7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

EVROPA: Trable s federalismem

Ursula von der Leyenová byla zvolena předsedkyní Evropské komise. Stává se nejmocnější osobou v Evropě, neboť Komise fakticky vykonává funkci evropské federální vlády, která je navíc nadána zákonodárnou pravomocí. Von der Leyenová je známa i jako oddaná stoupenkyně evropského federalismu. Co z toho vyplývá pro Evropu?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Grigar 20.7.2019 16:47

Re:

..v římské republice byl mimořádný politický úřad diktátora ustavován v době složitých vojenských nebo politických situací.

S. Pavuk 20.7.2019 13:17

súhlasím s autorom, ale...

Súhlasím s autorom, čo píše je logické, žial, vývoj pôjde opačne. Po chystanom odchode Veľkej Británie ostanú v Únii dvaja veľký hráči Nemecko a Francia, ktorá je finančne na kolenách a nemá inú alternatívu ako sa prisať na nemecký rozpočet. To sa však musí zabaliť do "viac Európy" a podobných hesiel, kedy sa odoberú právomoci ministerstvám financií členských štátov a bude spoločná kasa kde sa "to" schová. Výkonnosť francúzkej ekonomiky nevzrastie, ale tento krok dovolí, aby ešte nejaký čas fúrik pod názvom EÚ existoval. Nepochybne spoločné financie privítajú aj v Grécku, Taliansku a Španielsku. Týmto krokom bude v EÚ zavedená marka pod názvom euro. Spoločnej armáde bude zase šéfovať Francia, keby to boli nemci, vypadalo by to blbo. Či sa tento novotvar bude volať federácia, či konfederácia je jedno. Vydrží dlho. Veď na čele je Komisia, novodobý Ústredný výbor.

M. Prokop 20.7.2019 21:02

Re: súhlasím s autorom, ale...

Ano, otázka je, zda si to nechají dlouhodobě líbit Němci.

M. Šejna 20.7.2019 11:06

tohle se autorovi moc nepovedlo

Federální uspořádání mají například i Kanada, Velká Británie, Austrálie nebo Rakousko. Německo je také federací, i kdyby autor stokrát tvrdil, že to není pravda.

Federace mívají obvykle problém jen tehdy, když se skládají s mnohonárodních území. Pokud jsou federace založené na geografickém a nikoli národnostním členění, fungují bez problémů.

P. Čech 20.7.2019 11:11

Re: tohle se autorovi moc nepovedlo

nemáte pravdu, pane Šejno. Rakousko a Německo jsou spolkové země, nikoliv klasické federace. S vaší poslední větou ovšem souhlasím.

M. Prokop 20.7.2019 11:21

Re: tohle se autorovi moc nepovedlo

POLITICKÝ národ je, federace funguje. Pokud není,nefunguje. Zda je nebo není, to je vidět mimo jiné i na existenci federálních politických stran. Podmínka nutná, ne však postačující.

Geografické členění je spíš nesmysl.

K. Dvořák 20.7.2019 13:16

Re: tohle se autorovi moc nepovedlo

Vámi jmenované země maji víceméně stejnou kulturu, historii a jeden, či dva jazyky. A nevytvořily se za cca 20 let.

P. Čech 20.7.2019 10:54

Vládnout efektivně lze i jinak.

Je ovšem zásadní otázkou, zda je to možné v případě mezinárodního společenství. Je však zcela nemožné takto vládnout v případě společenství (jakéhokoliv) států, existujících a (ne)fungujících na národních pricipech. A takové jsou evropské státy všechny. Je otázkou, zda by to nebylo možné mezi státy, postavenými a fungujícími na ryze občanském principu, kde hybatelem všeho je občan, nezávisle na tom, jaké je národnosti. Národnost jako takovou je nutno upozadit a občanství vyzdvihnout. Něčím takovým je zase to Švýcarsko, ve kterém existují národy čtyři, ale občanství je vyzdviženo nad národní princip.

