28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

EVROPA: Trable s federalismem

Ursula von der Leyenová byla zvolena předsedkyní Evropské komise. Stává se nejmocnější osobou v Evropě, neboť Komise fakticky vykonává funkci evropské federální vlády, která je navíc nadána zákonodárnou pravomocí. Von der Leyenová je známa i jako oddaná stoupenkyně evropského federalismu. Co z toho vyplývá pro Evropu?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 21.7.2019 20:54

Re: Proto je jich na světě většina,

100x opakovaná ... :-P

M. Prokop 21.7.2019 20:52

Re: Vládnout efektivně lze i jinak.

Pes jitrničku sežral.

Lidé Klause volili a stát rozdělili Slováci, odtrhli se.

M. Prokop 21.7.2019 20:49

Re: Je to dokázáno matematicky,

Bez ohledu na matiku má pravdu. Fungujících federací je málo.

M. Mařák 21.7.2019 20:20

Re: Je to dokázáno matematicky,

Jenomže Kohout za účelem té jeho propagandy normálně lže a to je sakra rozdíl, protože ty jeho propagandistické žvásty vycházejí v Lidových novinách a mají tak punc serióznosti.

E. Derat 21.7.2019 17:49

Re: Je to dokázáno matematicky,

A z těch zásadních desíti procent jste opravdu autentický, a přesvědčený eurohurvínek. A to, že si děláte srandu z propagandy někoho jiného, a nazýváteho ho trubkou neznamená, že vaše propaganda EU, federace atd. není stejně trubkoidní.

M. Mařák 21.7.2019 17:23

Re: Je to dokázáno matematicky,

Jenže já si dělám z devadesáti procent prdel právě z takových propaganda trubek, jako je matematicky dokázaný Kohout.

E. Derat 21.7.2019 17:15

Re: "Buďme rádi za samostatné evropské státy,..."

Já, taktéž.

P. Čech 21.7.2019 16:29

Re: Vládnout efektivně lze i jinak.

Ale zajímá, pouze cesta od myšlenky k činu prostě nějakou chvíli trvá. Na rtozdíl od rozhodování jednotlivců. Jistá cesta k smysluplnému systému byla nastoupena v roce 1989 a 1990 při vzniku Občanského fóra. Jakmile se ovšem vinou Václava Havla stal jeho předsedou vlastizrádce Václav Klaus, byl konec nadějím. Tento člověk z pozice předsedy rozbil Občanské fóŕum a nastoupil cestu tvorby politických stran a jejich moci nad občany. Založil ODS a stal se jejím předsedou a po volbách předsedou vlády. To mu ovšem bylo málo. Protože v ČSFR neměl naději na vyšší post, jal se v rozporu s ústavním zákonem v roce 1992 aktivně rozbíjet československý stát, což se mu ve spojení s jinými mocichtivými jedinci nakonec podařilo. Po nějaké době byl zvolen parlamentem prezidentem. Z této pozice znovu zradil vlast a to podpisem Lisabonské smlouvy. Tak a teď mi řekněte jak, s vyloučením nové revoluce, mohli občané tomuto zabránit. Volbami? Oni ale Václava Klause nevolili. U nás totiž nevolíme, kromě do senátu, osoby, ale politické strany.

M. Prokop 21.7.2019 16:17

Re: Je to dokázáno matematicky,

Hlavně pro propagandisty vašeho göbbelsovského typu.

100 x opakovaná ...

M. Prokop 21.7.2019 16:16

"Buďme rádi za samostatné evropské státy,..."

Já jsem ZA ně vděčen.

Nebo jsem RÁD, ŽE samostatné státy jakž takž existují.

J. Minarčík 21.7.2019 15:59

EU federace

Buďme rádi za samostatné evropské státy,některé se chtějí dělit ještě dnes a vy tu o federalizaci,to je neskutečný blábol,možná ještě udržet ten starý svazek EHS-tomu bych i fandil,ikdyž i v něm by si někteří chtěli vydobýt spitzenroli,politicky evropa zkrachuje,neb to neomarxzelené šílenství ji zničí,pokud to nevidí politici v jednotlivých státech-pánbůh s námi,osobně si myslím ,že hodně jich to vidí a jen se vezou na vlně,největší problém bude migrace z podnebí a to brzy,o nějaké federaci si nechejte možná jen zdát,dřív to tu smrdí občanskou válkou v některých spitzenEU státech!

