14.5.2024 | Svátek má Bonifác


Diskuse k článku

EVROPA: Trable s federalismem

Ursula von der Leyenová byla zvolena předsedkyní Evropské komise. Stává se nejmocnější osobou v Evropě, neboť Komise fakticky vykonává funkci evropské federální vlády, která je navíc nadána zákonodárnou pravomocí. Von der Leyenová je známa i jako oddaná stoupenkyně evropského federalismu. Co z toho vyplývá pro Evropu?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 20.7.2019 21:18

Re: Vládnout efektivně lze i jinak.

Jsou i jiné cesty, ale občany zde to moc nezajímá. Ve Švýcarsku ano a to je ten rozdíl.

M. Prokop 20.7.2019 21:16

Re: Vládnout efektivně lze i jinak.

To sice dlouhodobě tvrdíte, ale skutečnost je horší. Občané nebyli připraveni, občany to prostě moc nezajímá.

M. Prokop 20.7.2019 21:02

Re: súhlasím s autorom, ale...

Ano, otázka je, zda si to nechají dlouhodobě líbit Němci.

V. Církva 20.7.2019 21:01

Co se týká Arrowowa teorému

Tak v USA byla občanská válka, ale pak už feddrace fungovala. Tak jak to že nefunguje? Budu si o tom muset něco přečíst.

Jinak já jsem samozřejmě pro spolupráci v Evropě, ale i decentralizaci. Kdyby nebyla EU tak divně nastavena a nepřevládali by levičáci, mohlo to nějak fungovat. Netvrdím, že to ale má být federace. A určitě velkou špatností je Lisabonská smlouva.

M. Prokop 20.7.2019 20:59

Re: Kohout: "... je matematicky dokázána"

Zamýšlet se budete vy, nebo nějaká UI?

E. Derat 20.7.2019 20:22

Re: Proto je jich na světě většina,

No, je smutné že po třiceti letech ve Francii neznáte její moderní dějiny. Alžír nebyl kolonií, byl cca sto let integrální součástí Francouzského státu. Říkalo se tomu jeden stát Francie, dvě území. Jistě nebyla to federace v pravém slova smyslu, ale to není ani SRN, kterou ve své tabulce uvádíte také. Jinak ta tabulka, kterou jste někde opsal z wiky apod. je dost veselá, jsou tam smotány dohromady autoritářské, diktátorské státy, rozvojové státy atd. Za informaci o vítězství Alžíru děkuji, byl jsem služebně týden v Algeru v roce 2014, a lidé tam byli velmi příjemní, takže jim to přeji. Moc těch radostí také nemají.

M. Mařák 20.7.2019 19:41

Re: Proto je jich na světě většina,

To nebyla federace, ale bývalá kolonie, něco jako je českou kolonií Morava a Slezsko. Jo a ten zápas byl včera, vyhrál to Alžír a oslavy proběhly celkem bez problémů.

L. Novák 20.7.2019 19:09

Re: Rub federace

Když vládne totalitní komunistický režim, je úplně jedno, jak je stát uspořádán. Vládne Strana.

J. Kanioková 20.7.2019 17:56

Výborný článek, díky autore..

" Ale vážně bychom chtěli federalizovanou Evropu za takovou cenu?"

N I K D Y !!!

M. Pivoda 20.7.2019 17:41

Re: Kohout: "... je matematicky dokázána"

Když toto tvrdí anonym na Neviditelném psovi, pak je to skutečně důvod k zamyšlení.

L. Novák 20.7.2019 17:36

Re: Kohout: "... je matematicky dokázána"

Zase ty vaše bláboly o "české" umělé inteligenci... Kohout slabý v matematice?

U vás už je to jenom problém "udržet myšlenku/opustit myšlenku...".

J. Jurax 20.7.2019 16:55

Někteří i zadarmo, z přesvědčení ... ty to přejde nejdřív ... :-)

P. Grigar 20.7.2019 16:47

Re:

..v římské republice byl mimořádný politický úřad diktátora ustavován v době složitých vojenských nebo politických situací.

P. Grigar 20.7.2019 16:43

Re:

..ale musí to sypat!

J. Ptáček 20.7.2019 16:18

Rub federace

V osudových volbách 1946 dostali komunisté v Čechách 43% hlasů, na Moravě jen 34%. A na Slovensku jenom 30%, zatímco tam vyhrála volby Demokratická strana Slovenska s 61% hlasy. A stejně tam dalších 40 let vládli komunisté. Tak nač potřebovali federaci?

