14.5.2024 | Svátek má Bonifác


Diskuse k článku

EVROPA: Trable s federalismem

Ursula von der Leyenová byla zvolena předsedkyní Evropské komise. Stává se nejmocnější osobou v Evropě, neboť Komise fakticky vykonává funkci evropské federální vlády, která je navíc nadána zákonodárnou pravomocí. Von der Leyenová je známa i jako oddaná stoupenkyně evropského federalismu. Co z toho vyplývá pro Evropu?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Dvořák 20.7.2019 13:16

Re: tohle se autorovi moc nepovedlo

Vámi jmenované země maji víceméně stejnou kulturu, historii a jeden, či dva jazyky. A nevytvořily se za cca 20 let.

P. Čech 20.7.2019 13:06

Re: Vládnout efektivně lze i jinak.

Mýlíte se. Švýcaři si ten systém nezavedli. Bylo to jen pár chytrých lidí (jména jsem už zapomněl), kteří se už nemohli dívat na to, jak se Němci, Francouzi, Italové a Rétorománci mezi sebou žerou. Pokusili se zavést systém, který by vyhovoval všem, něco na tu dobu nevídaného. Vzali za základ ideály Velké francouzské revoluce a pomíchali je s tezemi George Washingtona. Vytvořili systém v té době nikde na světě nevídaný. Trefili hřebíček na hlavičku. Tento systém předložili lidem tam žijícím, v té době se jim ještě nedalo říkat "občané". Občany z těch lidí udělal ten systém.. Lidé jej přijali za svůj a občany se stali. Prvotní tedy nebyli občané, ale jen pár chytrých hlaviček.. Od doby svého vzniku občané ten systém neustále vylepšují, ovšem směrem k občanskému státu. V současné době dospěli do stádia zastupitelské demokracie, kde ovšem občané neodevzdali svou absolutní moc politickým stranám. Tyto se sice účastní na vládě a moci (v konkrétních oblastech, ne všude), ale zásadně nemají moc absolutní, tak jako u nás dnes. Moc zákonodárná, výkonná a soudní je přímo ovládána občany ( v jednotlivých konkrétních věcech, ne obecně). Občané prostřednictvím těchto mocí vládnou sami sobě, nenechávají se beze zbytku ovládat politickými stranami. Vláda a moc politických stran musí mít a má své meze. Ty meze určují opět občané pomocí referend a všeobčanských hlasování (není to totéž). Sami Švýcaři říkají, že ten jejich systém není ideální, ale je nejlepší, jaký se kdekoliv na světě podařilo zavést. Je-li tomu tak, a ono tomu tak je, nechápu, proč občané jiných států nepřevezmou se všemi chlupy tento 200 lety ověřený systém a nezavedou jej doma. Není to nic složitého, stačí jen chtít. U nás to ovšem nejde, protože absolutně vládnoucí politické strany by tím ztratily svou nezaslouženou moc nad občany. A o tom to všechno je.

M. Prokop 20.7.2019 12:45

Re: :-))

A nejvíc ze všeho strašení klimaalarmistů, v tom se macecha národů korupční EU vyžívá s plnou vervou.

M. Prokop 20.7.2019 12:43

Re: Federace jsou přežitý model, i kdy udržovaný.

Ano. Jsou federální zákony, jejichž působení je striktně omezeno, na zbytek má každý stát USA zákony vlastní.

M. Prokop 20.7.2019 12:41

Re: Vládnout efektivně lze i jinak.

Tak kdo tedy, když ne Švýcaři? Politicky se vyvíjeli oni, osobnosti si volili také oni.

Jestli jsme zralí nebo ne, těžko říci. IMHO nikoliv, protože pokud bychom byli, prosadíme si to. Vcelku nic tomu nebrání, kromě nezájmu zdejšího občanstva.

E. Derat 20.7.2019 12:15

Re: Federace jsou přežitý model, i kdy udržovaný.

