26.9.2022 | Svátek má Andrea


Diskuse k článku

EVROPA: Špehování občanů nejen na Slovensku

Poslanci ve slovenském parlamentu nedávno schválili plošné sledování obyvatelstva na základě mobilních telefonů, což má Slovensku pomoci v boji proti momentální pandemii způsobené virem Covid-19.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vlček 9.4.2020 16:14

Vy jste prostě profesionální obávač, a hledač chyb u ostatních, a nejvíc u vlády. Jestlipak jste hledal ty chyby u vlád předešlých? Nebo ty snad byly bez chyb?

Když jste tak chytrý a nápaditý, tak kandidujte ve volbách a nekandidujte tady. Až budete zvolen, pane Müllere, tak se můžete předvést, jak se má dělat politika.

M. Krátký 9.4.2020 10:11

Komunisti na Slovensku ve volbách 1946 NEVYHRÁLI - hezký den

V. Tencer 9.4.2020 11:49

JJ. Na Slovensko dorazil komunizmus ze Západu.

J. Kostelanský 9.4.2020 9:08

Pindy staré Mindy...

Kto konkrétne bude tých ľudí sledovať a aké riziká to "sledovanie" pre konkrétneho človeka predstavuje? Už vidím nejakého úradníka, ktorý sa bude zaujímať o to, kde aký človek kedy nakupoval a kedy bol doma...Okrem toho náhľad do záznamov nie je svojvoľný, ale len na základe presne stanovených podmienok.

Navyše tie údaje sa zbierajú už od začiatku mobilného telefonovania a kde-kto k ním mal v minulosti "neoficiálne" prístup.

Oveľa horšie to bolo pred pár rokmi, keď si akýsi mafián Marian Kočner mohol prostredníctvom policajného prezidenta prelustrovať kohokoľvek, vrátane sudcov, aj prokurátorov.

Česi všetko berú moc ideologicky, Slováci sú skôr pragmatici až oportunisti.

V. Církva 9.4.2020 10:29

Jak už jsem kdysi psal. Dnes je technicky možné aby někdo sledoval téměř kohokoliv. Stejně Vás už brzo budou sledovat různí mafiáni nebo podivíni. Řešit zákaz sledování to je jako zakázat auta, elektroniku, počítače, WiFi, mobily.

Řešením je právní rámec. Sledoval Tě někdo, zneužil ty informace? Máme tu nezávislý soud, bude souzen!

L. Severa 9.4.2020 10:55

Ano, když se na veřejnosti začaly objevovat kamery, tak bylo dost odpůrců, kteří měli podobné námitky. Praxe ukázala, že kamery hlavně často odhalují kriminální činy.

I. Polák 9.4.2020 8:11

...mohou být bez předešlého souhlasu jednotlivých osob shromažďována data o

pohybu občanů pouze v případech nejvážnější kriminální činnosti,

Tak nevím, na základě zcela nekriminální činnosti nás, kteří jsme byli v Itálii lyžovat, je teď v ČR 90 mrtvých! (Ano i já, i když jsem se nenakazil, což nebyla náhoda).

P. Staronový 9.4.2020 8:43

Ono by se to sem dostalo i bez lyžovačky.

A co se tak pamatuji, žádné výraznější varování "do Itálie nejezdit!" nezaznělo od nikoho. Pokud už bych hledal viníky, tak v tom varování, které nebylo.

(V Itálii jsem nebyl, ani nikde jinde)

M. Krátký 9.4.2020 10:17

my, 4 dědci jsme se vraceli autem z lyžování v Bulharsku ( www.banskoski.com - nádhera ) a protože už bylo Slovensko zavřené tak jsme to museli střihnout kolem Vídně - čeští celníci nad námi mávli rukou, když jsem jim sdělili, že z Bulharska - ale Velký bratr nás zaregistroval, že jedeme z Rakouska, tak jsme museli povinně do 14ti denní karantény a museli jsme to oznámit telefonicky naší obvodní MUDr - hezký den

J. Vágner 9.4.2020 7:52

Mile rád předávám část svých nezcizitelných lidských práv státu, neb ještě nechci být rychle mrtev. A jinak autora ujišťuji, že mne obecně irituje daleko více denní beztrestné šmírování prováděné korporacemi ve jménu zájmů toho, kdo si jej zaplatí, než jakékoliv šmírování mého státu.