M. Pivoda 20.7.2019 16:16

Kohout: "... je matematicky dokázána"

Ha. Netušil jsem, že ekonom Kohout je tak slabý v matematice. Nebudu zde diskutovat zmíněnou federalizaci (ačkoliv s citovaným autorem Kenneth Arrow jsem v roce 1996 v Praze o jakémsi jeho tehdejším výpočtu globálního oteplování - tzn. důstojném problému pro již existujícího nositele Nobelovy ceny za ekonomii - osobně diskutoval). Uvedu zde raději vzpomínku pro české pamětníky.

V následných politických čistkách po invazi Spojeneckých vojsk do Československa v srpnu 1968, byl z univerzity (dnešní Masarykovy Univerzity v Brně) vyloučen z KSČ i matematik doc. Polák, a vyhozen z univerzity. Docent matematiky, doc. Polák, začal pracovat jako vrátný v ČSAD Brno (podniku pro automobilovou dopravu). Zoufal si tehdy, ačkoliv jeho manželka (matematička) ho oddaně podporovala i v oné temné životní etapě. Někdo ale Polákovi přátelsky poradil, ať napíše tzv. vědeckou stať o budoucnosti socialismu/komunismu a pošle ji na ÚV KSČ, že bude mít pak velkou šanci, že bude omilostněn - a bude se moci i vrátit zpět na univerzitu.

Matematik doc. Polák (který se na univerzitě věnoval matematizaci politických věd) proto tehdy zpracoval jakýsi "matematický důkaz", že budoucnost určitě patří socialismu/komunismu - a odeslal. Politicky ale Polák omilostněn nebyl, na univerzitu ho zpět nevzali, pouze se osobně ponížil a ztrapnil. A právě tuto Polákovu účelovou politickou práci využil po listopadu 1989 (Jeho Magnificence) Jiří Zlatuška, aby Václava Poláka veřejně prohlásil za hlupáka a důsledně zničil jeho vznikající ambiciózní projekt českého systému umělé inteligence OLS. Česko tehdy přišlo o potřebný vědecký náskok v oboru, který je dnes klíčový pro osud lidstva. - To zatím stačí. Chcete k tomu snad dodat nějaký matematický důkaz?

E. Derat 20.7.2019 16:06

Re:

dnešního

E. Derat 20.7.2019 16:04

Re: Proto je jich na světě většina,

Včera jste psal o tom fotbalovém finále, co se zítra hraje Senegal - Alžír. Je tedy třeba připomenout, že Francie byla s Alžírem ve společném státě okolo sta let. Jak tato "federace" dopadla všichni víme, a taky víme, že těch cca 3,5 mil. Francouzů alžírského původu jsou i jednou z příčin současné bezpečnostní situace, sociálních a náboženských problémů ve Francii.

E. Derat 20.7.2019 15:54

Re:

To ovšem není problém tavícího kotle, ale dnešnímu levicovému vidění světa, Trump se to pokouší zvrátit, ale jde to ztuha. A hlavně se to šíří jako infekční nemoc.

P. Grigar 20.7.2019 15:51

Re: Vládnout efektivně lze i jinak.

..inu, já to vím, vy to víte a koneckonců i ten Che Guevarův přítel Komárek to věděl, akorát že jediný z nás tří se dostal ke kormidlu. Takže kdyby snad někdy zase k něčemu takovému došlo, první kdo zase řekne "nejsme jako oni".. dostane po čuni, v lepším případě.

A. Hrbek 20.7.2019 15:42

Re:

sorry - systém dlouho nezobrazoval první přijatý příspěvek.

A. Hrbek 20.7.2019 15:40

Re:

1. Je to jen jinak zformulovaná stará téze, že všichni nemohou být spokojeni.

2. Autor opomenul několik maličkostí, jako je například "váha" jednotlivých subjektů rozhodování, kritérium efektivnosti a míra neefektivnosti. Jenom si nedovedu představit, jak je to v případě dvou subjektů - které řešení je uspokojivé je-li matice řešení 0,1,1,0?