"Nelze v demokratickém systému přijímat efektivní rozhodnutí, existují-li více než dvě varianty rozhodnutí v určité věci". To je velká pravda. A právě a přesně proto také nefungují systémy, které jsou postaveny na volné soutěži politických stran ve spojení s volebním systémem podle zásad poměrného zastoupení. Jakž takž fungují systémy, pstavené na vládě a moci pouze dvou politických stran (USA). Tam, kde se do moci zákonodárné volně prosoutěží více stran a kde je potom nutno handlovat koalice, nefunguje téměř nic.Veškeré koalice se během krátké doby rozpadají a vlády padají. Krásně je to vidět na příkladu Itálie a České republiky, ve které od doby jejího vzniku ještě žádná koalice normálně nevládla po celé volební období. A proto lze efektivní rozhodnutí přijímat jen tam, kde občané mají ve svých rukou instituty referenda a všeobčanského hlasování, jejichž výsledky jsou obecně závazné. Závazné pro všechny občany, nezávisle na jejich národnosti, pro všechny politické strany a hnutí, pro prezidenta i moc soudní. Teprve potom je možno bez uzardění hovořit o skutečné, třeba i zastupitelské demokracii.

M. Prokop 20.7.2019 10:57

Re: Vládnout efektivně lze i jinak.

Má to jediný háček. Jsou na to třeba občané, kteří si to vydupou a provozují.

Třeba ve Švýcarsku jsou, třeba u nás prakticky úplně chybí.

P. Čech 20.7.2019 11:15

Re: Vládnout efektivně lze i jinak.

U nás nechybí občané, u nás chybí občanský systém. Bez občanského systému občané nehrají žádnou roli, nemají ve svých rukou žádný nástroj, pomocí něhož by mohli prosazovat svou většinovou občanskou vůli.Pokud by Švýcaři neměli zaveden občanský systém, jejich občané (4 národnosti) by se navzájem sežrali stejně, jako se žrali před cca 200 lety. systém, který byl zaveden to změnil, nikoliv nějací iluzorní občané v té době.

M. Prokop 20.7.2019 11:24

Re: Vládnout efektivně lze i jinak.

Systém nepadá s nebe, z EU, od boha. Systém je to, co si občané vytvoří a provozují.

I ti Švýcaři si svůj systém zavedli sami.

Pes jitrničku sežral ...

P. Grigar 20.7.2019 12:14

Re: Vládnout efektivně lze i jinak.

.. Švýcaři si nic nezavedli sami, země prošla dlouhým politickým vývojem a měla štěstí na dobrou volbu osobností, ochotných naslouchat občanům a jejich přání realizovat. To jenom my nejsme, dle mínění politků, na cosi podobného zralí.. už soudruh Komárek v 90.letech varoval před přímou demokracií.

M. Prokop 20.7.2019 12:41

Re: Vládnout efektivně lze i jinak.

Tak kdo tedy, když ne Švýcaři? Politicky se vyvíjeli oni, osobnosti si volili také oni.

Jestli jsme zralí nebo ne, těžko říci. IMHO nikoliv, protože pokud bychom byli, prosadíme si to. Vcelku nic tomu nebrání, kromě nezájmu zdejšího občanstva.

P. Čech 20.7.2019 13:23

Re: Vládnout efektivně lze i jinak.

Co myslíte tím "prosadíme si to"? Novou revoluci? Jistá cesta to je, jinak to možné není. Občané totiž byli politiky a jejich stranami připraveni o všechny nástroje k prosazování své většinové, demokratické vůle.

M. Prokop 20.7.2019 21:16

Re: Vládnout efektivně lze i jinak.

To sice dlouhodobě tvrdíte, ale skutečnost je horší. Občané nebyli připraveni, občany to prostě moc nezajímá.

P. Čech 21.7.2019 16:29

Re: Vládnout efektivně lze i jinak.

Ale zajímá, pouze cesta od myšlenky k činu prostě nějakou chvíli trvá. Na rtozdíl od rozhodování jednotlivců. Jistá cesta k smysluplnému systému byla nastoupena v roce 1989 a 1990 při vzniku Občanského fóra. Jakmile se ovšem vinou Václava Havla stal jeho předsedou vlastizrádce Václav Klaus, byl konec nadějím. Tento člověk z pozice předsedy rozbil Občanské fóŕum a nastoupil cestu tvorby politických stran a jejich moci nad občany. Založil ODS a stal se jejím předsedou a po volbách předsedou vlády. To mu ovšem bylo málo. Protože v ČSFR neměl naději na vyšší post, jal se v rozporu s ústavním zákonem v roce 1992 aktivně rozbíjet československý stát, což se mu ve spojení s jinými mocichtivými jedinci nakonec podařilo. Po nějaké době byl zvolen parlamentem prezidentem. Z této pozice znovu zradil vlast a to podpisem Lisabonské smlouvy. Tak a teď mi řekněte jak, s vyloučením nové revoluce, mohli občané tomuto zabránit. Volbami? Oni ale Václava Klause nevolili. U nás totiž nevolíme, kromě do senátu, osoby, ale politické strany.