P. Harabaska 21.7.2019 13:34

Re: EU jako fungující federace?

Vůdcové oněch Spitzenländer (snad s výjimkou Andělky, která jako vedoucí propagandy FDJ im Bezirk Berlin-Hauptstadt der DDR nepochybně povinně navštěvovala kursy ML a vědeckého komunismu obdobné jako u nás VUML) literaturu popisující fakta z historie vámi uvedených zemí s největší pravděpodobností nečetli.

Z. Koutecký 21.7.2019 12:42

Re: Proto je jich na světě většina,

V každém státě existují národnostní menšiny, které mají vesměs pocit, že jsou tak či onak, více či méně, utiskovány. Stát, ve kterém mají národnostní menšiny rozměr původně samostatných národnostních států s odlišnými jazyky, nemůže dobře fungovat. Původně bohatší státy mají pocit, že na ty původně chudší doplácejí, ty původně chudší mají naopak pocit, že jsou okrádány. Může to ovšem fungovat, pokud v čele stojí silná osobnost a režim je autoritativní. Pokud se režim uvolní, tak dříve nebo později se takový stát rozpadne. Typickými příklady je Rakousko-Uhersko, Jugoslávie, SSSR, do jisté míry i Československo.

I v současné době pozorujem v mnoha státech tendence některých správních celků o získání větší autonomie, či dokonce odtržení od centra. USA ani Německo, či Rakousko nevznikly slepením výrazně národnostně a jazykově odlišných států, každý z nich posílil svoji jednotu válkami proti společným nepřátelům a fungují. To však není případ EU, kde už dnes vznikají tendence k rozpadu. Sjednocení EU do centralizovaného státu lze ovšem dosáhnout nátlakem. Dnes jistě ne válečným, nýbrž salámovým předáváním kompetencí a nátlakem ekonomickým, včetně korupce. Zatím se to celkem daří. Co se bude dít, pokud se to podaří, je otázka pro příští generace. Na stabilitu evropského superstátu bych však nesázel.

M. Mařák 21.7.2019 11:38

Re: Je to dokázáno matematicky,

Pro demagogy a prázdné mluvky jako jste Vy s Kohoutem zcela určitě.

M. Mařák 21.7.2019 11:37

Re: Proto je jich na světě většina,

Ani po druhé světové válce se v Alžíru nic nezměnilo, Francie se ho stále pokoušela integrovat vojenskou cestou a nikoliv třeba federalizací. Ke skutečným změnám došlo až na konci občanské války s pádem koloniálního panství Francie v severní Africe a samostatností Alžírska.

Federativní a konfederativní model nadnárodní vlády jsou zatím nejrozšířenější model vlády na světě. Tečka. Vše ostatní jsou jen prázdné touhy a plytké plky Kohouta a jeho souputníků.

M. Prokop 21.7.2019 11:28

Re: Je to dokázáno matematicky,

Většina federací, natož fungujících, je pouhá fikce.

M. Prokop 21.7.2019 11:27

Re: nadstátní blok

Nutnost ne, potřeba jo. Znáte pojem "tlačit na pilu"? Čím víc se bude na pilu integrace tlačit, tím hůř to půjde.

M. Prokop 21.7.2019 11:25

Re: EU jako fungující federace?

Fungovat jo, ale dobře ne. To násilím prostě nelze, jak jsme se přesvědčili v Rakousku-Uhersku, SSSR, SFRJ, i Československu.

E. Derat 21.7.2019 11:22

Re: Proto je jich na světě většina,

V řadě států které jste jmenoval, neměli všichni občané (hlavně ti barevní) stejná práva např. v USA, Austrálii. Většinou se to změnilo po 2WW, jako v tom Alžírsku. Ale, třeba švýcarské ženy neměly volební právo do roku 1974. Takže občanská práva nijak nesouvisí s tím čeho je stát součástí. Viz třeba práva homosexuálů v různých státech, i demokratických před pár desítkami let.

Jistě i vy si zde můžete psát vaše utopistické sny o funkční EU federaci, třeba u láhve vína. Akorát já vidím, že staré federace sice přežívají, někde jakž-takž, některé zanikají, ale nové nikde nevznikají. Občané se poučili, a tak není o tento model nikde zájem.

