně a třeba i v KLDR, pak se jim divím, že tam neodtáhnou. Na celinách je stále místa dost. A nejspíš bude i v budoucnu. Pro Evropu by bylo jasnou výhodou mít alternativní přístup k surovinám, například přes tu Gruzii. Takže tu nejde jen o míru demokracie v Gruzii, ale i o cenu ropy, popřípadě schopnost kremelských vládců žvanit evropanům do života. Podpora Ruska je zradou na Evropě. A pokud někdo chce platit za ropu a plyn jako pitomec a přitom skákat jak kdejaký ožralý generál v Rusku píská, může vyrazit na Sibiř.

anonym 8.9.2008 12:21

Re: V celé debatě

kolombo se sice tával naivně - ale nakonec z něj vypadlo geniální řešení. Tak čekám. Napovím - čím to, že tolik lidí, kteří před listopadem nadávali na SSSR a komunistyx, najednou musí kritizovat USA a současné poměry v domácí politice. Všimni si - ež tihle lidé NECHVÁLÍ RUSKO, nechtějkí žít ani v S.Koreji, ani na celinách. Možná jen vidí, že Američané a současní politici najednou používají stejné metody, jako kdysi komunisté a SSSR. A nechtějí, aby se systém dopracoval tam, kde ten sovětský-komunistický byl!

Woe#terim 8.9.2008 15:32

Re: Re: V celé debatě

R^

Roy Boehm 8.9.2008 14:21

Re: V celé debatě

No, pokud máte pocit, že držkováním v evropském parlamentu lze Rusko přesvědčit, aby nám ropu a plyn posílalo za hubičku, tak s chutí do toho. Pokud je pro nás oblast Kavkazu tak strategicky významná, jako brána k alternativním zdrojům energetických surovin, proč jsme,  proboha, nechali toho blbce Saakašviliho, aby si hrál na Napoleona? Je zcela zřejmé, že Rusáci o jeho plánech předem věděli a byli na ně nachystaní. Jak je možné, že Gruzínci netušili, že je za hranicemi J.Osetie v pohotovosti celá ruská armáda? To si americké družice vybíraly dovolenou?

richard 8.9.2008 15:11

Re: Re: V celé debatě

Ne ani Američané, ani Gruzínci si nevybírali dovolenou a věděli o tom, dokonce věděli i o Rusy nad gruzínským územím sestřelovaných gruzínských letadlech a ruském - pardon "jihoosetinském":)) dělostřeleckém ostřelování gruzínských vesnic celé měsíce předtím, než se naši "mírotvorci" dali do pohybu, věděli i o evakuaci Cchinvali 3.8., tedy 4 dny předtím, než "spící" město bylo "napadeno gruzínskými raketomety", věděli, že válka je - možná - na spadnutí, a Rusko provokuje - ale sami nechtěli situaci hrotit, jednak 30 000 příslušníků gruzínské armády je opravdu málo na preventivní válku, nehledě na to, že v takovém případě by Gruzie mohla být opravdu označena za agresora. Saakashvili se konfliktu chtěl vyhnout, to byly jeho jediné plány, na Napoleona si hrát nechtěl neb věděl, že na to nemá, rozkaz vydal teprve ve chvíli, kdy se 100 ruských tanků vyřítilo z Rokského tunelu směr Tbilisi a veřejně řekl, že jdou do Jižní Osetie. To se již ovšem ke gruzínským břehům blížila ruská invasní flota a specnaz byli vysazováni až u Kutaisi, takže gruzínská armáda ve svém odvážném odporu proti ruské agresi byla od začátku v nevýhodě, předvedli ale mnohem víc , než např. naše armáda 1938 a 1968. .Nic víc.Toť vše.Snad jen čest památce padlých gruzínských hrdinů.

Pokud jde o blízký vývoj na podobnou ruskou akci se nějakým způsobem musí připravit všechny státy světa:)) s ruskou agresí je třeba počítat jako s konstantou, zejména Ukrajina je svírána ruskými vojsky u svých hranic, v Podněstří a na Krymu v kleštích. U Gruzie, buď tam Moskva dosadí svoji obvyklou dělnickorolnickou vládu, nebo zaútočí na Tbilisi způsobem, jako předvedli v Grozném, rozhodně to neskončilo, fakt, že Rusové mimo Abcházie a Jižní Osetie mají ve zbytku Gruzie v rukou Poti, strategickou silnici a největší hydroelektárnu je výmluvný.

Těžko co Gruzií vyčítat, u nás v roce 1968 měli Rusové pro případ ozbrojeného odporu naší armády také předem připravenou propagandistickou pohádku, říkali jí kontrarevoluce.

Woe#terim 8.9.2008 15:37

Re: Re: Re: V celé debatě

dělostřeleckém ostřelování gruzínských vesnic celé měsíce předtím, než se naši "mírotvorci" dali do pohybu, věděli i o evakuaci Cchinvali 3.8.(?!), tedy 4 dny předtím, než "spící" město bylo "napadeno gruzínskými raketomety", – lož, neopakuj Finroda Felagunda: Rusi nevedeli o budúcom konflikte, naopak boli prekvapení...

Saakashvili rozkaz vydal teprve ve chvíli, kdy se 100 ruských tanků vyřítilo z Rokského tunelu směr Tbilisi a veřejně řekl, že jdou do Jižní Osetie. To se již ovšem ke gruzínským břehům blížila ruská invasní flota a specnaz byli vysazováni až u Kutaisi, takže gruzínská armáda ve svém odvážném odporu proti ruské agresi byla od začátku v nevýhodě – lož, a navyše „odvážny odpor gruzínskej armády“? Nie predtým, ale až potom...

„Vojenský rozpočet Gruzie vyrost od příchodu Michaila Saakašviliho do funkce prezidenta z 30 milionů ročně na letošních 930 milionů dolarů.

Ve dvou zvláštních kurzech prošlo výcvikem napřed speciálních jednotek a poté námořní pěchoty USA celkem pět tisíc gruzínských vojáků. Proti komu byli asi cvičeni? Gruzie se odvděčila nadšenou podporou amerických akcí v Kosovu, Afghánistánu - a hlavně v Iráku, kde je teď dvoutisícový kontingent. Polovina by se ale měla v pondělí vrátit na příkaz prezidenta Saakašviliho domů na pomoc v bojích proti Rusku, jestliže ji ale dokážou Američané přepravit. Jenže námořní cesty blokují ruské lodě a muslimské Turecko v 90. letech podporovalo převážně muslimskou separatistickou Abcházii v boji proti pravoslavné Gruzii.

Ti kdo byli zaskočeni rozhodnutím prezidenta Saakašviliho zahájit bleskovou válku v Jižní Osetii se asi domnívali, že tomuto politikovi lze věřit. Jeho časté výzvy na sjednocení Gruzie střídala mírová prohlášení a teatrální gesta. Bylo mu odpouštěno zatýkání opozice i zavírání médií, podvody ve volbách i záhadná úmrtí spolupracovníků. Washingtonu i Bruselu se líbí čeřit vodu na jižní hranici Ruska a představa vojenských základen USA na Kavkazu...“