M. Prokop 21.7.2019 20:52

Re: Vládnout efektivně lze i jinak.

Pes jitrničku sežral.

Lidé Klause volili a stát rozdělili Slováci, odtrhli se.

P. Čech 20.7.2019 13:20

Re: Vládnout efektivně lze i jinak.

A zase je nutno se ptát :"Proč?". Protože politici (lepšolidé) by zavedením tohoto systému přišli o absolutní moc nad občany. Základní chyba je v absolutní moci politických stran. Proč myslíte, že politici s výjimkou některých z ANO a z SPD torpédují snahy o vytvoření a schválení kvalitního zákona o obecném referendu? Je to přece tak průhledné! Občané mají jen dvě možné cesty, jak dosáhnout zavedení jejich většinové vůle. Buď nevolit politické strany, až tyto budou v poslanecké sněmovně bezvýznamné a nebo novou revoluci. Jiné cesty bohužel není.

P. Grigar 20.7.2019 15:51

Re: Vládnout efektivně lze i jinak.

..inu, já to vím, vy to víte a koneckonců i ten Che Guevarův přítel Komárek to věděl, akorát že jediný z nás tří se dostal ke kormidlu. Takže kdyby snad někdy zase k něčemu takovému došlo, první kdo zase řekne "nejsme jako oni".. dostane po čuni, v lepším případě.

M. Prokop 20.7.2019 21:18

Re: Vládnout efektivně lze i jinak.

Jsou i jiné cesty, ale občany zde to moc nezajímá. Ve Švýcarsku ano a to je ten rozdíl.

P. Čech 20.7.2019 13:06

Re: Vládnout efektivně lze i jinak.

Mýlíte se. Švýcaři si ten systém nezavedli. Bylo to jen pár chytrých lidí (jména jsem už zapomněl), kteří se už nemohli dívat na to, jak se Němci, Francouzi, Italové a Rétorománci mezi sebou žerou. Pokusili se zavést systém, který by vyhovoval všem, něco na tu dobu nevídaného. Vzali za základ ideály Velké francouzské revoluce a pomíchali je s tezemi George Washingtona. Vytvořili systém v té době nikde na světě nevídaný. Trefili hřebíček na hlavičku. Tento systém předložili lidem tam žijícím, v té době se jim ještě nedalo říkat "občané". Občany z těch lidí udělal ten systém.. Lidé jej přijali za svůj a občany se stali. Prvotní tedy nebyli občané, ale jen pár chytrých hlaviček.. Od doby svého vzniku občané ten systém neustále vylepšují, ovšem směrem k občanskému státu. V současné době dospěli do stádia zastupitelské demokracie, kde ovšem občané neodevzdali svou absolutní moc politickým stranám. Tyto se sice účastní na vládě a moci (v konkrétních oblastech, ne všude), ale zásadně nemají moc absolutní, tak jako u nás dnes. Moc zákonodárná, výkonná a soudní je přímo ovládána občany ( v jednotlivých konkrétních věcech, ne obecně). Občané prostřednictvím těchto mocí vládnou sami sobě, nenechávají se beze zbytku ovládat politickými stranami. Vláda a moc politických stran musí mít a má své meze. Ty meze určují opět občané pomocí referend a všeobčanských hlasování (není to totéž). Sami Švýcaři říkají, že ten jejich systém není ideální, ale je nejlepší, jaký se kdekoliv na světě podařilo zavést. Je-li tomu tak, a ono tomu tak je, nechápu, proč občané jiných států nepřevezmou se všemi chlupy tento 200 lety ověřený systém a nezavedou jej doma. Není to nic složitého, stačí jen chtít. U nás to ovšem nejde, protože absolutně vládnoucí politické strany by tím ztratily svou nezaslouženou moc nad občany. A o tom to všechno je.