USA jsou tavící kotel, a tedy národostní otázka tam nehraje žádnou zásadní roli. A jejich federace je mnohdy daleko volnější než dnešní nefederativní EU. Např. patnáct států má trest smrti, ale je to jejich věc jako i jiné "místní státní" zákony. Nikdo jim do toho nekecá, kromě aktivistů. Ano, jsou zákony které platí ve všech státech USA, ale to jsou ty zásadní zákony.

P. Grigar 20.7.2019 12:14

Re: Vládnout efektivně lze i jinak.

.. Švýcaři si nic nezavedli sami, země prošla dlouhým politickým vývojem a měla štěstí na dobrou volbu osobností, ochotných naslouchat občanům a jejich přání realizovat. To jenom my nejsme, dle mínění politků, na cosi podobného zralí.. už soudruh Komárek v 90.letech varoval před přímou demokracií.

E. Derat 20.7.2019 12:10

Re: Proto je jich na světě většina,

Otázka je jak to funguje. ČSSR, SSSR také nějak fungovalo. I Jugoslávie, i to Španělsko, i ta GB nějak fungují. Proč tedy ti Katalánci či Skotové chtějí ten model opustit. Kdyby s ním byli spokojeni, tak by tomu asi tak nebylo. A proč se nikdo dnes nechystá do nějaké nové federace, když je to tak skvělý model. Na to není potřeba věda ani matematika, ani vyšší dívčí, stačí jenom sledovat vývoj ve světě v posledních desetiletí. To, že dnes staré federace nějak fungují není důkaz toho, že je to něco prospěšného. Důkaz je to, že žádné nové nevznikají, a některé staré zanikají.

P. Grigar 20.7.2019 12:09

Re: Federace jsou přežitý model, i kdy udržovaný.

..amen.

Z. Koutecký 20.7.2019 11:55

Re: ceske dane

No, daňové příjmy státního rozpočtu ČR představovaly v roce 2018 cca 88% příjmu, což asi není neobvyklé, že daně tvoří převážnou část příjmů státní pokladny. Pokud pokládáme za mandatorní výdaje neinvestiční transfery obyvatelstvu,které je prožírá, pak ty tvořily cca 41% výdajů.

M. Prokop 20.7.2019 11:24

Re: Vládnout efektivně lze i jinak.

Systém nepadá s nebe, z EU, od boha. Systém je to, co si občané vytvoří a provozují.

I ti Švýcaři si svůj systém zavedli sami.

Pes jitrničku sežral ...

M. Prokop 20.7.2019 11:21

Re: tohle se autorovi moc nepovedlo

POLITICKÝ národ je, federace funguje. Pokud není,nefunguje. Zda je nebo není, to je vidět mimo jiné i na existenci federálních politických stran. Podmínka nutná, ne však postačující.

Geografické členění je spíš nesmysl.

P. Čech 20.7.2019 11:15

Re: Vládnout efektivně lze i jinak.

U nás nechybí občané, u nás chybí občanský systém. Bez občanského systému občané nehrají žádnou roli, nemají ve svých rukou žádný nástroj, pomocí něhož by mohli prosazovat svou většinovou občanskou vůli.Pokud by Švýcaři neměli zaveden občanský systém, jejich občané (4 národnosti) by se navzájem sežrali stejně, jako se žrali před cca 200 lety. systém, který byl zaveden to změnil, nikoliv nějací iluzorní občané v té době.

P. Grigar 20.7.2019 11:15

Re: Federatismus je světově dominantní systém vlády

..s jinany děláte dobře, jsou to dlouhověké stromy, velmi prospěšné, učitě přežijí vaši matičku národů dobrotivou, odhadem v době jejího zániku začnou plodit.

P. Čech 20.7.2019 11:11

Re: tohle se autorovi moc nepovedlo

nemáte pravdu, pane Šejno. Rakousko a Německo jsou spolkové země, nikoliv klasické federace. S vaší poslední větou ovšem souhlasím.