P. Neubauer 9.4.2020 7:47

V Česku máme aplikaci v mapy.cz, kde občané sami dobrovolně dali své údaje k dispozici. Že tato data nebudou zneužita, prodána atd. v této době se limitně blíží nule. Stačí vzpomenout případ Avast, kdy světová antivirová společnost, prostřednictvím spojky prodala data. Nebyla zcizena, normálně prodána. A to je obrovská globální společnost.

J. Fialová 9.4.2020 7:28

"plošné sledování obyvatelstva na základě mobilních telefonů"... Země z V4 je nutno pokárat, ale ono se sledovalo a sleduje i jinde...

Die Welt - něco z článku "Takto se virus dostal z Ischglu do Německa": Analýza dat z mobilních telefonů ukazuje, kde potenciálně infikovaní lidé z lyžařského střediska Ischglu mohli roznést virus.

Analýza ukazuje, jak a kam potenciálně infikovaní lidé cestovali mezi 1. lednem a 14. březnem. (Výsledky prý že jsou anonymizované...)

Využívají se data o využití mobilního telefonu, kde na pozadí běží několik stovek aplikací, tyto aplikace jsou nainstalovány do 200 milionů smartphonů po celém světě. Z analýzy lze zjistit, kde mohlo dojít k možným kontaktům vracejících se lidí - které vlaky, která dálniční odpočívadla.

A samozřejmě kam se vraceli. V Německu to byl nejvíc Berlín, Hamburk, Kolín nad Rýnem, Frankfurt a Mnichov. Ve Španělsku hlavně sever a pobřeží Středozemního moře, v GB Londýn, Birmingham a Manchester, ve Skandinávii Oslo, region kolem Helsinek a Örebra.

J. Fialová 9.4.2020 7:32

Ve Francii se dnes blížíte k 11 000 úmrtí...

Musím podotknout, že jak je mi šmírování protivné - tak s ním v případě takovéto pandemie souhlasím. Může-li přispět k tomu, že třeba zachrání životy mých blízkých.

J. Pankovic 9.4.2020 7:02

Big Brother

J. Pankovic 9.4.2020 7:00

Zajímavé je, že museli nejdříve odstřelit zlého Fica, aby "dobrý " Matovicc mohl demokraticky zavést Nic Brother celoplośne

J. Kostelanský 9.4.2020 9:10

Spájate 2 absolútne spolu nesúvisiace veci.

E. Pawlica 9.4.2020 6:56

Nevkusná public relation bývalému prezidentu-škůdci státu.

P. Victorin 9.4.2020 6:05

Určitě je třeba demokracii permanentně "chránit jako oko v hlavě" - "koronavirus nekoronavirus", ale adorovat kvůli tomu Institut Velebitele Koženého /IVK/ a jmenovitě jeho zakladatele Klause alias Pružinského - notoricky proslulého neomluvitelně chabým úsudkem, jehož důsledkem je kontinuální osobní podpora zlodějských darebáků z jeho strany, nedává racionální smysl. Bohužel...

M. Veleba 9.4.2020 6:47

Řeč je o svobodě...

E. Pawlica 9.4.2020 6:59

Řeč je o svobodě a Finis coronat opus, čili Konec - koruna díla. Konec je věnován Klausovi a jeho IVK, proto je Victorinova poznámka plně oprávněná.

A. Renjascu 9.4.2020 7:48

Žel není vina autora článku, že se u nás této problematice věnuje pouze IVK. Názory na minulost VK mohou být třeba i oprávněné, ale to nic nemění na tom, že v upozorňování na nebezpečí sledování je u nás osamocen, protože pro opozici to není téma a možná s tím i skrytě souhlasí.

P. Staronový 9.4.2020 8:48

Victorin zná jen jedno téma, ať je řeč o čemkoliv.

L. Novák 9.4.2020 9:58

Zrovna jsem to chtěl napsat, že ten blb má jeden text, který s nepatrnou obměnou, aby jej redakční systém neodhahlil jako SPAMera, vkládá do komentářů všude možně... :-P

R. Lávička 9.4.2020 6:55

Něco k článku by nebylo?