L. Novák 21.7.2019 11:15

Re: nadstátní blok

Pěkný propagandistický blábol... :-P

M. Mařák 21.7.2019 10:54

Kohoutovy prázdné plky

jakési, nic více...

M. Mařák 21.7.2019 10:53

Re: Proto je jich na světě většina,

Jako každá kolonie i Alžírsko se stalo součástí země, která ji kolonizovala, jeho občané však neměli stejná občanská práva jako občané Francie.

Diskuze je o nadnárodním systému vlády jako takovém a nikoliv o tom, který systém správy věcí veřejných je v něm používán. Ale psát si tu můžete cokoliv, to zase jo, třeba i o salámu v ledničce a tak. Pohoda, nejsem zdejší eticko policejní komise jako úderka z Vizovic a podobně.

E. Derat 21.7.2019 10:23

Re: Proto je jich na světě většina,

Alžírsko bylo součástí Francouzské republiky, občanská práva neměli muslimové do roku 1947, na rozdíl od evropanů a Židů. Vzhledem k tomu, že i muslimové bojovali za 2WW za Francii tak v roce 1947 došlo ke změně.

No, myslel jsem, že se pohybujeme v demokratických systémech. Nadnárodní systém vládnutí měl i Hitler.

P. Harabaska 21.7.2019 9:55

EU jako fungující federace?

Nechápu, proč by EU jako federace nemohla dobře fungovat. Chce to jen vhodné nástroje. Závazné postupy stanovené vedoucími zeměmi (Spitzenländer), které umožní účinně kontrolovat veškeré konání a dění ve federaci. Některé metody se již vyzkoušely v Unii i mimo ni (sankce, odebrání funkcí a benefitů, blokáda, atd.). A pokud by snad takové postupy nestačily, existují osvědčené nástroje nazývané v lidovém jazyku zkráceně "malý dvůr a dlouhý bič". To by bylo, aby nebylo.

J. Roškota 21.7.2019 9:25

nadstátní blok

pokud se rozhlédneme po světě zjistíme, že v globálním měřítku se přetlačují a navzájem soupeří velké nadnárodní bloky (Čína, Indie, Rusko, USA ...) Pokud chceme na tomto kolbišti uspět, musíme být ve stejné váhové kategorii.

Tato společenství jsou slepena nějakou nadnárodní ideou. Evropa byla vždy společenstvím úzce spolupracujících států. To není žádná novinka. A i když je mnohými zatracováno, jakési evropanství existuje. Stačí vyjet za hranice Evropy a uvědomíme si, jak blízko k sobě evropské národy mají.

Vytvoření nějakého evropského soustátí je geopolitická nutnost. Domnívám se. Jinak se skutečně staneme historickým skanzenem.

No a z matematického důkazu na poli nějaké sociální vědy že to nejde, bych si těžkou hlavu nedělal. Jde o společnou vůli, která se může projevit třeba až když nám poteče do bot. Jen aby nebylo pozdě.

K. Janyška 21.7.2019 8:46

Re:

Úplně zapomínáte, že to není možné... Dzp.

M. Mařák 21.7.2019 8:17

Je to dokázáno matematicky,

USA a všechny ostatní federace a konfederace, kterých je na světě většina, nefungují. Prostě nefungují. Tedy alespoň podle autora tohoto propagandistického dojmopamfletu.

M. Mařák 21.7.2019 8:14

Re: Proto je jich na světě většina,

Alžírsko byla od roku 1830 francouzská kolonie a alžírští muslimové neměli francouzské občanství ani volební právo.

Mapa z wiky je relevantní informací o počtu federací a konfederací na zeměkouli. Že ji považujete za veselou, je zcela nepodstatné a že jsou mezi federacemi i diktátorské státy je nepodstatné také. Bavím se o nadnárodním modelu vládnutí a o tom, jak Pavel Kohout propagandisticky kecá, nikoliv o systému správy věcí veřejných, jenž existuje v jednotlivých státech. To je na jinou debatu.

M. Prokop 20.7.2019 21:22

Re: Proto je jich na světě většina,

Kolik z nich je funkčních?

BiH a Venezuela mne fakt pobavily, konec konců i Rusko.

M. Prokop 20.7.2019 21:20

Re: Vládnout efektivně lze i jinak.

Těch pár lidí a ti, kdo je podpořili, byli Švýcaři. Jinak by to nešlo.

Systém fakt nepadá s nebe.