M. Prokop 20.7.2019 21:20

Re: Vládnout efektivně lze i jinak.

Těch pár lidí a ti, kdo je podpořili, byli Švýcaři. Jinak by to nešlo.

Systém fakt nepadá s nebe.

E. Derat 20.7.2019 10:39

Federace jsou přežitý model, i kdy udržovaný.

Federace vznikaly většinou jako politicko-ekonomický projekt, obranný projekt proti společnému nepřítely (to dnes není potřeba, jsme v NATO), nebo násilnou formou připojení. Kdyby se federativní projekt v dějinách osvědčil, tak by vznikaly nové federace. Leč je tomu přímo naopak, za posledních třicet let se federace rozpadají např. SSSR, ČSFR, Jugoslávie. A v mnohých státech by některé národy rády federaci či společný stát opustily např. Skotové, Katalánci. Ale, i jinde stále doutnají odstředivé tendence např. Belgie, Kanada - francouzská část, i na Korsice nejsou nijak nadšeni z francouzské nadvlády.Ovšem opustit federaci nebo společný stát není nijak jednoduché, provázanost je za ty desetiletí či staletí příliš velká, společná měna, členství v mezinárodních institucích tj. následnictví atd. To vidíme i dnes na příkladu GB, která chce opustit sice v podstatě volné spojenectví, ale nese to řadu problémů. A to má ještě GB to výhodu, že si chytře ponechala národní měnu. Federace jsou přežitý model kolektivistického a socialistického vidění světa.

M. Prokop 20.7.2019 10:49

Re: Federace jsou přežitý model, i kdy udržovaný.

Přežitý ne, ale funkční jen při splnění základních podmínek, hlavně existenci politického národa a dodržování zdrženlivosti v přivlastňování dalších kompetencí centrem, což je věčný boj.

M. Mařák 20.7.2019 10:49

Proto je jich na světě většina,

ale nefunguje to, je to dokázané vědecky a vypočítané matematicky.

M. Prokop 20.7.2019 10:52

Re: Proto je jich na světě většina,

Funkčních je fakt málo.

M. Mařák 20.7.2019 14:35

Re: Proto je jich na světě většina,

Argentina, Rakousko, Bosna a Hercegovina, Brazílie, Komory, Etiopie, Německo, Indie, Irák, Mexiko, Mikronésie, Nepál, Nigérie, Pákistán, Rusko, Somálsko, Jižní Súdán, Súdán, Švýcarsko, Spojené státy americké, Venezuela, Austrálie, Belgie, Kanada, Austrálie, Svatý Kryštof a Nevis, Spojené arabské emiráty....

E. Derat 20.7.2019 16:04

Re: Proto je jich na světě většina,

Včera jste psal o tom fotbalovém finále, co se zítra hraje Senegal - Alžír. Je tedy třeba připomenout, že Francie byla s Alžírem ve společném státě okolo sta let. Jak tato "federace" dopadla všichni víme, a taky víme, že těch cca 3,5 mil. Francouzů alžírského původu jsou i jednou z příčin současné bezpečnostní situace, sociálních a náboženských problémů ve Francii.

M. Mařák 20.7.2019 19:41

Re: Proto je jich na světě většina,

To nebyla federace, ale bývalá kolonie, něco jako je českou kolonií Morava a Slezsko. Jo a ten zápas byl včera, vyhrál to Alžír a oslavy proběhly celkem bez problémů.

E. Derat 20.7.2019 20:22

Re: Proto je jich na světě většina,

No, je smutné že po třiceti letech ve Francii neznáte její moderní dějiny. Alžír nebyl kolonií, byl cca sto let integrální součástí Francouzského státu. Říkalo se tomu jeden stát Francie, dvě území. Jistě nebyla to federace v pravém slova smyslu, ale to není ani SRN, kterou ve své tabulce uvádíte také. Jinak ta tabulka, kterou jste někde opsal z wiky apod. je dost veselá, jsou tam smotány dohromady autoritářské, diktátorské státy, rozvojové státy atd. Za informaci o vítězství Alžíru děkuji, byl jsem služebně týden v Algeru v roce 2014, a lidé tam byli velmi příjemní, takže jim to přeji. Moc těch radostí také nemají.