P. Čech 20.7.2019 11:08

Re: Federace jsou přežitý model, i kdy udržovaný.

Zda jsou všechny federace přežitým modelem je otázkou. Např. federace v USA funguje docala dobře. Problém totiž leží někde jinde. Tam, kde je národnost povyšována nad občanství. Kde všichni občané nemají stejná občanská práva, ale i občanské povinnosti. Tam, kde jistí občané nějaké národnosti,kteří si neplní své obecné občanské povinnosti,disponují stejnými právy jako ti, kteří si své občanské povinnosti plní. O občanských povinnostech se obecně jen žvaní, ale nikde nejsou taxativně vyjmenovány a nikdo neví které všechny to jsou. Je pravdou, že federace, tvořená národními státy je obecným nesmyslem, který nikdy a nikde nefunguje a nefungoval. I československý stát se rozpadl jen proto, že si některé národy vydupaly svou vládu a své, nikoliv obecné povinnosti a práva. V podstatě si toto ovšem nevydupali lidé, národy tvořící, ale jejich politické strany. Politický a národnostní princip byl postaven nad princip občanský. Bránil tomu pouze ústavní zákon 327/1991 sb, který byl politiky hrubě pošlapán a v zásadním rozporu s ním byl společný stát rozbit.

M. Šejna 20.7.2019 11:06

tohle se autorovi moc nepovedlo

Federální uspořádání mají například i Kanada, Velká Británie, Austrálie nebo Rakousko. Německo je také federací, i kdyby autor stokrát tvrdil, že to není pravda.

Federace mívají obvykle problém jen tehdy, když se skládají s mnohonárodních území. Pokud jsou federace založené na geografickém a nikoli národnostním členění, fungují bez problémů.

A. Nový 20.7.2019 11:00

:-))

Kdo má strach? Příkop v Berlíně, skleněná neprůstřelná zeď kolem Eiffelovky...

M. Prokop 20.7.2019 10:57

Re: Vládnout efektivně lze i jinak.

Má to jediný háček. Jsou na to třeba občané, kteří si to vydupou a provozují.

Třeba ve Švýcarsku jsou, třeba u nás prakticky úplně chybí.

M. Prokop 20.7.2019 10:55

Re: Federatismus je světově dominantní systém vlády

Prostě propaganda.

P. Čech 20.7.2019 10:54

Vládnout efektivně lze i jinak.

Je ovšem zásadní otázkou, zda je to možné v případě mezinárodního společenství. Je však zcela nemožné takto vládnout v případě společenství (jakéhokoliv) států, existujících a (ne)fungujících na národních pricipech. A takové jsou evropské státy všechny. Je otázkou, zda by to nebylo možné mezi státy, postavenými a fungujícími na ryze občanském principu, kde hybatelem všeho je občan, nezávisle na tom, jaké je národnosti. Národnost jako takovou je nutno upozadit a občanství vyzdvihnout. Něčím takovým je zase to Švýcarsko, ve kterém existují národy čtyři, ale občanství je vyzdviženo nad národní princip.

"Nelze v demokratickém systému přijímat efektivní rozhodnutí, existují-li více než dvě varianty rozhodnutí v určité věci". To je velká pravda. A právě a přesně proto také nefungují systémy, které jsou postaveny na volné soutěži politických stran ve spojení s volebním systémem podle zásad poměrného zastoupení. Jakž takž fungují systémy, pstavené na vládě a moci pouze dvou politických stran (USA). Tam, kde se do moci zákonodárné volně prosoutěží více stran a kde je potom nutno handlovat koalice, nefunguje téměř nic.Veškeré koalice se během krátké doby rozpadají a vlády padají. Krásně je to vidět na příkladu Itálie a České republiky, ve které od doby jejího vzniku ještě žádná koalice normálně nevládla po celé volební období. A proto lze efektivní rozhodnutí přijímat jen tam, kde občané mají ve svých rukou instituty referenda a všeobčanského hlasování, jejichž výsledky jsou obecně závazné. Závazné pro všechny občany, nezávisle na jejich národnosti, pro všechny politické strany a hnutí, pro prezidenta i moc soudní. Teprve potom je možno bez uzardění hovořit o skutečné, třeba i zastupitelské demokracii.