R. Langer 9.4.2020 11:33

Á komouš Victorin zase vyhrabal své Pružinského složky. :-D

P. Hatina 9.4.2020 3:37

Aby to bylo ještě veselejší, jak se lze dočíst již nyní z předběžných informací o té spuštěné zmíněné chytré karanténě, právě ta zdravotní opatření vůbec nefungují, hygienici tu možnost geolokace při pohovoru stejně nepoužívají, ale co je horšího, nejsou vůbec k dispozici požadované kapacitity pro rychlé provádění testů těch kontaktů, takže je to celé pro kočku. Ale účelu bylo dosaženo, ta data jsou k dispozici a stát už se v nich hrabat může. A dost pochybuji, zda má zdroj (operátor, či banka) vůbec možnost si ověřit, zda si to online vyžaduje z počítače hygienik nebo nějaký policajt či státní úředník, co k tomu dostal heslo...:))))

R. Vacek 9.4.2020 2:44

Ale snad není žádný problém, aby do systému chytré, nebo třeba i geniální karantény vstoupil dobrovolně jen ten, kdo má zájem. A kdo nechce, tak nemusí. Svět se nezboří a i doba pandemie vyžaduje odvážné jedince, kteří jsou ochotni plnit roli pokusných králíků, kteří mají vyšší šanci se nakazit a na kterých se naši zdravotníci mohou naučit jak optimálně s pacienty zacházet.

P. Hatina 9.4.2020 3:45

Tak ono to není jedno. Za prvé, nejde o to zda "musí či nemusí",hovoříme zde primárně o potenciálně nakaženém, a ten, právně řečeno, tyto informace stejně při pohovoru sdělit musí. A jak říká dikce zákona, pokud by odmítl, smí si to stát získat i tak jinak.

Ovšem, za druhé, je nutno si uvědomit tu nemilou skutečnost , že ta data (u operátorů, atd..) se ve skutečnosti sbírají o všech a pořád. Tím formálním souhlasem je povoluje zda je ten hygienik smí v tomto případě použít. Když se na ten souhlas nezeptá, (třeba policajt, úředník, politik), tak si je prohlídne taky a občan to ani nezjistí...

J. Novak 9.4.2020 1:28

Ony ty asijské kultury jsou v boji s koronavirem tak úspěšné zejména proto, protože se tam nikoho neptají , prostě naval mobil, nainstaluj aplikaci , nebo val do karantény. Ale do skutečné karantény. Ne takové, vjaké byli oni "italští lyžaři". Pak je na zvážení každého soudruha jestli bude chtít zachovat svoje "práva" .. a nebo prostě vysolí mobil a aplikaci nainstaluje , podepíše souhlas atd. Technických řešení se nabízí hodně , a princip je jasný - omezit se ve svých právech ve prospěch většiny. Že to Mařák nechápe nepřekvapuje.

M. Mařák 9.4.2020 1:59

Včera vyšel na idnes článek od Václava Klause a nemohu se ubránit údivu, že i on ten Vámi uvedený princip nechápe stejně jako já:

"Nás ekonomy trápí tzv. efekt západky. Jakmile se něco zavede, už se to nikdy nezruší. Víme, že bude velmi těžké prosadit zrušení v nouzovém stavu zavedených omezení a regulací a zajistit návrat k normalitě před krizí.

Tzv. chytrá karanténa, založená na sledování lidí přes mobilní a platební data, už s námi asi zůstane navždy. Aniž si to uvědomujeme, spolu s koronavirem jsme si z Číny dovezli i infekci tzv. sociálního scoringu, která umožňuje digitálně kontrolovat chování občanů, a tudíž je fakticky podřídit moci státu. V případě Číny tyto metody odsuzujeme, ale právě teď je u nás akceptujeme?

Aktuální krize nesmí být zneužita k tichému prosazování některých sociálně-inženýrských, jen obtížně vratných a svobodu člověka ohrožujících postupů. Dnešní dny nám ukazují obrovskou moc moderního státu. Prakticky ze dne na den je schopen paralyzovat ekonomický a společenský život nejen uvnitř jednoho státu, ale na celé planetě."

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koronavirus-klaus-ekonomika-institut-rady-komentar-analyza-covid-19.A200407_182428_domaci_maka