3. Z teorému implicitně vyplývá, že nejefektivnější je když rozhoduje pouze jeden, jediný subjekt, tedy diktatura.

4. Tento přístup lze samozřejmě aplikovat i na politické strany.

A. Hrbek 20.7.2019 15:22

Re:

1. Tento výrok lze samozřejmě aplikovat i na systém politických stran, takže pak stát s víc než třemi stranami s různými programy je neefektivní a podle pana Kohouta by se měl rozpadnout.

2. Velkým, panem Kohoutem neřešeným problémem je míra a velikost neefektivnosti, případně "váha" jednotlivých subjektů, daná například jejich velikostí, počtem obyvatel, ekonomickou silou, atd.

3. Z předložené teorie implicitně vyplývá, že nejefektivnější je rozhodování pouze jednoho subjektu, tedy diktatura.

M. Mařák 20.7.2019 14:35

Re: Proto je jich na světě většina,

Argentina, Rakousko, Bosna a Hercegovina, Brazílie, Komory, Etiopie, Německo, Indie, Irák, Mexiko, Mikronésie, Nepál, Nigérie, Pákistán, Rusko, Somálsko, Jižní Súdán, Súdán, Švýcarsko, Spojené státy americké, Venezuela, Austrálie, Belgie, Kanada, Austrálie, Svatý Kryštof a Nevis, Spojené arabské emiráty....

J. Jurax 20.7.2019 14:14

No jo, každej jsme ňákej, jistě jsou i tací, jimž by být poddaným čtvrté říše nevadilo ... :-)

J. Jurax 20.7.2019 14:10

Ehm ... USA byly tavící kotel, jenž, jak se zdá, přestává pod náporem nejrůznějších lidských práv a masovému přísunu přistěhovalců z jiných kultur fungovat.

J. Jurax 20.7.2019 14:02

"Nemožnost uspokojivého fungování velkých federací je matematicky dokázána."

Budiž.

"... jenom jedinou opravdu velkou federaci, která skutečně funguje dobře: USA"

Vezmeme-li druhý výrok za bernou minci, pak je onen matematický důkaz chybný, neboť neodpovídá realitě. Nebo je správný, a pak holt USA nefungují uspokojivě.

Nebo konečně důkaz je správný, avšak první výrok je chybný, neboť neúplný, neuvádějící podmínky, za nichž platí.

P. Čech 20.7.2019 13:23

Re: Vládnout efektivně lze i jinak.

Co myslíte tím "prosadíme si to"? Novou revoluci? Jistá cesta to je, jinak to možné není. Občané totiž byli politiky a jejich stranami připraveni o všechny nástroje k prosazování své většinové, demokratické vůle.

P. Čech 20.7.2019 13:20

Re: Vládnout efektivně lze i jinak.

A zase je nutno se ptát :"Proč?". Protože politici (lepšolidé) by zavedením tohoto systému přišli o absolutní moc nad občany. Základní chyba je v absolutní moci politických stran. Proč myslíte, že politici s výjimkou některých z ANO a z SPD torpédují snahy o vytvoření a schválení kvalitního zákona o obecném referendu? Je to přece tak průhledné! Občané mají jen dvě možné cesty, jak dosáhnout zavedení jejich většinové vůle. Buď nevolit politické strany, až tyto budou v poslanecké sněmovně bezvýznamné a nebo novou revoluci. Jiné cesty bohužel není.

S. Pavuk 20.7.2019 13:17

súhlasím s autorom, ale...

Súhlasím s autorom, čo píše je logické, žial, vývoj pôjde opačne. Po chystanom odchode Veľkej Británie ostanú v Únii dvaja veľký hráči Nemecko a Francia, ktorá je finančne na kolenách a nemá inú alternatívu ako sa prisať na nemecký rozpočet. To sa však musí zabaliť do "viac Európy" a podobných hesiel, kedy sa odoberú právomoci ministerstvám financií členských štátov a bude spoločná kasa kde sa "to" schová. Výkonnosť francúzkej ekonomiky nevzrastie, ale tento krok dovolí, aby ešte nejaký čas fúrik pod názvom EÚ existoval. Nepochybne spoločné financie privítajú aj v Grécku, Taliansku a Španielsku. Týmto krokom bude v EÚ zavedená marka pod názvom euro. Spoločnej armáde bude zase šéfovať Francia, keby to boli nemci, vypadalo by to blbo. Či sa tento novotvar bude volať federácia, či konfederácia je jedno. Vydrží dlho. Veď na čele je Komisia, novodobý Ústredný výbor.