M. Prokop 20.7.2019 10:54

Re: Federatismus je světově dominantní systém vlády

Ale jo, vymýšlíte, ale s obráceným znaménkem. Na rozdíl od pana Kohouta, držícího se reality.

M. Prokop 20.7.2019 10:52

Re: Proto je jich na světě většina,

Funkčních je fakt málo.

M. Prokop 20.7.2019 10:51

Re:

Dokud nebudou (mimo jiné) celoEUnijní politické strany, tak to nemůže fungovat. A všechny pokusy zatím chcíply na nezájem.

M. Mařák 20.7.2019 10:49

Proto je jich na světě většina,

ale nefunguje to, je to dokázané vědecky a vypočítané matematicky.

M. Prokop 20.7.2019 10:49

Re: Federace jsou přežitý model, i kdy udržovaný.

Přežitý ne, ale funkční jen při splnění základních podmínek, hlavně existenci politického národa a dodržování zdrženlivosti v přivlastňování dalších kompetencí centrem, což je věčný boj.

M. Mařák 20.7.2019 10:49

Re: Federatismus je světově dominantní systém vlády

Já tak pěstuji ze semen jinany, mám jich již kolem patnácti.

Jako eurofederalistovi mně skutečně vývoj od současné evropské konfederace k příští federaci nevadí, to je fakt.

M. Mařák 20.7.2019 10:46

Re: Federatismus je světově dominantní systém vlády

Matička národů EU dobrotivá je taková moje vychytávka na zdejší katastrofisty a obchodníky s lidským strachem.

P. Grigar 20.7.2019 10:44

Re: Federatismus je světově dominantní systém vlády

..jen čas od času propagandisticky adorujete EU- matičku bohorodnou, a toužíte po silnější federalizaci.

Před pěti lety jsem na mezi, oddělující polní cestu od cyklostezky, objevil semenáč jabloně, tož jsem ho začal pravidelně kultivovat a výsleky se dostavily. Dnes je strom přímo výstavní, s kompaktní, pravidelnou a přitom vzdušnou korunou, zatím zvládá ataky mšic i padlí, pravidelně a vydatně plodí vzhledná jablka, zelená s červeným líčkem. Jenže dužnina je suchá, tuhá, chuti hořkosladké, ani divočáci to nežerou.. odrůdu jsem pojmenoval Eurounijní.

E. Derat 20.7.2019 10:39

Federace jsou přežitý model, i kdy udržovaný.

Federace vznikaly většinou jako politicko-ekonomický projekt, obranný projekt proti společnému nepřítely (to dnes není potřeba, jsme v NATO), nebo násilnou formou připojení. Kdyby se federativní projekt v dějinách osvědčil, tak by vznikaly nové federace. Leč je tomu přímo naopak, za posledních třicet let se federace rozpadají např. SSSR, ČSFR, Jugoslávie. A v mnohých státech by některé národy rády federaci či společný stát opustily např. Skotové, Katalánci. Ale, i jinde stále doutnají odstředivé tendence např. Belgie, Kanada - francouzská část, i na Korsice nejsou nijak nadšeni z francouzské nadvlády.Ovšem opustit federaci nebo společný stát není nijak jednoduché, provázanost je za ty desetiletí či staletí příliš velká, společná měna, členství v mezinárodních institucích tj. následnictví atd. To vidíme i dnes na příkladu GB, která chce opustit sice v podstatě volné spojenectví, ale nese to řadu problémů. A to má ještě GB to výhodu, že si chytře ponechala národní měnu. Federace jsou přežitý model kolektivistického a socialistického vidění světa.